Forum Dinozaury.com

Forum Dinozaury.com

z nami przeniesiesz się w czasie...
 
Teraz jest 18 kwietnia 2019, o 19:39

Strefa czasowa: UTC + 1
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 6 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: [Poprawa opisu] Chilantaisaurus (czilantajzaur)
PostNapisane: 29 czerwca 2007, o 11:57 
Offline
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2 lipca 2006, o 13:32
Posty: 1333
Lokalizacja: Harlow, Essex, UK
Imię i nazwisko: Sebastian Oziemski
Poprawiona przez nazuula wersja niżej

Chilantaisaurus (czilantajzaur)

Długość: 11 m?
Wysokość: 4 m?
Masa: 2 t?
Czas: ok. 115 Ma
Miejsce: Chiny, Rosja
Klasyfikacja:
Dinosauria
Saurischia
Theropoda
Neotheropoda
Averostra
Tetanurae
Torvosauroidea?


Chilantaisaurus tashuikouensis znany jest z kości ramiennej, kości nadgarstka, szponu przedniej kończyny (ze względu na jego charakterystyczny zakrzywiony kształt, teropod ten jest nie raz powiązywany z Megaraptor o podobnych co on rozmiarach), fragmentu kości biodrowej, kości udowej, kości strzałkowej i kości stopy. Początkowo klasyfikowano je jako kości należące do allozauryda, segnozauryda lub tyranozaura. Sereno zaklasyfikował czilntajzaura do torwozauroidów, wskazując jednocześnie na bliższe pokrewieństwo ze spinozaurydami (1994). Cztery lata później w roku 1998 zasugerował nawet, iż mamy do czynienia z prymitywnym przedstawicielem rodziny Spinosauridae. W 2000 roku Sereno przebadał kość ramienną C. tashuikouensis. Zauważył dwie cechy typowe dla: pierwsza- torwozaurydów (megalozaurydów), druga- spinozaurydów. Tym samym uznał go ostatecznie za coś w rodzaju formy pośredniej między dwiema rodzinami. Tezę Paula Sereno poparł m.in Rauhut (2001) i Chure (2002). Chociaż ten ostatni nie wyklucza, że dawniejsze klasyfikowanie czilantajzaura do bazalnych tetanurów może być słuszne.

C. sibiricus odnaleziony w Rosji, jest czasem identyfikowany jako synonim C. tashuikouensis. Został poznany na podstawie kości stopy. Jak dotąd nie jest pewne do jakiej grupy teropodów należały szczątki opisane w 1964 roku jako Chilantaisaurus. Według niektórych badaczy jest on prawdopodobnie bazalnym tetanurem- podobnie jak m.in. Cryolophosaurus i nieopisany jeszcze „Saltriosaurus”. Jeśli chodzi natomiast o samo opisanie tego teropoda, to na początku Riabinin zaklasyfikował go jako nowy gatunek alozaura Allosaurus sibiricus. Później Steel w 1970 roku opisał go jednak jako Antrodemus sibiricus. Dopiero dwadzieścia lat później w 1990 roku Molnar, Kurzanov i Dong zaklasyfikowali go jako Chilantaisaurus.

Obrazek

Według najnowszych badań przeprowadzonych przez Chure’ego "Chilantaisaurus" maortuensis jest najprawdopodobniej przedstawicielem maniraptorów (choć nie jest to do końca pewne). Paleontolog miał do dyspozycji materiał kostny składający się z czaszki, kręgu obrotowego (drugi kręg szyjny) oraz sześciu innych kręgów. Cechy zauważone przez Chure’a (1998) to m.in. długa i pneumatyczna jama nosowa, duża przestrzeń między zębami oraz brak śladów naczyń między zębami. Swoistości związane z zębami są szczególnie typowe dla dromeozaurydów, do których "C." maortuensis prawdopodobnie należał. Chure zauważył także kilka synapomorfii typowych nie tylko dla Dromaeosauridae, ale również Troodontidae i Tyrannosauridae. Fakt ten jest przez niektórych brany pod uwagę, dlatego zalicza się go niekiedy jako krewnego Labocania i Bagaraatan- tyranozauroidów o niektórych cechach budowy typowej dla deinonychozaurów. Obecnie nosi on nieformalną nazwę "Alashanosaurus".

Szczątki innego gatunku "Chilantaisaurus" zheziangensis należały tak naprawdę do segnozaura (terizinozaura) o nazwie Nanshiungosaurus.

