Dinosaur Man's Art Gallery

Rysunki, zdjęcia, etc. dotyczące paleontologii
Awatar użytkownika
Dinosaur Man
Karboński antrakozaur
Karboński antrakozaur
Posty: 542
Rejestracja: 19 lipca 2006, o 21:01
Imię i nazwisko: Dawid Studziński
Lokalizacja: Szczecin

Re: Dinosaur Man's Art Gallery

Post autor: Dinosaur Man »

Utahraptor pisze:Mi się najbardziej podobał kotojeż, znaczy się ankylozaur ;)
Kotojeż 8-)

Temat może mało dinozaurowy, ale postanowiłem umieścić, bo jednak przedstawia zwierzę z przeszłości. Oto permski płaz Cacops wykonany z masy papierowej (drut, gazety, taśmy, masa papierowa, tempera i lakier przezroczysty), skala 1:1, czyli ok 40 cm długości
http://img24.imageshack.us/img24/1948/86092444.jpg
http://img607.imageshack.us/img607/3714/21619146.jpg
http://img171.imageshack.us/img171/9531/84782797.jpg
Tą samą techniką robiłem o wiele większego eriopsa (ok 170 cm długości), niestety ze względu na komplikacje i lenistwo zostawiłem go na etapie tylko nieco bardziej zaawansowanym niż tu:
http://img593.imageshack.us/img593/5350/52778648.jpg

d_m

Re: Dinosaur Man's Art Gallery

Post autor: d_m »

Fajne :) Dokończ eriopsa :)

Awatar użytkownika
Dinosaur Man
Karboński antrakozaur
Karboński antrakozaur
Posty: 542
Rejestracja: 19 lipca 2006, o 21:01
Imię i nazwisko: Dawid Studziński
Lokalizacja: Szczecin

Re: Dinosaur Man's Art Gallery

Post autor: Dinosaur Man »

Eriopsa nie zamierzam dokańczać, ze względu na syzyfowość pracy :P Może zacznę robić innego stwora z nabytym już doświadczeniem
Tym razem coś większego, mianowicie narysowany z okazji akcji rysowania na ścianie korytarza mojego instytutu, bliżej niezidentyfikowany duży teropod. Ze względu na wielkość musiałem złożyć panoramę aby pokazać całe ujęcie (czubek grzbietu na wysokości ok. 2,5 m). Właściwie jest to dość szybki szkic, bo zrobiony w ok 2 h
http://img847.imageshack.us/img847/9246/76444323.jpg
A tu ja z dziełem
http://img803.imageshack.us/img803/6036/66542341.jpg

Awatar użytkownika
Dinosaur Man
Karboński antrakozaur
Karboński antrakozaur
Posty: 542
Rejestracja: 19 lipca 2006, o 21:01
Imię i nazwisko: Dawid Studziński
Lokalizacja: Szczecin

Re: Dinosaur Man's Art Gallery

Post autor: Dinosaur Man »

Wrzucam moje kolejne "badania". Tym razem rekonstrukcja stopy (to chyba dobre określenie) terizinozaurów na postawie domniemanych tropów tychże znalezionych na terenach Polski, ichnorodzaj Macropodosaurus
http://img855.imageshack.us/img855/6786/62462672.jpg
http://img813.imageshack.us/img813/1072/78537610.jpg
http://img705.imageshack.us/img705/640/77503282.jpg

Utahraptor
Moderator
Moderator
Posty: 2572
Rejestracja: 22 października 2007, o 18:29

Re: Dinosaur Man's Art Gallery

Post autor: Utahraptor »

Ciekawa jest stopa terizinozaurów. Stopy teropodów przystosowały się do dźwigania względnie lekkiego ciała i biegania na palcach. Terizinozaury w związku z roślinożernością musiały zwiększyć swój ciężar. Stąd pewnego rodzaju rewersja do stanu przeddinozaurowatego - zwiększenie powierzchni stopy i opieranie się na wszystkich palcach, by móc "więcej znieść".
Biologia, UW

