[zbiorczy] Nowe dinozaury 2015

Czyli co piszczy w paleontologicznej "trawie" :)
Ag.Ent
Kredowy tyranozaur
Kredowy tyranozaur
Posty: 2286
Rejestracja: 19 marca 2009, o 20:55
Imię i nazwisko: Tomasz Skawiński
Lokalizacja: Wrocław

Re: [zbiorczy] Nowe dinozaury 2015

Post autor: Ag.Ent »

Dinosaur Man pisze:Pierwsze co mi przyszło do głowy, to, że to kolejny ceratozaur, tymczasem jestem ciekawy jaka jest klasyfikacja tego stwora.
Według analizy - najbardziej bazalny tetanur, czyli w sumie niezbyt daleko od ceratozaurów. Czilezaur ma jednak nietypową kombinację cech zaawansowanych celurozaurów i prozauropodów (podobnie jak terizinozaury), a nawet dinozaurów ptasiomiednicznych. W wolnej chwili będę musiał bliżej przyjrzeć się temu dinozaurowi.

Utahraptor
Moderator
Moderator
Posty: 2572
Rejestracja: 22 października 2007, o 18:29

Re: [zbiorczy] Nowe dinozaury 2015

Post autor: Utahraptor »

Podobny do limuzaura? Jest teropodem i ma krótkie łapki, ale co poza tym? Jak dla mnie zupełna nowość :P
Biologia, UW

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8246
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Re: [zbiorczy] Nowe dinozaury 2015

Post autor: nazuul »

Pisząc "taki drugi limuzaur" miałem oczywiście na myśli nie podobieństwo budowy, ale to, że jest to przedstawiciel gradu bazalnych teropodów o jednak dość konserwatynej budowie i widocznie biologii - tj. drugi taki ewenement, który znamionuje podążenie w zupełnie innym niż reszta kierunku - znaczne odstępstwo od uniwersalnego do 2009 r. bauplanu. To niesamowite, że wśród tych wszytkich prawie identycznych (w schemacie różniących się głównie proporcjami) herrerazaurów, celofyzoidów, abelizauroidów, megalozaurydów, allozauroidów, kompsognatydów, tyranozauroidów... odkrywamy coś zupełnie innego, i to dopiero teraz (spinozaura v. 2014 też bym zaliczył do tych nietypowych). Dotąd wydawało się, że eksplozja różnorodności to dopiero zmniejszone, pierzaste (bardziej endotermiczne?) Maniraptoriformes, a tutaj proszę (przyznaję, że jednak limuzaur zrobił na mnie większe wrażenie, ale widocznie się starzeję).
Eshanosaurus się nasuwa - może terizinozaury są bardziej bazalne niż się wydaje - i "Archaeocursor" się przypomina.
Pierwsze skojarzenie jak zobaczyłem rekonstrukcję to łeb kamarazaura.
Ag.Ent pisze:najbardziej bazalny tetanur
niekoniecznie - zob. suplement, w analizie opartej na Carrano i in. to nie najbardziej bazalny tetanur.

W Smith et al.:
two additional steps are necessary to force the position of Chilesaurus as the sister-taxon of Neotheropoda, three steps to be the most basal Coelurosauria, eight steps to be the sister-taxon of Averostra or the most basal Ceratosauria or Megalosauroidea, nine steps to be the most basal member of Allosauroidea, and 11 steps to be the sister-taxon of Falcarius (i.e. a therizinosaurian).
(...)
Otero and Pol8. Under constrained suboptimal topologies, five additional steps are necessary to force the inclusion of Chilesaurus within Sauropodomorpha (as the most basal member of the clade)
To wcale nie tak dużo.
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

Awatar użytkownika
Tomasz Singer
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1579
Rejestracja: 24 września 2007, o 09:44
Lokalizacja: Warszawa

Re: [zbiorczy] Nowe dinozaury 2015

Post autor: Tomasz Singer »

Chile może okazać się krajem bogatym w odkrycia nowych form dinozaurów, zwłaszcza z późnej jury, bardzo skąpo poznanych, a do stosunkowo niedawno nie znanych w Ameryce Południowej.
Kilka lat temu ukazał się artykuł w JVP, z fragmentarycznymi szczątkami kilku form z różnych grup.
Tomasz Singer

DINOZAURY

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8246
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Re: [zbiorczy] Nowe dinozaury 2015

Post autor: nazuul »

... które właśnie uznano za chilezaury
Several specimens, including the holotype, were found in natural articulation (Extended Data Fig. 1), demonstrating that the different specimens described by Salgado et al.3 pertained to a single species
(...)
3. Salgado, L., De la Cruz, R., Suárez, M., Fernández, M., Gasparini, Z., Palma–Heldt, S. & Fanning, M. First Late Jurassic dinosaur bones from Chile. Journal of Vertebrate Paleontology 28, 529–534 (2008).
:D
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

