74. SVP (2014)

Czyli co piszczy w paleontologicznej "trawie" :)
Ag.Ent
Kredowy tyranozaur
Kredowy tyranozaur
Posty: 2286
Rejestracja: 19 marca 2009, o 20:55
Imię i nazwisko: Tomasz Skawiński
Lokalizacja: Wrocław

74. SVP (2014)

Post autor: Ag.Ent »

Zapewne jak co roku o doniesieniach z konferencji SVP będzie trochę dyskusji, więc pozwolę sobie założyć już nowy temat, zwłaszcza że dzisiaj udostępniono program i księgę abstraktów:
http://vertpaleo.org/Annual-Meeting/Home.aspx.

Przypominam, że zgodnie z polityką SVP, przed konferencją zabronione jest dyskutowanie o konkretnych doniesieniach.

Awatar użytkownika
Tomasz Singer
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1579
Rejestracja: 24 września 2007, o 09:44
Lokalizacja: Warszawa

Re: 74. SVP (2014)

Post autor: Tomasz Singer »

Będziemy mieli spory wkład w tę konferencję w postaci mniej lub bardziej aktywnych forumowiczów. Szczególnie ciekawy jest polski temat autorstwa Administratora i kilku Moderatorów. :)
Tomasz Singer

DINOZAURY

Awatar użytkownika
Daniel Madzia
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1609
Rejestracja: 15 marca 2006, o 12:39
Lokalizacja: Třinec, Česká republika
Kontakt:

Re: 74. SVP (2014)

Post autor: Daniel Madzia »

Skoro sie tyle osob z forum udziela, to interesuje mnie, kto jedzie i w jakich terminach :) Bedzie okazja sie spotkac ;)

Awatar użytkownika
skrecu
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1544
Rejestracja: 11 listopada 2007, o 20:04
Lokalizacja: Wrc

Re: 74. SVP (2014)

Post autor: skrecu »

Ag.Ent pisze: Przypominam, że zgodnie z polityką SVP, przed konferencją zabronione jest dyskutowanie o konkretnych doniesieniach.
ejże macki US Army nie sięgają aż tak daleko aby wyegzekwować zbrojnie taki absurd
zabronione z sensie wymogu nieumieszczania w cytowaniach powstających prac tychże abstraktów do czasu konferencji w listopadzie
rozmawiać (niezobowiązująco przecież) wolno a nawet trzeba!
"Somewhere, something incredible is waiting to be known" - C.Sagan

Ag.Ent
Kredowy tyranozaur
Kredowy tyranozaur
Posty: 2286
Rejestracja: 19 marca 2009, o 20:55
Imię i nazwisko: Tomasz Skawiński
Lokalizacja: Wrocław

Re: 74. SVP (2014)

Post autor: Ag.Ent »

skrecu pisze:zabronione z sensie wymogu nieumieszczania w cytowaniach powstających prac tychże abstraktów do czasu konferencji w listopadzie
W samej księdze abstraktów jest to nieco inaczej zdefiniowane:
Unless specified otherwise, coverage of abstracts presented orally at the Annual Meeting is strictly prohibited until the start time of the presentation, and coverage of poster presentations is prohibited until the relevant poster session opens for viewing. As defined here, "coverage" includes all types of electronic and print media; this includes blogging, tweeting, advanced online publication and other intent to communicate or disseminate results or discussion presented at the SVP Annual Meeting.
A czy mogą to zbrojnie (albo w jakikolwiek) wyegzekwować? Zapewne nie, ale wolę nie ryzykować ;)

Moim zdaniem to embargo w ogóle jest niepotrzebne (na innych konferencjach go nie ma, a przynajmniej ja się dotąd nie spotkałem), ale to już temat na inną dyskusję.

Awatar użytkownika
Dino
Administrator
Administrator
Posty: 4000
Rejestracja: 13 marca 2006, o 20:45
Imię i nazwisko: Łukasz Czepiński
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: 74. SVP (2014)

Post autor: Dino »

Daniel Madzia pisze:Skoro sie tyle osob z forum udziela, to interesuje mnie, kto jedzie i w jakich terminach :) Bedzie okazja sie spotkac ;)
Z tego co wiem, z forum jedzie tylko ekipa warszawska, 3-8 listopada.

