Stegozaur - stadny czy nie?

Jeśli dopiero zaczynasz przygodę z pasjonującym światem dinozaurów, tutaj znajdziesz pomoc.
rys. K. Dupuis
Dinocorner
Prekambryjski stromatolit
Prekambryjski stromatolit
Posty: 4
Rejestracja: 21 lipca 2009, o 20:03

Stegozaur - stadny czy nie?

Post autor: Dinocorner »

Mam pytanie: czy stegozaur żył w grupach społecznych czy samotnie?

Awatar użytkownika
Paleoleo
Sylurski akantod
Sylurski akantod
Posty: 133
Rejestracja: 23 czerwca 2009, o 16:20

Post autor: Paleoleo »

Nie wiem czy to ma coś wspólnego, ale skoro miał mechanizmy obronne i nie miał problemu ze zdobyciem pokarmu, to nie potrzebował stada.

Awatar użytkownika
szerman
Neogeński mastodont
Neogeński mastodont
Posty: 4060
Rejestracja: 23 czerwca 2009, o 10:40
Imię i nazwisko: MSz
Lokalizacja: B-B

Post autor: szerman »

W opisie Sebastiana jest wzmianka, że prawdopodobnie prowadził stadny tryb życia:
http://www.dinozaury.com/forum/viewtopic.php?t=901
Tyle, że nie podał żadnego źródła, które by uwiarygodniało tę tezę. W zasadzie opis ten jest chyba nieaktualny (chęć poprawy przez autora 2008, ostatnia korekta 2007 r.). Mimo to sam się spotykałem z informacją, że stegozaur żył w stadach. Ale źródła te również nie mogą być wiarygodne (czasopisma popularno-naukowe, w dużej mierze już informacje nieaktualne). Natomiast chyba w cyklu ''Wędrówki z dinozaurami'' (również niepewne źródło) produkcji BBC, jest przedstawiony jako samotnik, (dobrze pamiętam?) dobierał się na krótki okres w parki jedynie w celach kopulacyjnych.

Awatar użytkownika
Dawid Mika
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1016
Rejestracja: 23 maja 2008, o 15:49
Lokalizacja: Górny Śląsk

Post autor: Dawid Mika »

Na takie pytania jedynie prawdziwa odpowiedź brzmi: nie wiadomo :wink: Stegozaury wymarły, więc nie można z całą pewnością. O ile wiem skamieliny stegozaurów znajduje się dotąd pojedynczo (choć z pewnymi wyjątkami np. odkryciem szczątków kilka stegozaurów, ale z innymi dinozaurów, które prawdopodobnie zginęły w wyniku suszy).

Awatar użytkownika
minmi
Sylurski akantod
Sylurski akantod
Posty: 152
Rejestracja: 11 lutego 2009, o 21:22

Post autor: minmi »

Być może to znalezisko wskazuje na życie stegozaura w mieszanych gatunkowo stadach. Taki tryb życia pomaga w obronie przed drapieżnikami. Większe gatunki pierwsze dostrzegają wroga, te o lepszym słuchu go słyszą, inne wyczuwają za pomocą zapachu, a niektóre mogą go zaatakować siłą. Być może stegozaury w swoich stadach pelniły tą ostatnią funkcję.
Obrazek

ODPOWIEDZ