[zbiorczy] Dinozaury 2015 - nowe informacje

Czyli co piszczy w paleontologicznej "trawie" :)
Ag.Ent
Kredowy tyranozaur
Kredowy tyranozaur
Posty: 2286
Rejestracja: 19 marca 2009, o 20:55
Imię i nazwisko: Tomasz Skawiński
Lokalizacja: Wrocław

Re: [zbiorczy] Dinozaury 2015 - nowe informacje

Post autor: Ag.Ent »

Nowa analiza filogenetyczna bazalnych dinozaurów ptasiomiednicznych. Boyd rozpoznaje w niej obszerny klad Parksosauridae (Orodrominae + Thescelosaurinae) znajdujący się poza Cerapoda, a do ornitopodów należą tylko Iguanodontia i hipsylofodon. Eocursor "dołącza" do Heterodontosauridae. Ponadto rekonstrukcja biogeografii ptasiomiednicznych.

Boyd CA. (2015) The systematic relationships and biogeographic history of ornithischian dinosaurs. PeerJ 3:e1523. https://doi.org/10.7717/peerj.1523

Awatar użytkownika
szerman
Neogeński mastodont
Neogeński mastodont
Posty: 4060
Rejestracja: 23 czerwca 2009, o 10:40
Imię i nazwisko: MSz
Lokalizacja: B-B

Re: [zbiorczy] Dinozaury 2015 - nowe informacje

Post autor: szerman »

Wygląda na to, że w ED będzie trzeba kompleksowo podziałać na podstawie tego Boyda?
"Mastodon sapiens"

Awatar użytkownika
Dino
Administrator
Administrator
Posty: 4000
Rejestracja: 13 marca 2006, o 20:45
Imię i nazwisko: Łukasz Czepiński
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: [zbiorczy] Dinozaury 2015 - nowe informacje

Post autor: Dino »

Tomasz Singer pisze:Tu podaję link do strony Juraparku, gdzie od wczoraj znajduję się mój artykuł o ciekawszych kościach dinozaurów z naszych zbiorów z Maroka. Są tu proponowane nowe nieoficjalne nazwy dla trzech rodzajów. W przygotowaniu jest artykuł naukowy, zaprosiłem do współpracy dwóch naszych forumowiczów.

http://jurapark.pl/jurapark-na-tropie-n ... -z-maroka/

Życzę miłej lektury. 8-)
Jakiekolwiek niedociągnięcia kwestii liter czy typu czcionki powstały w wyniku wrzucania tekstu na stronę (nie przeze mnie).
Sprawdzałem jaki impakt pociągnął za sobą ten wpis na blogu JuraParku...


"Osteoporosia gigantea" wylądowała u Mortimera:
http://theropoddatabase.com/Carnosauria.htm
Comments- This was discovered in 2009 and briefly described online by Singer (2015), on the website of a theme park chain based on a specimen collected and owned by the chain. He assigns this unofficial taxon to Carnosauria, and indeed it strongly resembles the posterior dorsal of Mapusaurus. Thus it may belong to the contemporaneous Carcharodontosaurus or Saurionops, but cannot be compared to either.
Pojawiły się nawet rekonstrukcje "osteoporozji":
http://hodarinundu.deviantart.com/art/O ... -577508408
http://apexmegaraptoran.deviantart.com/ ... -579310266


"Megapleurocoelus menduckii" wylądował na kladogramie MM u podstawy diplodokidów:
http://theropoddatabase.com/Sauropodomo ... ogram.html

"Maroccanoraptor elbegiensis" wg Cau to krokodylomorf
http://theropoda.blogspot.com/2015/12/m ... aptor.html


Wiele osób zwracało uwagę na kwestię pozyskania tych skamieniałości i ewentualnych niedokładności stratygraficznych. Jak widać, w Internecie nic nie ginie, świat zareagował, i takie, moim zdaniem, lekkomyślne podawanie nazw i (dobrych) zdjęć okazów wraz z opisem online nie jest w żadnej mierze dobrym pomysłem.

Ag.Ent
Kredowy tyranozaur
Kredowy tyranozaur
Posty: 2286
Rejestracja: 19 marca 2009, o 20:55
Imię i nazwisko: Tomasz Skawiński
Lokalizacja: Wrocław

Re: [zbiorczy] Dinozaury 2015 - nowe informacje

Post autor: Ag.Ent »

Dino pisze:Sprawdzałem jaki impakt pociągnął za sobą ten wpis na blogu JuraParku...
Myślę, że to raczej efekt wiadomości na DML-u. Wydaje mi się, że gdyby wpis na stronie JuraParku nie został tam "zareklamowany", to prawie nikt poza Polską by go nie zauważył.
Ciekaw jestem, jak idą prace nad zapowiadanym artykułem na ten temat.

