ornitocheir czy kecalkoatl ?

Dyskusje na temat gadów kopalnych (oprócz dinozaurów).
CHESTERAPTOR
Dewoński labiryntodont
Dewoński labiryntodont
Posty: 321
Rejestracja: 25 czerwca 2006, o 08:52
Lokalizacja: Lubelskie

ornitocheir czy kecalkoatl ?

Post autor: CHESTERAPTOR »

Mam pytanie. Ot???? wiÄ?kszo??Ä? ksiÄ???ek o prehistorycznych gadach podaje, ??e najwiÄ?kszym z pterozaur??w by?? kecalkoatl z rozpiÄ?to??ciÄ? skrzyde?? do 12 metr??w. Jednak ksiÄ???ka "WÄ?dr??wki z dinozaurami" (oparta na filmie), kt??rej jestem posiadaczem, podaje, ??e najwiÄ?kszym pterozaurem jest ornithocheirus, podajÄ?c przy tym wymiary takie same jak w przypadku kecalkoatla. Czy to ksiÄ???ka ta siÄ? myli, czy informacje na temat ornitocheira sÄ? prawdziwe?

Awatar użytkownika
Mixs
Sylurski akantod
Sylurski akantod
Posty: 145
Rejestracja: 20 kwietnia 2006, o 21:17

Re: ornitocheir czy kecalkoatl ?

Post autor: Mixs »

Mo??e tu znajdziesz odpowied?? na swoje pytanie:

http://dml.cmnh.org/2000Apr/msg00446.html
"Powiedzmy sobie jasno: to nie Ziemi grozi zagłada, tylko nam. Nie dysponujemy wystarczającą mocą, aby zniszczyć tę planetę, lub ją uratować, ale gdybyśmy zechcieli, może zdołalibyśmy ocalić samych siebie."

Ian Malcolm w "Jurassic Park" Michaela Crichtona

CHESTERAPTOR
Dewoński labiryntodont
Dewoński labiryntodont
Posty: 321
Rejestracja: 25 czerwca 2006, o 08:52
Lokalizacja: Lubelskie

Post autor: CHESTERAPTOR »

Okay, dziÄ?ki!

Awatar użytkownika
Dino
Administrator
Administrator
Posty: 4000
Rejestracja: 13 marca 2006, o 20:45
Imię i nazwisko: Łukasz Czepiński
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: ornitocheir czy kecalkoatl ?

Post autor: Dino »

CHESTERAPTOR pisze:Mam pytanie. Ot???? wiÄ?kszo??Ä? ksiÄ???ek o prehistorycznych gadach podaje, ??e najwiÄ?kszym z pterozaur??w by?? kecalkoatl z rozpiÄ?to??ciÄ? skrzyde?? do 12 metr??w. Jednak ksiÄ???ka "WÄ?dr??wki z dinozaurami" (oparta na filmie), kt??rej jestem posiadaczem, podaje, ??e najwiÄ?kszym pterozaurem jest ornithocheirus, podajÄ?c przy tym wymiary takie same jak w przypadku kecalkoatla. Czy to ksiÄ???ka ta siÄ? myli, czy informacje na temat ornitocheira sÄ? prawdziwe?
R??wnie?? jestem posiadaczem tej ksiÄ???ki, wg mnie z ornitocheirem jest podobnie jak z diplodokiem - tam autor m??wi??, i?? osiÄ?ga??y one do 40 metr??w d??ugo??ci (a Diplodocus osiiÄ?ga?? jakie?? 25 metr??w). Po prostu wziÄ??? dlugo??Ä? najd??u??szego z zauropod??w (pewnie sejsmozaur albo innego, patrz dyskusja - http://www.dinozaury.com/forum/viewtopic.php?t=84 ).

Tutaj podajac rozmiary ornitocheira (majÄ?cego mo??e z 8-10 metr??w [?] rozpiÄ?to??ci skrzyde??) da?? rozmaiary wiÄ?kszego kwecalkoatla (12 metr??w [?])

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~ DODANE ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

WidzÄ?, ??e Mixs ju?? poda?? ??wietne informacje, ale my??lÄ?, ??e moja wypowied?? te?? siÄ? na co?? zda??a ;)
Ostatnio zmieniony 29 czerwca 2006, o 12:21 przez Dino, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Danu
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1926
Rejestracja: 24 czerwca 2006, o 14:51
Imię i nazwisko: Krzysztof Stuchlik
Lokalizacja: Wisła

Post autor: Danu »

Ja te?? mam tÄ? ksiÄ???kÄ?, ale podany tam opis Ornitocheirusa, jest raczej z godny z tym co piszÄ? w innych ksiÄ???kach, czy w internecie, raczej zawsze przypisuje mu siÄ? te 12m rozpiÄ?to??ci, po za tym kto wie czy Kecalkoatl nie by?? ciut wiÄ?kszy.
Tribute to Dinosaurs 2020

Awatar użytkownika
Mixs
Sylurski akantod
Sylurski akantod
Posty: 145
Rejestracja: 20 kwietnia 2006, o 21:17

Post autor: Mixs »

Danu pisze:Ja te?? mam tÄ? ksiÄ???kÄ?, ale podany tam opis Ornitocheirusa, jest raczej z godny z tym co piszÄ? w innych ksiÄ???kach, czy w internecie
Pytanie, czy inne ksiÄ???ki i strony internetowe nie sugerujÄ? siÄ? czasem w??a??nie ksiÄ???kÄ? (i serialem) pana Hainesa...

