Strona 1 z 1

jaszczur w bursztynie

: 6 września 2008, o 15:44
autor: KrzysiekLichota
Fragmenty gekona sprzed 100 mln lat zamknięte w bursztynie odkryli naukowcy ze Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii. O swoim odkryciu informują na łamach naukowego pisma "Zootaxa".
W bursztynie "zaklęte" zostały palce u nogi, część stopy i kawałek ogona jaszczurki. Jak informują naukowcy z Uniwersytetu Stanowego w Oregonie i Muzeum Historii Naturalnej w Londynie, na stopach gekona zachowały się nawet drobne włoski. Te specyficzne włoski występują również u współczesnych gekonów. Dzięki nim zwierzęta mogą się przyczepiać do płaskich powierzchni i dokonywać takich akrobacji, jak chodzenie po suficie.
Reszta gekona została prawdopodobnie zjedzona przez jakiegoś małego dinozaura lub innego drapieżnika - spekulują badacze. Znaleziska dokonano w Birmie. Okaz pochodzi z okresu dolnej kredy, sprzed 110-90 mln lat i jest o około 40 mln lat starszy od najstarszego znanego dotąd gekona. Zwierzę miało wzór na skórze w postaci paska biegnącego wzdłuż ciała. Służyło to prawdopodobnie jako kamuflaż.
Analiza znaleziska może pomóc w zrozumieniu ewolucji tych niewielkich jaszczurek, które przez miliony lat żyły wśród gigantycznych dinozaurów, a obecnie powszechnie występują w podzwrotnikowych rejonach całego świata.
W oparciu o liczbę włosków na poduszeczkach palców gekona naukowcy sądzą, że osobnik był jeszcze młody. W momencie śmierci liczył około pięciu cm długości.
W celu naukowego zaklasyfikowania znaleziska naukowcy stworzyli nowy gatunek i rodzaj. Gekona nazwano Cretaceogekko, czyli gekon z okresu kredowego.
Obecnie żyje na świecie około 1200 gatunków gekonów. Niektóre hodowane są jako zwierzęta domowe. W ciepłych krajach spełniają w domach pożyteczną funkcję, ponieważ polują na owady.
- Kiedy mieszkałem w Afryce w latach 80. korzystaliśmy z nich w naszym domu - opowiada współautor artykułu, George Poinar, Jr. z Ohio State University. - Są bardzo przyjacielskie i nie przeszkadzają ludziom. Kilka z nich wprowadziło się wtedy do nas. Nadaliśmy im imiona, a one biegały i polowały na komary i inne owady.
całość z onet.pl

Re: jaszczur w bursztynie

: 31 stycznia 2016, o 09:21
autor: Suchomim
W Polsce też znaleziono jaszczurkę w bursztynie, ale chyba młodszą.
A tu jej zdjęcie:
http://trojmiasto.wyborcza.pl/trojmiast ... ztynu.html

I tutaj: http://turystyka.wp.pl/gid,15581929,img ... leria.html

P.S Ciekawe, czy u nas więcej ich znaleziono?