Awatar użytkownika
Tomasz Singer
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1579
Rejestracja: 24 września 2007, o 09:44
Lokalizacja: Warszawa

Re: [zbiorczy] Dinozaury 2015 - nowe informacje

Post autor: Tomasz Singer »

Ag.Ent pisze:Ciekaw jestem, jak idą prace nad zapowiadanym artykułem na ten temat.
Na razie prace stanęły, ale jestem otwarty na chętnych do współpracy. 8-)

Co do umieszczania dwóch nieoficjalnych dinozaurów w bazach danych to nie uważam, za jakaś złą rzecz. Jeżeli "Megapleurocoelus jest umieszczany na kladogramie we wnioskowanym miejscu oznacza, że potwierdzona jest wstępna interpretacja. Każdy komentarz jest ważny bo wskazuje co można jeszcze zrobić i gdzie szukać.
Ag.Ent pisze:Myślę, że to raczej efekt wiadomości na DML-u. Wydaje mi się, że gdyby wpis na stronie JuraParku nie został tam "zareklamowany", to prawie nikt poza Polską by go nie zauważył.
Na pewno tak, nie śpieszyłem się z tym "rozgłosem".
Całą sytuację chciałbym skomentować pewną "wygładzoną" wypowiedzią jednego znanego polityka.
(....) Palnąłem to palnąłem. Na cóż drążyć temat. (....) :wink:
Tomasz Singer

DINOZAURY

Awatar użytkownika
Daniel Madzia
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1609
Rejestracja: 15 marca 2006, o 12:39
Lokalizacja: Třinec, Česká republika
Kontakt:

Re: [zbiorczy] Dinozaury 2015 - nowe informacje

Post autor: Daniel Madzia »

Moim zdaniem najwiekszym bledem bylo podanie sugerowanych nazw. Jakkolwiek ich uzycie w publikacji moza okazac sie sluszne (osobiscie mam co do tego duze watpliwosci), na pewno nie nalezalo wprowadzac je w artykule na stronie JuraParku.

Te osoby z nas, ktore znaja proces wprowadzania nazw naukowych w zycie oczywiscie od razu beda wiedzialy, ze sa one nie wazne. Nie wszyscy fani dinozaurow rozrozniaja jednak miedzy nazwa z publikacji a nazwa z artykulu popularnonaukowego. Dla przecietnego internetowego Johna nie ma roznicy miedzy "Osteoporosia" a Carcharodontosaurus.

Jezeli chodzi o opublikowanie materialu, mam watpliwosci czy bedzie to w ogole mozliwe. JuraPark to jednostka komercyjna, nie muzeum lub uniwersytet. Czy skamienialosci sa i beda ogolnodostepne? Edytorzy czasopism naukowych nie przyjma artykul, jezeli nie bedzie w nim ta kwestia przedyskutowana.

Maja okazy nr katalogowe? Wiem, ze w artykule kazda kosc jest jakos oznaczona, ale czy to sa oficjalne nr JuraParku?

Awatar użytkownika
Tomasz Singer
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1579
Rejestracja: 24 września 2007, o 09:44
Lokalizacja: Warszawa

Re: [zbiorczy] Dinozaury 2015 - nowe informacje

Post autor: Tomasz Singer »

To był bardzo wstępny popularny artykuł, mający pokazać jak się pracuje nad materiałem kostnym.
Oczywiście we właściwym artykule opis (z diagnozą) oraz dyskusja (z sugerowanymi porównaniami) będą bardziej rozwinięte.
Daniel Madzia pisze:Jezeli chodzi o opublikowanie materialu, mam watpliwosci czy bedzie to w ogole mozliwe. JuraPark to jednostka komercyjna, nie muzeum lub uniwersytet. Czy skamienialosci sa i beda ogolnodostepne? Edytorzy czasopism naukowych nie przyjma artykul, jezeli nie bedzie w nim ta kwestia przedyskutowana.
Jurapark jest jednostką "komercyjną", ale ma także aspiracje do bycia placówką naukową, co ostatnio też dowodzi.
Daniel Madzia pisze:Maja okazy nr katalogowe? Wiem, ze w artykule kazda kosc jest jakos oznaczona, ale czy to sa oficjalne nr JuraParku?
W zbiorach każdy okaz ma swój nr katalogowy.
Dwa z przedstawianych w artykule kości można zobaczyć w Muzeum w Bałtowie. Mogą być też udostępnione do badań.
Tomasz Singer

