Forum Dinozaury.com

Forum Dinozaury.com

z nami przeniesiesz się w czasie...

Teraz jest 17 sierpnia 2019, o 13:52

Strefa czasowa: UTC + 1

Autor Wiadomość
 Tytuł: Blokowanie badań egiptologicznych
PostNapisane: 10 sierpnia 2019, o 14:28 
Moderator
Moderator

Imię i nazwisko: Maciej Ziegler
Temat wyodrębniony z http://forum.dinozaury.com/viewtopic.ph ... 067#p66067

szerman napisał(a):
nazuul napisał(a):
To nie jest dziedzina gdzie w tle są wielkie pieniądze czy ideologia, aby dopatrywać się takich manipulacji.

Też mi się tak wydaje. O ile np. rewelacje z dziedziny egiptologii mogą być stopowane (m.in. konieczność pisania podręczników do historii od podstaw), to w paleontologii (dinozaurologii) osobiście nie widzę żadnych objawów "zabetonowania" środowiska naukowego. Ba - chyba niemal każdy paleontolog marzy o jakimś wielkim odkryciu, które wywróciłoby do góry nogami obecnie panujący konsensus. Umysły paleontologów zdają się być elastyczne, a sensacyjne odkrycia są nagłaśniane, nie tuszowane ani manipulowane. Tylko trzeba twardych dowodów. Chyba każda dekada od XIX w. miała swoją paleontologiczną bombę.

Miałem na myśli badania nad farmaceutykami, żywnością, gender, ludzkich fenotypach itd.
"Konieczność pisania podręczników od podstaw" to tylko oparty o ignorancję dziennikarski frazes.

Tytuł: Re: Pochodzenie ptaków: dinozaury czy inna grupa
PostNapisane: 11 sierpnia 2019, o 11:32 
Paleogeński prawaleń
Paleogeński prawaleń

Imię i nazwisko: Marcin Szermański
Nieprawda. Powyższy przykład jest jak najbardziej na miejscu. No, ale robimy już OT.

PostNapisane: 11 sierpnia 2019, o 12:03 
Moderator
Moderator

To jaki czynnik powoduje, że blokowane są badania egiptologiczne? Naprawdę jest to niechęć do rewidowania książek? Z czego wynika ta niechęć?

PostNapisane: 11 sierpnia 2019, o 20:50 
Paleogeński prawaleń
Paleogeński prawaleń

Nie tyle same badania, co interpretacja, bo cały czas kopią. Nie wiem od czego to zależy. Chyba buta i zadufanie egiptologów - stąd ta niechęć do korzystania z innych gałęzi nauki. Przykładowo:

- geolodzy wykazali znacznie starszy wiek Wielkiego Sfinksa niż twierdzi historia (erozja deszczowa)
- wg antropologów oblicze Wielkiego Sfinksa nie obrazuje przedstawiciela rasy starożytnego Egipcjanina, tymczasem oficjalnie ma to być Chefren
- liczne przesłanki astronomiczne

A jednocześnie uznaje się od XIX wieku Wielką Piramidę za dzieło Cheopsa na podstawie wątpliwych odkryć ówczesnego Indiany Jonesa Jej Królewskiej Mości.

PostNapisane: 12 sierpnia 2019, o 16:25 
Moderator
Moderator

Czy problemem jest opublikowanie tego badania geologicznego Sfinksa? Przez recenzje egiptologów nie przechodzi? Periodyki nie chcą puszczać? Robią to bo nie chcą zmian w podręcznikach?

Tytuł: Re: Blokowanie badań egiptologicznych
PostNapisane: 12 sierpnia 2019, o 18:45 
Paleogeński prawaleń
Paleogeński prawaleń

Wydaje mi się, że na te pytania powinien odpowiadać sam Zahi Hawass. Tyle, że nie oczekiwałbym po nim jakiekolwiek odpowiedzi. Kilka lat temu na pytanie o Göbekli Tepe w TV niemal obrażony nie wyszedł ze studia, a początkowo udawał głupiego niby nie wiedząc czym jest Göbekli Tepe.

Co do przykładowego Sfinksa - jeszcze w latach 90. (czy może wcześniej) dr R. Schoch wykazał, że ściany monumentu noszą ślady erozji wodnej, a więc musiał powstać 8 czy nawet 12 tys. lat temu. Oficjalnie liczy sobie ok. 4500 lat, więc niemal dwukrotnie mniej, niż zakłada "optymistycznie" Schoch. Ale co tam - ktoś kiedyś w XIX w. stwierdził, że to posąg Chefrena, więc tak zostało po dziś dzień.