Utahraptor
Moderator
Moderator
Posty: 2572
Rejestracja: 22 października 2007, o 18:29

Re: [zbiorczy] Nowe dinozaury 2015

Post autor: Utahraptor »

Aaa, to się zgadzam, że to podobne zaskoczenie, co limuzaur. Zdradzę wam, że badania w tej formacji będą kontynuowane, więc kolejne lata powinny przynieść więcej rzeczy. Na razie wiem o kręgach zauropoda i o krokodylu.
Biologia, UW

Awatar użytkownika
hanys
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1012
Rejestracja: 24 lipca 2008, o 14:37
Lokalizacja: beWYRYhills

Re: [zbiorczy] Nowe dinozaury 2015

Post autor: hanys »

A bizarre Jurassic maniraptoran theropod with preserved evidence of membranous wings

http://www.nature.com/nature/journal/va ... 14423.html

Co to jest?!
olej zdrowie, olej życie, najważniejsze wydobycie

Awatar użytkownika
Dino
Administrator
Administrator
Posty: 4000
Rejestracja: 13 marca 2006, o 20:45
Imię i nazwisko: Łukasz Czepiński
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: [zbiorczy] Nowe dinozaury 2015

Post autor: Dino »

:o byłem przekonany, że to jakiś fejk (dwa razy sprawdziłem, czy nie mamy czasem 1. kwietnia)
Yi qi

komentarz Padiana;
http://www.nature.com/nature/journal/va ... 14392.html

Awatar użytkownika
hanys
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1012
Rejestracja: 24 lipca 2008, o 14:37
Lokalizacja: beWYRYhills

Re: [zbiorczy] Nowe dinozaury 2015

Post autor: hanys »

Też w to nie wierzyłem, choć muszę przyznać kiedyś zastanawiałem się czy epidendrozaury mogły wyewoluować w formę z membraną między palcami ;)
olej zdrowie, olej życie, najważniejsze wydobycie

Ag.Ent
Kredowy tyranozaur
Kredowy tyranozaur
Posty: 2286
Rejestracja: 19 marca 2009, o 20:55
Imię i nazwisko: Tomasz Skawiński
Lokalizacja: Wrocław

Re: [zbiorczy] Nowe dinozaury 2015

Post autor: Ag.Ent »

Yi qi
O_O Czilezaur? A co w nim niezwykłego? To jest dopiero dziwoląg!* :D

A propos czilezaura i limuzaura, to napisałem tak po przeczytaniu tylko, że to niewielki jurajski roślinożerny teropod. Po dokładniejszym przyjrzeniu się widać wyraźnie, że to zupełnie inna bestia (może nawet o ciekawszych implikacjach, ze względu na nietypową mozaikę cech).
Utahraptor pisze:Na razie wiem o kręgach zauropoda i o krokodylu.
W samym abstrakcie jest o less abundant basal crocodyliforms, and fragmentary remains of sauropod dinosaurs (diplodocids and titanosaurians), czyli krokodylomorfów jest chyba więcej niż jeden.

* Oczywiście oba są bardzo ciekawe i zaskakujące, ale Yi chyba nawet bardziej mnie zadziwił (bo czegoś takiego zupełnie się nie spodziewałem).

PS Ale piszę to bez zaglądania do artykułu - po przeczytaniu go moje zdziwienie być może trochę opadnie.

Awatar użytkownika
szerman
Neogeński mastodont
Neogeński mastodont
Posty: 4060
Rejestracja: 23 czerwca 2009, o 10:40
Imię i nazwisko: MSz
Lokalizacja: B-B

Re: [zbiorczy] Nowe dinozaury 2015

Post autor: szerman »

Cóż za wyszukana nazwa...
"Mastodon sapiens"

Ag.Ent
Kredowy tyranozaur
Kredowy tyranozaur
Posty: 2286
Rejestracja: 19 marca 2009, o 20:55
Imię i nazwisko: Tomasz Skawiński
Lokalizacja: Wrocław

Re: [zbiorczy] Nowe dinozaury 2015

Post autor: Ag.Ent »

Po chińsku oznacza "dziwne skrzydło". Moim zdaniem pasuje. ;)

Awatar użytkownika
Dino
Administrator
Administrator
Posty: 4000
Rejestracja: 13 marca 2006, o 20:45
Imię i nazwisko: Łukasz Czepiński
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: [zbiorczy] Nowe dinozaury 2015

Post autor: Dino »

Ciekawe, że autorzy publikacji używają ciągle Epidendrosaurus, nie wspominając o jego odrębności od Scansoriopteryx (a więc uznając je za synonimy), i jednocześnie używając kladu Scansoriopterygidae. Oczywiście, spojrzenie na autorów rozwiewa wątpliwości, jednak tak czy inaczej pierwszeństwo nazw powinno być uszanowane :)

Co do samej nazwy - już nie będzie problemu ze wskazaniem najkrótszej nazwy rodzajowej dinozaura (a pamiętam czasy, gdy to Minmi dzierżyło ten tytuł).

