AlbertoRaptor - rysunki

Rysunki, zdjęcia, etc. dotyczące paleontologii
AlbertoRaptor
Sylurski akantod
Sylurski akantod
Posty: 150
Rejestracja: 18 lutego 2010, o 22:29
Imię i nazwisko: Aleksander Wiśniewski
Lokalizacja: Częstochowa

AlbertoRaptor - rysunki

Post autor: AlbertoRaptor »

Wiem że nie jestem najlepszy w rysowaniu, ale pokażę wam mojego allozaura.
Allosaurus europaeus
Obrazek
http://allosauruseuropaeus.deviantart.com/

Awatar użytkownika
szerman
Neogeński mastodont
Neogeński mastodont
Posty: 4060
Rejestracja: 23 czerwca 2009, o 10:40
Imię i nazwisko: MSz
Lokalizacja: B-B

Re: AlbertoRaptor - rysunki

Post autor: szerman »

Technika jaką użyłeś do jego narysowania jest dość ciekawa - może warto nad nią popracować? Chodzi mi tu głównie o tekstury na jego skórze, za to zbyt grube kontury mogą nieco razić. Ale nie martw się - trening czyni mistrza :)

Nie do końca przypomina mimo wszystko allozaura:
Obrazek
głównie przez zbyt małe zęby. Ja na oko bym obstawiał deinonycha :)
"Mastodon sapiens"

AlbertoRaptor
Sylurski akantod
Sylurski akantod
Posty: 150
Rejestracja: 18 lutego 2010, o 22:29
Imię i nazwisko: Aleksander Wiśniewski
Lokalizacja: Częstochowa

Re: AlbertoRaptor - rysunki

Post autor: AlbertoRaptor »

Wzorowałem się na innej czaszce.
Obrazek

Awatar użytkownika
szerman
Neogeński mastodont
Neogeński mastodont
Posty: 4060
Rejestracja: 23 czerwca 2009, o 10:40
Imię i nazwisko: MSz
Lokalizacja: B-B

Re: AlbertoRaptor - rysunki

Post autor: szerman »

Aha, nie zauważyłem, że to A. europaeus, a nie A. fragilis. Ale z drugiej strony ten pierwszy może być młodszym synonimem tego drugiego:
http://www.encyklopedia.dinozaury.com/i ... unk.C3.B3w
"Mastodon sapiens"

Awatar użytkownika
Triceratops
Sylurski akantod
Sylurski akantod
Posty: 194
Rejestracja: 5 kwietnia 2011, o 11:52
Imię i nazwisko: Weronika Mazurek
Lokalizacja: Lubliniec
Kontakt:

Re: AlbertoRaptor - rysunki

Post autor: Triceratops »

Świetny! Chciałabym tak umieć. Mnie przypomina trochę tego z Dinosaur Revolution. Naprawdę pięknie!
Podziwiam polskich paleontologów za to, że...

Obrazek

Spomiędzy szerokich, zielonobrązowych liści wystają cztery długie zakrzywione szpony. Gdy tylko jednak jeden z gadów drgnął, pazury chyłkiem cofnęły się między paprocie. Szpony należą do gatunku dinozaura, jakiego jeszcze świat nie widział. Jest to pierwszy skuteczny super-drapieżnik – Smok z Lisowic.

Jest to fragment pisanej przeze mnie powieści o smoku z Lisowic.

AlbertoRaptor
Sylurski akantod
Sylurski akantod
Posty: 150
Rejestracja: 18 lutego 2010, o 22:29
Imię i nazwisko: Aleksander Wiśniewski
Lokalizacja: Częstochowa

Re: AlbertoRaptor - rysunki

Post autor: AlbertoRaptor »

Ponieważ w "Dinosaur revolution" był Allosaurus europaeus.

Ps. dziękuję za komentarze Szerman i Triceratops

Awatar użytkownika
Triceratops
Sylurski akantod
Sylurski akantod
Posty: 194
Rejestracja: 5 kwietnia 2011, o 11:52
Imię i nazwisko: Weronika Mazurek
Lokalizacja: Lubliniec
Kontakt:

Re: AlbertoRaptor - rysunki

Post autor: Triceratops »

Hej, a dlaczego on nie ma widocznych otworów przedoczodołowych? Nie jestem pewna, ale chyba teropody miały je "na wierzchu". Co nie zmienia faktu, że ustawiam go sobie jako tło pulpitu..
Podziwiam polskich paleontologów za to, że...

Obrazek

Spomiędzy szerokich, zielonobrązowych liści wystają cztery długie zakrzywione szpony. Gdy tylko jednak jeden z gadów drgnął, pazury chyłkiem cofnęły się między paprocie. Szpony należą do gatunku dinozaura, jakiego jeszcze świat nie widział. Jest to pierwszy skuteczny super-drapieżnik – Smok z Lisowic.

Jest to fragment pisanej przeze mnie powieści o smoku z Lisowic.

