Nowe dinozaury 2021

Czyli co piszczy w paleontologicznej "trawie" :)
Awatar użytkownika
Dino
Administrator
Administrator
Imię i nazwisko: Łukasz Czepiński
Kontakt:

Nowe dinozaury 2021

Post autor: Dino »

Shri devi - nowy dromeozauryd z późnej kredy Mongolii, czyli słynny bezgłowy "Ichabodcraniosaurus".

Alan H. Turner, Shaena Montanari & Mark A. Norell (2021)
A New Dromaeosaurid from the Late Cretaceous Khulsan Locality of Mongolia.
American Museum Novitates 3965:1-48
doi: https://doi.org/10.1206/3965.1

W ramach doktoratu pracuję obecnie m.in. nad materiałem (obejmującym również czaszki), należącym do tego samego taksonu. Z moich obserwacji wynika, że zwierz ten jest bliższy V. mongoliensis niż Tsaagan (?= Linheraptor) i "V". osmolskae, a mój wewnętrzny lumper widziałby go bardziej jako gatunek w obrębie Velociraptor ;)

Ag.Ent
Złoty Dinek Kwiecień 2020
Imię i nazwisko: Tomasz Skawiński

Re: Nowe dinozaury 2021

Post autor: Ag.Ent »

Jest już dostępny darmowy PDF na stronie AMNH: http://digitallibrary.amnh.org/handle/2246/7251
Dino pisze:
13 stycznia 2021, o 18:48
W ramach doktoratu pracuję obecnie m.in. nad materiałem (obejmującym również czaszki), należącym do tego samego taksonu. Z moich obserwacji wynika, że zwierz ten jest bliższy V. mongoliensis niż Tsaagan (?= Linheraptor) i "V". osmolskae, a mój wewnętrzny lumper widziałby go bardziej jako gatunek w obrębie Velociraptor ;)
Można spytać, czego dotyczy Twój doktorat? Do tej pory sądziłem, że dalej siedzisz w ceratopsach, ale welociraptory nie są za bardzo rogate, więc nie miałem racji ;) Coś ogólnie o dinozaurach z Gobi?

Awatar użytkownika
Dino
Administrator
Administrator
Imię i nazwisko: Łukasz Czepiński
Kontakt:

Post autor: Dino »

Ag.Ent pisze:
15 stycznia 2021, o 12:57
Można spytać, czego dotyczy Twój doktorat? Do tej pory sądziłem, że dalej siedzisz w ceratopsach, ale welociraptory nie są za bardzo rogate, więc nie miałem racji ;) Coś ogólnie o dinozaurach z Gobi?
O zmienności faun kręgowców w późnej kredzie Gobi, z naciskiem na protoceratopsy, dromeozaury i jaszczurki.

kryty_niekrytyczny
Dewoński labiryntodont
Dewoński labiryntodont

Post autor: kryty_niekrytyczny »

Dla prawdziwego lumpera Dinosaurus dinosaurus to po prostu zmienny gatunek ;-)

Janusz
Sylurski akantod
Sylurski akantod
Imię i nazwisko: Janusz Mermer

Post autor: Janusz »

Łukasz jest umiarkowanym lumperem ;)
A drzewo z tej pracy wydaje mi się zaskakujące - Deinonychus i Balaur bliżej Velociraptor niż Tsaagan+Linheraptor?

Ag.Ent

Janusz pisze:
18 stycznia 2021, o 13:54
A drzewo z tej pracy wydaje mi się zaskakujące - Deinonychus i Balaur bliżej Velociraptor niż Tsaagan+Linheraptor?
Z tego co widzę w swoich PDF-ach to raczej standardowy wynik w analizach opartych na macierzy "Theropod Working Group". Chociaż oczywiście nie współgra to dobrze z biogeografią i czasem. Poza tym moim zdaniem Balaur w ogóle nie jest dromeozaurem.
Dino pisze:O zmienności faun kręgowców w późnej kredzie Gobi, z naciskiem na protoceratopsy, dromeozaury i jaszczurki.
Dzięki. Brzmi bardzo interesująco! (tzn. jaszczurki i dromeozaury są bardzo interesujące, protoceratopsy tylko interesujące ;)).

Ag.Ent

Opisano anatomię drugiego (nieholotypowego) okazu tytanozaura Diamantinasaurus matildae z Australii. Uzyskane informacje potwierdzają bliskie pokrewieństwo tego zauropoda z innym "Australijczykiem", Savannasaurus elliottorum, oraz Sarmientosaurus musacchioi z Argentyny. Klad obejmujący te trzy gatunki otrzymał nazwę Diamantinasauria.

Poropat S.F., Kundrát M., Mannion P.D., Upchurch P., Tischler T.R., Elliott D.A. 2021. Second specimen of the Late Cretaceous Australian sauropod dinosaur Diamantinasaurus matildae provides new anatomical information on the skull and neck of early titanosaurs. Zoological Journal of the Linnean Society. https://doi.org/10.1093/zoolinnean/zlaa173

ODPOWIEDZ