Strona 1 z 1

(Opis) Lewisuchus

: 11 listopada 2014, o 12:00
autor: dilong
Sorry za zwłokę, miało być wczoraj, ale nie zdążyłem ze wszystkim- wybacz Utahraptor.

Lewisuchus admixtus

Długość: ~1m
Miejsce występowania: Argentyna (formacja Chañares)
Czas występowania: ok. 245-228 Ma środkowy trias (póżny anizyk/wczesny ladyn)
Systematyka:
Diapsida
Archosauria
Dinosauromorpha
Dinosauriformes
Silesauridae


1. Wstęp:
Lewisuchus to rodzaj małego silezauryda z Ameryki Południowej. Żył w tym samym czasie i w miejscu co Pseudolagosuchus- inny archozaur z tej samej rodziny. To nasuwa podejrzenia czy przypadkiem lewizuch nie jest synonimem pseudolagozucha.

2.Historia i Lokalizacja odkryć:
Lewisuchus został opisany przez Romera w 1972 z osadów formacji Chañares. Osady te leżą w prowincji Lia Rioja, należącej do Argentyny. Skamieniałości z tamtych warstwa są datowane na anizyk/ladyn (środkowy trias)- czyli od 245 do 228 milionów lat temu.

3. Materiał kopalny:
Holotyp lewizucha (MLP 64-XI-14-14) składa się z żuchwy, fragmentów kości szczękowej i mózgoczaszki, oraz kręgów szyjnych, łopatkowo- króczej, przedramienia, piszczela, żeber i paliczków palca drugiego oraz trzeciego.

4. Paleoekologia:
Jak wynika ze skał w których został znaleziony lewizuch, było środowisko wilgotne, pełne rzek i jezior. Wśród roślinożerców dominowały dicynodonty, oraz małe cynodonty. Dominującymi drapieżnikami były parakrokodyloformy jak Lupresuchus. Lewisuchus jak sugerują zęby na żuchwie i kości szczękowej nie był tak jak większość silezaurydów typowym roślinożercą, a raczej żywił się małymi kręgowcami takimi jak cynodont Probeinognathus. Prawdopodobnie mógł być również wszystkożercą.

5.Taksonomia:
Romer opisał lewizucha jako tekodonty, gada bardziej spokrewnionego z pierwotnymi diopsydami niż z archozaurami. Później zaczęto go łączyć z archozaurami prowadzącymi do krokodyli. W 1987 roku został odkryty i opisany Pseudolagosuchus przez Arcucci. Głównie składał się z miednicy, paliczków i kości kończyn tylnych. Został opisany jako dinozauromorf. Wówczas Arcucci wywnioskowała na podstawie lokalizacji i wielkości szczątków, że Pseuolagosuchus i Lewisuchus z czego Lewisuchus przedstawia przednią część ciała gada, a Pseudolagosuchus tylną część ciała. Ta hipoteza odrodziła się w pracy Nesbitta z 2006 roku. Jednakże synonimizacja nie jest możliwa, gdyż tak jak w przypadku Nemegtosaurus i Opisthocelicaudia brak jest materiału wspólnego. Jedyny element kostny jaki łączą oba taksony to kość piszczelowa, która niestety nie zachowuje żadnych cech diagnostycznych dla silezaurydów, ani tym bardziej dla rodzaju bądź gatunku. Gdyby znaleziono pozostałe szczątki, które potwierdziłyby synonimizację, wówczas pierwszeństwo miałaby nazwa nadana przez Romera, czyli Lewisuchus. Wówczas rodzaj zostałby uznany za jednego z bardziej zaawansowanych silezaurydów. Najbliższym ich krewnym wydaje się Silesaurus (Irmis, 2008; Nesbitt, 2009). Oba silezaurydy mają charakterystyczną mózgoczaszkę: ujście dla nerwu podjęzykowego, oraz grzbiet guzowy na przednich krańcach kości nadpotylicznej. Te cechy nie zostały jednak odnotowane u innych silezaurydów, ze względu na niekompletność ich szczątków. Tak jak Asilisaurus i Silesaurus, trzeci, czwarty i piąty kręg lewizucha są dłuższe niż środkowe kręgi grzbietowe. W drzewach filogenetycznych Lewisuchus plasuje się jako bazalny przedstawiciel rodziny, jednakże jest to spowodowane autopomorfiami jednej części ciała, nie mając szczątków tylnej części ciała zwierzęta nie da się w pełni oznaczyć pozycji filogenetycznej lewizucha w obrębie rodziny Silesauridae.