Spis gatunków:
Chilantaisaurus- Hu, 1964
Chilantaisaurus tashuikouensis- Hu, 1964
?Chilantaisaurus sibiricus- (Riabinin, 1914) Molnar, Kurzanov i Dong, 1990
= Allosaurus sibiricus- Riabinin, 1914
= Antrodemus sibiricus- (Riabinin, 1914) Steel, 1970

Pozostałe gatunki:
„Chilantaisaurus” maortuensis- Hu 1964= "Alashanosaurus maortuensis"- Chure, 2000/Glut, 2003
„Chilantaisaurus” zheziangensis= Nanshiungosaurus

Obrazek


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 28 grudnia 2007, o 12:11 
Offline
Administrator
Administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 marca 2006, o 20:45
Posty: 3540
Lokalizacja: Warszawa
Imię i nazwisko: Łukasz Czepiński
Sebastianie, czy oba rysunki należą do Ciebie? Jeśli nie, to podaj oryginalne źródło.

Sebastian napisał(a):
Początkowo klasyfikowano je jako kości należące do allozauryda, segnozauryda lub tyranozaura.

Czy nie lepiej zamiast "segnozauryda" użyć "terizinozaura" albo "terizinozauroida"?
Chyba, że chciałeś podkreślić, iż wówczas nie wyróżniano takiej grupy...

Sebastian napisał(a):
Sereno zaklasyfikował czilantajzaura do torwozauroidów, wskazując jednocześnie na bliższe pokrewieństwo ze spinozaurydami (1994).


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 28 grudnia 2007, o 12:28 
Offline
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2 lipca 2006, o 13:32
Posty: 1333
Lokalizacja: Harlow, Essex, UK
Imię i nazwisko: Sebastian Oziemski
Co do rysunku jest to rysunek na podstawie tego na Dinosaurier.Web http://www.dinosaurier-web.de/galery/pa ... aurus.html

Dlatego wolałbym, aby rekonstrukcja była inna (nie mój rysunek, z resztą dość stary i niedokładny) :wink:


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 28 grudnia 2007, o 12:44 
Offline
Administrator
Administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 marca 2006, o 20:45
Posty: 3540
Lokalizacja: Warszawa
Imię i nazwisko: Łukasz Czepiński
Opis trafił na stronę
Numer 484 w ED:
http://www.dinozaury.com/index.php?opti ... iew&id=927


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 4 czerwca 2009, o 10:55 
Spora część opisu, w związku z nowymi badaniami, nadaje się do przerobienia.

Cytuj:
Według najnowszych badań przeprowadzonych przez Chure’ego "Chilantaisaurus" maortuensis jest najprawdopodobniej przedstawicielem maniraptorĂłw (choć nie jest to do końca pewne). Paleontolog miał do dyspozycji materiał kostny składający się z czaszki, kręgu obrotowego (drugi kręg szyjny) oraz sześciu innych kręgĂłw. Cechy zauwaĹźone przez Chure’a (1998) to m.in. długa i pneumatyczna jama nosowa, duĹźa przestrzeń między zębami oraz brak śladĂłw naczyń między zębami. Swoistości związane z zębami są szczegĂłlnie typowe dla dromeozaurydĂłw, do ktĂłrych "C." maortuensis prawdopodobnie naleĹźał. Chure zauwaĹźył takĹźe kilka synapomorfii typowych nie tylko dla Dromaeosauridae, ale rĂłwnieĹź Troodontidae i Tyrannosauridae. Fakt ten jest przez niektĂłrych brany pod uwagę, dlatego zalicza się go niekiedy jako krewnego Labocania i Bagaraatan- tyranozauroidĂłw o niektĂłrych cechach budowy typowej dla deinonychozaurĂłw. Obecnie nosi on nieformalną nazwę "Alashanosaurus".


= Shaochilong, pierwszy pewny karcharodontozauryd z Azji


Góra
  
Cytuj  
 Tytuł: Re: [Poprawa opisu] Chilantaisaurus (czilantajzaur)
PostNapisane: 15 października 2010, o 15:20 
Offline
Moderator
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 3 grudnia 2007, o 19:51
Posty: 6339
Lokalizacja: Wielkopolska
Imię i nazwisko: Maciej Ziegler
nazuul i Sebastian napisał(a):
Chilantaisaurus (czilantajzaur)

długość: ok. 10,8 m*
masa: 2,5-6 t
czas: <92 Ma (? 125-99 Ma) (kreda: młodszy niż wczesny turon albo apt-?alb)
miejsce: Chiny - Mongolia Wewnętrzna (formacja Ulansuhai)
klasyfikacja:
Dinosauria
Saurischia
Theropoda
Tetanurae
Carnosauria
Neovenatoridae


* Średnia obliczona na podstawie długości kości udowej i piszczelowej w porównaniu do Australovenator, Fukuiraptor, Neovenator, Acrocanthosaurus, Tyrannotitan, Giganotosaurus, Allosaurus (AMNH 680, AMNH 290) i Yangchuanosaurus; wymiary za Mortimer, online.


