Dromomeron romeri - nowy dinozauromorf

Dyskusje na temat gadów kopalnych (oprócz dinozaurów).
d_m

Dromomeron romeri - nowy dinozauromorf

Post autor: d_m »

W Science z 20. lipca 2007 roku opisano nowy takson dinozauromorfa - Dromomeron romeri z Nowego Meksyku. Porównanie składów faunistycznych stanowisk górnotriasowych wskazuje na to, że wyparcie przez dinozaury innych dinozauromorfów były powolne (15 - 20 Ma) i prawdopodobnie diachroniczne. Analiza kladystyczna, niestety oparta tylko na 26 taksonach (brakuje sacizaura) i 127 cechach, wskazuje na to, że dromomeron jest taksonem siostrzanym dla lagerpetona. W artykule wspomina się też o szczątkach silezauropodobnego dinozauromorfa (to chyba nie pierwszy taki sygnał). Zainteresowanym mogę przesłać PDFa. Wersja medialna (wraz z krótkim filmikiem z wykopalisk): Rise of dinosaurs not so rapid after all.

Irmis, R. B. et al. 2007. A Late Triassic dinosauromorph assemblage from New Mexico and the rise of dinosaurs. Science 317 (5836): 358 - 361.

Obrazek

Awatar użytkownika
Sebastian
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1336
Rejestracja: 2 lipca 2006, o 13:32
Imię i nazwisko: Sebastian Oziemski
Lokalizacja: Harlow, Essex, UK

Post autor: Sebastian »

Przez lata naukowcy uważali, że dinozaury opanowały ziemię szczęśliwym trafem dzięki jakiemuś nagłemu zdarzeniu, np. masowemu wymarciu ich poprzedników. Myśleli tak, ponieważ wszystkie znajdowane szczątki poprzedników dinozaurów miały co najmniej 230 mln lat. Natomiast najstarsze znane dinozaury pojawiły się po tej dacie.

Jak to często bywa wystarczyło jedno odkrycie, by podawana przez lata koncepcja okazała się błędem. Kilka lat temu turyści natknęli się na skamieniałe kości w górach Nowego Meksyku. W ubiegłym roku amerykańscy paleontolodzy wykopali je i przebadali. Teraz opisali w "Science" wyniki badań. Kości mają 210-220 mln lat i należą do poprzedników dinozaurów oraz do wczesnych dinozaurów. To pierwszy raz, gdy znaleziono przemieszane szczątki tych dwóch grup gadów. Zdaniem paleontologów oznacza to, że dinozaury i ich poprzednicy żyli w jednym rejonie w tym samym okresie przez około 15-20 milionów lat. Tym samym dinozaury raczej powoli wypierały swoich kuzynów, niż opanowały świat nagle, np. dzięki ich zagładzie.

Wśród odkrytych prekursorów dinozaurów są gatunki dotąd nieznane. Jeden z nich nazwano Dromomeron romeri. Inny, na razie jeszcze bezimienny, był podobny do odkrytego na Opolszczyźnie silezaura, którego wpierw naukowcy uznali za wczesnego dinozaura, a potem zaczęli nazywać gadem dinozauropodobnym.
Obrazek
Dla zainteresowanych- w lokacji tej odkryto również szczątki sporego celofyzoida oraz Chindesaurus. Na powyższej rekonstrukcji zostały od góry do dołu przedstawione: nieznany celofyzoid, Chindesaurus bryansmalli, nieopisany krewny silezaura oraz (najmniejszy) Dromomeron romeri.

Rekonstrukcja autorstwa Donna'ego Braginetza:
Obrazek
Na pierwszym planie został przedstawiony jeszcze nie nazwany dinozauromorf spokrewniony niewątpliwie z Sielsaurus, Sacisaurus i Eucoelophysis. Obok niego znajduje Dromomeron romeri. Na drugim planie widać jak nieopisany jeszcze celofyzoid walczy z Chindesaurus bryansmalli o upolowaną zdobycz.

ODPOWIEDZ