Forum Dinozaury.com

Forum Dinozaury.com

z nami przeniesiesz się w czasie...

Teraz jest 29 stycznia 2020, o 15:28

Strefa czasowa: UTC + 1

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 47 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2
Autor Wiadomość
 Tytuł: Re: Rangi - reaktywacja
PostNapisane: 29 lutego 2016, o 17:29 
Dewoński labirintodont
Dewoński labirintodont

Widzisz Szermanie, moja teza robocza brzmi, że Forum i Encyklopedia wyglądają "zbyt naukowo" jak dla osób wieku powiedzmy 6-14 lat. W praktyce każdy, kogo mogą interesować szczegóły takie jak numery holotypów :!: zna język angielski... i ma już dużo latek. Po co pisać to po polsku :?: Mnie dinozaury zainteresowały w wieku mniej niż 4 lat, ale dłuuugo pozostawały mi obojętne numery holotypów, a nawet nazwy formacji geologicznych. Mimo to w dzieciństwie na swój sposób miałem rozbudowaną wiedzę. Cofnijmy się do własnego dzieciństwa... Co nas wówczas pociągało?

Działalność na forum w dużej części opiera się na podsuwaniu linków do publikacji ściśle naukowych (tj. naukowcy podają je dla naukowców) i wklejaniu opisów do Encyklopedii o wygórowanym dla nie-profesjonalistów poziomie. Dinozaury.com z jego Forum i Encyklopedią byłoby jedną z najlepszych w sieci stron w języku angielskim.

W kwestii wygasłego boomu na dinozaury, jaki procent dzieci odwiedzających dinoparki interesuje się dinozaurami :?:

PostNapisane: 29 lutego 2016, o 17:57 
Dewoński labirintodont
Dewoński labirintodont

Imię i nazwisko: Adrian Sztuba
Piotr B. napisał(a):

W kwestii wygasłego boomu na dinozaury, jaki procent dzieci odwiedzających dinoparki interesuje się dinozaurami :?:

Na pewno większa część, ale niektóre dzieci idą prosto na plac zabaw, bo jest np. największy/ jedyny w okolicy. Albo po prostu rodzice chcieli z dziećmi )które nie interesują się paleontologią) na wycieczkę pojechać.

A co do dzieci i forum- może przydał by się jakiś quiz itp. dla młodszych użytkowników?

PostNapisane: 29 lutego 2016, o 20:42 
Złoty Dinek Październik 2019

Imię i nazwisko: Maciej Ziegler
Wiele osób już dawno dostrzegło to o czym Piotr pisze. Postulaty były takie (wiele się wprowadza w nowych opisach):
1) skupienie się na paleobiologii
2) uprościć (postawić na ilość)
3) wiele ilustracji (zob. viewtopic.php?f=88&t=5958 )
4) nie wyliczać szczegółowo materiału kopalnego
5) przypisy w miejsce cytowań
6) przed trudniejszymi fragmentami "ostrzeżenie"
7) wersje "light" opisów

Jednak wprowadzanie ww. jest problematyczne, np. ad. 1) to raczej w przypadku pojedynczych haseł, bo ciężko, żeby np. w każdym opisie zauropoda były ogólne informacje o paleobiologii grupy, stąd koncepcja opisu wzorcowego dla danej grupy lub hasła o grupach.

Myślę, że można zrobić także prosty quiz (niemniej, znalezienie odpowiedzi na większość zagadek jest bardzo prosta).

Od postu szermana temat należy wyodrębnić i dokleić do innego podobnego.

PostNapisane: 1 marca 2016, o 11:47 
Moderator
Moderator

Dodam swoje 3 grosze ;)
Wszyscy uczymy się zbierać, szukać i udostępniać informacje. Do tego służy to forum. Na tym forum ćwiczymy także pisanie. W którymś momencie większość z nas nauczyła się korzystać z publikacji naukowych i teksty zalało fachowe słownictwo. Ale uczymy się dalej i myślę że ostatnie teksty są co raz bardziej przystępne. Zachęcam, by w tematach poświęconym poszczególnym hasłom dawać sugestie co jest niezrozumiałe, albo zagmatwane. Co można uładzić itd.
Myślę też o założeniu wątku, gdzie najważniejsze doniesienia naukowe będą opisywane krótko po polsku i w przystępnym języku. Coś takiego robi Łukasz na głównej stronie, ale często nie ma czasu.

PostNapisane: 2 marca 2016, o 11:47 
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur

Widzę, że dyskusja zboczyła na inny temat ale ważny.
Zgadzam się z Maciejem, w kwestii aby w opisach na ED nie przesadzać z wymienianiem dokładnie jakie kości zostały znalezione przy danym dinozaurze, również nie zawsze wypada cytować dokładnie diagnozę, bo dla większości gości nic niestety nie mówi.
Za radą jednego z współtwórców tego Forum (Dawid Mazurek) unikałem stricte naukowego języka, chociaż początkowo dużo pomagałem w tłumaczeniu opisów różnych dinozaurów.

