[OPIS] Stenocybus

Dyskusje na temat gadów kopalnych (oprócz dinozaurów).
Awatar użytkownika
hanys
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1012
Rejestracja: 24 lipca 2008, o 14:37
Lokalizacja: beWYRYhills

[OPIS] Stenocybus

Post autor: hanys »

Stenocybus


Therapsida
Dinocephalia
Stenocybusidae
Stenocybus acidentatus Cheng i Li, 1997

Stenocybus to bardzo prymitywny dinocefal z górnego permu Chin. Opisany przez Chenga i Li w 1997. Jest jedynym przedstawicielem swojej rodziny, jak na razie znanej wyłącznie z Chin.

Znany jest z jednej prawie kompletnej czaszki (IGCAGS V 361) oraz prawe: kość przedszczękowa, kość szczękowa i kość zębowa drugiego okazu(IVPP V12008). Długość czaszki wynosi około 15 cm. Cechami charakterystycznymi okazu są: czaszka wysoka, ciasna, smukła bez pachyosteosis; oczodoły duĹźe; okna skroniowe małe; kość szczękowa wysoka, trĂłjkątnego kształtu, z wierzchołkiem powyĹźej kłów i łącząca się z kością przedczołową; kość łzowa duĹźa i poszerzająca się ku przodowi; kość czołowa bez Ĺźadnych guzĂłw i wału międzyoczodołowego; skierowany do przodu brzeg obniĹźenia przyczepu dla przywodziciela Ĺźuchwy na grzbiecie powierzchni kości zaczołowej, małe zęby na podniebieniu i poprzeczny odrostek na kości skrzydłowej; wzĂłr zębowy – siekacze 5/4, kły 1/1, zęby zakłowe 6-8/6; siekacze duĹźe, szerokie u podstawy, zsynchronizowane, z labial talon pointer and lingual heel.

Stenocybus to stosunkowo mały dinocefal. Jego bardzo wysoka, wąska, trójkątna w grzbietowym widoku, z dużymi oczodołami czaszka łączy go z innymi dinocefalami. Cheng i Li (1997) przydzielili swój nowy rodzaj do Dinocephalia na podstawie lingual heel na siekaczach i położenia przywodziciela żuchwy, ale uznali go jako formę bazalną, ponieważ ma małą czaszkę bez pachyosteosis, okna skroniowe są małe, staw szczękowy nie jest ruchomy do przodu, kość szczękowa z wierzchołkiem raczej powyżej kłów niż za, kość łzowa raczej jest dłuższa z przodowi niż krótsza. Kiedy Cheng i Li (1997) umieścili Stenocybus poza kladem Anteosauria + Tapinocephalia, porównali oni go tylko do członków Anteosauria, a nie bezpośrednio do członków Tapinocephalia. Rubidge i Sidor (2001) umiejscowili go bliżej Anteosauria niż Tapinocephalia, znów jednak bez większej liczby komentarzy.

Stenocybus został znaleziony w formacji Xidagou. Jest ona najbliższa wiekiem zonie II z Rosji i warstwie eodicynodonta z Republiki Południowej Afryki. Z jego otoczenia znane są między innymi Anakamacops petrolicus (Dissorophidae, Temnospondyli), Ingentidens corridoricus (Chroniosuchidae, Anthracosauria), Phratochronis qilianensis (Chroniosuchidae, Anthracosauria), Belebey vegrandis (Bolosauridae, Captorhinomorpha), Biseridens qilianicus (Biseridensidae, Eotitanosuchia) i Sinophonus yumenensis (Anteosauridae, Dinocephalia). Mogł prowadzić tryb życia małego drapieżnika odżywiającego się m.in. jaszczurkopodobnymi gadami.

Miejsce: formacja Xidagou, fauna Dashankou, Yumen, prowincja Gansu, Chiny
Czas: późny perm
Nazwa: Stenocybus acidentatus Cheng i Li, 1997

Obrazek
Ostatnio zmieniony 26 września 2008, o 17:59 przez hanys, łącznie zmieniany 3 razy.

KrzysiekLichota
Permski synapsyd
Permski synapsyd
Posty: 669
Rejestracja: 23 lipca 2006, o 09:37
Imię i nazwisko: Krzysztof Lichota
Lokalizacja: okolice Poznania

Re: Stenocybus

Post autor: KrzysiekLichota »

hanys pisze:Stenocybus
kość przedszczekowa

dentary of a second

małe żeby na podniebieniu
> kość przedszczękowa
>> druga kość zębowa (?)
>>> małe zęby na ...
Pozdrawiam!

d_m

Re: Stenocybus

Post autor: d_m »

dentary of a second
>> druga kość zębowa (?)
Raczej: kość zębowa drugiego (okazu)

Awatar użytkownika
Piotr G.
Sylurski akantod
Sylurski akantod
Posty: 162
Rejestracja: 17 lipca 2007, o 18:10
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Piotr G. »

Kolejny świetny opis!
Gratulacje!
Niestety jest tu kilka białych plam, jeśli chodzi o anatomię. Próbowałem dociec co to jest Pachyosteosis, niestety bezskutecznie. Poddaje się.
Nie jestem też pewny co to jest Labial talon pointer. Z tłumaczenia wychodziło by na to że wskaźnik wargowego pazura, ale chodzi tu chyba o ząb.
Lingual heel to językowe wytarcie (pięta)?
Lubię takie zagadki, ale te mnie przerosły.
Mógłbyś coś dopisać o organizmach z jego otoczenia, które wymieniłeś. Tzn. do jakich wyższych systematycznych jednostek należą.
Pozatym opis jest git.
Pozdrawiam
Piotrek
GW OTOP

ODPOWIEDZ