Strona 1 z 1

pierzasty tyranozaur z wczesnej kredy !!!

: 4 kwietnia 2012, o 18:29
autor: d_m

Re: pierzasty tyranozaur z wczesnej kredy !!!

: 4 kwietnia 2012, o 18:50
autor: Ag.Ent
Dobrze, że to nie 1 kwietnia :)
Patrząc na miniaturkę w Nature, to wygląda, że Yutyrannus miał min. 10 m długości - to chyba największy potwierdzony pierzasty?

Re: pierzasty tyranozaur z wczesnej kredy !!!

: 4 kwietnia 2012, o 18:56
autor: d_m
Tak, największy - piszą że 9 m.

Re: pierzasty tyranozaur z wczesnej kredy !!!

: 4 kwietnia 2012, o 19:32
autor: nazuul
a nie mówiłem?

Re: pierzasty tyranozaur z wczesnej kredy !!!

: 4 kwietnia 2012, o 20:08
autor: Dino
Kto napisze newsa? ;)

Re: pierzasty tyranozaur z wczesnej kredy !!!

: 4 kwietnia 2012, o 22:25
autor: Ag.Ent
Ok, to ja coś skrobnę. Tylko wgryzę się w tekst. Który, nawiasem mówiąc, jest tutaj: http://www.xinglida.net/pdf/Xu_et_al_20 ... rannus.pdf.

EDIT

Wrzucam tekst pod niusa (chyba trochę długi wyszedł). Powstawiałem też linki - mam nadzieję, że dobrze, a nie że tylko dowaliłem dodatkowej roboty :)
Dolnokredowe osady znajdujące się w Chinach są niezwykle bogatym źródłem skamieniałości kręgowców. W przeciągu zaledwie ostatnich trzech lat samych <a href="http://www.encyklopedia.dinozaury.com/i ... ozauroidów"> opisano stamtąd cztery nowe dla nauki gatunki. Teraz światło dzienne ujrzał opis piątego gatunku – <i>Yutyrannus huali</i>.

Było to duże zwierzę, mogące dorastać do 9 metrów długości i ważyć blisko 1,5 tony. Ponadto miało pióra. I jedna i druga cecha były już wcześniej znane u <a href="http://www.encyklopedia.dinozaury.com/i ... "bazalnych"> tyranozauroidów – większe od <i>Yutyrannus</i> rozmiary, oprócz słynnych późnokredowych <a href="http://www.encyklopedia.dinozaury.com/i ... nozaurydów">, osiągał też bazalny <i>Sinotyrannus</i>, a protopióra są znane u <i>Dilong</i>. Połączenie tych dwóch cech czyni jednak z <i>Yutyrannus</i> największego znanego teropoda, co do którego posiadamy bezpośrednie dowody występowania upierzenia, i daje nowe informacje dotyczące ewolucji pióra.

Odkryto skamieniałości trzech osobników <i>Yutyrannus</i> – każdy z nich miał zachowane pióra. Szczątki te dowodzą, że pióra pokrywały większość ciała teropoda, choć u każdego z okazów zachowały się w innej części ciała. Prawdopodobnie najdłuższe z nich znajdowały się na szyi zwierzęcia. Pióra pokrywające końcową część ogona były zbyt gęsto położone, by ustalić, czy to wydłużone szerokie pióra nitkowate (EBFF's – elongated broad filamentous feathers), jak te, które odnaleziono u <i><a href="http://www.encyklopedia.dinozaury.com/i ... aurus"></i>, smukłe monofilamenty (nierozgałęzione), czy struktury bardziej złożone. Funkcja protopiór <i>Yutyrannus</i> nie jest jasna – mogły one pełnić funkcję pokazową, jak u wielu innych wczesnych pierzastych teropodów, jednak niewykluczone, że służyły one głównie do utrzymywania ciepłoty ciała, zwłaszcza że <i>Yutyrannus</i> żył w czasach znacznie chłodniejszych od reszty okresu <a href="http://www.encyklopedia.dinozaury.com/i ... "kredowego"> – średnia roczna temperatura na terenach dzisiejszej prowincji Liaoning wynosiła przypuszczalnie około 10 °C, podczas gdy kilkadziesiąt milionów lat później, pod koniec kredy – około 18 °C.