PostNapisane: 12 sierpnia 2019, o 20:23 
Moderator
Moderator

Czy w takim razie Zahi Hawass jest wydawcą czasopism archeologicznych lub głównym udziałowcem, głównym recenzentem wszystkich prac z dziedziny - czy on za wszystkie sznurki pociąga?

Starałem się odszukać jakieś poważne źródła na temat stopowania postępów w egiptologii - i nic nie znalazłem, stąd pytania.

Podałeś konkrety i jest to początek lat 90-tych:
Schoch, R.M. (1992a). How Old Is the Sphinx? AAAS Annual Meeting, Chicago.
Schoch, R.M. (1992b). How Old is the Sphinx? 92 Annual Meeting, American Association for the
Schoch, R.M. (1992c). Redating the Great Sphinx. KMT, 53-70.
Schoch, R.M. (1992d). Sphinx Findinge Stir Up Controversy. OMNI 7.48.
Schoch, R.M. and West, J.A. (1991). Redating the Great Sphinx of Giza, Egypt. 1991 GSA Annual Meeting, San Diego.

cytowania za Lal Gauri, K., Sinai, J. J., & Bandyopadhyay, J. K. (1995). Geologic weathering and its implications on the age of the Sphinx. Geoarchaeology, 10(2), 119-133.
wygląda na legitny periodyk: https://onlinelibrary.wiley.com/page/jo ... ation.html
i jakoś nie przemilcza badań Schocha.

Schoch (1992c) został opublikowany tu:
http://www.kmtjournal.com/kmtbackissues/kmt00302.htm
nie dotarłem do samego artykułu. Znalazłem to, ale nie wiem czy odpowiada treści: http://circulartimes.org/Redating%20the ... 20Giza.htm

Lal Gauri i in. (1995) polemizują z hipotezą Schocha: "The Egyptologic evidence for an age of nearly 4500 years for the Sphinx derives in part from the theory that Pharaoh Kephren created the Sphinx as suggested by the context of its setting among other important pharaonic monuments (Figure 1)."
- osobiście mnie ten argument nie przekonuje, ale nie znam się na archeologii

kolejny argument: "Additionally, some Egyptologists believe that the face of the Sphinx resembles that of Kephren, though this idea has been challenged by West (1992) on the basis of recent forensic evidence"
- cytowane (nie przemilczane) jest badanie kwestionujące argument tradycyjnej (głównego nurtu) egiptologii. Choć patrząc na miejsce publikacji, może budzić wątpliwości źródło; w naukach bardziej ścisłych mogłoby nie przejść (liczy się jednak argument a nie miejsce jego przestawienia):
West, J.A. (1992). The Case of the Missing Pharaoh. New York Times, June 27, 1992

dalej jest jeszcze "no artifacts dating prior to 2600 B.C. have been found in the area of the Sphinx (Lehner, 1980)"

W kolejnej (niewstępnej) części publikacji autorzy rozprawiają się szczegółowo i merytorycznie z argumentacją Schocha - tak to przynajmniej wygląda bez wgryzania się w temat.
Piszą też, że "Schoch (1992a, 1992b, 1992c, 1992d) has proposed an age of 7000-9000 years" (nie 8000-12000).

Powyższe, bardzo pobieżne rozeznanie się wskazuje, że mylisz się podając, że "rewelacje z dziedziny egiptologii mogą być stopowane (m.in. konieczność pisania podręczników do historii od podstaw)" itd. - hipoteza Schocha przebiła się do egiptologii głównego nurtu (jeśli nie są nią publikacje z Geoarchaeology, to nie wiem co nią jest). To nie jest zabetonowanie, to jest debata.
W wyżej cytowanej pracy nie pojawiają się argumenty przeciwko hipotezie starszego wieku Wielkiego Sfinksa, sprowadzające się do "niechęci do pisania podręczników do historii od podstaw", lecz jest tam argumentacja merytoryczna. Gdzie tam niechęć do niearcheologicznych dziedzin nauki, jak geologia?

Sam słyszałem o hipotezie Schocha kilkanaście lat temu, w jakimś popularnonaukowym programie TV.

Słabo zatem idzie Zahi Hawassiemu tuszowanie alternatywnej wersji.

PS. Wikipedia ma nawet hasło o hipotezie:
https://en.wikipedia.org/wiki/Sphinx_wa ... hypothesis

szerman napisał(a):
uznaje się od XIX wieku Wielką Piramidę za dzieło Cheopsa na podstawie wątpliwych odkryć ówczesnego Indiany Jonesa Jej Królewskiej Mości.

to forum paleontologiczne; nie jest dla wszystkich oczywiste (np. dla mnie nie) do kogo się odnosi kolokwialne określenie "Indiana Jones Jej Królewskiej Mości"; DuckDuckGo ani Google nie odpowiadają na to pytanie, również jako "Her Majesty's Indiana Jones".

PostNapisane: 13 sierpnia 2019, o 13:07 
Paleogeński prawaleń
Paleogeński prawaleń

Czy w/w publikacje Schocha można uznać za coś innego niż tylko ciekawostkę? Wciąż przeciętny uczeń szkoły niższej/średniej nie dowie się, że Wielki Sfinks może być znacznie starszy, o ile nie zainteresuje się tematem i nie poszuka czegoś w necie. Albo natknie się na te sensacje w popularnonaukowym programie TV (u mnie też tak było na przełomie stulecia).

Zahi Hawass rządził w Egipcie, a przynajmniej w Gizie. Od przewrotu w kraju chyba został wyłączony ze swojej funkcji. Robił problemy choćby w latach 90., kiedy wpuszczono do jednego z szybów robota. Dopiero po kilkunastu latach pozwolono na jego kolejne eksploracje.

Słabo idą debaty Hawassowi, skoro nie ufa innym dziedzinom nauki. Sam publicznie przyznawał, że "nie ufa radarowi". Beton do niego idealnie pasuje.

PostNapisane: 13 sierpnia 2019, o 16:44 
Moderator
Moderator

szerman napisał(a):
Czy w/w publikacje Schocha można uznać za coś innego niż tylko ciekawostkę?

Nie wiem. Ty mi powiedz. Dla mnie postulowanie istnienia nowej cywilizacji na podstawie śladów erozji na jednym obiekcie to trochę mało na tak daleko idący wniosek.
To co to jest? Tylko ciekawostka, czy jak wskazywałeś wcześniej, istotne badanie ignorowane przez egiptologów?
"ww." nie "w/w", nie wiem kiedy ludzie się nauczą.

szerman napisał(a):
Wciąż przeciętny uczeń szkoły niższej/średniej nie dowie się, że Wielki Sfinks może być znacznie starszy, o ile nie zainteresuje się tematem i nie poszuka czegoś w necie. Albo natknie się na te sensacje w popularnonaukowym programie TV (u mnie też tak było na przełomie stulecia).

Czyli miałeś na myśli książki szkolne. Twierdzisz, że ma miejsce blokowanie badań egiptologicznych, bo nie ma czegoś w podstawówce czy LO. Podejrzane lobby egiptologiczne nie dopuszcza do pojawienia się informacji o możliwym starszym wieku Wielkiego Sfinksa w podręczniku w PL. Spisek, mafia, masoni!
Wybacz, to śmieszne.
Ja jakoś wielu rzeczy nie kojarzę aby były na historii czy biologii, ale nie wyciągam z tego tak daleko idących wniosków. Uczenie podstaw pewnych nauk wymaga uproszczeń i przesiewania informacji.
Por. poziom wyżej - podręczniki akademickie Szweykowskich i Dzika, dalece odbiegające (zwłaszcza pierwsze) od głównego nurtu nauki. Żaden badacz nie bierze podręczników pod uwagę w swoich badaniach, ale opiera się na podstawowej literaturze. No, albo odwala lipę.
Pewnie faktycznie pewne sprawy należałoby dołożyć w programach szkolnych, ale więcej trzeba odjąć i przesunąć nacisk z uczenia wiedzy na uczenie umiejętności (np. uczniowie nie muszą znać budowy pantofelka, ale przydałoby się zrozumienie mechanizmu ewolucji).

Zahi Hawass - nie zapomnij wspomnieć, że nie odpowiedział w TV na pytanie o Göbekli Tepe. Jest jeszcze jakiś znaczący egiptolog o wątpliwej reputacji, poza wszechmogącym (wpływającym na książki dla dzieci w Polsze!) Zahi Hawassem?
Pewnie faktycznie coś ma na sumieniu, bo np. ambicja, a jako minister sporo mógł, ale bez przesady, to jeden człowiek. Nauka sobie z nim poradzi. Por. Spencer Lucas.

szerman napisał(a):
Słabo idą debaty Hawassowi, skoro nie ufa innym dziedzinom nauki. Sam publicznie przyznawał, że "nie ufa radarowi". Beton do niego idealnie pasuje.

Czyli jak rozumiem, żadna praca z wykorzystaniem technik radarowych nie może przebić się do publikacji (chodzi o podręczniki szkolne, czy normalną naukę), bo Hawass nie dopuści?

PostNapisane: 14 sierpnia 2019, o 07:34 
Paleogeński prawaleń
Paleogeński prawaleń

nazuul napisał(a):
To co to jest? Tylko ciekawostka, czy jak wskazywałeś wcześniej, istotne badanie ignorowane przez egiptologów?

Wg mnie to istotna sprawa, ale traktowana przez egiptologów co najwyżej jako ciekawostka.

nazuul napisał(a):
"ww." nie "w/w"

Dzięki, może zapamiętam.

nazuul napisał(a):
nie wiem kiedy ludzie się nauczą.

Oczywiście (jak zwykle) nie mogłeś sobie odpuścić tej uszczypliwości? Lepiej się wtedy czujesz?

nazuul napisał(a):
Czyli miałeś na myśli książki szkolne.

Nie tylko i nie przede wszystkim.

nazuul napisał(a):
wpływającym na książki dla dzieci w Polsze!

Rozumiem Twoją niechęć do obecnych rządzących (sam tak mam), ale nasz kraj wciąż nazywa się Polska, Rzeczpospolita Polska. Proszę nie kpić z tej nazwy.

nazuul napisał(a):
szerman napisał(a):

Nie wiem. Ty mi powiedz. Dla mnie postulowanie istnienia nowej cywilizacji na podstawie śladów erozji na jednym obiekcie to trochę mało na tak daleko idący wniosek.

To mi wystarczy :) Czyli coś nie pasuje do ogółu, więc nie warto się tym przejmować (tu: zostawmy Chefrena w spokoju, niech Wielki Sfinks wciąż przedstawia jego oblicze). Porażająca logika, właśnie taką widzę w egiptologii.

W związku z moim urlopem i coraz to bardziej ironicznymi Twoimi przytykami nie mam zamiaru kontynuować tego wątku, bo robi się to niezdrowe.

PostNapisane: 14 sierpnia 2019, o 14:30 
Moderator
Moderator

szerman napisał(a):
nazuul napisał(a):

Wg mnie to istotna sprawa, ale traktowana przez egiptologów co najwyżej jako ciekawostka.

Chyba jednak nie, skoro zajmują się tym w poważnej publikacji.

szerman napisał(a):
nazuul napisał(a):
nie wiem kiedy ludzie się nauczą.

Oczywiście (jak zwykle) nie mogłeś sobie odpuścić tej uszczypliwości? Lepiej się wtedy czujesz?

To nie miało być o Tobie, tylko ogólnie, na co wskazuje określenie "ludzie" i niepodnoszenie wobec Ciebie tego wcześniej. Prawidłową formę zapisu widziałem może kilka razy, z ukośnikiem setki albo raczej tysiące.
Widzisz, głupi jestem, bo nie pomyślałem, że to może zostać oczytane jako przytyk osobisty. Zdarza mi się to.

szerman napisał(a):
nazuul napisał(a):
Czyli miałeś na myśli książki szkolne.

Nie tylko i nie przede wszystkim.

podałeś tylko to, więc jednak przede wszystkim

szerman napisał(a):
nazuul napisał(a):
wpływającym na książki dla dzieci w Polsze!

Rozumiem Twoją niechęć do obecnych rządzących (sam tak mam), ale nasz kraj wciąż nazywa się Polska, Rzeczpospolita Polska. Proszę nie kpić z tej nazwy.

Nie wiem z czego wnioskujesz tu niechęć do obecnych rządzących. Może nie znam konotacji słowa - myślałem, że to z ukraińskiego a popularność wynika ze sporej obecności ich w PL.
Nie wiedziałem, że to szydzenie.

