Strona 1 z 2

[ARTYKUŁ] "Monster von Minden"

: 9 sierpnia 2007, o 12:31
autor: Sebastian
"Monster von Minden" ("Potwór z Minden")

Długość: 13-14,5 m
Wysokość: ?5 m
Masa: 3,5-4 t
Czas: środkowa jura, ok. 160 Ma
Miejsce: Minden, Wiehengebirge, północ Niemiec
Klasyfikacja:
Dinosauria
Saurischia
Theropoda
Neotheropoda
Averostra
Tetanurae
Megalosauroidea
Megalosauridae


Najbardziej znanym drapieżnikiem wszechczasów jest niewątpliwie Tyrannosaurus rex, który mimo pokaźnych rozmiarów jest obecnie uważany za padlinożercę. Teropod ten osiągał średnio 12-13 metrów długości, a najdłuższy szkielet zwany „Celeste” (lub zwyczajnie „C-rex”) ma około 14,1 m. Wielką propagandę straszliwego i bardzo szybkiego mordercy szerzą obecnie filmy z serii „Park Jurajski”, w których tylko nazwy dinozaurów mają coś wspólnego z tymi gadami. Tak czy inaczej tyranozaur osiągał jakieś 7 ton wagi i żył u schyłku epoki dinozaurów w Ameryce Północnej.

Mimo to w randze najdłuższych i najcięższych teropodów znacznie ustępuje on karcharodontozaurydom z podrodziny Giganotosaurinae, żyjących w Ameryce Południowej obok ogromnych gatunków tytanozaurów. Również mongolski Deinocheirus- ornitomimozaur o kończynach przednich długości 2,5 m- może zepchnąć „króla dinozaurów” o jeden szczebel w statystykach.

Co jednak z europejskimi gigantami? Europa nie może lub co się okazuje nie mogła przez dłuższy czas pochwalić się dużymi teropodami, o rozmiarach co najmniej podobnych do tyranozaura. Formalnie opisane największe europejskie teropody to gatunki Megalosaurus oraz Allosaurus europaeus. Nie osiągały one jednak więcej niż 9 czy 10 metrów długości. Na terenie dzisiejszych terenów północnych Niemiec istniał jednak gigant, który może pochwalić się pokaźnymi rozmiarami. Jest on znany w Europie jako „Monster von Minden” czyli „Potwór z Minden”.

Sensacyjnego odkrycia dokonano w 1999 roku w Wiehengebirge. Niemieccy badacze od razu okrzyknęli je największym w historii Niemiec oraz całej Zachodniej Europy. Ten duży dinozaur jest pierwszym i jak na razie jedynym teropodem w Europie większym od tyranozaura.

Obrazek
Szczątki "Monster von Minden". Dostępna jest także wersja w wyższej rozdzielczości

Początkowo zastanawiano się nad tym, jakim właściwie teropodem jest „potwór”. Pierwsze wzmianki w mediach mówiły o ogromnym krewniaku Tyrannosaurus rex, który żył w Niemczech przed północnoamerykańskim tyranem. Wieść ta szybko została jednak rozwiana po ujawnieniu przez paleontologów wieku skamieniałości, który wynosi około 160 milionów lat.

Później zaczęto spekulować czy nie chodzi przypadkiem o ogromnego allozauroida. Wszystkie informacje na temat „Monster von Minden” zaczęto ujawniać po roku 2000. Badacze wyznali, że odkryty w Niemczech teropod to duży krewniak Megalosaurus- pierwszego opisanego dinozaura w historii, którego szczątki po raz pierwszy odkryto w Anglii. Na temat taksonomii oraz sytuacji taksonomicznej nic nie powiedziano. Z tego też powodu nie wiadomo, czy mamy do czynienia z wczesnym megalozaurydem sprzed 170 Ma, którego szczątki odkryto w Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Francji i być może właśnie w Niemczech czy nowym rodzajem europejskiego wielkiego teropoda spokrewnionego bliżej z Torvosaurus i Edmarka (Ameryka Północna) z tego samego okresu co on.

