Moje gryzmoły

Rysunki, zdjęcia, etc. dotyczące paleontologii
Awatar użytkownika
Przyszły paleontolog
Dewoński labiryntodont
Dewoński labiryntodont
Posty: 267
Rejestracja: 3 lipca 2009, o 16:41
Imię i nazwisko: Tomasz Glowienke
Lokalizacja: Reda

Moje gryzmoły

Post autor: Przyszły paleontolog »

Oto pierwszy obrazek przedstawiający Genyodectes. Rysował‚em na podstawie holotypu.
http://pl.tinypic.com/view.php?pic=xnep28&s=5

Niestety, jak to bywa z Tinypic obrazek został usunięty.
Ostatnio zmieniony 23 sierpnia 2012, o 11:22 przez Przyszły paleontolog, łącznie zmieniany 3 razy.

Awatar użytkownika
szerman
Neogeński mastodont
Neogeński mastodont
Posty: 4060
Rejestracja: 23 czerwca 2009, o 10:40
Imię i nazwisko: MSz
Lokalizacja: B-B

Post autor: szerman »

No więc... Taka rada: Gdy uczysz się rysować dinozaury, to nie z pamięci, tylko staraj się je kopiować z książek czy internetu, w ten sposób wyrobisz sobie nawyk co do anatomii, skrótów perspektywicznych, proporcji, itp. Pozdrawiam :)

Awatar użytkownika
Przyszły paleontolog
Dewoński labiryntodont
Dewoński labiryntodont
Posty: 267
Rejestracja: 3 lipca 2009, o 16:41
Imię i nazwisko: Tomasz Glowienke
Lokalizacja: Reda

Post autor: Przyszły paleontolog »

Masz racje. Bardzo lubię™ rysować‡ przykładając kartkę™ do monitora. Niedługo będą… nowe rysunki.
Ostatnio zmieniony 23 sierpnia 2012, o 11:10 przez Przyszły paleontolog, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Palik
Karboński antrakozaur
Karboński antrakozaur
Posty: 354
Rejestracja: 15 grudnia 2007, o 17:39
Lokalizacja: Śląsk

Post autor: Palik »

PrzyszĹ‚y paleontolog pisze:Masz racje. Bardzo lubię rysować przykładając kartkę do monitora. Niedługo będą nowe rysunki :wink:
Tylko jeśli będziesz odrysowywał nie zapomnij podać autora i źródło :wink:

Awatar użytkownika
Edyta
Dewoński labiryntodont
Dewoński labiryntodont
Posty: 276
Rejestracja: 30 marca 2006, o 17:14
Imię i nazwisko: Edyta Felcyn
Lokalizacja: Bydgoszcz
Kontakt:

Post autor: Edyta »

PrzyszĹ‚y paleontolog pisze:Masz racje. Bardzo lubię rysować przykładając kartkę do monitora. Niedługo będą nowe rysunki :wink:
Oj, lepiej odrysowywać z patrzenia, "kalkując" niczego się nie nauczysz :wink:

Awatar użytkownika
Przyszły paleontolog
Dewoński labiryntodont
Dewoński labiryntodont
Posty: 267
Rejestracja: 3 lipca 2009, o 16:41
Imię i nazwisko: Tomasz Glowienke
Lokalizacja: Reda

Post autor: Przyszły paleontolog »

http://pl.tinypic.com/view.php?pic=2i6jtdc&s=5

Pelikanimim. Zdjęcie, ech, szkoda gadać.
Ostatnio zmieniony 23 sierpnia 2012, o 11:11 przez Przyszły paleontolog, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Paleoleo
Sylurski akantod
Sylurski akantod
Posty: 133
Rejestracja: 23 czerwca 2009, o 16:20

Post autor: Paleoleo »

Kurczę, napewno ładne ale nie za dużo widać ;/

Awatar użytkownika
Przyszły paleontolog
Dewoński labiryntodont
Dewoński labiryntodont
Posty: 267
Rejestracja: 3 lipca 2009, o 16:41
Imię i nazwisko: Tomasz Glowienke
Lokalizacja: Reda

Post autor: Przyszły paleontolog »

Aha, zapomniałem podać tego na czym się wzorowałem.



Wzorowałem się na tym.