Wstęp
Chilantaisaurus to rodzaj dużego neowenatoryda ze "środkowej" kredy Azji. Charakterystyczna dla gatunku jest budowa kości ramiennej, która mierzyła aż 58 cm.

Materiał kopalny
Chilantaisaurus tashuikouensis znany jest z kości ramiennej (lektotyp IVPP V.2884.1) oraz należących prawdopodobnie do tego samego osobnika paralektotypów: szponu przedniej kończyny, fragmentu kości biodrowej, kości udowej, obu kości strzałkowych i kości śródstopia.

Etymologia
Nazwa Chilantaisaurus pochodzi od miejsca, niedaleko którego znaleziono jego szczątki - Chilantai (= Jilantai) w Alashan (za Creisler, online).

Klasyfikacja
Chilantaisaurus obecnie uważa się za bazalnego neowenatoryda (Benson i in., 2010), lecz w przeszłości jego pozycja w filogenezie tetanurów była niepewna (Holtz i in., 2004).
Początkowo klasyfikowano go jako megalozauryda (Hu, 1964), allozauryda (rozumianego jako grad - Paul, 1988; Molnar i in., 1990) i torwozauryda (Sereno i in., 1994). Analiza Rauhuta (2003) wykazała, że Chilantaisaurus to bazalny spinozauryd, lecz Benson i Xu (2008) w redeskrypcji Chilantaisaurus stwierdzili, że chodzi raczej o karnozaura lub bardzo bazalnego celurozaura. Tę drugą możliwość potwierdziła analiza Bensona (2010).

Chilantaisaurus? sibiricus
Wiek: 146-130 Ma
Lokalizacja: Rosja (Turginskaya Svita)
Materiał kopalny: IV kość śródstopia

Ten tetanur został opisany jako gatunek allozaura przez Riabinina (1914), a do omawianego rodzaju przenieśli go z pewną dozą niepewności Molnar i in. (1990). Kształt i proporcje dystalnego kłykcia są "prawie identyczne" z C. tashuikouensis, co odróżnia oba od teropodów znanych w 1990 r. Od tego czasu opisano jednak wiele teropodów - w tym prawie wszystkie neowenatorydy - więc aby uznać oba za taksony siostrzane, trzeba porównać materiał z innymi gatunkami.

"Chilantaisaurus" zheziangensis
Wiek: 100-90 Ma
Lokalizacja: Chiny - Zhejiang (formacja Tangshang)
Materiał kopalny: fragment kości piszczelowej i kości stopy (ZhM V.001).

Są to szczątki jakiegoś terizinozaura. Glut (1997) stwierdził, że jest to prawdopodobnie część holotypu Nanshiungosaurus brevispinus, lecz oba okazy pochodzą z różnych formacji i lokalizacji.


Spis gatunków:
Chilantaisaurus Hu, 1964
Chilantaisaurus tashuikouensis Hu, 1964

Chilantaisaurus? sibiricus (Riabinin, 1914) Molnar, Kurzanov i Dong, 1990 [nomen dubium]
= Allosaurus sibiricus Riabinin, 1914
"Chilantaisaurus" zheziangensis Dong, 1979 [nomen dubium]
Chilantaisaurus maortuensis Hu, 1964 = Shaochilong maortuensis Brusatte, Chure, Benson i Xu, 2010

Obrazek
Rekonstrukcja Megaraptor - Chilantaisaurus zapewne wyglądał podobnie.


Źródła:
Benson, R.B.J. & Xu, X. (2008) "The anatomy and systematic position of the theropod dinosaur Chilantaisaurus tashuikouensis Hu, 1964 from the Early Cretaceous of Alanshan, People's Republic of China" Geological Magazine, 145,778-789.

Benson, R.B.J., Carrano, M.T. & Brusatte, S.L. (2010) "A new clade of archaic large-bodied predatory dinosaurs (Theropoda: Allosauroidea) that survived to the latest Mesozoic" Naturwissenschaften, 97, 71-78.

Brusatte, S.L.; Chure, D.J.; Benson, R.B.J.; Xu, X. (2010). "The osteology of Shaochilong maortuensis, a carcharodontosaurid (Dinosauria: Theropoda) from the Late Cretaceous of Asia". Zootaxa 2334: 1–46.

Holtz, T.R., Molnar, R.E. & Currie, P.J. (2004) "Basal Tetanurae" [w:] Weishampel, D.B., Dodson, P. & Osmólska, H. "The Dinosauria" Berkeley and Los Angeles: University of California Press, 71-110.