Awatar użytkownika
Dino
Administrator
Administrator
Posty: 4000
Rejestracja: 13 marca 2006, o 20:45
Imię i nazwisko: Łukasz Czepiński
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: 74. SVP (2014)

Post autor: Dino »


Awatar użytkownika
Dino
Administrator
Administrator
Posty: 4000
Rejestracja: 13 marca 2006, o 20:45
Imię i nazwisko: Łukasz Czepiński
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: 74. SVP (2014)

Post autor: Dino »

Od poniedziałku jesteśmy już w Berlinie; wczoraj zwiedzaliśmy z Tomaszem Sulejem i Mateuszem berlińskie Naturkundemuseum, z m.in. rekordowym brachiozaurem i archeopteryksem. Sama kolekcja skamieniałości nie jest być może tak duża, jak można byłoby się spodziewać po afrykańskich wyprawach Niemców w zamierzchłych czasach, jednak i tak godna obejrzenia (kolejne okazy do listy). Wieczorem rejestracja na SVP (spotkaliśmy J. Hornera, S Brusattego i R. Butlera) oraz wykład zaproszony w Naturkundemuseum o latimerii. potem - integracja z brytyjczykami i latynosami z Uniwersytetu w Alberta.

Grzegorz już jest, lada moment odbędzie się jego wykład :)

Awatar użytkownika
skrecu
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1544
Rejestracja: 11 listopada 2007, o 20:04
Lokalizacja: Wrc

Re: 74. SVP (2014)

Post autor: skrecu »

jak pijecie z kanadyjczykami zapytajcie się czy ktoś z ualberta czy ucalgary dalej pracuje nad paleocenem ssaczym tego stanu
"Somewhere, something incredible is waiting to be known" - C.Sagan

Ag.Ent
Kredowy tyranozaur
Kredowy tyranozaur
Posty: 2286
Rejestracja: 19 marca 2009, o 20:55
Imię i nazwisko: Tomasz Skawiński
Lokalizacja: Wrocław

Re: 74. SVP (2014)

Post autor: Ag.Ent »

Ech, zazdroszczę Wam...
Czekam (zapewne nie tylko ja) na kolejne "raporty" :)

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8245
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Re: 74. SVP (2014)

Post autor: nazuul »

Dino pisze:brachiozaurem i archeopteryksem
Brachiozaur nadal tak podpisany? Eh.
Archeopteryks z wystawy to kopia podobno.

Trzymamy kciuki za powodzenie "wyprawy" :)
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

Awatar użytkownika
Dino
Administrator
Administrator
Posty: 4000
Rejestracja: 13 marca 2006, o 20:45
Imię i nazwisko: Łukasz Czepiński
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: 74. SVP (2014)

Post autor: Dino »

Tak, żyrafatytan to wciąż brachiozaur (zapewne dlatego, że obok znajduje się certyfikat rekordu Guinessa w najwyższym zmontowanym szkielecie dinozaura z taką właśnie nazwą rodzajową), z kolei wpółdorosły pachycefalozaur (odlew) to wciąż stygimoloch. Archeopteryks czy kopia - nie wiem, nawet numery katalogowe znajdują się na okazie, faktura kości i osadu jest odmienna, jeśli kopia to, moim zdaniem, bardzo dobra i trzymana w bardzo sterylnych i wręcz celebracyjnych warunkach.

Przed chwilą wróciliśmy z ice-breaking party po pierwszym dniu konferencji; postaram się streścić co ciekawego się wydarzyło.

EDIT.

Ogółem na konferencji jest wiele zamieszania; są gorące nazwiska (Horner, Benton, Holtz, który prowadzi "audycję" na tweeterze na żywo - można być na bieżąco: https://twitter.com/TomHoltzPaleo ; Chiappe, Rauhut, Farke, Reisz, Longrich, Norell, Mateus, Switek; Currie i Godefroita nie widziałem), nie ma jednak (wystarczająco dużo) gorącej kawy, darmowych obiadów ani noclegów - a więc słabo pod względem logistycznym.

