Titanoboa cerrejonensis, Head 2009

Dyskusje na temat gadów kopalnych (oprócz dinozaurów).
Awatar użytkownika
Puszkin
Ordowicki bezszczękowiec
Ordowicki bezszczękowiec
Posty: 88
Rejestracja: 12 października 2008, o 19:03
Imię i nazwisko: Przemysław Puszkiewicz
Lokalizacja: Wrocław

Titanoboa cerrejonensis, Head 2009

Post autor: Puszkin »

Titanoboa cerrejonensis
Długość: 12-15 m
Wysokość: ok 1 m
Masa: 1,1 t
Czas: 60 mln lat temu (paleocen, selandian)
Miejsce: Ameryka południowa - Kolumbia, formacja Cerrejon (w kopalni węgla)

Systematyka:
Typ Chordata
Podtyp Vertebrata
Gromada Reptilia
Rząd Squamata
Podrząd Serpentes
Rodzina Macrostomata
Podrodzina Boinae
Rodzaj †Titanoboa
Gatunek †Titanoboa cerrejonensis


Nazwa:

Nazwa rodzajowa Titanoboa mówi nam o wielkości zwierzęcia (titan - mityczny olbrzym) - które było największym istniejącym wężem na ziemi, a także fakt, że był dusicielem (boa). Epitet gatunkowy cerrejonensis został zaczerpnięty od miejsca odkrycia, formacji Cerrejon.

Paleoekologia:
Żył w lasach tropikalnych ameryki południowej, prowadził najprawdopodobniej podobny tryb życia jak dzisiejsze anakondy. Po za szczątkami węża znaleziono również szczątki jego ofiar krokodyli i żółwi, a także skamieniałe rośliny. Rozmiary osiągane przez to najdłuższe zmiennocieplne zwierze pozwalają stwierdzić, że musiała wtedy panować wyższa temperatura ok 30-34 stopni Celsiusza, dla porównania dzisiaj temperatura nie przekracza 28 stopni Celsiusza.

Anatomia:
Jego budowa przypominała budowę współczesnych węży z rodziny Macrostomata.

Opis ogólny:
Analiza wielkości kręgów titanoboa w porównaniu do kręgów współczesnych pozwoliła stwierdzić, że osiągał ok 13m. Rozmiar tego węża przekracza nawet ludzką fantazję jest bowiem większy od węża który gonił Jennifer Lopez w filmie pt. "Anakonda". Jest on również największym nie morskim zwierzęciem jakie żyło po zagładzie dinozaurów. Dla porównania współczesny najdłuższy wąż z księgi rekordów Guinnessa mierzył 10m i ważył 183kg. Wąż ten nie był jadowity, a swoje ofiary miażdżył w potężnym uścisku swych mięśni. Jest on też kolejnym przykładem tego jak bardzo do tej pory mylili się naukowcy o ograniczeniach ewolucji węży. Jego szczątki można obejrzeć w Muzeum Historii Naturalnej na Florydzie.

Odkrywcy:

Titanoboa Head, Bloch, Hastings, Bourke, Cadena, Herrera, Polly i Jaramillo, 2009
Titanoboa cerrejonensis Head, Bloch, Hastings, Bourke, Cadena, Herrera, Polly i Jaramillo, 2009

Bibliografia:
http://www.rp.pl/artykul/9129,258845.html
http://www.nature.com/nature/journal/v4 ... 07671.html
http://www.science20.com/news_releases/ ... gest_snake - można tu obejrzeć krótki filmik.

Rekonstrukcje i zdjęcia:
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Zmniejszyłem środkowy obrazek na taki sam, ale mniejszy by nie rozciągał forum
MSz
Ostatnio zmieniony 28 czerwca 2011, o 20:18 przez Puszkin, łącznie zmieniany 6 razy.
If you know your history,
Then you would know where you coming from,
Then you wouldn't have to ask me,
Who the 'eck do I think I am.

Awatar użytkownika
szerman
Neogeński mastodont
Neogeński mastodont
Posty: 4060
Rejestracja: 23 czerwca 2009, o 10:40
Imię i nazwisko: MSz
Lokalizacja: B-B

Re: Titanoboa cerrejonensis, Head 2009

Post autor: szerman »

