[OPIS] Gigantoraptor

Wszystko o krwiożerczych "stopach bestii"
Awatar użytkownika
Sebastian
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1336
Rejestracja: 2 lipca 2006, o 13:32
Imię i nazwisko: Sebastian Oziemski
Lokalizacja: Harlow, Essex, UK

[OPIS] Gigantoraptor

Post autor: Sebastian »

Zob. aktualną wersję opisu (korektę nazuula) niżej

Gigantoraptor

Długość: 8 m
Wysokość: 4,8 m
Masa: 1,4 t
Czas: 70-65 Ma
Miejsce: Beijing, Mongolia Wewnętrzna, Chiny.
Klasyfikacja:
Dinosauria
Saurischia
Theropoda
Neotheropoda
Averostra
Tetanurae
Neotetanurae
Coelurosauria
Maniraptoriformes
Maniraptora
Oviraptoriformes
Oviraptorosauria


Gigantoraptor erlianensis to nowoopisany gatunek teropoda, ktĂłrego skamieniałości odkryto na obrzeĹźach miasta Beijing w Chinach w roku 2005. Szczątki te naleĹźały do owiraptora, ktĂłry osiągał mniej więcej 8 m długości, 4,8 m wysokości oraz 1,4 t wagi. Jak podaje czasopismo „Nature” Ĺźył on 65-70 milionĂłw lat temu. Pomimo groĹşnie wyglądających, 20- centymetrowych szponĂłw, Gigantoraptor niekoniecznie mĂłgł być drapieĹźnikiem. W jego menu znajdowały się prawdopodobnie mięczaki, owoce i nasiona oraz jaja innych dinozaurĂłw.

Xu Xing opisał Gigantoraptor na podstawie trzech materiałów kostnych z kredy. Początkowo jeden z nich uznał za należący do tyranozaura. Później okazało się, iż wszystkie są kośćmi ogromnego gatunku owiraptora. Ale dlaczego gigantoraptor osiągnął aż takie rozmiary Większe zwierzęta potrzebują więcej pożywienia oraz terytorium. Jest ich także mniej, ponieważ reprodukcja zachodzi u nich rzadziej (na przestrzeni czasu) niż u mniejszych zwierząt. Caudiperyx i Gigantoraptor, pomimo różnych rozmiarów i przypuszczalnie braku bliższego pokrewieństwa, zamykają wspólnie grupę owiraptorów.

Dzięki odkryciom takim jak nomingia, czy opisany właśnie w tym roku gigantoraptor, wiemy, iż ptakopodobne teropody nie były jedynie małymi drapieżnikami, lecz mogły osiągać większe rozmiary. "Odkrycie to dostarcza nam bardzo wielu cennych informacji na temat przebiegu ewolucji ptaków. Dodatkowo skomplikowało ono ten obraz"- mówi Xing.

Spis gatunkĂłw:
Gigantoraptor- Xu Xing, 2007
Gigantoraptor erlianensis- Xu Xing, 2007

Obrazek

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8245
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Post autor: nazuul »

Poprawa:
Sebastian i nazuul pisze:Gigantoraptor (gigantoraptor)

długość: przynajmniej 8 m
masa: przynajmniej 1,4 t
czas: 74-68 Ma
miejsce: Chiny - Region Autonomiczny Mongolii Wewnętrznej (formacja Iren Dabasu)
klasyfikacja:
Dinosauria
Saurischia
Theropoda
Neotheropoda
Averostra
Tetanurae
Neotetanurae
Coelurosauria
Maniraptoriformes
Maniraptora
Oviraptorosauria
Oviraptoridae/Caenagnathidae?


Gigantoraptor erlianensis to gatunek dużego, bardzo ptakopodobnego teropoda z grupy owiraptorozaurów.


Etymologia
Nazwa rodzajowa odnosi się do wielkości tego "raptora". Epitet gatunkowy nadano od miejsca znalezienia - basenu Erlian. Pełna nazwa zwierzęcia oznacza więc "gigantyczny rabuś z Erlian".

Odkrycie, materiał kopalny i wzrost
Pierwszą skamieniałość - kość udową - odkrył przez przypadek Xing Xu w Saihangaobi (Sunitezuoqi, pustynia Gobi, Chiny) w kwietniu 2005 r., podczas kręcenia japońskiego dokumentu o jednym z jego wcześniejszych odkryć - Sonidosaurus. Początkowo pomyślano, że jest to kość wcześniej odkrytego tam zauropoda, lecz Xu szybko stwierdził, że pochodzi ona od teropoda. Jej rozmiary wskazywały, że chodzi o tyranozauroida (w informacjach prasowych mowa o "tyranozaurze", zapisywanym jako "Tyrannosaur"). Później okazało się, że wydobyte kości należały do ogromnego gatunku owiraptorozaura.