Rejestracja trwała od wczoraj, sam jednak zmuszony byłem rejestrować się dzisiaj rano (nie muszę wspominać, ze mimo nadzwyczaj wysokiej ceny za udział w konferencji, nie dostaliśmy nawet książki abstraktów?), przez co spóźniłem się zarówno na wykład Grzegorza Niedźwiedzkiego jak i początek sesji o archeoperyksie.

Dyke i inni prezentowali kolejne badania dotyczące Balaur, z których wnika, że był on awalianem bardziejz zaawansowanym niż archeopterysk ale bazalniejszym niż sapeornis; zaprezentowana została również nowa rekonstrukcja J. Haeddena; E. Willoghby popełniła szybki szkic w oparciu o tę rekonstrukcję (https://pbs.twimg.com/media/B1q01odCcAAbuP6.jpg).

Rauhut zajął się teropodami z osadów litograficznych Niemiec z trzech formacji: Rogling, Solnhofen i Mornsheim; gdzie udowadniał odrębność Juravenator i Sciurumimus (mimo podobnego wieku ontogenetycznego, miejsca i proporcji) oraz monofiletyczność Archaeopteryx, w którym wyróżniłby co najmniej 3 gatunki (A. lithoraphica, A. simensii, A. recurva). Poza tym ze starych odlewów okazów kompsognata można, jak się okazuje, wyciągnąć więcej informacji niż z oryginałów obecnie.

Kundrat prezentował okaz archeopteryksa z lat '90. Erickson i in. o histologii, wzroście i "krwi" arch., która okazała się być bardziej krzemianami, osiąganie dojrzałości po blisko 3 latach; być może nowe gatunki A.

(...)

Z późniejszego, stricte dinozaurowego cyklu, rozczarowała prezentacja o deinocheirze, gdzie wykonany model trójwymiarowy mózgu nie pozwalał na wiele interpretacji (poza tym, że mózg był i był niewielkich rozmiarów), zabrakło szumu, na który d. zasługuje; z kolei przy spinozaurze brak nowych informacji, wszystko co można było przeczytać w National Geographic, czyli bardziej reportaż z odkryć niż naukowy referat.

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8245
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Re: 74. SVP (2014)

Post autor: nazuul »

Mnie urzekło to (załapałeś się na to?):

[quote="Lefevre et al. "NEW BASAL AVIALAE FROM THE JURASSIC OF CHINA""]small paravian theropods from the Tiaojishan Formation in Jianchang County, obviously belonging to three new taxa. A phylogenetic analysis places them as basalmost Avialae.[/quote]
obviously! Trochę się tam tego lęgło.

Dla mnie interesujący jest też ten abstrakt:
NEW SPECIMENS OF THE RARE CHASMOSAURINE ARRHINOCERATOPS (DINOSAURIA: CERATOPSIDAE) FROM THE UPPER CAMPANIAN-LOWER MAASTRICHTIAN HORSESHOE CANYON FORMATION OF ALBERTA
Dino pisze:Archeopteryks czy kopia - nie wiem, nawet numery katalogowe znajdują się na okazie, faktura kości i osadu jest odmienna, jeśli kopia to, moim zdaniem, bardzo dobra i trzymana w bardzo sterylnych i wręcz celebracyjnych warunkach.
Też nie wiem, bo powtórzyłem tylko:
Tomasz Singer pisze:berliński archeopteryx jest w sejfie.
Wygląda jednak na to, że od 2007 r. wystawiony jest oryginał:
http://www.naturkundemuseum-berlin.de/en/presse/hintergrundinfos/archaeopteryx/ pisze:After the refurbishment of the exhibitions in 2007, the original Berlin specimen of primeval bird Archaeopteryx lithographica went on public display for the first time ever.
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

Ag.Ent
Kredowy tyranozaur
Kredowy tyranozaur
Posty: 2286
Rejestracja: 19 marca 2009, o 20:55
Imię i nazwisko: Tomasz Skawiński
Lokalizacja: Wrocław

Re: 74. SVP (2014)

Post autor: Ag.Ent »

Dino pisze:(...) monofiletyczność Archaeopteryx, w którym wyróżniłby co najmniej 3 gatunki
Mówił, jaki jego zdaniem jest status Wellnhoferia? Osobny rodzaj czy wyrośnięty "klasyczny" archeopteryks? W abstrakcie nie ma o tym wzmianki.