BTW - o jakich innych ksiÄ???kach m??wisz?
"Powiedzmy sobie jasno: to nie Ziemi grozi zagłada, tylko nam. Nie dysponujemy wystarczającą mocą, aby zniszczyć tę planetę, lub ją uratować, ale gdybyśmy zechcieli, może zdołalibyśmy ocalić samych siebie."

Ian Malcolm w "Jurassic Park" Michaela Crichtona

Awatar użytkownika
Danu
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1926
Rejestracja: 24 czerwca 2006, o 14:51
Imię i nazwisko: Krzysztof Stuchlik
Lokalizacja: Wisła

Post autor: Danu »

To te?? jest mo??liwe
Tribute to Dinosaurs 2020

krzysiek10ar
Kambryjski trylobit
Kambryjski trylobit
Posty: 40
Rejestracja: 10 września 2008, o 21:11

Post autor: krzysiek10ar »

Rozmiary ornitocheila i quetzalcoatlusa są bardzo podobne, ale dysponyjemy tylko skamieniałościami, a nie prawdziwymi z tkanką itd. Po samych kościach nie możne sądzić dokladnej wielkości danego zwierzęcia.

Awatar użytkownika
Tomasz
Kredowy tyranozaur
Kredowy tyranozaur
Posty: 2172
Rejestracja: 30 października 2006, o 15:16
Lokalizacja: Międzychód

Post autor: Tomasz »

Rozmiary ornitocheila i quetzalcoatlusa są bardzo podobne, ale dysponyjemy tylko skamieniałościami, a nie prawdziwymi z tkanką itd. Po samych kościach nie możne sądzić dokladnej wielkości danego zwierzęcia.
Nie prawda, jeżeli odkryjemy kompletny szkielet jakiegoś pterozaura to bez problemu można wyliczyć jego wielkość (długość, rozpiętość - gorzej z masą ;)). W tym jednak problem, że rzadko odnajduje się kompletny szkielet tak dużych pterozaurów... co innego z mniejszymi (czasami ich całe szkielety odnajduje się na pojedynczej łupce).
Tomasz Sokołowski

Koniecznie zapoznaj się z Regulaminem!

krzysiek10ar
Kambryjski trylobit
Kambryjski trylobit
Posty: 40
Rejestracja: 10 września 2008, o 21:11

Post autor: krzysiek10ar »

To przepraszam, pomyłka tego akurat nie wiedziałem :oops:

Awatar użytkownika
Palik
Karboński antrakozaur
Karboński antrakozaur
Posty: 354
Rejestracja: 15 grudnia 2007, o 17:39
Lokalizacja: Śląsk

Post autor: Palik »

Kecalkoatl i ornithocheir mogły mieć przecież, te same rozmiary. Różnice że jeden był większy, a drugi mniejszy mogą poprostu dotyczyć pojedynczych osobników, np. niektóre lwy mogą być większe od tygrysów i na odwrót.

krzysiek10ar
Kambryjski trylobit
Kambryjski trylobit
Posty: 40
Rejestracja: 10 września 2008, o 21:11

Post autor: krzysiek10ar »

Od tygrysów? jeszcze nigdy się nie spotkałem z lwem większym od tygrysa syberyjskiego. A tak na marginiesie połączenie tygrysicy i lwa zwany lygrysem jest największym terażniejszym kotowatym, lecz nie występuje w naturze.

Awatar użytkownika
Palik
Karboński antrakozaur
Karboński antrakozaur
Posty: 354
Rejestracja: 15 grudnia 2007, o 17:39
Lokalizacja: Śląsk

Post autor: Palik »

krzysiek10ar pisze:Od tygrysów? jeszcze nigdy się nie spotkałem z lwem większym od tygrysa syberyjskiego. A tak na marginiesie połączenie tygrysicy i lwa zwany lygrysem jest największym terażniejszym kotowatym, lecz nie występuje w naturze.
Mi nie chodzi o największego syberyjskiego tylko o przeciętnego.

krzysiek10ar
Kambryjski trylobit
Kambryjski trylobit
Posty: 40
Rejestracja: 10 września 2008, o 21:11

Post autor: krzysiek10ar »

A o bengalskiego. To tak też widziałem na animal planet

Awatar użytkownika
hanys
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1012
Rejestracja: 24 lipca 2008, o 14:37
Lokalizacja: beWYRYhills

Post autor: hanys »

od tych dwóch większa może się okazać Arambourgiania

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8244
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Post autor: nazuul »

I Hatzegopteryx.
http://flickr.com/photos/markwitton/
Artykuł zatytułowany "Fall down mountains, just don't fall on me"
O hatzegopteryksie zaczyna się od słów "Even bigger azhdarchids were to come, however."
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

ODPOWIEDZ