Obrazek
Ostatnio zmieniony 6 lipca 2009, o 17:19 przez Przyszły paleontolog, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
szerman
Neogeński mastodont
Neogeński mastodont
Posty: 4060
Rejestracja: 23 czerwca 2009, o 10:40
Imię i nazwisko: MSz
Lokalizacja: B-B

Post autor: szerman »

PrzyszĹ‚y paleontolog pisze: Pelikanim. Zdjęcie .... szkoda gadać.
Raczej Pelecanimimus :wink: Rzeczywiście, zdjęcie słabej jakości, także kartka na której rysowałeś niejedno już chyba przeszła :lol: Ale przynajmniej szkic już się o niebo lepiej prezentuje niż poprzednio, widać duży postęp :) Wzorowałeś się na innym rysunku tak jak Ci podpowiedzieliśmy?

Awatar użytkownika
Przyszły paleontolog
Dewoński labiryntodont
Dewoński labiryntodont
Posty: 267
Rejestracja: 3 lipca 2009, o 16:41
Imię i nazwisko: Tomasz Glowienke
Lokalizacja: Reda

Post autor: Przyszły paleontolog »

Obrazek

Utahraptor. Niedługo będzie ceratozaur.

Awatar użytkownika
Dawid Mika
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1016
Rejestracja: 23 maja 2008, o 15:49
Lokalizacja: Górny Śląsk

Post autor: Dawid Mika »

Nie lubię krytykować, bo sam bardzo kiepsko rysuję, ale czy zamiast łusek Utahraptor nie powinien mieć piór ? Nie ma żadnych dowodów na obecność łusek u dromeozaurydów, choć utrata piór i ponowne wykształcenie łusek jest możliwe. Po za tym kończyny tylne są dwu- palczaste (nie widać pierwszego ani czwartego palca stopy), a palce "dłoni" jakoś dziwnie wyglądaja. Choć nie od razu Rzym zbudowano - poćwicz, a będzie lepiej.

Utahraptor
Moderator
Moderator
Posty: 2572
Rejestracja: 22 października 2007, o 18:29

Post autor: Utahraptor »

Nie lubię jak obrastam w piórka. Ja lubię nieopierzone rekonstukcje raptorów, po za tym nie ma żadnych dowodów na pióra u Utahraptora. Ćwicz dalej, postępy będą widoczne :)
Biologia, UW

d_m

Post autor: d_m »

A co z phylogenetic bracketing Mateuszu :?: Nie ma żadnych dowodów na to, że Utahraptor był jakimś wyjątkiem w swej grupie.

Utahraptor
Moderator
Moderator
Posty: 2572
Rejestracja: 22 października 2007, o 18:29

Post autor: Utahraptor »

Nie ma też bezpośrednich dowodów, że był taki jak jego krewniacy. Patrz na kompsognata, albo na owłosienie u różnych nosorożców. :P
Biologia, UW

Awatar użytkownika
Dawid Mika
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1016
Rejestracja: 23 maja 2008, o 15:49
Lokalizacja: Górny Śląsk

Post autor: Dawid Mika »

Utahraptor pisze:Nie ma też bezpośrednich dowodów, że był taki jak jego krewniacy. Patrz na kompsognata, albo na owłosienie u różnych nosorożców. :P
Kompsognata ? Przecież nie znamy jego pokrycia ciała. Chyba chodzi o jurawenatora, choć:
1. łuski widać w okolicy tylna ogona, co nie wyklucza, że w innych miejscach były pióra (u psittakozaura widać łuski, pióra (?) są tylko na ogonie czyli jest podobny przypadek, u samego sinozauropteryksa nie widać piór w okolicach kości kwadratowej, ogona itp., jednak sam nie wiem czy nie wynika to po prostu z ich niezachowania)
2. przy szczątkach znaleziono dziwne, włókniste struktury, które autorzy jego opisu zinterpretowali jako efekt rozkładu kalogenu, choć nie podali żadnych dowodów za tę interpretacją.
3. ś.p. Karol Sabath stwierdził na PFSP:
[..] I oprócz milimetrowych guzków - nie wiem czy bardziej przypominających łuski (czemu nie w pierścieniach prostopadłych do osi ogona?) - czy raczej "gęsią skórkę" - można się tam po prawej dopatrzeć równoległych odcisków piórek(?) - chyba że akurat tam preparator metodycznie zarysował powierzchnię grubą igłą raz za razem...