Awatar użytkownika
polonozuch
Dewoński labiryntodont
Dewoński labiryntodont
Posty: 263
Rejestracja: 31 marca 2011, o 16:06
Imię i nazwisko: Jakub Albert Starzyński
Lokalizacja: Lublin

Re: Dinosaur Man's Art Gallery

Post autor: polonozuch »

Czyli właściciel tropu to pierwszy polski terezinozaur :) .
Obrazek
Nick na Steam/Uplay/Origin: HeedalPL

Awatar użytkownika
Tomasz Singer
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1582
Rejestracja: 24 września 2007, o 09:44
Lokalizacja: Warszawa

Re: Dinosaur Man's Art Gallery

Post autor: Tomasz Singer »

Nie tylko na wszystkich palcach, a także na środstopiu.
Trop pochodzi ze skał późno kredowych Roztocza. Oprócz niego ślady swojej bytności pozostawiał duży drapieżnik, dromeozaur i hadrozaur.
Tomasz Singer

DINOZAURY

Awatar użytkownika
Dinosaur Man
Karboński antrakozaur
Karboński antrakozaur
Posty: 542
Rejestracja: 19 lipca 2006, o 21:01
Imię i nazwisko: Dawid Studziński
Lokalizacja: Szczecin

Re: Dinosaur Man's Art Gallery

Post autor: Dinosaur Man »

Jak wskazuje kształt śladu, terizinozaur (to chyba pewne) miał bardzo duże poduszki pod stopami i wokół palców, przez co śródstopie mogło być nieco uniesione. Niemniej jest to chyba jedyny jak na razie stopochodny teropod

Awatar użytkownika
Dinosaur Man
Karboński antrakozaur
Karboński antrakozaur
Posty: 542
Rejestracja: 19 lipca 2006, o 21:01
Imię i nazwisko: Dawid Studziński
Lokalizacja: Szczecin

Re: Dinosaur Man's Art Gallery

Post autor: Dinosaur Man »

Przesyłam małą porcyjkę na rozruszanie forum, tym razem synapsydy (pióro). Ktoś w stanie zidentyfikować, tak dla ciekawości? :D
Obrazek
Dorzucę jeszcze jednego, dawno zaległego (ze 2 lata) synapsyda, Homo ergaster (ołówek i kredki)
http://img265.imageshack.us/img265/3820/homoc.jpg

Awatar użytkownika
szerman
Neogeński mastodont
Neogeński mastodont
Posty: 4060
Rejestracja: 23 czerwca 2009, o 10:40
Imię i nazwisko: MSz
Lokalizacja: B-B

Re: Dinosaur Man's Art Gallery

Post autor: szerman »

Efekt pióra całkiem fajny :) A cieniowanie H. ergaster rządzi, moje gratulacje!
"Mastodon sapiens"

Awatar użytkownika
Dinosaur Man
Karboński antrakozaur
Karboński antrakozaur
Posty: 542
Rejestracja: 19 lipca 2006, o 21:01
Imię i nazwisko: Dawid Studziński
Lokalizacja: Szczecin

Re: Dinosaur Man's Art Gallery

Post autor: Dinosaur Man »

szerman pisze:Efekt pióra całkiem fajny :) A cieniowanie H. ergaster rządzi, moje gratulacje!
Danke :D
Tym razem coś krokodylowego:
Obrazek
W kolejności od lewej do prawej: Sebecus, Armadillosuchus, dwie wersje głowy Pakasuchus, Simosuchus i Adamantinasuchus
Przy okazji co myślicie o mięsistych policzkach u krokodylomorfów z heterodontyzmem?

