[OPIS] Tanystrof

Dyskusje na temat gadów kopalnych (oprócz dinozaurów).
kara 32
Kambryjski trylobit
Kambryjski trylobit
Posty: 38
Rejestracja: 21 kwietnia 2007, o 08:53

[OPIS] Tanystrof

Post autor: kara 32 »

Tanystrof (Tanystropheus)

Domena eukarioty
Królestwo zwierzęta
Typ strunowce
Podtyp kręgowce
Gromada zauropsydy
Podgromada diapsydy
Rząd Prolacertiformes
Rodzina Tanystrophidae
Rodzaj Tanystropheus
Nazwa systematyczna
Tanystropheus

Występowanie
- czas środkowy Trias ok.230 mln. lat
- miejsce Europa i Bliski Wschód (miejsce znalezisk Niemcy, Włochy, Szwajcaia, Izrael)

Wygląd
- długość 6 m (w tym 3 m to szyja)
-waga ok. 100 kg

Tanystropheus,tanystrof –nazwa rodzajowa oznacza "długi rzemień". Rodzaj gadĂłw Ĺźyjących podczas środkowego triasu. Wielu badaczy uwaĹźa je za przodkĂłw pterozaurĂłw. Miały 6 metrĂłw długości, a wyróşniały się bardzo wydłuĹźoną szyją, ktĂłra mierzyła 3 metry, czyli tyle ile tułów i ogon razem wzięte. Pomimo tak długiej szyi miały tylko dziesięć kręgĂłw szyjnych. Z powodu takiej budowy często przyjmuje się, Ĺźe prowadziły wodny lub półwodny tryb Ĺźycia, zamieszkując blisko brzegu i Ĺźywiąc się rybami lub skorupiakami. Jednak budowa ciała Tanystropheus nie wskazuje Ĺźeby miały jakiekolwiek cechy adaptacji do takiego trybu Ĺźycia. Skamieniałe szczątki znaleziono w Europie i na Bliskim Wschodzie. Najlepiej poznanym gatunkiem jest Tanystropheus longobardicus. Pozostałe gatunki to T. conspicuus i T. meridensis. Małe tanystrofy Ĺźywiły się owadami.

Obrazek

Dominik
Dewoński labiryntodont
Dewoński labiryntodont
Posty: 303
Rejestracja: 14 marca 2006, o 16:10
Lokalizacja: Brzozów

Post autor: Dominik »

Czy podobne stworzenia nie były aby przedstawione w odcinku Wędrówek z dinozaurami pt. "Morskie potwory"?

Słyszałem, iż ten okaz miał bardzo silne mięśnie nóg i okolic ogona. Stanowiło to niejako równoważnię dla długiej na 3 metry szyi. Dzięki temu mógł utrzymywać się na przybrzeżnych klifach.
[img]http://userbars.org/data/media/5/Harry_Potter.png[/img]

Awatar użytkownika
Sebastian
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1336
Rejestracja: 2 lipca 2006, o 13:32
Imię i nazwisko: Sebastian Oziemski
Lokalizacja: Harlow, Essex, UK

Post autor: Sebastian »

Zapewne jakimis krewnymi pterozaurów były, ale z pewnością nie ich przodkami! A propos- czy ten opis nie powinien znajdowac sę w dziale "Inne zwierzęta wymarłe" (czy jakoś tak) :?:

kara 32
Kambryjski trylobit
Kambryjski trylobit
Posty: 38
Rejestracja: 21 kwietnia 2007, o 08:53

Post autor: kara 32 »

wg. mnie dział inne zwierzęta wymarłe odnosi się badziej do tych z epoki lodowcowej itp. więc umieściłam go tu
a co do tych przodków to wyczytałam to w książce poświęconej dinozaurow i pokrewieństwa między nimi

Awatar użytkownika
Sebastian
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1336
Rejestracja: 2 lipca 2006, o 13:32
Imię i nazwisko: Sebastian Oziemski
Lokalizacja: Harlow, Essex, UK

Post autor: Sebastian »

A rok wydania książki??? Jesli chodzi o ostatnie badania to wynika z nich, że Prolacertiformes, do których należał Tanystropheus i np. Sharovipteryx uważany za przodków pterozaurów, są kladem siostrzanym do Archosauriformes. Do archozaurokształtnych należą natomiast bazalne rodziny (których nie chce mi się wymieniać) oraz archozaury. Do tych ostatnich należą krurotarsany (krokodyle i ich krewni) oraz ornitodirany (dinozaury, pterozaury i ptaki). jak więc widać sa one dość daleko spokrewnione z pterozaurami, a tym bardziej z dinozaurami. Obecnie za przodka lub takowego krewnego uważa się Scleromochlus zaliczane wraz z pterosauria do kladu Pterosauriformes.