Utahraptor
Moderator
Moderator
Posty: 2572
Rejestracja: 22 października 2007, o 18:29

Post autor: Utahraptor »

Jednym słowem mógł być w znacznej mierze pokryty łuskami, a pióra mieć tu i ówdzie, jeśli wogóle.
Biologia, UW

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8244
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Post autor: nazuul »

Mateuszu - z całym szacunkiem, co ty piszesz... Znasz jakieś łyse maniraptory? :P Wielkie ptaki - strusie, moa są/byly pokryte piórami. Tak samo nikt nie uważa, że gastornis czy fororaki były pokryte łuskami (w tym wypadku to już absurd, no nie? Przecież to ptaki, a ptaki maja pióra :P ). Czemu półtonowy (zaznaczam, że w jego przypadku masa to niemal czysta spekulacja - największy dromeozauryd - austroraptor miał zdaniem autorów opisu 370 kg) eumaniraptor miałby być wyjątkiem?
Nosorożce... jednak są chyba wyjątkimi - większość dużych ssaków jest pokryta sierścią.
Juravenator - może kompsognatyd, jednak holotyp jest młodziutki, kto wie, może on jest bardziej bazalny? Mógł oddzielić się od linii prowadzącej do ptaków zanim celurozaury wyposałyły się w piórka. Co innego Utahraptor - osadzony głęboko wśród pierzastych maniraptorów. Może przed eumaniraptorami któreś dinozaury nie były całkowicie pierzaste. Dlaczego mamy przypuszczać, że Utahraptor był choćby częściowo łysy, skoro jego krewniacy byli pierzaści od stóp do głów (oczywiście, tak jak ptaki, pewnie miały łuskowate dłonie, stopy [choć anchiornis... :wink: ], dzióbki...).
Wyzwól się ze stereotypów!

Awatar użytkownika
szerman
Neogeński mastodont
Neogeński mastodont
Posty: 4060
Rejestracja: 23 czerwca 2009, o 10:40
Imię i nazwisko: MSz
Lokalizacja: B-B

Post autor: szerman »

Za bardzo dociskasz kredką papier, co widać w paru miejscach. Spróbuj może póki co jednokolorowe szkice robione ołówkiem dla uzyskania wprawy, albo zwyczajnie ''dozuj'' kolorowanie kredkami dla uzyskania lepszego efektu :)

Awatar użytkownika
Przyszły paleontolog
Dewoński labiryntodont
Dewoński labiryntodont
Posty: 267
Rejestracja: 3 lipca 2009, o 16:41
Imię i nazwisko: Tomasz Glowienke
Lokalizacja: Reda

Post autor: Przyszły paleontolog »

szerman pisze:Za bardzo dociskasz kredką papier, co widać w paru miejscach. Spróbuj może póki co jednokolorowe szkice robione ołówkiem dla uzyskania wprawy, albo zwyczajnie ''dozuj'' kolorowanie kredkami dla uzyskania lepszego efektu :)
Staram się nie przyciskać kredki, robie to delikatnie, ale może czasami mi niewychodzi :roll:

Utahraptor
Moderator
Moderator
Posty: 2572
Rejestracja: 22 października 2007, o 18:29

Post autor: Utahraptor »

nazuul pisze:Mateuszu - z całym szacunkiem, co ty piszesz... Znasz jakieś łyse maniraptory? :P Wielkie ptaki - strusie, moa są/byly pokryte piórami. Tak samo nikt nie uważa, że gastornis czy fororaki były pokryte łuskami (w tym wypadku to już absurd, no nie? Przecież to ptaki, a ptaki maja pióra :P ). Czemu półtonowy (zaznaczam, że w jego przypadku masa to niemal czysta spekulacja - największy dromeozauryd - austroraptor miał zdaniem autorów opisu 370 kg) eumaniraptor miałby być wyjątkiem?
Nosorożce... jednak są chyba wyjątkimi - większość dużych ssaków jest pokryta sierścią.
Oczywiście, np. walenie, słonie, hipopotamy...
Juravenator - może kompsognatyd, jednak holotyp jest młodziutki, kto wie, może on jest bardziej bazalny? Mógł oddzielić się od linii prowadzącej do ptaków zanim celurozaury wyposałyły się w piórka. Co innego Utahraptor - osadzony głęboko wśród pierzastych maniraptorów. Może przed eumaniraptorami któreś dinozaury nie były całkowicie pierzaste. Dlaczego mamy przypuszczać, że Utahraptor był choćby częściowo łysy, skoro jego krewniacy byli pierzaści od stóp do głów (oczywiście, tak jak ptaki, pewnie miały łuskowate dłonie, stopy [choć anchiornis... :wink: ], dzióbki...).
Wyzwól się ze stereotypów!
Nie trzymam się stereotypów, tylko jestem sceptyczny. Po za tym w rekonstrukcjach mamy większą wolność słowa (czy raczej obrazu) :P . Trzeba mieć trochę krytycyzmu do nowych hipotez.
Biologia, UW