Co za tydzień... :D

Awatar użytkownika
Tomasz Singer
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1579
Rejestracja: 24 września 2007, o 09:44
Lokalizacja: Warszawa

Re: [zbiorczy] Nowe dinozaury 2015

Post autor: Tomasz Singer »

Ciekawa jest ta kostka podtrzymująca błonę jakby czwarty palec. U pterozaurów występuje podobna tylko krótsza i skierowana do stawu barkowego.
Mam podejrzenia, zwłaszcza po dziwnie długim trzecim palcu dłoni, a także przez wczesny wiek jak na maniraptory duże wyspecjalizowanie, czy Scansoriopterygidae nie są potomkami wcześniejszych teropodów, a nawet prymitywnych dinozaurów. To by może tłumaczyło istnienie już we wczesnej jurze ptasiopodobnych tropów.
Tomasz Singer

DINOZAURY

Awatar użytkownika
Kahless
Karboński antrakozaur
Karboński antrakozaur
Posty: 588
Rejestracja: 23 kwietnia 2008, o 11:11
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Re: [zbiorczy] Nowe dinozaury 2015

Post autor: Kahless »

Ja piernikuję ... myślałem, że czilezaur wyczerpał poziom dziwaczności wśród dinozaurów w tym roku a tu takie coś ... prawdziwy wywern :)

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8246
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Re: [zbiorczy] Nowe dinozaury 2015

Post autor: nazuul »

Kolejny sfabrykowany okaz w tym tygodniu...
Dino pisze:jednocześnie używając kladu Scansoriopterygidae.
Epidendrosaurus/Scansoriopteryx i Scansoriopterygidae to dwie różne sprawy, któy faktycznie powinien mieć pierwszeństwo chyba nie jest takie oczywiste...
Zdjęcia i filmik np. tu:
http://www.livescience.com/50663-bat-wi ... osaur.html
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

Awatar użytkownika
Dino
Administrator
Administrator
Posty: 4000
Rejestracja: 13 marca 2006, o 20:45
Imię i nazwisko: Łukasz Czepiński
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: [zbiorczy] Nowe dinozaury 2015

Post autor: Dino »

Andrea Cau i Lukas Panzarin sugerowali tego typu adaptacje u skansoriopterygidów już kilka lat temu:
http://theropoda.blogspot.it/2012/07/il ... sauro.html

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8246
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Re: [zbiorczy] Nowe dinozaury 2015

Post autor: nazuul »

Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

Awatar użytkownika
Dino
Administrator
Administrator
Posty: 4000
Rejestracja: 13 marca 2006, o 20:45
Imię i nazwisko: Łukasz Czepiński
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: [zbiorczy] Nowe dinozaury 2015

Post autor: Dino »

Na szybko przygotowałem notkę na stronę - uwagi mile widziane:
http://www.dinozaury.com/2015/04/29/yi- ... nietoperz/

Swoją drogą, co do samej nazwy - zgodnie z wymową Yi powinniśmy spolszczać "ii".

Awatar użytkownika
Dinosaur Man
Karboński antrakozaur
Karboński antrakozaur
Posty: 542
Rejestracja: 19 lipca 2006, o 21:01
Imię i nazwisko: Dawid Studziński
Lokalizacja: Szczecin

Re: [zbiorczy] Nowe dinozaury 2015

Post autor: Dinosaur Man »

I niezależnie mi się to w głowie zrodziło: http://forum.dinozaury.com/viewtopic.php?f=6&t=2403
Tym razem jednak szczena mi do ziemi opadła- choć można się było tego spodziewać, to jednak poziom dziwności jest tu nad wyraz wysoki.
Kahless pisze:prawdziwy wywern
Tak, zupełnie jak wiwerna :D
Mnie również zastanawiają relacje pokrewieństwa Scansoriopterygidae w obrębie teropodów- czy ich pozycja względem Avialae nadal jest silna, jeśli weźmiemy pod uwagę, że cechy które wyewoluowały u nich w kierunku lotu są jednak całkiem niezależne i tak naprawdę mogły powstać jeszcze przed uformowaniem się piór konturowych.