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8246
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Re: AlbertoRaptor - rysunki

Post autor: nazuul »

Czy u współczesnych zwierząt widać obrys zagłębień w czaszce? :wink:
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

Awatar użytkownika
Triceratops
Sylurski akantod
Sylurski akantod
Posty: 194
Rejestracja: 5 kwietnia 2011, o 11:52
Imię i nazwisko: Weronika Mazurek
Lokalizacja: Lubliniec
Kontakt:

Re: AlbertoRaptor - rysunki

Post autor: Triceratops »

nazuul pisze:Czy u współczesnych zwierząt widać obrys zagłębień w czaszce? :wink:
Obrazek
A ptaki i krokodyle? Pozostają jeszcze prace paleoartystów, np. Raul Martin zawsze ukazuje te otwory.


Choć ja myślę, że w zasadzie mogłyby być pokryte skórą i mięśniami, lecz wszyscy paleoartyści je tak ukazują - tak samo jest z obnażonymi zębami, jak to zaznaczał Dinosaur Man. Dlaczego teropody, np. welocyraptor nie mogły mieć zębów schowanych pod wargami? Taki temat był chyba poruszany, gdy ktoś... chyba Przyszły Paleontolog... twierdził że "uśmiech" raptora z JP jest nierealny.
Ale jeśli to Pan ma rację, ja się oczywiście z tym pogodzę :wink:
Podziwiam polskich paleontologów za to, że...

Obrazek

Spomiędzy szerokich, zielonobrązowych liści wystają cztery długie zakrzywione szpony. Gdy tylko jednak jeden z gadów drgnął, pazury chyłkiem cofnęły się między paprocie. Szpony należą do gatunku dinozaura, jakiego jeszcze świat nie widział. Jest to pierwszy skuteczny super-drapieżnik – Smok z Lisowic.

Jest to fragment pisanej przeze mnie powieści o smoku z Lisowic.

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8246
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Re: AlbertoRaptor - rysunki

Post autor: nazuul »

Pewnie jakieś wyjątki są, może orzeł przedni nim jest, choć nie jestem przekonany, że inna powierzchnia czaszki w tym miejscu to wynik tego, że są tam otwory (czaszka: http://www.skullsunlimited.com/record_v ... hp?id=3402)

Jednak większość zwierząt jest mocno pokryta różnymi tkankami. Wymarłe 'gady' często są przedstawiane jako skóra, mięśnie i kości. Ssaki inaczej - dzięki temu, że dziś mamy szeroki wyrób ssaków, wymarłe są przedstawiane z całą otuliną. Gdyby dziś ssaków nie było, pewnie byśmy je przedstawiali jako chodzące kościotrupy - tak jak przeważnie się 'gady' przedstawia.
Weźmy taki szkielet słonia (http://en.wikipedia.org/wiki/File:Elephant_skeleton.jpg) - gdyby go rekonstruować tak, jak np. dinozaury, to wyglądałby inaczej niż prawdziwy słoń.

Mi się oczywiście wydaje, że mam rację, ale czy wszystkie rzeczywiście dane lepiej uzasadniają taki pogląd, to nie wiadomo.
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

Awatar użytkownika
Dino
Administrator
Administrator
Posty: 4000
Rejestracja: 13 marca 2006, o 20:45
Imię i nazwisko: Łukasz Czepiński
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: AlbertoRaptor - rysunki

Post autor: Dino »

nazuul pisze: Gdyby dziś ssaków nie było, pewnie byśmy je przedstawiali jako chodzące kościotrupy - tak jak przeważnie się 'gady' przedstawia.
Weźmy taki szkielet słonia (http://en.wikipedia.org/wiki/File:Elephant_skeleton.jpg) - gdyby go rekonstruować tak, jak np. dinozaury, to wyglądałby inaczej niż prawdziwy słoń.
Oj, nie sądzę - rekonstrukcja budowy mięśni na podstawie ich przyczepów, modele komputerowe - uważam, że rekonstrukcje byłyby zbliżone do rzeczywistych. Problem pojawia się jednak, jeśli weźmiemy dosłownie, że ssaków dziś by nie było - wówczas można gdybać kto (co) miałby rekonstruować wymarłe gatunki, czemu miałby to robić i jakimi technikami ;)

Awatar użytkownika
Triceratops
Sylurski akantod
Sylurski akantod
Posty: 194
Rejestracja: 5 kwietnia 2011, o 11:52
Imię i nazwisko: Weronika Mazurek
Lokalizacja: Lubliniec
Kontakt:

Re: AlbertoRaptor - rysunki

Post autor: Triceratops »

No tak, macie rację. Ale skąd w ogóle wiadomo (poza porównaniami do dzisiejszych zwierząt) że te otwory były zakryte mięśniami czy skórą? Oczywiście, nie przeczę, lecz wolałabym mieć twarde dowody (na wypadek zażartej dyskusji z moimi kolegami...). Ja np. uważam, że dinozaury roślinożerne miały chrapy, a mięsożerne (przynajmniej te mniejsze) przy zamkniętych szczękach niewidoczne zęby.
Podziwiam polskich paleontologów za to, że...