Awatar użytkownika
Dawid Mika
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1016
Rejestracja: 23 maja 2008, o 15:49
Lokalizacja: Górny Śląsk

Post autor: Dawid Mika »

Może to zbytnia czepliwość, ale
Utahraptor pisze: Oczywiście, np. walenie, słonie, hipopotamy...
Masa utahraptora nie jest porównywalna do płetwala, delfina, słonia czy choćby hipopotama. Ponad połowę długości pewnie stanowił jak u innych dromeozaurydów ogon, więc powierzchnia ciała mniejsza = mniejsze ryzyko przegrzania. A walenie, słonie czy hipopotamy to masy kości i mięśni.
Utahraptor pisze: Nie trzymam się stereotypów, tylko jestem sceptyczny. Po za tym w rekonstrukcjach mamy większą wolność słowa (czy raczej obrazu) :P . Trzeba mieć trochę krytycyzmu do nowych hipotez.
Czy upierzenia teropodów jest nową hipotezą nie wiem. Pierwszy rysunek pierzastego nieptasiego teropoda pojawił się w 1975 r., a upierzenia maniraptorów zaczęła się w latach osiemdziesiątych przez Grega Paula.

Utahraptor
Moderator
Moderator
Posty: 2572
Rejestracja: 22 października 2007, o 18:29

Post autor: Utahraptor »

Masa tu nie ma znaczenia. Najmniejsze delfiny mają 40 kg wagi. Utrata owłosienia i piór u różnych grup jest związana z konkretnymi przystosowaniami do konkretnych sytuacji np. u sępów do wyjadania padliny, u golców związana jest z życiem pod ziemią, choć w sumie nie wiem dlaczego golce są nagie a krety nie i dlaczego ogon szczura pokryty jest łuseczkami, a nie sierścią.

Co do rekonstuowania, to owszem związki z teropodów z ptakami nie są nowe, ale hipoteza, że wszystkie teropody były opierzone, a szczególnie maniraptory jest dosyć świeża.

Powiedz mi na jakiej podstawie artyści w latach siedemdziesiątych rysowali piórka konkretnym dinozaurom? To były tylko swobodne interpretacje.
Biologia, UW

Awatar użytkownika
Dawid Mika
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1016
Rejestracja: 23 maja 2008, o 15:49
Lokalizacja: Górny Śląsk

Post autor: Dawid Mika »

Utahraptor pisze: Powiedz mi na jakiej podstawie artyści w latach siedemdziesiątych rysowali piórka konkretnym dinozaurom? To były tylko swobodne interpretacje.
Pradę mówiąc - praktycznie na żadnej. Zarówno Bakker jak i Paul opierali się wyłącznie na logice "szkielety są tak podobne, więc mogły być pióra".
Choć przesłanki za upierzeniem maniraptorów nie są nowe (awimim z 1987 r.).
Ale ze mnie ignorant w tej kwestii ....
Choć podsumowując: nie ma żadnych dowodów za łuskowatymi maniraptorami, a wszystkie dromeozaurydy z zachowaną pokrywą ciała miały pióra. O ile dobrze rozumiem zasadę brzytwy Ockhama to teraz powinno się przyjąć upierzenie utahraptora, bo nie ma raczej podstaw (poza jurawenatorem, który mógł mieć pióra, przecież sam sinozauropteryks miał "nagą" skórę na kości kwadratowej, końcu ogona itp.). by sądzić inaczej.
Prosty wniosek (utahraptor miał pióra, podobnie jak inne dromeozaurydy) jest chyba teraz najlepszy.

Utahraptor
Moderator
Moderator
Posty: 2572
Rejestracja: 22 października 2007, o 18:29

Post autor: Utahraptor »

Prosty wniosek (utahraptor miał pióra, podobnie jak inne dromeozaurydy) jest chyba teraz najlepszy.
Jest to całkiem prawdopodobne, ale chyba każdy ma prawo rekonstruować jak mu się podoba. Mi osobiście podobają się bardziej nieopierzone lub prawie nieopierzone utahraptory, ale każdy ma własny gust i nie ma co o tym dyskutować. :)
Biologia, UW

Awatar użytkownika
Przyszły paleontolog
Dewoński labiryntodont
Dewoński labiryntodont
Posty: 267
Rejestracja: 3 lipca 2009, o 16:41
Imię i nazwisko: Tomasz Glowienke
Lokalizacja: Reda

Post autor: Przyszły paleontolog »

Obrazek

Ceratozaur, a na tym się wzorowałem:

klik

ODPOWIEDZ