Obrazek
Fragment szczęki "Monster von Minden". Dostępna jest także wersja w wyższej rozdzielczości

Skamieniałości „Potwora z Minden” składają się z: fragmentów szczęki górnej i kości nosowej, zębów, trzech kręgów piersiowych, fragmentu k. piersiowego, dwóch żeber, fragmentów jednego żebra, odcinka kości piszczelowej, kości strzałkowej oraz widełek. Na ich podstawie szacuje się, że megalozaur ten osiągał za życia około 14 metrów długości. Są to jednak dane przybliżone, dlatego nie wykluczone, że teropod ten mógł być nawet dłuższy!

Inne szacowania oparte na proporcjach ciała Allosaurus mówią jednak o mniejszych rozmiarach- ponad 13 m długości oraz 3,5 t wagi. Należy jednak pamiętać, że nie są one jednoznaczne, gdyż niemiecki gigant nie był allozaurydem lecz megalozaurydem. Kolejnym dziwnym sposobem pomiaru długości są obliczenia oparte na długości zębów. Według niektórych źródeł mają one od 18 do 19 cm (?20 cm) długości, a więc ich właściciel osiągał mniej więcej długość 14,5 m. Szacowania te są jednak oparte na podstawie daleko spokrewnionego z megalozauroidami Tyrannosaurus rex, którego zęby miały do 18 cm długości. W tym przypadku masa teropoda z Niemiec wynosiłaby jakieś 4 t. Nie wykluczone jednak, że mógł on osiągać większe rozmiary.

„Monster von Minden” wciąż czeka na nazwanie oraz formalny opis. Jest on z pewnością jednym z największych europejskich odkryć w dziedzinie dinozaurologi, któremu mogą się równać jedynie Archeopteryx, Scipionyx, czy Turiasaurus. Niewykluczone jednak, że nieco większym teropodem od gada tego był tzw. Torvosaurus sp. znany z Portugalii. Nie są to jednak dane potwierdzone, a sam "torwozaur" także czeka na zdefiniowanie oraz opis.

Obrazek
Być może tak wyglądało "niemieckie 14-metrowe monstrum"? Rekonstrukcja przedstawia Torvosaurus.

: 9 sierpnia 2007, o 12:47
autor: KONDZIUŚ
Mam tylko jedno pytanie po przeczytaniu tego tekstu - Które teraz ma miejsce tyranozaur na liście największych teropodów??

: 9 sierpnia 2007, o 12:51
autor: Sebastian
Jesli uwzglednić "Potwora z Minden", na temat którego nie wiadomo jednak nic pewnego (ale mi się zrymowało :mrgreen: ) to Tyrannosaurus zajmuje wraz z Tyrannotitan 5 miejsce :wink:

: 9 sierpnia 2007, o 13:08
autor: Danu
No cóż według mnie chyba 4 a nie 5, bo trudno tu liczyć Saurophaganax, bo on jest tylko dłuższy od Tyranozaura, a jeśli chodzi o wielkość to głownie chodzi o masę, bo to od niej zależy głownie siła, myślę, że w starciach z dinozaurami (do takich oczywiście nigdy nie mogło dojść w realnym świecie) Tyrannosaurus uległ by tylko Spinosaurus, chociaż też nie wiadomo, on wpełni zasługuje na tytuł króla dinozaurów. :D

: 9 sierpnia 2007, o 13:13
autor: Sebastian
Wiecie co własnie pomyślałem? Że do "Potwora z Minden" świetnie pasuje nazwa Megalognathus czyli "mega-szczęka" :mrgreen: Ale to tylko takie tam- ciekawi mnie ten teropod i to czy takie giganty, np. w Polsce, istniały? 8) Oby szybko je odkryto. Chociaz Megalosauripus tez nie był krasnalem (10 m długości) :|

: 9 sierpnia 2007, o 13:24
autor: Broker
A co z Tym wielkim torwozaurem z Portugalii?? ( Jestem już z nim nudny :P ) Możliwe, ze mógł on być podobnych rozmiarów co ten potwór. Nie jest jeszcze powiedziane, że teropod z Minden, to obecnie najwiekszy znany europejski teropod... I ciekawi mnie jedna rzecz. Niektórzy przypisują torwozaurowi, tytuł największego jurajskiego teropoda, jednak Sarophaganax możliwe, że mógł osiągnąć 15 m i to on by wtedy zasługiwał na ten tytuł. I mam odrazu pytanie - Czy allozaurydy, były masywniejsze od megalozaurydów?? Bo mi się tak włąsnie wydaje, ale moge byc w bledzie ;)

: 9 sierpnia 2007, o 13:28
autor: Sebastian
myslę, że były mniej więcej tych samych rozmiarów. Porównaj Megalosaurus z Allosaurus :wink: A to gdzie przeczytałes, że torwozaur był jakims tam królem jury to pewnie jakieś stare info lub szacowania rozmiarów. Co do tego torwozaura z Portugalii to mógłbys podac mi jakieś źródło????

