Strona 1 z 1

Konferencja EAVP - reportaż

: 18 czerwca 2013, o 19:10
autor: Utahraptor
Właśnie odbyło się spotkanie Europejskiego Towarzystwa Paleontologów Kręgowców (EAVP). Badacze z całego świata (16 krajów) prezentowali swoje najnowsze wyniki badań :!: Jako uczestnik tej konferencji postaram się przybliżyć czytelnikom forum d.com najciekawsze doniesienia ze świata paleontologii kręgowców w kilku najbliższych postach.
W tym roku spotkanie miało miejsce w Villers sur Mer we Francji. Jest to niewielka nadmorska miejscowość położona nad kanałem La Manche. Nie był to przypadkowy wybór. Już w XIX wieku w okolicznych klifach, zbudowanych z morskich osadów jurajskich, znajdowano liczne skamieniałości. To stąd pochodził szkielet morskiego krokodyla, który zbadał słynny paleontolog Georges Cuvier. Stwierdził on, że te kości nie przypominają dzisiejszych krokodyli i sugerują, że kiedyś Ziemię zamieszkiwały inne zwierzęta niż dziś. W tamtym czasie była to przełomowa hipoteza. W kolejnych latach do tej miejscowości zaczęli napływać liczni badacze i kolekcjonerzy skamieniałości. Zaowocowało to kolejnymi odkryciami - m. in. dinozaura Streptospondylus. Obecnie w Villers sur Mer działa muzeum i prężne stowarzyszenie miłośników skamieniałości.
Konferencja trwała 5 dni (11-15 czerwca). Pierwszego dnia odbyła się rejestracja, zwiedzanie muzeum i impreza integracyjna. Silną grupę stanowili badacze francusko-języczni, toteż rozmowy często toczyły się w ich języku. Udało mi się nawiązać pierwsze znajomości i zrozumieć dlaczego Szwajcarzy trzymają się razem ;)
Ciąg dalszy nastąpi...

Re: Konferencja EAVP - reportaż

: 18 czerwca 2013, o 19:21
autor: Ag.Ent
Dobrze, że D.com! miało "swojego" przedstawiciela na takiej imprezie :)
Były jakieś ciekawe sugestie na temat Slavoia?

Re: Konferencja EAVP - reportaż

: 18 czerwca 2013, o 19:23
autor: szerman
Super, czekamy na więcej! :D

Re: Konferencja EAVP - reportaż

: 20 czerwca 2013, o 13:03
autor: Utahraptor
Pytano mnie w kuluarach o Cryptolacerta i czy podziemne jaszczurki mają różną morfologię w zależności od typu osadu w którym żyją.

I dzień prezentacji

Na konferencji zaprezentowano kilkadziesiąt referatów i około 10 plakatów. Postaram się przybliżyć tylko wybrane z nich - te które wzbudziły moje subiektywne zainteresowanie ;) Konferencja odbywała się w budynku lokalnego kasyna, a dokładnie w jej sali kinowej. Mieliśmy więc wygodne czerwone fotele i duuuży ekran :) Konferencja zaczęła się od niższych kręgowców (płazów i ryb). Gilles Cuny opowiedział o odkryciu eoceńskiego rekina z Danii. Mierzył on około 325 cm. Jest to najkompletniejszy okaz rekina z tego kraju. Jednak paradoksalnie, ze względu na patologiczne zęby, nie da się go oznaczyć do gatunku ani nawet rodzaju. Więcej szczęścia miała Ruzena Gregorova, która odkryła niemal kompletny szkielet makrelowca z oligoceńskich łupków menilitowych w Czechach. Należał do rodzaju Palaeorhynchus i mierzył 1,5 metra. Jest to pierwsze tego typu znalezisko w rejonie Karpat. Znany niektórym z nas David Marjanović podsumował ostatni rok badań nad pochodzeniem dzisiejszych płazów. Jeden z referatów (Csiki-Sava i in.) dotyczył albanerpetontidów z kredy Rumunii. Jest to tajemnicza grupa nowoczesnych płazów, która przypominała salamandry. Jednak w przeciwieństwie do nich wymarła bezpotomnie. Podczas dyskusji po referacie okazało się, że nastąpiło to całkiem niedawno, bo... w plejstocenie :!: Trzecią sesję zakończyła ciekawa prezentacja Michaela Laaßa o zatokach w czaszkach synapsydów.