Holotyp oznaczony LH V0011 to niekompletny szkielet zawierający prawie całą żuchwę, części kręgów przedkrzyżowych (głównie grzbietowych), większość ogona, niemal kompletną prawą łopatkę oraz kończyny, część kości biodrowej i prawie kompletne kości łonowe.

Gigantoraptor osiągał mniej więcej 8 m długości, 3,5 m wysokości w biodrach oraz 1,4 t masy. Był to młody dorosły osobnik w wieku 11 lat, który osiągnął rozmiary dorosłe mając 7 lat, lecz prawdopodobnie starsze osobniki były jeszcze większe. Rósł więc szybciej niż inne celurozaury osiągające takie rozmiary (Albertosaurus i Gorgosaurus).

Budowa i znaczenie odkrycia
Gigantoraptor miał najdłuższe proporcjonalnie kończyny przednie wśród owiraptorozaurów - ich długość stanowi 60% długości tylnych, które także były bardzo długie. Co nietypowe wśród teropodów, miały podobne proporcje do jego mniejszych kuzynów. Były też wyjątkowo smukłe i "ptasie", co sugeruje, że był najlepszym biegaczem wśród podobnej wielkości teropodów. Miał wiele cech niespotykanych u owiraptorozaurów, ale za to znanych u bardziej zaawansowanych maniraptorów. Budową dłoni przypominał bazalne eumaniraptory, a kręgów ogonowych … tytanozaury! Gigantoraptor wykazuje wiele cech ptasich nieobecnych u mniejszych owiraptorozaurów, co stoi w sprzeczności z trendem zaobserwowanym u innych grup celurozaurów. Wyróżnia się on także mocno wyspecjalizowaną budową (ma bardzo dużą liczbą autapomorfii). Ma dziwaczną i niespotykaną u innych dinozaurów budowę kręgów ogonowych i kości udowej.

Dlaczego gigantoraptor osiągnął aż takie rozmiary? Nie wiemy. Większe zwierzęta potrzebują więcej pożywienia oraz terytorium. Jest ich także mniej, ponieważ reprodukcja zachodzi u nich rzadziej (na przestrzeni czasu) niż u mniejszych zwierząt. Caudipteryx i Gigantoraptor, pomimo różnych rozmiarów zamykają wspólnie grupę owiraptorów. Pomimo groźnie wyglądających, niemal 20-centymetrowych szponów, Gigantoraptor niekoniecznie mógł być drapieżnikiem. W jego menu znajdowały się być może także mięczaki, owoce i nasiona oraz jaja innych dinozaurów.

Dzięki odkryciom takim jak wielki owiraptorozaur z Hell Creek czy gigantoraptor, wiemy, iż ptakopodobne teropody nie zawsze były małe, lecz mogły osiągać większe rozmiary. "Odkrycie to dostarcza nam bardzo wielu cennych informacji na temat przebiegu ewolucji ptaków. Dodatkowo skomplikowało ono ten obraz"- mówi Xu.


Spis gatunków:
Gigantoraptor Xu, Tan, Wang, Zhao i Tan, 2007
Gigantoraptor erlianensis Xu, Tan, Wang, Zhao i Tan, 2007

-----------------------------

Źródła:
Xu, X., Tan, Q., Wang, J., Zhao, X., and Tan, L. (2007). "A gigantic bird-like dinosaur from the Late Cretaceous of China." Nature, 447(7146): 844-847.

Prieto-Márquez, A. & Norell, M. (2010) "Anatomy and relationships of Gilmoreosaurus mongoliensis (Dinosauria, Hadrosauroidea) from the late Cretaceous of Central Asia" American Museum novitates 3694, 1-49.

Longrich, N.R., Currie, P.J. & Dong, Z.-M. (2010) "A new oviraptorid (Dinosauria: Theropoda) from the Upper Cretaceous of Bayan Mandahu, Inner Mongolia" Palaeontology, 53 (5), 945–960. DOI:10.1111/j.1475-4983.2010.00968.x

http://www.cosmosmagazine.com/node/1387

http://palaeoblog.blogspot.com/2007/06/ ... china.html

owiraptorozaur z Hell Creek -> http://www.carnegiemnh.org/news/04-oct- ... nveil..htm


Obrazek
Rekonstrukcja Zhao Chuanga i Xinga Lida'y. Kliknij aby powiększyć.


Obrazek
Rekonstrukcja Raula Martina. Pochodzi z tej strony.


Obrazek
Rekonstrukcja szkieletu z pracy Xu et al., 2007 - na biało odnalezione kości (autorzy: R.-S. Li i W.-D. Zhang).
Ostatnio zmieniony 21 stycznia 2010, o 11:44 przez nazuul, łącznie zmieniany 7 razy.

