Mylące nazewnictwo?

Jeśli dopiero zaczynasz przygodę z pasjonującym światem dinozaurów, tutaj znajdziesz pomoc.
rys. K. Dupuis
Awatar użytkownika
szerman
Neogeński mastodont
Neogeński mastodont
Posty: 4060
Rejestracja: 23 czerwca 2009, o 10:40
Imię i nazwisko: MSz
Lokalizacja: B-B

Mylące nazewnictwo?

Post autor: szerman »

Czy nazwy rzędów ptasiomiednicze i gadziomiednicze są mylące? W końcu po co porównywać budowę miednicy jednej, wielkiej grupy dinozaurów do ptasiej, skoro same ptaki wywodzą się z innej, równie wielkiej (systematycznie równorzędnej) grupy dinozaurów, której z kolei cechą wyróżniającą jest budowa miednicy zbliżona do gadziej?
Jest tak:
Gadziomiednicze----------->ptaki
Logiczniej brzmi:
Ptasiomiednicze------------>ptaki
Czy nie było tak, że ów nazwy zostały nadane nieco pochopnie i obowiązują do dziś, mimo dość rażącej nieścisłości spowodowanej pochodzeniem ptaków?

Awatar użytkownika
Dawid Mika
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1016
Rejestracja: 23 maja 2008, o 15:49
Lokalizacja: Górny Śląsk

Post autor: Dawid Mika »

W 1888 r. kiedy Seeley ukuł terminy Saurischia i Ornitoschia nie znano jeszcze herrarazaurów, dromeozaurydów, terizinozaurów (=segnozaurów), a miednica znanych wtedy gadziomiednicznych faktycznie zdradzała gadzie (konkretnie typowe dla jaszczurek) cechy. Ponadto o ile dobrze pamiętam wtedy uważano, że ptaki pochodzą od "tekodontów". Tak więc wtedy nazwy te były trafne - miednica jednych miałła gadzie cechy więc należą do gadziomiednicznych, innych ptasie więc są to ptasiomiedniczne. Tak więc nazwy te nie zostały nadane z pochopności, lecz bazowały na ówczesnej wiedzy i poglądach.
P.S. Jeśli interesuje Cię geneza nazw polecam:
http://www.dinosauria.com/dml/names/dinoa.htm

Awatar użytkownika
szerman
Neogeński mastodont
Neogeński mastodont
Posty: 4060
Rejestracja: 23 czerwca 2009, o 10:40
Imię i nazwisko: MSz
Lokalizacja: B-B

Post autor: szerman »

Dzięki za wyjaśnienie, już od jakiegoś czasu gnębiło mnie to pytanie, teraz to się wydaje już tak oczywiste, że aż mi wstyd :D I stronka również ciekawa :)

Awatar użytkownika
minmi
Sylurski akantod
Sylurski akantod
Posty: 152
Rejestracja: 11 lutego 2009, o 21:22

Post autor: minmi »

Rzeczywiście nazwy są mylące. Kiedyś moja nauczycielka od przyrody tłumaczyła nam ewolucję i powiedziała, że ptaki pochodzą od d. ptasiomiedniczych, a ssaki (gorszy błąd) od gadziomiedniczych! Musiałem ją poprawiać...
Obrazek

ODPOWIEDZ