Obrazek

kara 32
Kambryjski trylobit
Kambryjski trylobit
Posty: 38
Rejestracja: 21 kwietnia 2007, o 08:53

Post autor: kara 32 »

wydana była dość dawno bo z biblioteki a najnowsza ksiażka jaką widziałam w bibliotece pochodziła z 1997 więc napewno nie póżniej

d_m

Post autor: d_m »

Warto dodać, że szczątki tanystrofów można znaleźć w osadach Wapienia Muszlowego na terenie Basenu Germańskiego, więc a terenie Polski zapewne też (choć nie wiem czy ktoś je już u nas opisywał).

Pewne wydłużone kręgi z Krasiejowa zostały też przez prof. Dzika zaliczone do rodzaju Tanystropheus, ale to by znacznie rozszerzało jego zasięg stratygraficzny i ekologiczny (co oczywiście nie jest niemożliwe), więc podejrzewam, że może chodzić o inny (nowy?) rodzaj protorozaura - przydałaby się czaszka :)

Awatar użytkownika
minmi
Sylurski akantod
Sylurski akantod
Posty: 152
Rejestracja: 11 lutego 2009, o 21:22

Post autor: minmi »

Fajny opis. Tanystrof to moje ulubione wymarłe zwierzę. nie wydaje mi się jednak, żeby był przodkiem pterozaurów. Nikt nie wie przypadkiem skąd się wzięła nazwa prolacertina?
Obrazek

d_m

Post autor: d_m »

A co to prolacertina? Może chodziło Ci o nazwę Prolacertiformes (protorozaury w szerokim tego słowa znaczeniu), czy o rodzaj Prolacerta. Ich nazwy, odpowiednio: prajaszczurkokształtne i prajaszczurka, odzwierciedlają dawny pogląd jakoby protorozaury miały być przodkami jaszczurek.

lama
Dewoński labiryntodont
Dewoński labiryntodont
Posty: 227
Rejestracja: 27 marca 2007, o 14:03

Post autor: lama »

Z powodu takiej budowy często przyjmuje się, że prowadziły wodny lub półwodny tryb życia, zamieszkując blisko brzegu i żywiąc się rybami lub skorupiakami. Jednak budowa ciała Tanystropheus nie wskazuje żeby miały jakiekolwiek cechy adaptacji do takiego trybu życia
Ja bym chciał nawiazac do trybu życia gada. W książce J, Dzika jest podane że Tanystropheus półwodny tryb życia, w publikacji "Pierwszy polski dinozaur" jest podane ze wodny i półwodni. To jak to jest :?:

Awatar użytkownika
minmi
Sylurski akantod
Sylurski akantod
Posty: 152
Rejestracja: 11 lutego 2009, o 21:22

Post autor: minmi »

dzięki! :lol:
Obrazek

Muflon
Kambryjski trylobit
Kambryjski trylobit
Posty: 32
Rejestracja: 16 lipca 2009, o 10:59
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Post autor: Muflon »

czy istnieje spolszczona nazwa rodziny Tanystrophidae ?
... i jeszcze pytanie nr 2. Czy tanystrofy pojawiły się wcześniej niż pierwsze dinozaury?

a z mniej poważnych pytań, to gdy oprowadzałem wycieczkę przedszkolaków jeden z nich przedstawił ciekawą teorię. mianowicie, że głowa tanystrofa była zbliżona kształtem do ryb, przez co gdy zanurzał ją pod wodę nie straszył ich swoją obecnością i polował z większą łatwością. czy to wybujała wyobraźnia dzieciaka, czy też może jest coś na rzeczy? ;)

Awatar użytkownika
minmi
Sylurski akantod
Sylurski akantod
Posty: 152
Rejestracja: 11 lutego 2009, o 21:22

Post autor: minmi »

Ze spolszczonymi nazwami jest zawsze niepewnie. Różne żródła podają różne nazwy. Ja przyjmuję własną lub jedną z nich, bo i tak zawsze wiadomo o co chodzi. Przecież te nazwy są podobne do łacińskich. Tu można przyjąć np. Tanystrofidy.
Obrazek

ODPOWIEDZ