Poszczególne sesje były oddzielone od siebie przerwami na kawę. Oprócz kawy serwowano też inne napoje a przede wszystkim świeże ciasteczka i croissonty [mniam :D ]. W połowie dnia zawsze odbywała się dwugodzinna przerwa na obiad. Początkow dziwiła mnie ta długość, ale potem w restauracji się okazało, że posiłki Francuzi przygotowują bardzo powoli :x :!: Oczywiście na stołach królowały owoce morza ;)

Przyszedł w końcu czas na gady. Natalie Bardet z kolegami przygotowała fascynującą prezentację o różnych niszach mozazaurów, zamieszkiwujących Maroko. Jak się okazało, na podstawie zębów da się łatwo określić różne nawyki pokarmowe tych morskich jaszczurek i wytłumaczyć jak ich 11 gatunków żyło obok siebie. Błyskotliwa Edina Prondvai opowiedziała o histologii dziobów pterozaurów z Węgier. Ku jej (i mojemu) zaskoczeniu dojrzałość kości zupełnie nie zależała od jej rozmiarów! W dodatku stwierdziła w badanej próbce (56 okazów) dwa osobne gatunki, choć pierwotnie zakładano, że cały materiał należał do Bakonydraco. Mam tylko nadzieję, że nie jest to reguła u kręgowców, bo inaczej większość badań ontogenetycznych idzie się chlastać.

Na koniec odbyło się generalne zebranie członków EAVP. Dyskutowano nad losami czasopisma Oryctos, które chyba umrze i kwestiami finansowymi. Spotkanie zwieńczyła aukcja: licytowano różne przedmioty związane z paleontologią. Były koszulki supermena z "S" stylizowanym na zauropoda, zęby zauropodów z czekolady, odlew kości dinozaura, książki, publikacje i wiele innych. Dochód z aukcji jest przeznaczony na pokrywanie kosztów konferencji dla studentów, którzy nie mają finansowania.

cdn...

Re: Konferencja EAVP - reportaż

: 29 czerwca 2013, o 21:17
autor: Utahraptor
II dzień prezentacji

Ranek powitał nas żółwiami i jaszczurkami, ale was pewnie bardziej zainteresują dinozaury, które po nich nastąpiły ;) Koen Stein zaprezentował jak zmieniał się wzrost kości długich w ewolucji zauropodomorfów. Stwierdził, że olbrzymie trzony kości, z późnego triasu Anglii, nie należały do tej grupy. Pozostaje zatem zagadką jakie to były zwierzęta :!: Jeff Liston i Zoltan Csiki-Sava w imieniu swoich zespołów opowiedzieli o nowych i starych znaleziskach zębów teropodów w Rumunii i Chinach. Attila Osi doniósł o odkryciu mózgoczaszki, którą przypisał Hungarosaurus. Znacznie rozwinięty móżdżek sugeruje dobrą koordynację ruchów u tego dinozaura. Wraz z długimi kończynami, może to oznaczać dużą mobilność tego zwierzęcia na tle jego krewniaków. Francisco Gasco przedstawił histologię Turiasaurus - największego dinozaura znanego z Europy. Wskazuje ona, że osobnik holotypowy był już bardzo dojrzały. Prawdopodobnie nie był w stanie już bardziej urosnąć. Zatem nie przekraczał 30 metrów długości i 40 ton wagi. Po obiedzie Christian Meyer pokazał nowe tropy dinozaurów ze Szwajcarii. Natomiast Maxime Debuysschere zróżnicowaniem taksonomicznym ssaków z retyku Francji rozpoczął część ssaczą konferencji. Urocza Laureline Scherler opowiedziała o zmianach faun ssaków kopytnych na przełomie oligocenu i miocenu w zachodniej Europie. Loic Costeur przedstawił wstępne dane na temat zależności między szkliwem ssaków a roślinnością w Europie w kenozoiku. Pod koniec dnia człowiek przypomina sobie, że ma spore zaległości jeśli chodzi o sen. Wygodne fotele nie pomagają się skoncentrować na kolejnych referatach. Ostatni był Pietro Martini. Zaprezentował odkrycie dużego gatunku wielbłąda z Syrii, który żył w plejstocenie razem z dzisiejszymi krewniakami. Niestety magazyn ze skamieniałościami z tego stanowiska znajduje się w strefie wojny. Oby nikt nie próbował go zbombardować :? . Po prezentacjach kolacja, wypadałoby trochę odespać ten długi maraton. Jednak jak codzień kończy się na długich dyskusjach przy piwie do późnej nocy.

cdn...

Re: Konferencja EAVP - reportaż

: 30 czerwca 2013, o 08:26
autor: szerman
Utahraptor pisze:Koen Stein zaprezentował jak zmieniał się wzrost kości długich w ewolucji zauropodomorfów. Stwierdził, że olbrzymie trzony kości, z późnego triasu Anglii, nie należały do tej grupy. Pozostaje zatem zagadką jakie to były zwierzęta :!:
Czyli należały do jakiegoś niezauropodomorfowego dinozaura, czy do czegoś innego? Przynależność do Dinosauria też wykluczył? :shock:

Re: Konferencja EAVP - reportaż

: 30 czerwca 2013, o 13:08
autor: Tomasz Singer
Kolega z Forum Grzegorz Niedźwiedzki sugerował czy czasami nie są to fragmenty kości dużych dicynodontów. Ciekawe bo żuchwa Zanclodon cambriensis jest podobna do żuchwy naszego smoka.