Molnar, R.E., Kurzanov, S.M & Dong, Z. (1990) "Carnosauria".[w:] Weishampel, D.B., Dodson, P. & Osmólska, H. "The Dinosauria" Berkeley: University of California Press, 169-209.

Paul, G.S.P (1988) "Predatory Dinosaurs of the World". Simon & Schuster, New York.

Rauhut, O.W.M. (2003) "The interrelationships and evolution of basal theropod dinosaurs" Special Papers in Palaeontology, 69, 1-213.

Sereno, P.C., Wilson, J.A., Larsson, H.C.E., Dutheil, D.B., & Sues, H-D. (1994) "Early Cretaceous dinosaurs from the Sahara" Science, 266, 267-270.

Weishampel, D.B., Barrett, P.M., Coria, R.A., Le Loeuff, J. Xu, X., Zhao, X., Sahni, A., Gomani, E.M.P. & Noto, C.R. (2004) " Dinosaur Distribution" [w:] Weishampel, D.B., Dodson, P. & Osmólska, H. "The Dinosauria" Berkeley and Los Angeles: University of California Press, 517-606.

Mortimer, online: http://home.comcast.net/~eoraptor

Creisler, online: http://www.dinosauria.com/dml/names/dinoc.htmJak widać, wiele z oryginału nie zostało. Jakby ktoś miał źródła na to:
Sebastian napisał(a):
Sereno zaklasyfikował czilntajzaura do torwozauroidów, wskazując jednocześnie na bliższe pokrewieństwo ze spinozaurydami (1994). Cztery lata później w roku 1998 zasugerował nawet, iż mamy do czynienia z prymitywnym przedstawicielem rodziny Spinosauridae. W 2000 roku Sereno przebadał kość ramienną C. tashuikouensis. Zauważył dwie cechy typowe dla: pierwsza- torwozaurydów (megalozaurydów), druga- spinozaurydów. Tym samym uznał go ostatecznie za coś w rodzaju formy pośredniej między dwiema rodzinami. Tezę Paula Sereno poparł m.in Rauhut (2001) i Chure (2002). Chociaż ten ostatni nie wyklucza, że dawniejsze klasyfikowanie czilantajzaura do bazalnych tetanurów może być słuszne.

C. sibiricus odnaleziony w Rosji, jest czasem identyfikowany jako synonim C. tashuikouensis. Został poznany na podstawie kości stopy. Jak dotąd nie jest pewne do jakiej grupy teropodów należały szczątki opisane w 1964 roku jako Chilantaisaurus. Według niektórych badaczy jest on prawdopodobnie bazalnym tetanurem- podobnie jak m.in. Cryolophosaurus i nieopisany jeszcze „Saltriosaurus”. Jeśli chodzi natomiast o samo opisanie tego teropoda, to na początku Riabinin zaklasyfikował go jako nowy gatunek alozaura Allosaurus sibiricus. Później Steel w 1970 roku opisał go jednak jako Antrodemus sibiricus. Dopiero dwadzieścia lat później w 1990 roku Molnar, Kurzanov i Dong zaklasyfikowali go jako Chilantaisaurus.
to dajta znać, lecz zapewne to wszystko pomyłki

z kolei to może ewnetualnie przydać się do opisu Shaochilong maortuensis (choć oczywiście błędy/nieaktualności są):
Sebastian napisał(a):
Według najnowszych badań przeprowadzonych przez Chure’ego "Chilantaisaurus" maortuensis jest najprawdopodobniej przedstawicielem maniraptorów (choć nie jest to do końca pewne). Paleontolog miał do dyspozycji materiał kostny składający się z czaszki, kręgu obrotowego (drugi kręg szyjny) oraz sześciu innych kręgów. Cechy zauważone przez Chure’a (1998) to m.in. długa i pneumatyczna jama nosowa, duża przestrzeń między zębami oraz brak śladów naczyń między zębami. Swoistości związane z zębami są szczególnie typowe dla dromeozaurydów, do których "C." maortuensis prawdopodobnie należał. Chure zauważył także kilka synapomorfii typowych nie tylko dla Dromaeosauridae, ale również Troodontidae i Tyrannosauridae. Fakt ten jest przez niektórych brany pod uwagę, dlatego zalicza się go niekiedy jako krewnego Labocania i Bagaraatan- tyranozauroidów o niektórych cechach budowy typowej dla deinonychozaurów. Obecnie nosi on nieformalną nazwę "Alashanosaurus".

_________________
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 6 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  

Copyright © 2005-2013 Dinozaury.com! - z nami przeniesiesz się w czasie...
Powered by phpBBphpBB Group
Template made by DEVPPL/ThatBigForum
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL