Konferencje 2018

Czyli co piszczy w paleontologicznej "trawie" :)
Awatar użytkownika
Dino
Administrator
Administrator
Posty: 4000
Rejestracja: 13 marca 2006, o 20:45
Imię i nazwisko: Łukasz Czepiński
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Konferencje 2018

Post autor: Dino »

W tym roku czeka nas sporo konferencji naukowych i studenckich, zarówno w Polsce jak i za granicą.

5th Young Natural History scientists Meeting - 6-10 III, Paryż
https://www.facebook.com/events/1617409468311476/

Młodzi w Paleontologii IX 21-22 IV 2018, Warszawa
https://mwp2018.wordpress.com/
https://www.facebook.com/events/139913106706156/

Ogólnopolska interdyscyplinarna konferencja naukowa „Muzea – nauka, edukacja, popularyzacja”, 29 IV, Solec Kujawski
https://www.facebook.com/events/552985911743907/

3rd International Meeting of Early-Staged Researchers in Palaeontology 18-21 V, Krasiejów
https://www.facebook.com/events/1847549445271935/

Conference of Young Evolutionary Biologists 2018 - 25-27 V, Kraków
http://cyeb2018.pl/
https://www.facebook.com/events/589295158083397/

XVI Meeting of European Association of Vertebrate Paleontologists - 26 VI - 1 VII, Caparica, Portugalia
http://eventos.fct.unl.pt/eavp2018/

Ag.Ent
Kredowy tyranozaur
Kredowy tyranozaur
Posty: 2286
Rejestracja: 19 marca 2009, o 20:55
Imię i nazwisko: Tomasz Skawiński
Lokalizacja: Wrocław

Re: Konferencje 2018

Post autor: Ag.Ent »

I Polskie Sympozjum Herpetologiczne; 8-9 XII 2018, Wrocław
http://www.sympozjumherpetologiczne.pl/
Ostatnio zmieniony 13 kwietnia 2018, o 11:50 przez Ag.Ent, łącznie zmieniany 1 raz.

Utahraptor
Moderator
Moderator
Posty: 2572
Rejestracja: 22 października 2007, o 18:29

Re: Konferencje 2018

Post autor: Utahraptor »

Jak dobrze pójdzie, to pojawię się na EAVP, ale pozostałe terminy mi nie pasują. Ktoś przygotuje jakieś sprawozdania?
Biologia, UW

Ag.Ent
Kredowy tyranozaur
Kredowy tyranozaur
Posty: 2286
Rejestracja: 19 marca 2009, o 20:55
Imię i nazwisko: Tomasz Skawiński
Lokalizacja: Wrocław

Re: Konferencje 2018

Post autor: Ag.Ent »

6th Polish Evolutionary Conference; 26-28 IX 2018, Warszawa
http://pec2018.cent.uw.edu.pl/

I program MwP (to już za tydzień!) dla zainteresowanych: https://drive.google.com/file/d/1QzqO1a ... 9I7p8/view

Awatar użytkownika
Tomasz Singer
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1579
Rejestracja: 24 września 2007, o 09:44
Lokalizacja: Warszawa

Re: Konferencje 2018

Post autor: Tomasz Singer »

Małe sprawozdanie z IMERP :wink:
Z Forumowiczów to oprócz mnie był obecny Łukasz (Dino).
Ja przedstawiałem Poster (wraz z pokazem okazu i kręgu porównawczego 8-) ) o dziwnym kręgu z Krasiejowa, który miał należeć do Stagonolepis olenkae, a prawdopodobnie reprezentuje dużego krewnego silezaura str. 64.
Natomiast Wystąpienie miało kontrowersyjny tytuł : "Non coelurosaurian origin of Scansoriopterygidae", w którym przedstawiłem hipotezę, że są szczytowym "elementem" linii rozwojowej Herrerasauria str. 65. :roll:

Abstrakty są tu:
https://www.facebook.com/download/20815 ... nFvoSnSnzK
Ostatnio zmieniony 12 czerwca 2018, o 19:31 przez Tomasz Singer, łącznie zmieniany 1 raz.
Tomasz Singer

DINOZAURY

Awatar użytkownika
kryty_niekrytyczny
Triasowy silezaur
Triasowy silezaur
Posty: 870
Rejestracja: 4 czerwca 2018, o 14:29
Lokalizacja: PL

Re: Konferencje 2018

Post autor: kryty_niekrytyczny »

Ja też byłem :P

Awatar użytkownika
Tomasz Singer
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1579
Rejestracja: 24 września 2007, o 09:44
Lokalizacja: Warszawa

Re: Konferencje 2018

Post autor: Tomasz Singer »

Tak wiem. 8-)
Tylko nie wiedziałem, czy mam Ciebie ujawniać. :)

Kto doszuka się w Abstraktach, kto jeszcze uczestniczył w tej Konferencji. :wink:
Tomasz Singer

DINOZAURY

Piotr B.
Karboński antrakozaur
Karboński antrakozaur
Posty: 372
Rejestracja: 15 listopada 2008, o 18:02
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Konferencje 2018

Post autor: Piotr B. »

Tomasz Singer pisze:Tak wiem. 8-)
Tylko nie wiedziałem, czy mam Ciebie ujawniać. :)

Kto doszuka się w Abstraktach, kto jeszcze uczestniczył w tej Konferencji. :wink:
Wiemy dobrze i bez szukania w abstraktach. :wink:

Awatar użytkownika
kryty_niekrytyczny
Triasowy silezaur
Triasowy silezaur
Posty: 870
Rejestracja: 4 czerwca 2018, o 14:29
Lokalizacja: PL

Re: Konferencje 2018

Post autor: kryty_niekrytyczny »

Tomasz Singer pisze:Ja przedstawiałem Poster (wraz z pokazem okazu i kręgu porównawczego 8-) ) o dziwnym kręgu z Krasiejowa, który miał należeć do Stagonolepis olenkae, a prawdopodobnie reprezentuje dużego krewnego silezaura str. 64.
Jak już wspominałem na miejscu, mi ten okaz wyglądał na typowy, zwykły kręg aetozaura.
Tomasz Singer pisze:Natomiast Wystąpienie miało kontrowersyjny tytuł : "Non coelurosaurian origin of Scansoriopterygidae", w którym przedstawiłem hipotezę, że są szczytowym "elementem" linii rozwojowej Herrerasauria str. 65. :roll:
Ta hipoteza jest dla mnie nie do przyjęcia. Głównym argumentem łączącym obie grupy są proporcje długości palców dłoni. Jednak dłonie skansoriopterygidów są skrajnie zmodyfikowane w porównaniu z ich przodkiem (ktokolwiek by nim nie był). Wątpliwe by przy tak olbrzymich przemianach, dobór dbał o zachowanie względnych długości palców. Innych przesłanek na rzecz tej hipotezy brak, jest za to bardzo dużo faktów wprost jej przeczących.
Ponadto, wprowadzanie nomina nuda jest nieprofesjonalne.

Piotr B.
Karboński antrakozaur
Karboński antrakozaur
Posty: 372
Rejestracja: 15 listopada 2008, o 18:02
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Konferencje 2018

Post autor: Piotr B. »

Tomasz Singer pisze: Natomiast Wystąpienie miało kontrowersyjny tytuł : "Non coelurosaurian origin of Scansoriopterygidae", w którym przedstawiłem hipotezę, że są szczytowym "elementem" linii rozwojowej Herrerasauria str. 65. :roll:

Abstrakty są tu:
https://www.facebook.com/download/20815 ... nFvoSnSnzK
Link mi nie działa. Abstrakty są na FaceBooku? Chętnie przeczytam!

Konkretnie do hipotezy herrerazaurowego pochodzenia skansoriopterygidów odniosę się dopiero, jak przeczytam Twój abstrakt. Z góry jedynie w tym się zgadzam, że skansoriopterygidy od celurozaurów raczej nie pochodzą. 8-)

Awatar użytkownika
Tomasz Singer
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1579
Rejestracja: 24 września 2007, o 09:44
Lokalizacja: Warszawa

Re: Konferencje 2018

Post autor: Tomasz Singer »

Piotr B. pisze:Link mi nie działa. Abstrakty są na FaceBooku? Chętnie przeczytam!
Tak są na Facebooku. To dziwne. Przed chwilą kliknąłem i otworzyły mi się Abstrakty bezpośrednio.
Za nieptasimi powiązaniami przemawia dziwna budowa miednicy.
O herrerazaurowym pochodzeniu tej rodziny świadczą formy hererazaurów teropodopodobne, o lekkiej budowie ciała, a także być może tajemnicze tropy Plesiornis.

Cieszę się, że mogłem trochę to Forum rozruszać.... :wink:
Tomasz Singer

DINOZAURY

Piotr B.
Karboński antrakozaur
Karboński antrakozaur
Posty: 372
Rejestracja: 15 listopada 2008, o 18:02
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Konferencje 2018

Post autor: Piotr B. »

Mi się nie otwiera, gdy klikam link. Pojawia się na FB komunikat, że link wygasł lub, że strona jest widoczna tylko dla grupy, do której nie należę:

Este contenido no está disponible en este momento
Es posible que el enlace que seguiste haya caducado o que la página solo sea visible para un público al que no perteneces.

Tomasz Singer pisze:Za nieptasimi powiązaniami przemawia dziwna budowa miednicy.
Jak to za nieptasimi powiązaniami skansoriopterygidów? Mógłbyś skopiować i wkleić gdzieś ten abstrakt (oczywiście jeśli licencja na to zezwala)? Skansoriopterygidy owszem najprawdopodobniej nie wywodzą się od celurozaurów (i raczej w ogóle teropodów), lecz była to grupa wczesnych ptaków. Budowa miednicy najwyżej wskazuje tu, że ptaki nie pochodzą od dinozaurów.

Ag.Ent
Kredowy tyranozaur
Kredowy tyranozaur
Posty: 2286
Rejestracja: 19 marca 2009, o 20:55
Imię i nazwisko: Tomasz Skawiński
Lokalizacja: Wrocław

Re: Konferencje 2018

Post autor: Ag.Ent »

Abstrakty chyba najlepiej ściągnąć stąd: https://www.facebook.com/3rdIMERP/ (zapewne trzeba się zalogować).
Natomiast co do hipotezy "herrerazaurowej" mam, szczerze mówiąc, podobne zdanie jak kryty_niekrytyczny.

Piotr B.
Karboński antrakozaur
Karboński antrakozaur
Posty: 372
Rejestracja: 15 listopada 2008, o 18:02
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Konferencje 2018

Post autor: Piotr B. »

Przeczytałem Twój ciekawy abstrakt, Tomasz:

Zgadzam się w tym, że skansoriopterygidy nie pochodzą od celurozaurów / nie były celurozaurami (jak kto woli). Niemniej, powiązanie z herrerazauridami wydaje mi się w tekście słabo uzasadnione i zdaje się opierać na "trzecim" palcu. U Herrerasaurus trzeci palec owszem jest najbardziej wydłużony. Sęk w tym, że z badań embriologicznych wynika, że dłoń ptaków to II-III-IV, nie I-II-III (w czym akurat zgadzają się ze sobą "bandyci" i "badzi"). Przypuszczam, że najbardziej wydłużony palec u skansoriopterygidów to palec IV (jak się go w istocie opisuje), który był ściśle mówiąc nietożsamy z III palcem u Herrerasaurus... Na poparcie swojej hipotezy MUSIAŁBYŚ pokazać, że to był III palec, przy całkowicie zredukowanych palcach IV i V (mocno zredukowanych u Herrerasaurus).