Obrazek

Spomiędzy szerokich, zielonobrązowych liści wystają cztery długie zakrzywione szpony. Gdy tylko jednak jeden z gadów drgnął, pazury chyłkiem cofnęły się między paprocie. Szpony należą do gatunku dinozaura, jakiego jeszcze świat nie widział. Jest to pierwszy skuteczny super-drapieżnik – Smok z Lisowic.

Jest to fragment pisanej przeze mnie powieści o smoku z Lisowic.

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8246
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Re: AlbertoRaptor - rysunki

Post autor: nazuul »

Dino pisze:
nazuul pisze: Gdyby dziś ssaków nie było, pewnie byśmy je przedstawiali jako chodzące kościotrupy - tak jak przeważnie się 'gady' przedstawia.
Weźmy taki szkielet słonia (http://en.wikipedia.org/wiki/File:Elephant_skeleton.jpg) - gdyby go rekonstruować tak, jak np. dinozaury, to wyglądałby inaczej niż prawdziwy słoń.
Oj, nie sądzę - rekonstrukcja budowy mięśni na podstawie ich przyczepów, modele komputerowe - uważam, że rekonstrukcje byłyby zbliżone do rzeczywistych.
zbliżone, tak, ale problem w tym, że poza mięśniami są też inne tkanki. Zapewne też nie na wszystkie mięśnie są dowody ze szkieletu. Zob. np. http://chrismroman.blogspot.com/2011/12 ... study.html

słoń ma w wielu miejscach dołożoną tkankę na mięśnie a na istnienie mięśni na brzuchu chyba nie ma dowodu z kości (tak też dla człowieka).
nomen dubium pisze:skąd w ogóle wiadomo (poza porównaniami do dzisiejszych zwierząt) że te otwory były zakryte mięśniami czy skórą?
Doły przedoczodołowe zakryte mięśniami nie były, tam się mieściły worki powietrzne a pokryte były skórą. Zob.
http://www.oucom.ohiou.edu/dbms-witmer/ ... inuses.pdf
ryc. 6 A i D. U tyranozaura (6 D) widzisz dwa otwory (oznaczone mfen i aofen), które znajdują się w zagłębieniu. Te zagłębienie było zapewne przykryte skórą. Przypuszczalny zasięg worka powietrznego jest na zielono (oznaczony antorb).

Sam allozaur jest zilustrowany tu:
http://www.oucom.ohiou.edu/dbms-witmer/ ... osaurs.pdf
ryc. 6 C, na zielono worek powietrzny

nie wiemy, jak gruba była skóra pokrywająca dół przedoczodołowy ani jaki był dokładny zasięg worka powietrznego. Nie wiadomo wiec, czy jakiś obrys dołu był widoczny za życia. Zapewne nie było wypukłości, bo to narażałoby niepotrzebnie delikatniejszą od reszty głowy strukturę.
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

Awatar użytkownika
Triceratops
Sylurski akantod
Sylurski akantod
Posty: 194
Rejestracja: 5 kwietnia 2011, o 11:52
Imię i nazwisko: Weronika Mazurek
Lokalizacja: Lubliniec
Kontakt:

Re: AlbertoRaptor - rysunki

Post autor: Triceratops »

nomen dubium pisze:skąd w ogóle wiadomo (poza porównaniami do dzisiejszych zwierząt) że te otwory były zakryte mięśniami czy skórą?
Ej, jakie nomen dubium :?
Nie, no żart.
A gdybyśmy nie widzieli słonia, to kto by zgadł, że ma trąbę?
Podziwiam polskich paleontologów za to, że...

Obrazek

Spomiędzy szerokich, zielonobrązowych liści wystają cztery długie zakrzywione szpony. Gdy tylko jednak jeden z gadów drgnął, pazury chyłkiem cofnęły się między paprocie. Szpony należą do gatunku dinozaura, jakiego jeszcze świat nie widział. Jest to pierwszy skuteczny super-drapieżnik – Smok z Lisowic.

Jest to fragment pisanej przeze mnie powieści o smoku z Lisowic.

d_m

Re: AlbertoRaptor - rysunki

Post autor: d_m »

Triceratops pisze:A gdybyśmy nie widzieli słonia, to kto by zgadł, że ma trąbę?
Z początku nikt, ale takie rzeczy można jednak wywnioskować z osteologii zwierzęcia - zwróć uwagę na rekonstrukcje litopterna Macrauchenia.

Awatar użytkownika
Dinosaur Man
Karboński antrakozaur
Karboński antrakozaur
Posty: 542
Rejestracja: 19 lipca 2006, o 21:01
Imię i nazwisko: Dawid Studziński
Lokalizacja: Szczecin

Re: AlbertoRaptor - rysunki

Post autor: Dinosaur Man »

nazuul pisze:Doły przedoczodołowe zakryte mięśniami nie były, tam się mieściły worki powietrzne a pokryte były skórą. Zob.
http://www.oucom.ohiou.edu/dbms-witmer/ ... inuses.pdf
BTW, w tej pracy kształt kości zębowej rexa jest kwestią przemieszczenia w czasie fosylizacji, czy to naturalny (taki jakiś niedopasowany) kształt?

ODPOWIEDZ