Awatar użytkownika
polonozuch
Dewoński labiryntodont
Dewoński labiryntodont
Posty: 263
Rejestracja: 31 marca 2011, o 16:06
Imię i nazwisko: Jakub Albert Starzyński
Lokalizacja: Lublin

Re: Dinosaur Man's Art Gallery

Post autor: polonozuch »

Adamantinazuch w pozycji stojącej wygląda dziwnie. Reszta super.
Obrazek
Nick na Steam/Uplay/Origin: HeedalPL

Awatar użytkownika
Dinosaur Man
Karboński antrakozaur
Karboński antrakozaur
Posty: 542
Rejestracja: 19 lipca 2006, o 21:01
Imię i nazwisko: Dawid Studziński
Lokalizacja: Szczecin

Re: Dinosaur Man's Art Gallery

Post autor: Dinosaur Man »

polonozuch pisze:Adamantinazuch w pozycji stojącej wygląda dziwnie. Reszta super.
No, może bardziej przypominał dinozaura, kto wie...
Dziś temat ptasi, konkretnie ptaki mezozoiczne, żeby było ciekawiej:
Obrazek
Od lewej do prawej: Yanornis, Sapeornis, Hollanda, Patagopteryx, Archaeopteryx, Sarmrukia, Hesperornis.

Awatar użytkownika
Dinosaur Man
Karboński antrakozaur
Karboński antrakozaur
Posty: 542
Rejestracja: 19 lipca 2006, o 21:01
Imię i nazwisko: Dawid Studziński
Lokalizacja: Szczecin

Re: Dinosaur Man's Art Gallery

Post autor: Dinosaur Man »

Tym razem coś rzeźbiarskiego. Niby nic szczególnego, ale jednak. Żaden rysunek oczywiście nie odda w pełni realizmu bez uprzedniego widzenia zwierzęcia w trójwymiarze. Wpadłem na pomysł (chyba nie ja pierwszy) kaczodziobego z wargami, które ułatwiałyby pobieranie pokarmu. Razem z przedłużonymi otworami nosowymi mogłyby tworzyć coś na kształt końskich chrap. Korzystałem z czaszki lambeozaura z profilu, od góry i en face
Obrazek
A tu wersja koloryzowana:
Obrazek
Co o tym myślicie, jakie mogłyby być ew. przesłanki na temat takowych tworów?

Awatar użytkownika
Tomasz Singer
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1582
Rejestracja: 24 września 2007, o 09:44
Lokalizacja: Warszawa

Re: Dinosaur Man's Art Gallery

Post autor: Tomasz Singer »

Całkiem udana rzeźba. Tylko wydaje mi się, że pysk jest za niski. Przy takich rzeczach dobrze jest mieć np. rysunek czaszki, aby zachować odpowiednie proporcje i szczegóły.
Dinosaur Man pisze:Wpadłem na pomysł (chyba nie ja pierwszy) kaczodziobego z wargami, które ułatwiałyby pobieranie pokarmu. Razem z przedłużonymi otworami nosowymi mogłyby tworzyć coś na kształt końskich chrap.
Bardziej prawdopodobna jest obecność rogowego dzioba na przedzie oby dwu szczęk. Chociaż w przypadku górnej szczęki znaczna część dzioba oprócz krawędzi tnącej mogła być pokryta skórą. Prawdopodobnie jak to ma miejsce u ptaków zwłaszcza blaszkodziobych zapewniała by różną kolorystykę dzioba.
Tomasz Singer

DINOZAURY

d_m

Re: Dinosaur Man's Art Gallery

Post autor: d_m »

Podoba mi się :)


Pogratulowałbym Ci za "kredowego tyranozaura", ale jesteś Eksperto-Moderatorem, więc lipa :P Ale i tak gratki za 2000 postów :D MSz

Awatar użytkownika
szerman
Neogeński mastodont
Neogeński mastodont
Posty: 4060
Rejestracja: 23 czerwca 2009, o 10:40
Imię i nazwisko: MSz
Lokalizacja: B-B

Re: Dinosaur Man's Art Gallery

Post autor: szerman »

Dawid Mazurek pisze:Podoba mi się :)
Mi również :D Ale bardziej wersja niepokolorowana, chyba dlatego że użyte kolory zdają się być za bardzo "sterylne", ale to pewnie subiektywne odczucie. Planujesz tego więcej? ;)
"Mastodon sapiens"