Skansoriopterygidy nie pochodziły od dinozaurów po prostu. ;-)

Awatar użytkownika
Tomasz Singer
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1579
Rejestracja: 24 września 2007, o 09:44
Lokalizacja: Warszawa

Re: Konferencje 2018

Post autor: Tomasz Singer »

Tu jakby ktoś nie widział, ponownie aktywny link.
https://www.facebook.com/download/53113 ... F_zXKXxtoL

Trudno przyjąć te hipotezę gdy nie widziało się Prezentacji, ale mam nadzieję, lepiej to przedstawię w artykule.... :wink:
Tomasz Singer

DINOZAURY

Piotr B.
Karboński antrakozaur
Karboński antrakozaur
Posty: 372
Rejestracja: 15 listopada 2008, o 18:02
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Konferencje 2018

Post autor: Piotr B. »

Jeśli -oczywiście w słuszny sposób- uzasadnisz, dlaczego skansoriopterygidy nie pochodzą od celurozaurów, samo w sobie będzie to ważne dla paleontologii. Jeśli skansoriopterygidy są przodkami ptaków, tym samym wyrzuciłbyś ptaki z celurozaurów. 8-)

Jeśli jednak skansoriopterygidy są przodkami ptaków, jest mało prawdopodobne, by ich przodkami były herrerazauridy. Redukcja IV palca dłoni u Herrerasaurus wydaje mi się zbyt wyraźna, by było oszczędne przyjmować, że się IV palec powiększył na nowo, a w zamian niego kompletnej redukcji uległ palec I, który u Herrerasaurus jest dobrze rozwinięty. Dłoń ptaków ma budowę II-III-IV, nie I-II-III :!:

Pewnie się nie obrazisz, jeśli wyślę Twój abstrakt "bandytom" jako małą ciekawostkę. Z artykułem będzie Ci ciężko, ale życzę Ci powodzenia! :)

Tak przy okazji, poprawić trzeba błędy w artykule o Limusaurus, na początek ten:
Tymczasem embriolodzy na podstawie rozwoju wewnątrz jaja interpretowali palce ptaków (kryjące się pod skrzydłami i silnie zredukowane, z wyjątkiem piskląt hoacyna) jako III, IV i V.
To oczywista bzdura, ale tego pewnie już nie zmienicie:
Często przedstawiano te fakty jako dowód przeciwko pochodzeniu ptaków od dinozaurach. Jednak odkrycie limuzaura pozwoliło je obalić.

Utahraptor
Moderator
Moderator
Posty: 2572
Rejestracja: 22 października 2007, o 18:29

Re: Konferencje 2018

Post autor: Utahraptor »

Piotr B. pisze:Skansoriopterygidy nie pochodziły od dinozaurów po prostu. ;-)
Sceptycyzm jest potężną bronią, którą powinien się posługiwać każdy naukowiec. Ale moim zdaniem powinien on działać w dwie strony. Rozumiem sceptycyzm dotyczący pochodzenia maniraptorów/praptaków. Nie mamy ze środkowej ani wczesnej jury dobrego kandydata na wspólnego przodka praptaków i innych celurozaurów. Ale tak samo na sceptycyzm zasługuje hipoteza niedinozaurowa. Nie mamy dobrego kandydata na przodka ptaków wśród niedinozaurowych archozaurów. Dlatego dziwi mnie twoja pewność siebie. Zalecałbym sceptycyzm i ostrożność w przypadku obu hipotez.
Biologia, UW

Ag.Ent
Kredowy tyranozaur
Kredowy tyranozaur
Posty: 2286
Rejestracja: 19 marca 2009, o 20:55
Imię i nazwisko: Tomasz Skawiński
Lokalizacja: Wrocław

Re: Konferencje 2018

Post autor: Ag.Ent »

Piotr B. pisze:Sęk w tym, że z badań embriologicznych wynika, że dłoń ptaków to II-III-IV, nie I-II-III (w czym akurat zgadzają się ze sobą "bandyci" i "badzi"). (...) Dłoń ptaków ma budowę II-III-IV, nie I-II-III :!:
Niestety Twoje uproszczenie tego skomplikowanego zagadnienia jest nadmierne. Wszyscy są zgodni, że palce ptasiego skrzydła rozwijają się w pozycji palców 2-3-4, ale to niekoniecznie oznacza, że faktycznie one palcami 2-3-4! W ostatnich latach co najmniej tyle samo, o ile nie więcej, prac embriologicznych sugeruje, że ptasie palce to jednak 1-2-3 - wskazują na to m.in. zasięgi ekspresji genów homeotycznych (zob. liczne prace z laboratoriów Tamury i Vargasa).