Pod pewnymi względami <i>Yutyrannus</i> przypominał swoich późniejszych krewnych – miał np. podobnie długą i głęboką czaszkę. Inne cechy upodabniają go jednak do bazalnych tyranozauroidów, co ma przełożenie na wynik analizy <a href="http://www.encyklopedia.dinozaury.com/i ... dystycznej">, według której <i>Yutyrannus</i> zajmuje pozycję bardziej bazalną nie tylko od Tyrannosauridae, ale też <i>Xiongguanlong</i> czy <i><a href="http://www.encyklopedia.dinozaury.com/i ... annus"></i>.
Odkrycie trzech osobników w różnym wieku pozwala też ocenić, w jaki sposób rósł <i>Yutyrannus</i>. Prawdopodobnie schemat wzrostu był odmienny niż u dobrze poznanych pod tym względem tyranozaurydów – np. łopatka i kość biodrowa <i>Yutyrannus</i> wykazują negatywną allometrię w trakcie wzrostu, podczas gdy u tyranozaurydów, odpowiednio, pozytywną allometrię i niemal izometrię.

Xu X, Wang K, Zhang K, Ma Q, Xing L, Sullivan C, Hu D, Cheng S, Wang S. 2012. A gigantic feathered dinosaur from the Lower Cretaceous of China. Nature 484: 92-95. http://dx.doi.org/10.1038/nature10906.

Re: pierzasty tyranozaur z wczesnej kredy !!!

: 6 kwietnia 2012, o 14:30
autor: nazuul
Wg Naisha, który recenzował publikację, Yutyrannus jest podobny do Concavenator, więc oba mogą być karcharodontozaurami. Taka hipoteza jest znacznie bardziej ekscytująca niż tyranozauroidowa
http://blogs.scientificamerican.com/tet ... annosaurs/

w tytule newsa to by trzeba raczej podkreślić rozmiary "gada" a nie wiek (zob. tytuł w Nature)

Re: pierzasty tyranozaur z wczesnej kredy !!!

: 6 kwietnia 2012, o 14:46
autor: Ag.Ent
Według Cau jest to mało prawdopodobne, prędzej Concavenator to tyranozauroid, choć to też bardzo wątpliwe.
Na blogu Naisha najbardziej zaintrygował mnie jednak komentarz Holtza...

Re: pierzasty tyranozaur z wczesnej kredy !!!

: 6 kwietnia 2012, o 14:50
autor: Dino
Podcast, w którym Xing Xu wspomina, że grupa osobników mogła zginąć w trakcie atakowania zauropoda (na DML M. Martyniuk zjechał tę teorię):

http://www.nature.com/nature/podcast/index.html - podcast
http://dml.cmnh.org/2012Apr/msg00099.html - Martyniuk sarkastycznie

Re: pierzasty tyranozaur z wczesnej kredy !!!

: 6 kwietnia 2012, o 15:02
autor: nazuul
Ag.Ent pisze:najbardziej zaintrygował mnie jednak komentarz Holtza...
obstawiam pół-serio, że one się znajdują u podstawy Tetanurae, razem z guanlongiem czyli monolofozaurem oraz jurawenatorem i tym nieopisanym z Niemiec. Tyranozauroidy pojawiają się w zapisie bardzo wcześnie, nie to co (inne) celurozaury, więc mogą być bardziej bazalne. Tak samo Paraves. Tutaj to ta wredna kladystyka może pomóc - która oczywiście musi zawieść w przypadku bezkręgowców, dla których potencjalnie informatywnych filogenetycznie cech jest mało, nie to co u takich teropodów, których matryce mają setki cech (widocznie nie mogą się zdecydować, które cechy są ważne)
Dino pisze:Podcast, w którym Xing Xu wspomina, że grupa osobników mogła zginąć w trakcie atakowania zauropoda (na DML M. Martyniuk zjechał tę teorię):

http://www.nature.com/nature/podcast/index.html - podcast
http://dml.cmnh.org/2012Apr/msg00099.html - Martyniuk sarkastycznie
jak dla mnie, to ją poparł

Re: pierzasty tyranozaur z wczesnej kredy !!!

: 6 kwietnia 2012, o 15:22
autor: d_m
Z dalszych komentarzy (min. Davida Marjanovica) wynika, że w druku(?) jest jakaś ciekawa publikacja nt. materiału pokazywanego już na jakieś konferencji (wie ktoś o co chodzi?). Z kontekstu wynika, że pierzasty dinek; a między czytając wierszami te rozważania - stara koncepcja karnozaurów ma być może szansę ożyć...?

Re: pierzasty tyranozaur z wczesnej kredy !!!

: 6 kwietnia 2012, o 15:26
autor: nazuul
Chodzi o podobny do Juravenator kompletny szkielet młodego teropoda z późnej jury Niemiec, który ma wg niepublikowanych danych Rauhuta być bazalnym megalozauroidem. Było na forum, w ED są gdzieś linki, jeśli dobrze pamiętam to w art. o tetanurach.
Stara koncepcja karnozaurów nie ma szans powstać z grobu (w ogóle tego typu wydarzenia są wątpliwe), no ale oczywiście tak do końca to nigdy nie wiadomo.

EDIT: Sciurumimus http://www.forum.dinozaury.com/viewtopic.php?f=3&t=4749