Awatar użytkownika
hanys
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1012
Rejestracja: 24 lipca 2008, o 14:37
Lokalizacja: beWYRYhills

Post autor: hanys »

Gigantoraptor erlianensis to duĹźego, bardzo ptakopobodnego teropoda
zabrakło słowa gatunek

Awatar użytkownika
Riloy
Ordowicki bezszczękowiec
Ordowicki bezszczękowiec
Posty: 50
Rejestracja: 27 grudnia 2008, o 18:32

Post autor: Riloy »

nazuul pisze:Poprawa:
Sebastian pisze:Gigantoraptor (gigantoraptor)
Holotyp oznaczony LH V0011 to niekompletny szkielet zawierający prawie całą żuchwę, części kręgów przedkrzyżowych (głównie grzbietowych), większość ogona, niemal kompletną prawą łopatkę oraz kończyny, część kości biodrowej o prawie kompletnej kości łonowej.
Połknąłeś "j"

Awatar użytkownika
szerman
Neogeński mastodont
Neogeński mastodont
Posty: 4060
Rejestracja: 23 czerwca 2009, o 10:40
Imię i nazwisko: MSz
Lokalizacja: B-B

Post autor: szerman »

Nazuul nie myśl sobie, że się na Ciebie uwziąłem czy coś, po prostu masz b. dużo opisów no i znowu jakoś tak wyszło (lecz mimo, że jest ich tak dużo to trzymają bardzo wysoki poziom) :mrgreen:
Sebastian i nazuul pisze:Gigantoraptor erlianensis to gatunek duĹźego, bardzo ptakopodobnego teropoda z grupy owiraptorozaurĂłw.

Nie miało być przypadkiem "(...) to gatunek bardzo dużego, ptakopodobnego teropoda (...)" :?:
Sebastian i nazuul pisze:Etymologia
Nazwa rodzajowa odnosi się do wielkości tego "raptora". Epitet gatunkowy nadano od miejsca znalezienia - basenu Erlian.
Można napisać, że znaczy nazwa po polsku to gigantyczny rabuś (bo wielki to już megaraptor). Pomocne dla kogoś, kto nie siedzi w temacie, a musi np. przygotować jakiś referat do szkoły.
Sebastian i nazuul pisze:Miał wiele cech niesoptykanych u owiraptorozaurów, ale za to znanych u bardziej zaawansowanych maniraptorów.

niespotykanych
Sebastian i nazuul pisze:Budową dłoni przypominał bazalne eumaniraptory, a kręgĂłw ogonowych … tytanozaury!
Sebastian i nazuul pisze:Ma dziwaczną i niespotykaną u innych dinozaurów budowę kręgów ogonowych i kości udowej.
Dziwaczną zapewne, skoro spotykana jest ona u tytanozaurów, a nie u jego kuzynów. Ale właśnie dlatego jest ona spotykana u innych dinozaurów ;) Chyba, że Ci chodziło o teropody same w sobie, ale jeśli tak, to to zdanie może wprowadzić kogoś w błąd.

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8245
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Post autor: nazuul »

szerman pisze:Nazuul nie myśl sobie, że się na Ciebie uwziąłem czy coś, po prostu masz b. dużo opisów no i znowu jakoś tak wyszło (lecz mimo, że jest ich tak dużo to trzymają bardzo wysoki poziom) :mrgreen:
Ależ ja nie mam nic przeciwko :) . Cieszę się, że opisy są czytane i komentowane, a dzięki sugestiom są lepsze :wink: . Jestem ZA takim "uwzięciem się". :)

Co do dwóch poprawek "logicznych" - rzeczywiście, może to wyglądać dziwnie, jakby byl błąd, ale tak jest właśnie poprawnie.
Poprawiając opis Sebastiana, opierałem się dokładnie na publikacji Xu i in. (TU znajdziesz linka - jak nie działa, to mogę wysłać). W pracce jest napisane to co w opisie - potwierdzę cytatami:
szerman pisze:
Sebastian i nazuul pisze:Gigantoraptor erlianensis to gatunek duĹźego, bardzo ptakopodobnego teropoda z grupy owiraptorozaurĂłw.