: 9 sierpnia 2007, o 13:43
autor: Danu
Torvosaurus osiągał max 11 m długości, więc nawet stary Allosaurus(Epanterias) ampexus był większy bo miał ponad 12 m, lub właśnie Saurophaganax (Allosaurus) maximus ok 15 m.

: 9 sierpnia 2007, o 13:49
autor: Sebastian
Tylko że Saurophaganax nie jest synonimem Allosaurus i chyba raczej nim nie był :wink:

: 9 sierpnia 2007, o 13:49
autor: Broker
To nie stare info, tylko przypuszczenia, oparte na szczątkach z 2006 ;)
http://home.myuw.net/eoraptor/Megalosau ... rustanneri
Przeczytaj o Torvosaurus sp. indet.
http://en.wikipedia.org/wiki/Torvosaurus
Tu rĂłwnierz o tym pisze
http://www.museulourinha.org/pt/Omateus ... roofs).pdf
Nie znalazłem, żadnych oszacowań długości właściciela tej 158 cm czaszki, jednak juz sama czaszka robi wrażenie :D

: 9 sierpnia 2007, o 13:54
autor: Danu
Allosaurus maximus=Saurophaganax maximus poszukaj sobie, to zobaczysz, że tak jest, tyle, że chyba dopiero później stworzono nazwę Allosaurus maximus

: 9 sierpnia 2007, o 13:56
autor: Broker
Zsynonimizowanie tych dwóch rodzaji, nie jest do końca uznane i dalej figuruja jako dwa inne rodzaje ;)

: 9 sierpnia 2007, o 13:59
autor: Danu
Ale ja nie twierdzę, że Saurophaganax=Allosaurus tylko że Saurophaganax maximus=Allosaurus maximus a po prostu wielu paleontologów nie uznaje gatunku A. maximus z tąd nie można mówić, że oba rodzaje to to samo. :wink:

: 9 sierpnia 2007, o 14:05
autor: Broker
Aaaa to sorry ;) Czyli Allosaurus maximus to obecnie synonim Saurophaganax maximus

: 9 sierpnia 2007, o 14:07
autor: Danu
Dokładnie, a wogóle to się dzisiaj tak zapisuje "Allosaurus" maximus=Saurophaganax maximus

: 9 sierpnia 2007, o 14:39
autor: Sebastian
Dobra dobra- koniec z tymi cudzysłowami i ortografią- czy artykuł jest dobry??? i jeszcze raz zadam pytanie- czy w Polsce mógł zyć jego kuzyn?

: 9 sierpnia 2007, o 14:44
autor: Danu
Owszem, artukuł jest niezły, narazie może być w dziale Świat dinozaurów, no a za parę lat, jak olbrzym dostanie nazwę no to będzie się nadawał do encyklopedii, no a jeśli pytasz o teropody tych rozmiarów w Polsce, no coż, to chyba całkiem prawdopodobne, przecież graniczymy z Niemcami, po zatym w Europie może istniały jeszcze większe olbrzymy od tego.

Re: [ARTYKUŁ] "Monster von Minden"