A artykuł o limuzaurze faktycznie dobrze byłoby poprawić. I zgadzam się, że drugie zacytowane zdanie chyba lepiej byłoby usunąć, ale pewnie z innego niż Ty powodu - moim zdaniem limuzaur po prostu ma niewielkie znaczenie w kwestii pochodzenia ptaków.

Piotr B.
Karboński antrakozaur
Karboński antrakozaur
Posty: 372
Rejestracja: 15 listopada 2008, o 18:02
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Konferencje 2018

Post autor: Piotr B. »

Utahraptor pisze:
Piotr B. pisze:Skansoriopterygidy nie pochodziły od dinozaurów po prostu. ;-)
Sceptycyzm jest potężną bronią, którą powinien się posługiwać każdy naukowiec. Ale moim zdaniem powinien on działać w dwie strony. Rozumiem sceptycyzm dotyczący pochodzenia maniraptorów/praptaków. Nie mamy ze środkowej ani wczesnej jury dobrego kandydata na wspólnego przodka praptaków i innych celurozaurów. Ale tak samo na sceptycyzm zasługuje hipoteza niedinozaurowa. Nie mamy dobrego kandydata na przodka ptaków wśród niedinozaurowych archozaurów. Dlatego dziwi mnie twoja pewność siebie. Zalecałbym sceptycyzm i ostrożność w przypadku obu hipotez.
Utahraptorze, skoro "zalecałbyś sceptycyzm i ostrożność w przypadku obu hipotez", czekam na artykuł (naukowy w piśmie lub też artykuł w Encyklopedii) Twojego autorstwa, w którym ten sceptycyzm pokażesz. :x Czytam Twój artykuł o Utahraptor w Encyklopedii no i nie widzę w nim sceptycyzmu wobec obu hipotez. Już pierwsze zdanie wstępu powiada "Utahraptor był średniej wielkości teropodem należącym do rodziny Dromaeosauridae." To samo podaje systematyka po lewej. Tak więc Utahraptor będąc dromeozaurem był teropodem :?:

Zerknijmy jeszcze do rozdziału Klasyfikacja i Filogeneza. Nie ma tam ani słowa o możliwości niedinozaurowego pochodzenia, a czytam za to radośnie o "dobrze poznanych grupach" i "możliwości dokładnych badań filogenetycznych": "Gdy w 1993 roku opisano Utahraptor, był jednym z niewielu znanych "raptorów". Obecnie grupa nazywana deinonychozaurami jest dobrze poznana i umożliwia dokładne badania filogenetyczne." :lol:

Awatar użytkownika
Tomasz Singer
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1579
Rejestracja: 24 września 2007, o 09:44
Lokalizacja: Warszawa

Re: Konferencje 2018

Post autor: Tomasz Singer »

Też nie jestem przekonany, że u ptaków występowały palce 2,3,4; przemawia za tym liczba paliczków. Również co stało się z palcem nr 1?

Rodzina Scansoriopterygidae, pod pewnymi względami przypomina wczesne ptaki, pod innymi całkowicie do nich nie pasuje. Co by wskazywało raczej na konwergencję. Wymienię tu : dziwny kształt kręgów ogonowych szczególnie u Epidendrosaurus, brak cofnięcia do tyłu kości łonowej czyli opstopubiczności, a także kształt kości kulszowej, który wcale nie przypomina tej u Maniraptora. Dodatkowo znaczne wydłużenie trzeciego palca dłoni, kiedy u tetanurów jest on krótszy od drugiego, pasowało by do ciągu jego wydłużania widocznego u herrerazaurów. Ta tendencja mogła się rozwijać od początków wczesnej jury do końca środkowej, gdzie mamy lukę w zapisie kopalnym.
Pasowało by też do tropów Plesiornis z wczesnej jury, a nawet i z późnego triasu. Bo mniej prawdopodobne jest, że w późnym triasie nastąpiło rozejście się tak wielu linii rozwojowych teropodów.
Tomasz Singer

DINOZAURY

Awatar użytkownika
szerman
Neogeński mastodont
Neogeński mastodont
Posty: 4060
Rejestracja: 23 czerwca 2009, o 10:40
Imię i nazwisko: MSz
Lokalizacja: B-B