PS A propos Twittera, sporo tweetuje również Andrew Farke (https://twitter.com/AndyFarke). Swoją drogą obaj muszą mieć nieźle wytrenowane palce, by pisać bez przerwy przez tyle godzin.

PPS Ciekawe czy nasza (właściwie Wasza) prezentacja załapie się na czyjegoś Twittera :)

Awatar użytkownika
Dino
Administrator
Administrator
Posty: 4000
Rejestracja: 13 marca 2006, o 20:45
Imię i nazwisko: Łukasz Czepiński
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: 74. SVP (2014)

Post autor: Dino »

Posterów z reguły nie komentują; Wellnhoferia zaliczana jest do jednego z gatunkó (simensii?; muszę sprawdzić notatki). Lefevre nie przykuwał jakoś większej uwagi, prezentował okaz "Silkie", siostrzany do Aurornis (muszę sprawdzić notatki). Nowy Arrhino to psoter - jest wpółdorosły i w miarę kompletny; niesie ciekawe wnioski dla trajektorii ontogenetycznej tego rodzaju - rogi nadoczodołowe u osobników juwenilnych wyrastały ku górze i w kierunku przednim, a następnie stopniowo zaginały się ku tyłowi w dystalnej części. Dzisiaj rozmawiałem z Makovicky'm i okazuje się, że niebawem opisany zostanie z Mongolii nowy ceratops, na podstawie dosyć znacznej próbki.

Chętnie napiszę więcej, jednak program jest dosyć napięty, nawet popołudniami. Jeśli interesuje coś Was w jutrzejszym programie czy w ciągu najbliższych dni, o coś zapytać kogoś, to dajcie znać.

Ag.Ent
Kredowy tyranozaur
Kredowy tyranozaur
Posty: 2286
Rejestracja: 19 marca 2009, o 20:55
Imię i nazwisko: Tomasz Skawiński
Lokalizacja: Wrocław

Re: 74. SVP (2014)

Post autor: Ag.Ent »

Jasna sprawa, wielkie dzięki, że w ogóle znalazłeś czas, żeby podzielić się z nami danymi i wrażeniami.

Ciekawi mnie, co Brusatte sądzi o koncepcji, że Qianzhousaurus to "tylko" dorosły alioram. Wprawdzie poster jego zespołu jest w trakcie "naszej", sobotniej sesji posterowej, ale może uda Wam się go o to zapytać (oczywiście to tylko sugestia - pytajcie o to, co sami uznacie za interesujące ;)).

PS Z dzisiejszych prezentacji szczególnie ciekawe wydają mi się ta Vinthera o "kolorowaniu" wymarłych kręgowców (wczoraj była prezentacja Moyer i in. o nieco innym wydźwięku - ciekawe, jaki będzie dalszy ciąg tej dyskusji) i Caldwella i in. o środkowojurajskich wężach (wspierająca hipotezę o ich lądowym pochodzeniu, z którą to ja i Utahraptor się zgadzamy).

PPS O SVP pisze też Mortimer - może tam załapiemy się na wzmiankę (wspominał, że lubi redeskrypcje "starych" taksonów ;)).