: 17 sierpnia 2007, o 17:43
autor: Daniel Madzia
Sebastian pisze:Najbardziej znanym drapieżnikiem wszechczasów jest niewątpliwie Tyrannosaurus rex, który mimo pokaźnych rozmiarów jest obecnie uważany za padlinożercę.
Tak, przez Hornera :roll: Inni specjalisci od tyranozaurow (Holtz, Sabath, Farlow,...) sa innego zdania.
Sebastian pisze:Teropod ten osiągał średnio 12-13 metrĂłw długości, a najdłuĹźszy szkielet zwany „Celeste” (lub zwyczajnie „C-rex”) ma około 14,1 m.
Niekoniecznie. Patrz na moje uwagi w temacie Rozmiary dinozaurow.
Sebastian pisze:Mimo to w randze najdłuższych i najcięższych teropodów znacznie ustępuje on karcharodontozaurydom z podrodziny Giganotosaurinae, żyjących w Ameryce Południowej obok ogromnych gatunków tytanozaurów.
"Znacznie"? Przeciez tyranozaur osiagal porownywalnych rozmiarow, co przedstawiciele Giganotosaurinae...
Sebastian pisze:Ten duży dinozaur jest pierwszym i jak na razie jedynym teropodem w Europie większym od tyranozaura.
Na pewno? Torvosaurus sp. z Portugalii tez mogl byc wiekszy od tyranozaura.
Sebastian pisze:Są to jednak dane przybliżone, dlatego nie wykluczone, że teropod ten mógł być nawet dłuższy!
Albo krotszy. :wink:
Kolejnym dziwnym sposobem pomiaru długości są obliczenia oparte na długości zębów. Według niektórych źródeł mają one od 18 do 19 cm (?20 cm) długości, a więc ich właściciel osiągał mniej więcej długość 14,5 m. Szacowania te są jednak oparte na podstawie daleko spokrewnionego z megalozauroidami Tyrannosaurus rex, którego zęby miały do 18 cm długości. W tym przypadku masa teropoda z Niemiec wynosiłaby jakieś 4 t. Nie wykluczone jednak, że mógł on osiągać większe rozmiary.
Do 18 cm? Zeby Sue maja nawet 30 cm! Tak czy siak, domysly na podstawie zebow juz kilka razy okazaly sie nonsensowe. W tym wypadku jest prawdopodobnie tak samo. :wink:

: 2 października 2007, o 21:06
autor: Broker
http://dml.cmnh.org/2003Jul/msg00355.html
Jest to dość stary ( 2003r. ) arytkuł Mortimera o największych teropodach ( kilka z tych oszacowan jest już pozmienianych i te nowsze dane są na The Theropod Database, jednak dalej te stare oszacowania z tego artykułu krążą po necie, a szczególnie na angielskiej wiki i dinodata :P ). Tutaj autor twierdzi, że "Monster von minden" mierzył tylko 7 - 8 metrów ;) Mógł by mi ktoś z wieksza znajomościa angielskiego, bardziej przybliżyć jego słowa?? Chodzi mi o słowo "cranial"??

: 2 października 2007, o 21:23
autor: Daniel Madzia
Broker pisze:Mógł by mi ktoś z wieksza znajomościa angielskiego, bardziej przybliżyć jego słowa?? Chodzi mi o słowo "cranial"??
"Czaszkowy".

: 2 października 2007, o 21:49
autor: Broker
Dzieki :D Teraz już rozumiem całe to zdanie. Ciekawa sprawa z tym teropodem ;)

: 7 października 2007, o 11:10
autor: Dino

: 7 października 2007, o 12:41
autor: Daniel Madzia
A czemu znow zostaly zignorowane moje uwagi z postu nr. 19490.

Ostatnio wydaje mi sie, ze artykuly, ktore maja wchodzic na strone, nie sa w ogole sprawdzane. A jesli juz ktos cos poprawi, to zmiany nie sa wprowadzone. :|

: 7 października 2007, o 12:59
autor: Sebastian
Napisałem łukaszowi na gadu-gadu wszystkie twoje i moje (które dopiero dostrzegłem) uwagi co do artykułów (oraz newsów). Myślę, że niedługo będzą wprowadzone poprawi- pozdrawiam :)

: 7 października 2007, o 15:35
autor: Dino
Daniel Madzia pisze:
A czemu znow zostaly zignorowane moje uwagi z postu nr. 19490.

Ostatnio wydaje mi sie, ze artykuly, ktore maja wchodzic na strone, nie sa w ogole sprawdzane. A jesli juz ktos cos poprawi, to zmiany nie sa wprowadzone. :|
Owszem, przeczytałem artykuł, ale sądziłem, że Sebastian wprowadził wszystkie uwagi, więc nie będę musiał samemu tego robić.

Ok, uwzględniłem chyba wszystkie poprawki. Jeśli nie - napiszcie.