Nie miało być przypadkiem "(...) to gatunek bardzo dużego, ptakopodobnego teropoda (...)" :?:
Kwestia ocenna - można się spierać, czy on jest bardzo duży, czy tylko "zwyczajnie" duży. Ale zdecydowanie zaakcentowałem ptasiość, gdyż jego rozmiary nie są jakoś szczególnie niezwykłe (i moim zdaniem interesujące - rozmiary dinozaurów sa kwestią zbyt eksponowaną, a ciekawsze zagadnienia często się olewa), natomiast podobnieństwo do ptaków, szczególnie przy tych rozmiarach i na tle krewniaków - owszem:
Gigantoraptor is an exception to some general patterns seen during
the gigantism of non-avian theropods. Contrary to the evolutionary
trend of size decrease in coelurosaurian evolution1,2, which plays a
key part in the origin of birds2,3,29, most non-avian coelurosaurian
subgroups display a trend of size increase and their large-sized members
tend to reverse to more primitive conditions in many bird-like
characters2,3. The discovery of Gigantoraptor complicates this pattern,
however. Although much larger than its close relatives,
Gigantoraptor has proportionally the longest forelimb among oviraptorosaurs
6,12,13, a manus resembling basal eumaniraptorans, birdlike
hind limbs, and many other advanced features. These features are
close to the conditions in birds but absent in other smaller oviraptorosaurs
13, indicating an unusual pattern for the Oviraptorosauria
among the non-avian coelurosaurian subgroups.
szerman pisze:
Sebastian i nazuul pisze:Budową dłoni przypominał bazalne eumaniraptory, a kręgĂłw ogonowych … tytanozaury!
Sebastian i nazuul pisze:Ma dziwaczną i niespotykaną u innych dinozaurów budowę kręgów ogonowych i kości udowej.
Dziwaczną zapewne, skoro spotykana jest ona u tytanozaurów, a nie u jego kuzynów. Ale właśnie dlatego jest ona spotykana u innych dinozaurów ;) Chyba, że Ci chodziło o teropody same w sobie, ale jeśli tak, to to zdanie może wprowadzić kogoś w błąd.
Like other oviraptorosaurs12,13, the caudal vertebrae are pneumatic,
but in a previously unknown manner: the anterior caudal vertebrae
bear a pair of vertically arranged pneumatic foramina on the central
lateral surface (Fig. 1d) and a large pneumatic opening on the central
ventral surface (Fig. 1g). Interestingly, despite a lack of pneumatic
opening, the posterior caudal centra have spongy internal structures
(Fig. 1h), superficially similar to those of the sauropod group
Titanosauria, a feature probably related to weight saving
Gigantoraptor possesses a large number of autapomorphies (see
‘Diagnosis’ section), indicating that it represents a highly specialized
lineage in oviraptorosaurian evolution. In particular the presence of
many features unknown in any other dinosaur, such as the highly
specialized caudal vertebrae and the bizarre humerus, suggests that
morphological diversity among the dinosaurs is higher than previously
known
Diagnosis. An oviraptorosaur distinguishable from other species in
the following features:

(...)
a tail composed
of opisthocoelous anterior caudal vertebrae, amphicoelous middle
ones and procoelous posterior ones, pleurocoels present on most caudal
vertebrae, a pair of vertically arranged pneumatic openings present
on the lateral surface of anterior caudal centra, a large pneumatic
opening present on the ventral surface of anterior and middle caudal
centra, anterior caudal vertebrae with tall neural spines (about three
times as tall as wide) and robust and rod-like transverse processes
located posteriorly, posteroventral margin of anterior caudal centra
extending considerably ventrally, well-developed laminal system on
the anterior caudal vertebrae (prespinal, postspinal, spinopostzygapophyseal,
anterior centrodiapophyseal, posterior centrodiapophyseal,
and prezygodiapophyseal laminae present on anterior caudal vertebrae),
middle caudal vertebrae with vertical prezygapophyseal articular
facets located proximal to the distal extremity of the process
(...)
jeszcze co do poprzedniej sugestii:
Riloy pisze:
nazuul pisze:Poprawa:
Sebastian pisze:Gigantoraptor (gigantoraptor)
Holotyp oznaczony LH V0011 to niekompletny szkielet zawierający prawie całą żuchwę, części kręgów przedkrzyżowych (głównie grzbietowych), większość ogona, niemal kompletną prawą łopatkę oraz kończyny, część kości biodrowej :arrow: o prawie kompletnej kości łonowej.
Połknąłeś "j"
nie - zamiast "i" wcisnąłem "o" (czasem mi się to zdarza - także z "p" i "o"; wskazane strzałką)

PS - w żadnym wypadku proszę się nie zrażać, że sugestie poprawy zostały przeze mnie odrzucone - żeby nie było, że są gdzieś błędy, a nie piszecie o nich, bo pomyślicie, że może tak właśnie miało być. Było by super gdyby poprawiając opisy/artykuły zaglądlibyście do literatury i wiarygodnych stron - ale oczywiście od nikogo tego nie wymagam. :) :wink:
Jak coś nie pasuje - zawsze piszcie!

ODPOWIEDZ