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8245
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Re: 74. SVP (2014)

Post autor: nazuul »

Ag.Ent pisze:Ciekawi mnie, co Brusatte sądzi o koncepcji, że Qianzhousaurus to "tylko" dorosły alioram.
Popieram ("dorosły" też powinno być w cudzysłowiu). :)
Może jeszcze zbliżony tematycznie Nanotyrannus - dane o mózgoczaszce* i Larsson w Tyrannosaurid Paleobiology** - czyli, dlaczego mimo tych danych jego zespół twierdzi, że Nanotyrannus to młody Tyrannosaurus a skoro już o tym ostatnim mowa, to ciekawe czy są nowe dane o stratygrafii masywnych i smukłych form***.

* Witmer, L. M. & Ridgely, R. C. (2009) "New Insights Into the Brain, Braincase, and Ear Region of Tyrannosaurs (Dinosauria, Theropoda), with Implications for Sensory Organization and Behavior" The Anatomical Record: Advances in Integrative Anatomy and Evolutionary Biology 292( 9): 1266-1296

Witmer. L.M. & Ridgely, R.C. (2010) "The Cleveland tyrannosaur skull (Nanotyrannus or Tyrannosaurus): new findings based on ct scanning, with special reference to the braincase" Kirtlandia, 37, 61-81.

** Larson, P. (2013) "The Case for Nanotyrannus" [w:] Parrish, J.M., Molnar, R.A., Currie., P.J. & Koppelhus, E.B. (red.) "Tyrannosaurid Paleobiology" Indiana University Press, 14-53.

*** http://encyklopedia.dinozaury.com/index ... C5.82ciowy
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

Awatar użytkownika
Dino
Administrator
Administrator
Posty: 4000
Rejestracja: 13 marca 2006, o 20:45
Imię i nazwisko: Łukasz Czepiński
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: 74. SVP (2014)

Post autor: Dino »

Mortimera nie widziałem*, ale widząc jak wyglądają sesje posterowe (welocyp będzie w sobotę) raczej trudno będzie złapać czyjąś uwagę; rozmowa z Brusattem nie powinna sprawić żadnego problemu, na pewno go o to spytam.

o zróżnicowaniu w formach tyranozaurów opowiadał dzisiaj Padian z Hornerem, jako przykład następstwa stratygraficznego a nie dymorfizmu (jednak w oparciu jedynie o literaturę). Spróbuję jednak złapać kogoś od ekipy tyranozaurynowej.

EDIT
*ach, napisał na blogu, że nie jest w Berlinie.

Ag.Ent
Kredowy tyranozaur
Kredowy tyranozaur
Posty: 2286
Rejestracja: 19 marca 2009, o 20:55
Imię i nazwisko: Tomasz Skawiński
Lokalizacja: Wrocław

Re: 74. SVP (2014)

Post autor: Ag.Ent »

Dziś interesujące były m.in. prezentacje o żółwiach - jedna o pochodzeniu ich oddychania (akurat dziś ukazała się formalna publikacja na ten temat. Przypadek? Nie sądzę ;)), a druga o czaszce eunotozaura (żółwie jako lepidozauromorfy?). Jest też nowy materiał drepanozaurów - czy są bazalnymi diapsydami? Ostatnio drepanozaury miały swoje miejsce w dyskusji o pochodzeniu ptaków, więc to dość ważna kwestia.

Wracając do referatów z pierwszego dnia - Mortimer zwrócił uwagę, że jurawenator ma wiele cech pierwotnych (jest to też w abstrakcie, ale wcześniej jakoś mi umknęło) i może być teropodem nawet bardziej bazalnym od Sciurumimus (ceratozaurem?). Niewiele wiemy jednak o wczesnej ontogenezie teropodów.

Tyle sprzed komputera :) Czekamy na relacje prosto z Berlina i trzymamy kciuki za powodzenie jutrzejszej operacji! (ja już się denerwuję, mimo iż nie ma mnie tam z Wami).
Uważajcie na Tesa Power Strips! ;) (na Twitterze na nie narzekano).