Re: Konferencje 2018

Post autor: szerman »

Piotr B. pisze:Utahraptorze, skoro "zalecałbyś sceptycyzm i ostrożność w przypadku obu hipotez", czekam na artykuł (naukowy w piśmie lub też artykuł w Encyklopedii) Twojego autorstwa, w którym ten sceptycyzm pokażesz. :x Czytam Twój artykuł o Utahraptor w Encyklopedii no i nie widzę w nim sceptycyzmu wobec obu hipotez. Już pierwsze zdanie wstępu powiada "Utahraptor był średniej wielkości teropodem należącym do rodziny Dromaeosauridae." To samo podaje systematyka po lewej. Tak więc Utahraptor będąc dromeozaurem był teropodem :?:
Encyklopedia - jak każda inna - powinna neutralnie ukazywać konsensus w danej dziedzinie i zagadnieniu. Tak się akurat składa, że (nie)stety niedinozaurowe pochodzenie ptaków nie jest głównym nurtem, więc IMHO takie podejście do tematu jest chyba w porządku dla szerzenia wiedzy o aktualnym stanie rzeczy na temat ptaków czy dinozaurów w ogóle.
"Mastodon sapiens"

Awatar użytkownika
Tomasz Singer
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1579
Rejestracja: 24 września 2007, o 09:44
Lokalizacja: Warszawa

Re: Konferencje 2018

Post autor: Tomasz Singer »

Co zaś się tyczy tego kręgu z mojego Posteru.
kryty_niekrytyczny pisze:Jak już wspominałem na miejscu, mi ten okaz wyglądał na typowy, zwykły kręg aetozaura.
Mi też się tak początkowo zdawało, zanim nie skończyłem preparacji tego okazu. A po porównaniu z kręgami krzyżowymi Stagonolepis, a potem konsultacji z profesorem Bodziochem, doszedłem do wniosku, że to jest coś nowego. Przez poszukiwanie, porównywanie w tym z Postosuchus by sprawdzić czy nie może to być kręg Polonosuchus, mogłem stwierdzić, że jest to raczej ten duży silezauryd, którego fragmenty kości piszczelowej były wspominane przez Grzegorza Niedźwiedzkiego na Konferencji EAVP w 20115 roku w Opolu.
W 2006 roku preparowałem dwa kręgi krzyżowe z kawałkiem kości biodrowej, o wyjątkowo wąskiej okolicy krzyżowej, co podejrzewane jest też u tego osobnika....
Tomasz Singer

DINOZAURY

Utahraptor
Moderator
Moderator
Posty: 2572
Rejestracja: 22 października 2007, o 18:29

Re: Konferencje 2018

Post autor: Utahraptor »

Piotr B. pisze:Utahraptorze, skoro "zalecałbyś sceptycyzm i ostrożność w przypadku obu hipotez", czekam na artykuł (naukowy w piśmie lub też artykuł w Encyklopedii) Twojego autorstwa, w którym ten sceptycyzm pokażesz. :x Czytam Twój artykuł o Utahraptor w Encyklopedii no i nie widzę w nim sceptycyzmu wobec obu hipotez. Już pierwsze zdanie wstępu powiada "Utahraptor był średniej wielkości teropodem należącym do rodziny Dromaeosauridae." To samo podaje systematyka po lewej. Tak więc Utahraptor będąc dromeozaurem był teropodem :?:

Zerknijmy jeszcze do rozdziału Klasyfikacja i Filogeneza. Nie ma tam ani słowa o możliwości niedinozaurowego pochodzenia, a czytam za to radośnie o "dobrze poznanych grupach" i "możliwości dokładnych badań filogenetycznych": "Gdy w 1993 roku opisano Utahraptor, był jednym z niewielu znanych "raptorów". Obecnie grupa nazywana deinonychozaurami jest dobrze poznana i umożliwia dokładne badania filogenetyczne." :lol:
Tak jak napisał Szerman. Encyklopedia pokazuje obecny konsensus naukowy. Poza tym, przytoczony przez Ciebie artykuł dotyczy utahraptora i jego związków z innymi dromeozaurydami, które (będę tego bronił) są dobrze poznaną grupą :P . Nie omawiam w nim pochodzenia maniraptorów i problemów z tym związanych, bo to zbyt odległy temat. Mój sceptycyzm wyrażałem w różnych dyskusjach na forum. Niemniej "klasyczne" teropody łączy bardzo wiele podobieństw z maniraptorami, dlatego nie widzę problemu, by umieszczać te drugie w pierwszych. Czy jest to tylko konwergencja? To pokażą dopiero kolejne skamieniałości.
Biologia, UW

