Lądowe środowiska roślinne w dewonie


KrzysiekLichota
Permski synapsyd
Permski synapsyd
Posty: 669
Rejestracja: 23 lipca 2006, o 09:37
Imię i nazwisko: Krzysztof Lichota
Lokalizacja: okolice Poznania

Lądowe środowiska roślinne w dewonie

Post autor: KrzysiekLichota »

Trochę to trwało, ale w końcu przygotowałem.
Napisałem pracę licencjacką pod tematem podanym w tytule wątku.
Tu możecie ją przeczytać.
Czekam na komentarze, jednocześnie chciałbym zapytać, czy może iść do działu "Artykuły" na stronce.
http://speedy.sh/6tQhn/PRACA-LICENCJACK ... ichota.doc
"PRACA LICENCJACKA - Krzysztof Lichota"

KrzysiekLichota
Permski synapsyd
Permski synapsyd
Posty: 669
Rejestracja: 23 lipca 2006, o 09:37
Imię i nazwisko: Krzysztof Lichota
Lokalizacja: okolice Poznania

Re: Lądowe środowiska roślinne w dewonie

Post autor: KrzysiekLichota »

I co? Nikt?

Awatar użytkownika
szerman
Neogeński mastodont
Neogeński mastodont
Posty: 4060
Rejestracja: 23 czerwca 2009, o 10:40
Imię i nazwisko: MSz
Lokalizacja: B-B

Re: Lądowe środowiska roślinne w dewonie

Post autor: szerman »

Wybacz, ja osobiście dopiero teraz ściągnąłem plik bo wcześniej się nie dało (albo ja nie wiedziałem jak, w każdym razie teraz jest na jakimś innym serwerze zahostowane). Przeczytam i wypowiem się :)
"Mastodon sapiens"

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8244
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Re: Lądowe środowiska roślinne w dewonie

Post autor: nazuul »

Szweykowscy (1993)*, polskie podręczniki z 1. połowy lat 90' i Dzieje życia na Ziemi jako wyłączne źródła (poza tym wikipedia i http://www.devoniantimes.org )... nie robi to na mnie wrażenia.

* np. takie staropaprocie (Coenopterididae) - to występuje gdzieś POZA Polską (i Węgrami)?
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

Awatar użytkownika
szerman
Neogeński mastodont
Neogeński mastodont
Posty: 4060
Rejestracja: 23 czerwca 2009, o 10:40
Imię i nazwisko: MSz
Lokalizacja: B-B

Re: Lądowe środowiska roślinne w dewonie

Post autor: szerman »

Również nie siedzę w roślinach, ani w dewonie w ogóle, ale miło sobie od czasu do czasu coś innego na temat zamierzłych czasów poczytać :) Szkoda, że nie dałeś tego w pdf-ie, lepiej by się czytało.

Co do artykułu na stronce, to wydaje mi się osobiście że nie ma żadnych przeszkód. Chcesz wyodrębnić najważniejsze info, czy dać całość (25 stron to chyba za dużo na stronkę, ale kto wie)?
"Mastodon sapiens"

KrzysiekLichota
Permski synapsyd
Permski synapsyd
Posty: 669
Rejestracja: 23 lipca 2006, o 09:37
Imię i nazwisko: Krzysztof Lichota
Lokalizacja: okolice Poznania

Re: Lądowe środowiska roślinne w dewonie

Post autor: KrzysiekLichota »

Wg mojego promotora, dra Edwarda Chwieduka, na etapie pracy licencjackiej wystarczą podręczniki jako źródła. W ogóle na UAM-ie te prace licencjackie to są tak dość macoszo traktowane, ważniejszy jest egzamin licencjacki z trzech lat, który odbędzie się lipcu.
Teraz miałem wykazać się tylko umiejętnością tworzenia tekstów naukowych i trochę większą wiedzą, niż to, co jest przedstawiane na zajęciach.
A na stronkę to niech się wypowie Dino. Bo żadnego skrótu nie mam.