6.Etymologia:
Lewisuchus admixtus oznacza, “wymieszany jaszczur Lewisa”. Nazwa gatunkowa odnosi się do stanu w jakim zostały znalezione te szczątki. Były one porozrzucane wokół, z tego powodu w latach 80-tych i 90-tych, uważano nawet że to chimera. Nazwa rodzajowa jest hołdem dla Alfreda D. Lewisa, który jako pierwszy odkopał te szczątki.

7.Spis gatunków:
Lewisuchus Romer 1972
L. admixtus Romer 1972

8. Bibliografia:
The Chañares (Triassic) Reptile Fauna. XIV. Lewisuchus admixtus gen. et sp. nov., a further thecoodont from the Chañares beds" Alfred Sherwood Romer
"A new lagosuchidae (thecodontia-pseudosuchia) from the lost Chañares fauna (Chañarian reptile age, middle Triassic), La Rioja, Argentina" Andrea Arcucci
"Ecologically distinct dinosaurian sister group shows early diversification of Ornithodira." Nesbitt, Sterling J., Sidor, Christian A., Irmis, Randall B., Angielczyk, Kenneth D., Smith, Roger M.H. and Tsuji, Linda A. (2010) Nature 464
"The Cha~nares Formation: a window to a Middle Triassic
tetrapod community" Adriana C. Mancuso, Leandro C. Gaetano, Juan M. Leardi, Fernando Abdala & Andrea B. Arcucci. (2014) Lethaia, vol. 47, pp. 244-265

Re: (Opis) Lewisuchus

: 11 listopada 2014, o 12:30
autor: Utahraptor
Nic się nie stało ;) Super, że jest już opis i fajnie, że udało nam się zsynchronizować wrzucenie silezaura i lewizucha.
Byłoby jeszcze fajniej, gdybyś wrzucił opis do ED - wtedy będzie łatwiej go edytować.
Druga sprawa, pominąłeś chyba najważniejszą publikację:
Bittencourt J.S., Arcucci A.B., Marsicano C.A. i M.C. Langer. 2014. Osteology of the Middle Triassic archosaur Lewisuchus admixtus Romer (Chañares Formation, Argentina), its inclusivity, and relationships amongst early dinosauromorphs. Journal of Systematic Palaeontology, str. 1-31. DOI: 10.1080/14772019.2013.878758
Wystarczyło zajrzeć do hasła o silezaurydach ;)
Trzecia sprawa, to przy bibliografii podawaj czasopismo, numer i strony. Poprawiłem to trochę przy pseudolagozuchu, ale jeszcze uzupełnij oba.
Jak uzupełnisz i wrzucisz do ED, to jeszcze go sprawdzę.

Re: (Opis) Lewisuchus

: 11 listopada 2014, o 13:52
autor: dilong
Postaram się zrobić to w czwartek, bo w środę mam decydujące starcie z zoologię i muszę zagiąć tym razem prowadzących. Być może do tej pory parę osób znajdzie może jakieś błędy, to od razu je poprawię nim wrzucę na ED.

Re: (Opis) Lewisuchus

: 11 listopada 2014, o 17:26
autor: Danu
Miejsce występowania: Argentyna (formacja Chañares)
Czas występowania: ok. 245-228 Ma środkowy trias (póżny anizyk/wczesny ladyn)
taka tylko drobnostka

formacja Chañares to ile się nie mylę Ladyn. A druga sprawa 235-228 MYA to już Karnik więc należałoby to jakoś zmienić.