Awatar użytkownika
Dino
Administrator
Administrator
Posty: 4000
Rejestracja: 13 marca 2006, o 20:45
Imię i nazwisko: Łukasz Czepiński
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Konferencje 2018

Post autor: Dino »

Tomasz Singer pisze:Co zaś się tyczy tego kręgu z mojego Posteru.
kryty_niekrytyczny pisze:Jak już wspominałem na miejscu, mi ten okaz wyglądał na typowy, zwykły kręg aetozaura.
Mi też się tak początkowo zdawało, zanim nie skończyłem preparacji tego okazu. A po porównaniu z kręgami krzyżowymi Stagonolepis, a potem konsultacji z profesorem Bodziochem, doszedłem do wniosku, że to jest coś nowego. Przez poszukiwanie, porównywanie w tym z Postosuchus by sprawdzić czy nie może to być kręg Polonosuchus, mogłem stwierdzić, że jest to raczej ten duży silezauryd, którego fragmenty kości piszczelowej były wspominane przez Grzegorza Niedźwiedzkiego na Konferencji EAVP w 20115 roku w Opolu.
Żeby potwierdzić Twoją interpretację należałoby porównać kręg z kręgami silezaurydów, pokazując podobieństwo a tego nie widziałem na żadnej z Twoich prezentacji, Tomaszu (ani na IMERP ani na MwP; popraw mnie, jeśli się mylę). Samo wskazanie, że jest nieco inny niż kręg stagonolepis jest niewystarczające (jaka próba kręgów krzyżowych została wybrana do badań porównawczych? kręgi wykazują dosyć duże zróżnicowanie). Co z fitozaurem? (Nie znam się na jego anatomii, ale z tego co pamiętam, sporo krasiejowskich postcranialnych elementów trafiało do aetozaurowego worka, a przecież jeszcze był tam Palaeorhinus cf. [/i]arenaceus[/i]).

Wykluczenie zmienności wewnątrzgatunkowej, deformacji, na możliwie dużej próbie własnoręcznie przebadanych okazów jest niezbędne. Inaczej będziemy uprawiać podejście moskiewskich badaczy, z których V.T. niedawno na wystąpieniu w Warszawie twierdził, że na podstawie pojedynczych kręgów można wyróżnić co najmniej 4/5 nowych gatunków protoceratopsów z Bayan Zag.

Nie mówię, że ten kręg nie należy do dużego silezauryda, bo nie znam się na anatomii kręgów aetozaurów ani silezaurów. Sugeruję, że taka interpretacja (drugi, duży dinozauromorf) wymaga dobrego uzasadnienia. Z tego, co mi wiadomo, materiał Grzegorza jakoś szczególnie dużo większy od S. opolensis nie jest (a Twój kręg jest doprawdy dorodny).

Piotr B.
Karboński antrakozaur
Karboński antrakozaur
Posty: 372
Rejestracja: 15 listopada 2008, o 18:02
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Konferencje 2018

Post autor: Piotr B. »

Utahraptor pisze:Tak jak napisał Szerman. Encyklopedia pokazuje obecny konsensus naukowy.
Dobrze, jest konsensus lub niemalże-konsensus. Mam jednak wątpliwości, czy ten konsensus jest "naukowy". Hipoteza o pochodzeniu ptaków od zaawansowanych teropodów dziś opiera się zasadniczo na analizach kladystycznych (choć co ciekawe John Ostrom oryginalnie tego podejścia nie reprezentował). Sęk w tym, że analiza kladystyczna nie jest metodą naukową. :roll:

ODPOWIEDZ