Ale oczywiście z innych organizacji, jak UE to sobie mogę kpić? Albo z jednostek, jak Ewa Kopacz, która opowiadała o kamieniach i dinozaurach? Wszystko dozwolone, ale broń Boże nie nabijać się z PL i KK!

BTW, to był dobry od strony materialnej przepis (poza ust. 3) ("wbrew faktom"!):
Ustawa z dnia 18 grudnia 1998 r. o Instytucie Pamięci Narodowej - Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu (t. j. Dz. U. z 2016 r. poz. 1575 z późn. zm.) w brzmieniu przed 17 lipca 2018 r. napisał(a):
Art. 55a. 1. Kto publicznie i wbrew faktom przypisuje Narodowi Polskiemu lub Państwu Polskiemu odpowiedzialność lub współodpowiedzialność za popełnione przez III Rzeszę Niemiecką zbrodnie nazistowskie określone w art. 6 Karty Międzynarodowego Trybunału Wojskowego załączonej do Porozumienia międzynarodowego w przedmiocie ścigania i karania głównych przestępców wojennych Osi Europejskiej, podpisanego w Londynie dnia 8 sierpnia 1945 r. (Dz. U. z 1947 r. poz. 367), lub za inne przestępstwa stanowiące zbrodnie przeciwko pokojowi, ludzkości lub zbrodnie wojenne lub w inny sposób rażąco pomniejsza odpowiedzialność rzeczywistych sprawców tych zbrodni, podlega grzywnie lub karze pozbawienia wolności do lat 3. Wyrok jest podawany do publicznej wiadomości.
2. Jeżeli sprawca czynu określonego w ust. 1 działa nieumyślnie, podlega grzywnie lub karze ograniczenia wolności.
3. Nie popełnia przestępstwa sprawca czynu zabronionego określonego w ust. 1 i 2, jeżeli dopuścił się tego czynu w ramach działalności artystycznej lub naukowej.

Niechęć: jeżeli np. władze obsadzają TK osobami nieuprawnionymi (tzw. "sędziwie dublerzy") i wydają oni "wyroki" (czy wyrok podpisany przez osobę nieuprawnioną jest wyrokiem?), to rozwalają w ten sposób system prawny. Albo np. "zmieniają" art. 183 ust. 3 Konstytucji ustawą, przerywając kadencję jasno w akcie wyższego rzędu określoną, stosując pokrętną argumentację. To jak nie ma być niechęci po stronie prawnika czy każdej innej osoby znającej podstawy funkcjonowania państwa? Z polityką można się zgadzać lub nie, ale działanie zgodne z prawem to warunek podstawowy.

szerman napisał(a):
nazuul napisał(a):
szerman napisał(a):

To mi wystarczy :) Czyli coś nie pasuje do ogółu, więc nie warto się tym przejmować (tu: zostawmy Chefrena w spokoju, niech Wielki Sfinks wciąż przedstawia jego oblicze). Porażająca logika, właśnie taką widzę w egiptologii.

a ja ją widzę w nauce ogólnie. To standard, że odważne, daleko idące hipotezy, podważające dotychczasowe ustalenia, wymagają mocnych dowodów.
Czytałeś podaną przeze mnie publikację z 1995 r.? Tam jest merytorycznie o zagadnieniu. Podejrzewam, że nie tylko tam - zrobiłem tylko mały rekonesans.

szerman napisał(a):
W związku z moim urlopem i coraz to bardziej ironicznymi Twoimi przytykami nie mam zamiaru kontynuować tego wątku, bo robi się to niezdrowe.

OK.
Sam się prosisz o ironizowanie (czy raczej zarzut śmieszności argumentu), uzasadniając tezę "rewelacje z dziedziny egiptologii mogą być stopowane" tym, że "przeciętny uczeń szkoły niższej/średniej nie dowie się, że Wielki Sfinks może być znacznie starszy, o ile nie zainteresuje się tematem i nie poszuka czegoś w necie. Albo natknie się na te sensacje w popularnonaukowym programie TV (u mnie też tak było na przełomie stulecia)."
Ten filmik mnie oświecił - niezbite powiązania, wszystkie karty wyłożone na stół, totalna kompromitacja Zahi Hawassa: https://www.youtube.com/watch?v=q4NnCAZcxHg

Strefa czasowa: UTC + 1