DINOZAURY

Awatar użytkownika
Dino
Administrator
Administrator
Posty: 4000
Rejestracja: 13 marca 2006, o 20:45
Imię i nazwisko: Łukasz Czepiński
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: [zbiorczy] Dinozaury 2015 - nowe informacje

Post autor: Dino »

Tomasz Singer pisze:To był bardzo wstępny popularny artykuł, mający pokazać jak się pracuje nad materiałem kostnym.
Ale Tomaszu, tekst ten nie spełnia, moim zdaniem, założeń artykułu popularnego - "udaje" za to tekst naukowy, ale nie jest ani jednym, ani drugim...

Awatar użytkownika
Daniel Madzia
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1609
Rejestracja: 15 marca 2006, o 12:39
Lokalizacja: Třinec, Česká republika
Kontakt:

Re: [zbiorczy] Dinozaury 2015 - nowe informacje

Post autor: Daniel Madzia »

Tomasz Singer pisze:To był bardzo wstępny popularny artykuł, mający pokazać jak się pracuje nad materiałem kostnym.
Oczywiście we właściwym artykule opis (z diagnozą) oraz dyskusja (z sugerowanymi porównaniami) będą bardziej rozwinięte.
O ile nic nie przeoczylem (prosze mnie poprawic, jezeli tak), to w artykule nie ma mowy o tym, ze jego celem jest przedstawienie, jak sie pracuje nad materialem kostnym. Poza tym - tak nie wygladaja opisy naukowe. Jezeli pomysl byl taki, zeby czytelnikom przyblizyc prace naukowa paleontologa, uwazam ze wlasciwe byloby przedstawienie istniejacego juz (opublikowanego) opisu.
Tomasz Singer pisze:Jurapark jest jednostką "komercyjną", ale ma także aspiracje do bycia placówką naukową, co ostatnio też dowodzi.

[...]

W zbiorach każdy okaz ma swój nr katalogowy.
Dwa z przedstawianych w artykule kości można zobaczyć w Muzeum w Bałtowie. Mogą być też udostępnione do badań.
Tylko dwa? A co z reszta?

Mimo wszystko komercja jest tutaj najwazniejszym czynnikiem, co budzi ogolne watpliwosci w kwestii dostepnu do materialu w przyszlosci. Biorac to wlasnie pod uwage oraz ogolnie dosyc srednia jakosc skamienialosci, bylbym zaskoczony, gdyby jakis edytor zaakceptowal artykul napisany na ich temat.

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8245
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Re: [zbiorczy] Dinozaury 2015 - nowe informacje

Post autor: nazuul »

Jeśli ktoś miał nadzieję (jak ja), że filogeneza i systematyka Somphospondyli jest choćby trochę ustablilizowana, to ryc. 17 (gdzie malawizaur jest andezaurydem a opistocelikaudia tuż powyżej nich, co uzyskano przez zmianę [bagatela] 10 kodowań kręgów szyjnych alamozaura* [zob. oryginał TU - ryc. 18]) z poniższej pracy powinna rozwiać te złudzenia:
Ronald S. Tykoski & Anthony R. Fiorillo (2016): An articulated cervical series of Alamosaurus sanjuanensis Gilmore, 1922 (Dinosauria, Sauropoda) from Texas: new perspective on the relationships of North America's last giant sauropod, Journal of Systematic Palaeontology, http://dx.doi.org/10.1080/14772019.2016.1183150

* podobnie też ostatnio z czaszkami tytanozaurów:
Wilson JA, Pol D, Carvalho AB & Zaher H. (2016) The skull of the titanosaur Tapuiasaurus macedoi (Dinosauria: Sauropoda), a basal titanosaur from the Lower Cretaceous of Brazil. Zoological Journal of the Linnean Society. doi:10.1111/zoj.12420

Martínez RDF, Lamanna MC, Novas FE, Ridgely RC, Casal GA, Martínez JE, Vita JR, Witmer LW. (2016) A Basal Lithostrotian Titanosaur (Dinosauria: Sauropoda) with a Complete Skull: Implications for the Evolution and Paleobiology of Titanosauria. PLoS ONE 11(4): e0151661. doi:10.1371/journal.pone.0151661

Na pocieszenie - oto alamozaur wg nowej pracy (na licencji Creative Commons):
Obrazek
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

ODPOWIEDZ