Czy dinozaury mogły być jadowite?

Jeśli dopiero zaczynasz przygodę z pasjonującym światem dinozaurów, tutaj znajdziesz pomoc.
rys. K. Dupuis
Awatar użytkownika
Jacek Tatarewicz
Złoty Dinek Luty 2020
Złoty Dinek Luty 2020
Imię i nazwisko: Jacek Tatarewicz

Czy dinozaury mogły być jadowite?

Post autor: Jacek Tatarewicz »

Witam.Nie chcę się ośmieszać swoją niewiedzą ale od tygodnia zastanawia mnie takie pytanie-"Czy dinozaury mogły być jadowite aktywnie i biernie?".
Wiem że helodermy jako jaszczurki są jadowite,jak również warany i węże.W J.Park pokazali Dilofozaura z przyczepioną od Agamy kołnierzastej-kołnierz i pluła "melasą"-co wydało mi się głupie i śmieszne.
Są węże plujące(zdradnicowate)ale zastanawia mnie czy znaleziono jakieś skamieniałości dowodzące jadowitości "biernej"-jak płazy,tzn.gruczoły jadowe jak u ropuchy i żab które,jakkolwiek
piękne i malutkie to nie polecam ich brać w dłonie ponieważ,przez skórę można się zatruć.
Ja mam zatruty łepek i mnie męczy to zagadnienie :(
Pozdrawiam.

J.T

Ag.Ent
Kredowy tyranozaur
Kredowy tyranozaur
Imię i nazwisko: Tomasz Skawiński

Re: Czy dinozaury mogły być jadowite?

Post autor: Ag.Ent »

Na początek drobna uwaga terminologiczna - jadowitość jest z definicji aktywna, natomiast zwierzęta "biernie jadowite" określa się jako trujące lub toksyczne.

Do tej pory chyba tylko jednego dinozaura posądzono o bycie jadowitym (sinornitozaura, blisko spokrewnionego z mikroraptorem). Oparto to przede wszystkim na trzech cechach: wydłużonych zębach, obecności rowków na zębach (mógł nimi płynąć jad) oraz występowaniu wgłębiania w kości szczękowej, w której mógł mieścić się gruczoł jadowy. Później jednak inni naukowcy nie zgodzili się z taką interpretacją i obecnie raczej nie ma jednoznacznych dowodów, że którykolwiek dinozaur był jadowity. Wizje takie jak w "Parku Jurajskim" raczej można wykluczyć ;)

Co do toksyczności, to wydaje się ona możliwa (nawet niektóre współczesne ptaki mogą być trujące), ale trudno sobie wyobrazić, by mogły przetrwać dowody to potwierdzające.

Awatar użytkownika
Jacek Tatarewicz
Złoty Dinek Luty 2020
Złoty Dinek Luty 2020
Imię i nazwisko: Jacek Tatarewicz

Post autor: Jacek Tatarewicz »

Dzięki AG-ent-nie wiem skąd masz wiedzę ale pewne-masz ją.Czasem takie pytania mnie frapują i nie wiem co z tym zrobić :)
Dzięki,może ktoś jeszcze się odezwie?
Czy Wy jesteście paleontologami,paleozoologami,paleobotanikami?-ale macie wiedzę...jestem zazdrosny :)-ale jak zawsze pomagata:)
J.T
Żart-nie jestem zazdrosny :)

kryty_niekrytyczny
Sylurski akantod
Sylurski akantod

Post autor: kryty_niekrytyczny »

Nie chce mi się szukać w literaturze - coś więcej o tych trujących ptakach, Ag.Ent?

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Imię i nazwisko: Maciej Ziegler

Post autor: nazuul »

Pierwszy wynik z google scholar po wpisaniu "toxic birds":
Bartram, S., & Boland, W. (2001). Chemistry and ecology of toxic birds. ChemBioChem, 2(11), 809-811.
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

Ag.Ent
Kredowy tyranozaur
Kredowy tyranozaur
Imię i nazwisko: Tomasz Skawiński

Post autor: Ag.Ent »

Tu nowsza i trochę bardziej rozbudowana przeglądówka: https://www.sciencedirect.com/science/a ... 0115000884

W skrócie: pierwszymi ptakami, u których potwierdzono występowanie toksyn, były nowogwinejskie ptaki wróblowe o pięknych nazwach Pitohui i Ifrita (spokrewnione z naszą wilgą). Prawdopodobnie jednak należą one do kilku różnych linii ewolucyjnych, więc możliwe, że toksyczność powstała kilka razy u tych ptaków. Poza nimi toksyczność występuje u kilku innych grup: blaszkodziobych, kuraków, gołębiowych i dudkowych [spośród polskich gatunków - u dudka i przepiórki (ale tylko u niektórych migrujących ptaków)]. Mogą występować różne toksyny, np. batrachotoksyny, kantarydyna i alkaloidy. Nie zawsze wiadomo, skąd ptaki biorą te toksyny (same ich nie produkują), ale w niektórych przypadkach np. z pożywienia.
Jacek Tatarewicz pisze:Czy Wy jesteście paleontologami,paleozoologami,paleobotanikami?
Niektórzy z forowiczów tak ;)

kryty_niekrytyczny
Sylurski akantod
Sylurski akantod

Post autor: kryty_niekrytyczny »

Dziękuję! Moja ciekawość została zaspokojona :)

ODPOWIEDZ