Awatar użytkownika
Dino
Administrator
Administrator
Posty: 4000
Rejestracja: 13 marca 2006, o 20:45
Imię i nazwisko: Łukasz Czepiński
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: 74. SVP (2014)

Post autor: Dino »

Co do referatów i posterów, to postaram się jeszcze wrócić na dniach. Dzisiaj rozmawiałem z Victorią Arbour i Wu Xiao-chunem. Ta pierwsza wspominała o obecnej pracy nad kanadyjskimi ankylozaurydami (z kolei Crichtonpelta i rewizja materiału krichtonzaura ma się pojawić niebawem), zaś ten drugi nie chciał się podzielić szczegółami dotyczącymi zeszłorocznego referatu na International Symposium on Asian Dinosaurs, dotyczącego ankylozaurydów polujących na ryby (wg jego słów, wszystko jest wciąż w przygotowaniu, papier pojawi się za jakiś czas), więc nie dowiedziałem się niczego nowego.

Poza tym - dzisiaj wydana została książka o hadrozaurach z trzema (a nie dwoma, jak dotąd się zapowiadało) nowymi taksonami (w tym nowa kombinacja).

Awatar użytkownika
Dino
Administrator
Administrator
Posty: 4000
Rejestracja: 13 marca 2006, o 20:45
Imię i nazwisko: Łukasz Czepiński
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: 74. SVP (2014)

Post autor: Dino »

juz po prezentacji postera - mamy pozytywne opinie od Butlera, Brusettego i Ezcurry, oraz Kundrata i Dodsona. poniewaz poster wisial od rana, Rauhut dosyc intensywnie zglebial tresc, jednak podczas samej prezentacji nie wyrazil swojej opinii. ogolnie wrazenia mamy bardzo pozytywne i mysle, ze mozemy myslec o ukonczeniu publikacji. gratulacje dla calej ekipy, pozdrowiamy z Berlina (gdzie nie chca nas wpuscic na gale z rozdania nagrod...) :-)

Ag.Ent
Kredowy tyranozaur
Kredowy tyranozaur
Posty: 2286
Rejestracja: 19 marca 2009, o 20:55
Imię i nazwisko: Tomasz Skawiński
Lokalizacja: Wrocław

Re: 74. SVP (2014)

Post autor: Ag.Ent »

Gratulacje i dzięki za godne reprezentowanie na obczyźnie! :)

PS Dzisiaj poster Daniela doczekał się komentarza od Mortimera (dość krytycznego jednak - przyznam szczerze, że sam miałem dość podobne odczucia).

Awatar użytkownika
Daniel Madzia
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1609
Rejestracja: 15 marca 2006, o 12:39
Lokalizacja: Třinec, Česká republika
Kontakt:

Re: 74. SVP (2014)

Post autor: Daniel Madzia »

Bedzie komentarz, ale dopiero wieczorem, bo jeszcze jestem w drodze. Na razie tylko tyle, ze na konferencji w trakcie rozmowy ze mna nie argumentowal przeciwko nikt. Nawet otrzymalem informacje, ze moje konkluzje ma wspierac nowy zauropod, ktory jest juz in press ;) Zobaczymy.

Ag.Ent
Kredowy tyranozaur
Kredowy tyranozaur
Posty: 2286
Rejestracja: 19 marca 2009, o 20:55
Imię i nazwisko: Tomasz Skawiński
Lokalizacja: Wrocław

Re: 74. SVP (2014)

Post autor: Ag.Ent »

Daniel Madzia pisze:Nawet otrzymalem informacje, ze moje konkluzje ma wspierac nowy zauropod, ktory jest juz in press ;)
Brzmi interesująco :) Z pewnością będę śledzić dalszy rozwój sprawy.

A tymczasem nasz poster o domniemanych dinozaurach doczekał się pozytywnego komentarza od Mortimera :)

Awatar użytkownika
Daniel Madzia
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1609
Rejestracja: 15 marca 2006, o 12:39
Lokalizacja: Třinec, Česká republika
Kontakt:

Re: 74. SVP (2014)

Post autor: Daniel Madzia »

Juz jest moja odpowiedz (zob. tu).

Jezeli ma ktokolwiek jakiekolwiek pytania, jestem oczywiscie jak najbardziej otwarty na dyskusje :)

ODPOWIEDZ