Utahraptor
Moderator
Moderator
Posty: 2572
Rejestracja: 22 października 2007, o 18:29

Re: Lądowe środowiska roślinne w dewonie

Post autor: Utahraptor »

Rzeczywiście po macoszemu te prace traktują, ale jak macie trudny egzamin licencjacki, to student się nie rozdwoi. Bibliografia rzeczywiście zupełnie przestarzała. Wielka szkoda, bo było ostatnio trochę prac na ten temat. Korzystanie z systematyki Szweykowskich było u nas na studiach (już 7 lat temu) surowo zabronione.
Natomiast, jeśli mogę doradzić, to umieszczaj takie rzeczy w pdfie i z hasłem, w momencie, gdy wrzucasz do internetu. Lepiej chuchać na zimne ;)
Biologia, UW

Awatar użytkownika
skrecu
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1544
Rejestracja: 11 listopada 2007, o 20:04
Lokalizacja: Wrc

Re: Lądowe środowiska roślinne w dewonie

Post autor: skrecu »

wzuć na jakiś uczciwy hosting bo nie chce mi się rejestrować a innej opcji nie widzę
"Somewhere, something incredible is waiting to be known" - C.Sagan

Utahraptor
Moderator
Moderator
Posty: 2572
Rejestracja: 22 października 2007, o 18:29

Re: Lądowe środowiska roślinne w dewonie

Post autor: Utahraptor »

Wystarczy kliknąć na tytuł.
Wchodzisz w paleobotanikę Krzysztofie? :)
Biologia, UW

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8244
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Re: Lądowe środowiska roślinne w dewonie

Post autor: nazuul »

Pewnie, że nie wymaga się setki szczegółowych prac w bibliografii.
Po pierwsze należy korzystać ze źródeł aktualnych, światowych - po angielsku (jak widzę Szweykowskich, to mi się czerwona lampka zapala :wink: ).
Chwila szukania w google (scholar i books) i mamy:
Judd 2008 "Plant systematics: a phylogenetic approach" Sinauer Associates
Jones & Rowe 1999 "Fossil Plants and Spores: Modern Techniques" Geological Society
Kenrick & Crane 1997 "The origin and early diversification of land plants: a cladistic study" Smithsonian Institution Press
Agashe 1997 "Paleobotany: Plants of the Past, Their Evolution, Paleoenvironment, and Application in Exploration of Fossil Fuels" Science Publishers
Vecoli, Clément, Meyer-Berthaud 2010 "The Terrestrialization Process: Modelling Complex Interactions at the Biosphere-Geosphere Interface" Geological Society
Cracraft & Donoghue 2004 Assembling the Tree of Life. Oxford University Press
Gensel 2001. Plants Invade the Land: Evolutionary and Environmental Perspectives. Columbia University Press
Gensel 2008 "The Earliest Land Plants" doi: 10.1146/annurev.ecolsys.39.110707.173526
Wang et al. 2007 "The Xichong flora of Yunnan, China: diversity in late Mid Devonian plant assemblages" doi: 10.1002/gj.1082
- to może też są "stare" ale można przejrzeć cytujące

PS
Utahraptor pisze:student się nie rozdwoi
oj zależy
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

KrzysiekLichota
Permski synapsyd
Permski synapsyd
Posty: 669
Rejestracja: 23 lipca 2006, o 09:37
Imię i nazwisko: Krzysztof Lichota
Lokalizacja: okolice Poznania

Re: Lądowe środowiska roślinne w dewonie

Post autor: KrzysiekLichota »

Po prostu uważam, że paleobotanika jest bardziej "pracodajna" niż paleozoologia. Moja pierwsza koncepcja była taka, żeby to napisać pod kątem nieco złożowym - część węgli kamiennych w Appalachach czy na Archipelagu Arktycznym w Kanadzie jest wieku dewońskiego.
Co do Szweykowskich - miałem ich wręcz nakazanych.
A co dalej? Zobaczymy. Na razie, jak zdam egzamin licencjacki, wybieram się na specjalizację "Geologia stratygraficzno - poszukiwawcza" u mnie na geologii w Poznaniu, i albo coś z paleo, albo coś złożowego.

d_m

Re: Lądowe środowiska roślinne w dewonie

Post autor: d_m »

Problem chyba w tym, że temat pracy biologiczny (botaniczny), a robiony na geologii.

ODPOWIEDZ