Ag.Ent
Kredowy tyranozaur
Kredowy tyranozaur
Posty: 2286
Rejestracja: 19 marca 2009, o 20:55
Imię i nazwisko: Tomasz Skawiński
Lokalizacja: Wrocław

Re: [zbiorczy] Nowe dinozaury 2015

Post autor: Ag.Ent »

Dinosaur Man pisze:Mnie również zastanawiają relacje pokrewieństwa Scansoriopterygidae w obrębie teropodów- czy ich pozycja względem Avialae nadal jest silna, jeśli weźmiemy pod uwagę, że cechy które wyewoluowały u nich w kierunku lotu są jednak całkiem niezależne i tak naprawdę mogły powstać jeszcze przed uformowaniem się piór konturowych.
Ostatnio spadły nieco niżej na drzewku - według większości (chyba) nowych analiz Scansoriopterygidae są siostrzane do eumaniraptorów; taki wynik uzyskano np. w analizach Turnera i in. 2012, Godefroit i in. 2013, Brusattego i in. 2014, Xu i in. 2015 (tej z Yi). Według Agnolina i Novasa (2013) są one najbliższe owiraptorozaurom, co znajduje poniekąd odzwierciedlenie w analizie Brusattego i in. (gdzie wraz z Pedopenna są siostrzane do owiraptorozaurów). Wyjątkiem (?) jest Lee i in. 2014, gdzie są bliżej spokrewnione z dzisiejszymi ptakami niż archeopteryks.

Oczywiście należy pamiętać, że to grupa znana z bardzo nielicznych szczątków, co nie ułatwia rozpoznania ich pokrewieństw.
Dino pisze:Swoją drogą, co do samej nazwy - zgodnie z wymową Yi powinniśmy spolszczać "ii".
A nie "ji"? Tak jak np. w "jin i jang"?

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8246
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Re: [zbiorczy] Nowe dinozaury 2015

Post autor: nazuul »

Dino pisze:Na szybko przygotowałem notkę na stronę - uwagi mile widziane:
bez czytania artykułu:
należą m.in. Epipdendrosaurus i Epidexipteryx.
bez m.in

Kod: Zaznacz cały

jeszcze w 2008 roku Andrea Cau i Lukas Panzarin sugerowali obecność tego typu struktur u tej grupy:
jeszcze->już
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

Utahraptor
Moderator
Moderator
Posty: 2572
Rejestracja: 22 października 2007, o 18:29

Re: [zbiorczy] Nowe dinozaury 2015

Post autor: Utahraptor »

Haha :lol: jak zobaczyłem to coś to się 5 minut śmiałem na cały pokój. Teraz pytanie: skoro miało pióra, to czemu rozwinęło błonę lotną?
Biologia, UW

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8246
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Re: [zbiorczy] Nowe dinozaury 2015

Post autor: nazuul »

Bo pióra konturowe widocznie nie były do latania (kiedyś o tym dyskutowaliśmy). Błona to standard wśród nadrzewnych zwierząt.
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

Awatar użytkownika
Dinosaur Man
Karboński antrakozaur
Karboński antrakozaur
Posty: 542
Rejestracja: 19 lipca 2006, o 21:01
Imię i nazwisko: Dawid Studziński
Lokalizacja: Szczecin

Re: [zbiorczy] Nowe dinozaury 2015

Post autor: Dinosaur Man »

Ciekawa kwestia, czy lotki zanikły w efekcie pojawienia się błony, czy nigdy ich tam nie było. Sterówki również przecież mają u nich inną strukturę niż u ptaków- raczej sztywnych pręcików- może również do nich była przytwierdzona błona (?!). Ewolucja nie lubi pustki i prawdopodobnie zrobiłaby jakiś pożytek z piór konturowych, gdyby tam były. W końcu już raz to się przecież stało, gdy nadarzyła się okazja do ucieczki na drzewa u przodków ptaków. Niezależnie od tego, czy pióra konturowe powstały jako narzędzie lotu, a następnie były upraszczane, czy najpierw spełniały inne funkcje, a następnie były zaadaptowane do lotu, to jednak nigdy nie zanikły i były zwykle do czegoś potrzebne. Do dziś pióra konturowe u ptaków znajdują masę zastosowań innych niż lot. W związku z nowym odkryciem też bardziej skłonny byłbym włożyć Scansoriopterygidae gdzieś przed owiraptorozaurami, głównie z powodu braku konturówek, bo na jakichkolwiek cechach diagnostycznych trudno tu polegać, zwłaszcza jeśli mamy jakiś skrajny przykład konwergencji.

ODPOWIEDZ