Awatar użytkownika
Dinosaur Man
Karboński antrakozaur
Karboński antrakozaur
Posty: 542
Rejestracja: 19 lipca 2006, o 21:01
Imię i nazwisko: Dawid Studziński
Lokalizacja: Szczecin

Re: Dinosaur Man's Art Gallery

Post autor: Dinosaur Man »

Tomasz Singer pisze:Całkiem udana rzeźba. Tylko wydaje mi się, że pysk jest za niski. Przy takich rzeczach dobrze jest mieć np. rysunek czaszki, aby zachować odpowiednie proporcje i szczegóły.
Zauważyłem, że największe różnice zauważalne są w kształcie grzebienia (skądinąd ciekawe jaki to miało wpływ na wydawany przezeń dźwięk), natomiast pysk jak najbardziej wpasowuje się w kacze dzioby lambeozaurów :), korzystałem z rysunków i zdjęć.
Tomasz Singer pisze:Bardziej prawdopodobna jest obecność rogowego dzioba na przedzie oby dwu szczęk. Chociaż w przypadku górnej szczęki znaczna część dzioba oprócz krawędzi tnącej mogła być pokryta skórą. Prawdopodobnie jak to ma miejsce u ptaków zwłaszcza blaszkodziobych zapewniała by różną kolorystykę dzioba.
Tak, w tym miejscu muszę zaznaczyć, że ptaki na dobre pozbyły się skóry i zębów zastępując je dziobem, który de facto ma za funkcję odciążenie czaszki. Dinozaury nie musiały się do tego posuwać. Nie wiemy więc na ile prawdopodobne jest to że posiadały np. wargi, chyba że znamy ich analogi u "gadów", może jakieś podpowiedzi w postaci przyczepów mięśni? Z przykrością stwierdzam, że nie mam dostatecznej wiedzy nt. anatomii "gadów", natomiast stwierdzam, że krawędź tnąca dzioba u ornitopodów i jej położenie bardzo mi przypomina siekacze u przeżuwaczy, stąd moje przypuszczenia o dodatkowym asortymencie. Zauważyłem również, że większość zwierząt "stara się" jak najlepiej chować swoje zęby, a ryby z rodziny rozdymkowatych bodaj chronią w ten sposób swój dziób
szerman pisze:Planujesz tego więcej? ;)
Jak będę miał jakiś konkretny powód, to zaplanuję :D

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8254
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Re: Dinosaur Man's Art Gallery

Post autor: nazuul »

Fajna rzeźba. Kształt jest OK. Zob. np.
http://3.bp.blogspot.com/_P_vOYshVCYY/S ... saurus.jpg

Grzebienie i pyski miały różne kształty u tego samego gatunku.
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

Awatar użytkownika
Edyta
Dewoński labiryntodont
Dewoński labiryntodont
Posty: 276
Rejestracja: 30 marca 2006, o 17:14
Imię i nazwisko: Edyta Felcyn
Lokalizacja: Bydgoszcz
Kontakt:

Re: Dinosaur Man's Art Gallery

Post autor: Edyta »

Rysunki piórem bardzo fajne. Mam tylko jedno małe zastrzeżenie - kreskowane cieniowanie wyglądałoby lepiej gdyby było używane do zaznaczenia kształtu, bo w tej chwili spłaszcza. Ogólnie podoba się :)

Awatar użytkownika
Dinosaur Man
Karboński antrakozaur
Karboński antrakozaur
Posty: 542
Rejestracja: 19 lipca 2006, o 21:01
Imię i nazwisko: Dawid Studziński
Lokalizacja: Szczecin

Re: Dinosaur Man's Art Gallery

Post autor: Dinosaur Man »

Masz rację Edyto, ta technika oczywiście ma swoje wady, ale i bardzo ciężko wydobyć kształty z powodu właściwie jednolitej barwy kładzionej przez pióro. Oczywiście i tego da się uniknąć robiąc większe rysunki lub stosując cieniowanie kratką. Patrzę na te wiktoriańskie ryciny i się nie mogę nadziwić...