Re: Konferencja EAVP - reportaż

: 30 czerwca 2013, o 13:25
autor: Ag.Ent
A to nie są te kości opisane w zeszłym roku w APP? (http://dx.doi.org/10.4202/app.2012.0073). Regelstorff i in. spekulowali, że - jeśli nie zauropodomorfy - mogą to być olbrzymie Pseudosuchia.

Re: Konferencja EAVP - reportaż

: 1 lipca 2013, o 13:51
autor: Utahraptor
Chyba chodzi właśnie o nie. Inne dinozaury wchodzą w grę, np. ogromne tyreofory. Może jednak odpowiedzi trzeba szukać u dicynodontów i pseudozuchów.

Re: Konferencja EAVP - reportaż

: 6 lipca 2013, o 14:48
autor: Utahraptor
Jeżeli macie jakieś pytania dotyczące szczegółów, to walcie śmiało.

III dzień prezentacji (SAPE - Society of Avian Paleontology and Evolution)

Budzik dzwoni tak wcześnie... Chyba odpuszczę sobie poranne prezentacje. Zerknę tylko na rozpiskę, by wiedzieć co mnie ominie. Z bólem w oczach uświadamiam sobie, że rano będzie mowa o ewolucji kończyn u dinozaurów i nowych ptakach z kredy Chin. Rezygnuję ze snu i śniadania by zdążyć na czas :cry: . Pierwszy referat należał do Rogera Bensona i Jonaha Choiniere. Ich analizy numeryczne sugerują, że mezozoiczne ptaki przeżyły sporą radiację pod względem proporcji kończyn na tle innych dinozaurów. Brakuje analizy danych z kenozoiku, by obraz był pełny. Potem Chińczycy opowiedzieli o dwóch nowych ptakach z ich kraju. Amanda Falk opowiedziała o śladach żerowania ptaków z kredy Korei Południowej. Jingmai O'Connor omówiła ewolucję ogona u wczesnych ptaków. Anusuya Chinsamy potwierdziła danymi histologicznymi dymorfizm płciowy i dojrzewanie konfucjusornisa. Robert DePalma doniósł o nowym ptaku z końca kredy USA. Wydaje się być już bardzo zaawansowany. Po prezentacji każdy mógł obejrzeć zrekonstruowany szkielet. Potem było oglądanie budynku lokalnego stowarzyszenia paleontologicznego i mały bankiet. Popularnonaukowy wykład o hiszpańskich dinozaurach sobie już odpuściłem. A wieczorem integracja i integracja...

cdn...

Re: Konferencja EAVP - reportaż

: 10 lipca 2013, o 11:52
autor: Utahraptor
Wycieczka terenowa

Ach kolejny ciężki poranek, ale ostatni. Trzeba się spakować i wrzucić coś strawnego do buzi. Docieram w ostatniej chwili na plażę, gdzie rozpoczyna się wycieczka terenowa, kończąca konferencję. Odwiedzamy klify jurajskie, które dostarczyły wielu słynnych skamieniałości (patrz post nr 1). Eric Buffetaut i Nathalie Bardet opowiadają o znalezionych tutaj gadach. Wspominają nawet nieopisane dotychczas żółwie i pterozaury. Dowiadujemy się smutnej historii o skamieniałym żółwiu. Został znaleziony przez kolekcjonera, który nie chce współpracować z naukowcami. Mimo wielkiej wartości naukowej pozostaje on białą plamą w naszej wiedzy. Przeglądamy fragmenty skał w cichej nadziei znalezienia czegoś naprawdę rzadkiego. W nasze ręce trafia wiele pięknych bezkręgowców, ale kości tego dnia nie było. Wracamy zanim przypływ odetnie nas od miasteczka. Pora na pożegnania. Wszyscy mają nadzieję jeszcze kiedyś się spotkać. Mili amatorzy skamieniałości pomagają dotrzeć nam na dworzec. Wracam do Polski.

cdnn.

Re: Konferencja EAVP - reportaż

: 11 lipca 2013, o 17:01
autor: hanys
Jest w internecie dostępna książka z abstractami z tego spotkania?

Re: Konferencja EAVP - reportaż

: 11 lipca 2013, o 17:27
autor: nazuul

Re: Konferencja EAVP - reportaż

: 12 lipca 2013, o 15:42
autor: hanys
nazuul pisze:są co najmniej od 6. lipca http://www.s-g-n.eg2.fr/Documents%20PDF ... s_2013.pdf
Dzięki. Odbiegając od tematu zastanawia mnie skąd Hiszpanie mają pieniądze an te wszystkie badania 8-)

Re: Konferencja EAVP - reportaż

: 12 lipca 2013, o 16:17
autor: Utahraptor
Właśnie skarżyli się na brak pieniędzy i korupcję w hiszpańskiej nauce. Część paleontologów jest bez pracy, niektórzy działają w ramach prywatnych organizacji. Trzeba jednak przyznać, że w tym kraju działa około 6 ekip zajmujących się dinozaurami. Skąd biorą kasę, nie wiem. Jedna z nich to prywatne stowarzyszenie, część to różne ośrodki uniwersyteckie.