Forum Dinozaury.com

Forum Dinozaury.com

z nami przeniesiesz się w czasie...

Teraz jest 21 października 2019, o 22:42

Strefa czasowa: UTC + 1

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 31 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2
Autor Wiadomość
 Tytuł: Re: Rangi - reaktywacja
PostNapisane: 29 lutego 2016, o 17:29 
Dewoński labirintodont
Dewoński labirintodont

Widzisz Szermanie, moja teza robocza brzmi, że Forum i Encyklopedia wyglądają "zbyt naukowo" jak dla osób wieku powiedzmy 6-14 lat. W praktyce każdy, kogo mogą interesować szczegóły takie jak numery holotypów :!: zna język angielski... i ma już dużo latek. Po co pisać to po polsku :?: Mnie dinozaury zainteresowały w wieku mniej niż 4 lat, ale dłuuugo pozostawały mi obojętne numery holotypów, a nawet nazwy formacji geologicznych. Mimo to w dzieciństwie na swój sposób miałem rozbudowaną wiedzę. Cofnijmy się do własnego dzieciństwa... Co nas wówczas pociągało?

Działalność na forum w dużej części opiera się na podsuwaniu linków do publikacji ściśle naukowych (tj. naukowcy podają je dla naukowców) i wklejaniu opisów do Encyklopedii o wygórowanym dla nie-profesjonalistów poziomie. Dinozaury.com z jego Forum i Encyklopedią byłoby jedną z najlepszych w sieci stron w języku angielskim.

W kwestii wygasłego boomu na dinozaury, jaki procent dzieci odwiedzających dinoparki interesuje się dinozaurami :?:

PostNapisane: 29 lutego 2016, o 17:57 
Złoty Dinek Styczeń 2019
Złoty Dinek Styczeń 2019

Imię i nazwisko: Adrian Sztuba
Piotr B. napisał(a):

W kwestii wygasłego boomu na dinozaury, jaki procent dzieci odwiedzających dinoparki interesuje się dinozaurami :?:

Na pewno większa część, ale niektóre dzieci idą prosto na plac zabaw, bo jest np. największy/ jedyny w okolicy. Albo po prostu rodzice chcieli z dziećmi )które nie interesują się paleontologią) na wycieczkę pojechać.

A co do dzieci i forum- może przydał by się jakiś quiz itp. dla młodszych użytkowników?

PostNapisane: 29 lutego 2016, o 20:42 
Moderator
Moderator

Imię i nazwisko: Maciej Ziegler
Wiele osób już dawno dostrzegło to o czym Piotr pisze. Postulaty były takie (wiele się wprowadza w nowych opisach):
1) skupienie się na paleobiologii
2) uprościć (postawić na ilość)
3) wiele ilustracji (zob. viewtopic.php?f=88&t=5958 )
4) nie wyliczać szczegółowo materiału kopalnego
5) przypisy w miejsce cytowań
6) przed trudniejszymi fragmentami "ostrzeżenie"
7) wersje "light" opisów

Jednak wprowadzanie ww. jest problematyczne, np. ad. 1) to raczej w przypadku pojedynczych haseł, bo ciężko, żeby np. w każdym opisie zauropoda były ogólne informacje o paleobiologii grupy, stąd koncepcja opisu wzorcowego dla danej grupy lub hasła o grupach.

Myślę, że można zrobić także prosty quiz (niemniej, znalezienie odpowiedzi na większość zagadek jest bardzo prosta).

Od postu szermana temat należy wyodrębnić i dokleić do innego podobnego.

PostNapisane: 1 marca 2016, o 11:47 
Moderator
Moderator

Dodam swoje 3 grosze ;)
Wszyscy uczymy się zbierać, szukać i udostępniać informacje. Do tego służy to forum. Na tym forum ćwiczymy także pisanie. W którymś momencie większość z nas nauczyła się korzystać z publikacji naukowych i teksty zalało fachowe słownictwo. Ale uczymy się dalej i myślę że ostatnie teksty są co raz bardziej przystępne. Zachęcam, by w tematach poświęconym poszczególnym hasłom dawać sugestie co jest niezrozumiałe, albo zagmatwane. Co można uładzić itd.
Myślę też o założeniu wątku, gdzie najważniejsze doniesienia naukowe będą opisywane krótko po polsku i w przystępnym języku. Coś takiego robi Łukasz na głównej stronie, ale często nie ma czasu.

PostNapisane: 2 marca 2016, o 11:47 
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur

Widzę, że dyskusja zboczyła na inny temat ale ważny.
Zgadzam się z Maciejem, w kwestii aby w opisach na ED nie przesadzać z wymienianiem dokładnie jakie kości zostały znalezione przy danym dinozaurze, również nie zawsze wypada cytować dokładnie diagnozę, bo dla większości gości nic niestety nie mówi.
Za radą jednego z współtwórców tego Forum (Dawid Mazurek) unikałem stricte naukowego języka, chociaż początkowo dużo pomagałem w tłumaczeniu opisów różnych dinozaurów.

P.S. Mój 1000-ny post. :wink:

DINOZAURY

PostNapisane: 2 marca 2016, o 19:33 
Paleogeński prawaleń
Paleogeński prawaleń

Imię i nazwisko: Marcin Szermański
Utahraptor napisał(a):
Myślę też o założeniu wątku, gdzie najważniejsze doniesienia naukowe będą opisywane krótko po polsku i w przystępnym języku. Coś takiego robi Łukasz na głównej stronie

I na Facebooku. Przydałoby się, aby w obu kanałach częściej pojawiały się jakieś informacje.

Tomasz Singer napisał(a):
Mój 1000-ny post. :wink:

Witamy w jurze! :D

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 31 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2

Strefa czasowa: UTC + 1