Puszkin pisze:Titanoboa cerrejonensis
Nazwę rodzajową i epitet gatunkowy piszemy kursywą (ale pozostałe rangi już bez).
Puszkin pisze:Długość: 12-15_m
Brak spacji.
Puszkin pisze:Wysokość: ponad metr średnicy
Ponieważ wcześniej zapisałeś cyfrowo, więc dla jasności kompozycji tu też tak możesz: > 1 m
Puszkin pisze:Masa: 1,135 kg
Co do kilograma raczej jej nie obliczymy, za to spokojnie można napisać ok. 1,1 t :)
Puszkin pisze:Czas: 60 mln lat temu_(Paleocen, selandian)
Brak spacji, paleocen z małej.
Puszkin pisze:Systematyka:
chordata
Wszystkie systematyczne nazwy łacińskie z dużej litery :)
Puszkin pisze:†Titanoboa
Titanoboa cerrejonensis
Sama nazwa rodzajowa też kursywą.
Puszkin pisze:Nazwa:
Titanboa dlatego, że był największym istniejącym wężem na ziemi i był dusicielem. Carrejonensis od miejsca odkrycia - formacja Cerrejon.
Może zgrabniej będzie: Nazwa rodzajowa Titanoboa mówi nam o wielkości zwierzęcia (titan - mityczny olbrzym) - które było największym istniejącym wężem na ziemi, a także fakt, że był dusicielem (boa). Epitet gatunkowy cerrejonensis został zaczerpnięty od miejsca odkrycia, formacji Cerrejon.
Puszkin pisze:Rozmiary osiągane przez to największe zmiennocieplne zwierze pozwalają stwierdzić, że musiała wtedy panować wyższa temperatura ok 30-34 stopni Celciusza, dla porównania dzisiaj temperatura nie przekracza 28 stopni Celciusza.
największe -> najdłuższe, ponieważ "największy" chyba się odnosi bardziej do masy :)
Poza tym 2x Celsjusza.
Puszkin pisze:Opis ogólny:
Analiza wielkości kręgów titanoboa w porównaniu do kręgów współczesnych pozwoliła stwierdzić, że osiągał ok 13m. Rozmiar tego węża przekracza nawet ludzką fantazję jest bowiem większy od węża który gonił Jenifer Lopez w Anakondzie.

Titanoboa (chyba że użyjesz spolszczonej nazwy, wtedy bez kursywy i z małej litery - tytanoboa).
Jennifer
Puszkin pisze:Jest on również największym nie morskim zwierzęciem jakie żyło _po zagładzie dinozaurów.
J/W - najdłuższym i zaznaczona podwójna spacja.
Puszkin pisze:Dla porównania współczesny najdłuższy wąż z księgi rekordów Guinessa mierzył 10m i ważył 183kg.
Guinnessa :D
Puszkin pisze:Odkrywcy:
(...)
Można to też tak napisać (jak inne opisy na D.com!):

Titanoboa Head, Bloch, Hastings, Bourke, Cadena, Herrera, Polly i Jaramillo, 2009
Titanoboa cerrejonensis Head, Bloch, Hastings, Bourke, Cadena, Herrera, Polly i Jaramillo, 2009

PS Nie przejmuj się, że czepiam się tu i tam - po prostu chcę, żeby Twój opis ujednolicić stylistycznie z pozostałymi, a ta kompozycja panuje tu chyba niemal od początku forum ;) Super, że ruszyły nowe opisy, a byłoby jeszcze bardziej super, jakbyś też pisał dinozaury ;)
Jakbyś się zdecydował, do czego zachęcam, to tu masz spis rodzajów dinozaurów, jakich jeszcze nie ma albo wymagają poprawy:
http://www.forum.dinozaury.com/viewtopi ... =28&t=1807
A tu możesz zgłosić rezerwację:
http://www.forum.dinozaury.com/viewtopi ... =28&t=1041
:D

PS2 Czy tylko ja mam jakieś problemy z otwieraniem strony? Żeby wejść w zakładkę muszę próbować średnio 4 razy. Wyskakuje błąd "Błąd kodowania zawartości". Co jest grane :?:
"Mastodon sapiens"

Awatar użytkownika
Puszkin
Ordowicki bezszczękowiec
Ordowicki bezszczękowiec
Posty: 88
Rejestracja: 12 października 2008, o 19:03
Imię i nazwisko: Przemysław Puszkiewicz
Lokalizacja: Wrocław

Re: Titanoboa cerrejonensis, Head 2009

Post autor: Puszkin »

Mam nadzieję, że poprawiłem wszystko i jest tak jak być powinno :D Nie mam nic konstruktywnej krytyce tak w ogóle to dzięki za pomoc, jak by było coś jeszcze do poprawy to jak tylko zauważę to poprawię.


PS2 Czy tylko ja mam jakieś problemy z otwieraniem strony? Żeby wejść w zakładkę muszę próbować średnio 4 razy. Wyskakuje błąd "Błąd kodowania zawartości". Co jest grane :?:
PS: rano też miałem taki problem
If you know your history,
Then you would know where you coming from,
Then you wouldn't have to ask me,
Who the 'eck do I think I am.

ODPOWIEDZ