Awatar użytkownika
Dinosaur Man
Karboński antrakozaur
Karboński antrakozaur
Posty: 542
Rejestracja: 19 lipca 2006, o 21:01
Imię i nazwisko: Dawid Studziński
Lokalizacja: Szczecin

Re: Dinosaur Man's Art Gallery

Post autor: Dinosaur Man »

Zająłem się nieco nosem zauropodów i wykonałem rekonstrukcję z plasteliny. Wybrałem ku temu bardzo wyraźny przykład jakim jest brachiozaur. Zauważyłem, że otwory nosowe u waranowatych bardzo przypominają te u zauropodów, są przesunięte do tyłu czaszki. Nie przeszkadza to im jednak posiadać nozdrzy w pobliżu czubka pyska (nie wszystkim jednak). Komory nosowe mocno zmieniają kształt głowy, ale tak zwykle bywa przy cofniętych nozdrzach, wystarczy popatrzeć choćby na czaszkę słonia morskiego. Rekonstrukcję robiłem na podstawie czaszki z trzech wymiarów.
Obrazek
A tu koloryzowana wersja z wkomponowanym zdjęciem wcześniej zrobionego modelu na podstawie rekonstrukcji szkieletu:
Obrazek

Awatar użytkownika
Tomasz Singer
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1582
Rejestracja: 24 września 2007, o 09:44
Lokalizacja: Warszawa

Re: Dinosaur Man's Art Gallery

Post autor: Tomasz Singer »

Bardzo udana rzeźba.
Wydaje mi się tylko, że wyniesienie nosowe przed oczami powinno być wyższe i "przegroda" nosowa przy najmniej w górnej części powinna być zaznaczona nawet przy nadymanych nozdrzach.
Tomasz Singer

DINOZAURY

Awatar użytkownika
Dinosaur Man
Karboński antrakozaur
Karboński antrakozaur
Posty: 542
Rejestracja: 19 lipca 2006, o 21:01
Imię i nazwisko: Dawid Studziński
Lokalizacja: Szczecin

Re: Dinosaur Man's Art Gallery

Post autor: Dinosaur Man »

Też rozważałem, żeby uwydatnić te komory, ale uznałem, że najkorzystniej będzie, jeśli komora będzie przechodziła gładkim łukiem od szczytu kości nosowej do początku przedszczękowej. To upodabnia go nieco do grupy azjatyckich zauropodów Co do przegrody, to jest tak cienka, że wtapia się w tkanki i staje się przez to niewidoczna już na szczycie głowy, czyli tam, gdzie łączy się się z o wiele grubszą częścią kości nosowej.

Awatar użytkownika
Triceratops
Sylurski akantod
Sylurski akantod
Posty: 194
Rejestracja: 5 kwietnia 2011, o 11:52
Imię i nazwisko: Weronika Mazurek
Lokalizacja: Lubliniec
Kontakt:

Re: Dinosaur Man's Art Gallery

Post autor: Triceratops »

Ta głowa lambeozaura fajna, ale kolory chyba trochę zbyt jaskrawe. Choć nie znam się na kolorach dinozaurów.

<połączono posty>

Świetny model, choć na pierwszy rzut oka nie zorientowałam się, że to brachiozaur, przez te nadymane nozdrza.


Proszę połączyć posty, bo przeglądarka mi się zacięła i nie pozwoliła na edycję tamtego postu. Z góry dziękuję.

Zrobione :) MSz
Podziwiam polskich paleontologów za to, że...

Obrazek

Spomiędzy szerokich, zielonobrązowych liści wystają cztery długie zakrzywione szpony. Gdy tylko jednak jeden z gadów drgnął, pazury chyłkiem cofnęły się między paprocie. Szpony należą do gatunku dinozaura, jakiego jeszcze świat nie widział. Jest to pierwszy skuteczny super-drapieżnik – Smok z Lisowic.

Jest to fragment pisanej przeze mnie powieści o smoku z Lisowic.

ODPOWIEDZ