P.S. Mój 1000-ny post. :wink:

DINOZAURY

PostNapisane: 2 marca 2016, o 19:33 
Paleogeński prawaleń
Paleogeński prawaleń

Imię i nazwisko: Marcin Szermański
Utahraptor napisał(a):
Myślę też o założeniu wątku, gdzie najważniejsze doniesienia naukowe będą opisywane krótko po polsku i w przystępnym języku. Coś takiego robi Łukasz na głównej stronie

I na Facebooku. Przydałoby się, aby w obu kanałach częściej pojawiały się jakieś informacje.

Tomasz Singer napisał(a):
Mój 1000-ny post. :wink:

Witamy w jurze! :D

Tytuł: Grupa "Eksperci" na forum
PostNapisane: 21 grudnia 2019, o 11:57 
Dewoński labirintodont
Dewoński labirintodont

Zauważyłem drobną rzecz, mało istotną, ale można się zastanowić nad jej uporządkowaniem. Na forum są trzy grupy: Administratorzy, Moderatorzy globalni, oraz Eksperci. W grupie Eksperci znajduje się obecnie tylko dwóch członków, z których jeden zmarł 12 lat temu (Karol Sabath), podczas gdy drugi ostatnio zalogował się 4 lata temu (Grzegorz Niedźwiedzki).

Według opisu grupy Eksperci:
Cytuj:
Paleontolodzy - profesjonaliści
To jest grupa zamknięta, więc nowi użytkownicy mogą do niej dołączyć tylko dzięki zaproszeniu od lidera.
Wygląda to na pozostałość po odległych czasach, gdy średnia wieku użytkowników forum była znacznie niższa niż dziś, a Karol Sabath prowadził fantastyczną działalność popularyzatorską, w tym wśród młodzieży. Obecnie na forum jest sporo osób prowadzących działalność naukową w paleontologii kręgowców, w tym niektóre osoby robią to zawodowo. Także proponuję, by grupę Eksperci albo poszerzyć o nowych członków, albo zlikwidować.

Ostatnio edytowano 21 grudnia 2019, o 12:10 przez nazuul, łącznie edytowano 1 raz
Przeniosłem post do tego wątku - wcześniej była w nim sprawa poruszona (26.01.2016r.)

PostNapisane: 21 grudnia 2019, o 13:56 
Paleogeński prawaleń
Paleogeński prawaleń

Z tego co pamiętam, to ranga Esperci została obcięta nie z powodu młodego wieku (3 lata nie robią istotnej różnicy w żadną stronę), lecz dlatego, że osoby z tą rangą stanowili w pewnej chwili znaczny % aktywnych użytkowników. A chcieliśmy być bardziej otwarci dla nieprofesjonalistów, więc "odstraszających" ekspertów zredukowano z chyba niemal 10 do 2.

PostNapisane: 21 grudnia 2019, o 14:22 
Administrator
Administrator

Imię i nazwisko: Łukasz Czepiński
Żaden z ekspertów (ranga honorowa, za czasów gimno-licealnych myślałem, że dyplom magistra to rzecz wielka) obecnie nie pisze postów na forum, więc w czym problem w istnieniu tej, praktycznie niewidocznej, rangi?

PostNapisane: 21 grudnia 2019, o 14:34 
Dewoński labirintodont
Dewoński labirintodont

szerman napisał(a):
Z tego co pamiętam, to ranga Esperci została obcięta nie z powodu młodego wieku (3 lata nie robią istotnej różnicy w żadną stronę), lecz dlatego, że osoby z tą rangą stanowili w pewnej chwili znaczny % aktywnych użytkowników. A chcieliśmy być bardziej otwarci dla nieprofesjonalistów, więc "odstraszających" ekspertów zredukowano z chyba niemal 10 do 2.
Musiałem to przeoczyć lub o tym zapomnieć, bo nie pamiętam, by kiedyś tych "ekspertów" było tak wielu.

Wydaje mi się wręcz przeciwnie, że obecność ekspertów właśnie zachęca. Przypominam sobie sytuację sprzed lat, która się wydarzyła, jak byłem dzieckiem, miałem lat jakoś 15-16. Pisałem przez internet z jakąś koleżanką internetową, która interesowała się paleontologią, powiedzmy, że miała lat 15; poznaliśmy się na jakimś forum paleontologicznym. Wspomniałem Jej wówczas o innym forum, na którym pisał Karol Sabath. Od razu napisała, że skoro tam pisze Karol Sabath, to się zarejestruje na tamtym innym forum. Zarejestrowała się i chyba miała jakieś posty zachęcona obecnością takiej sławy jak Karol Sabath. No ale drugiego człowieka typu Karol Sabath już nie ma... :(

PostNapisane: 21 grudnia 2019, o 14:46 
Administrator
Administrator

Dodatkowo: brak obiektywnych kryteriów przydzielania tej rangi (w rzeczy samej mgr nie czyni eksperta).

PostNapisane: 21 grudnia 2019, o 15:21 
Dewoński labirintodont
Dewoński labirintodont

Zwyczajnie dziwi mnie taka lista forumowych "ekspertów", z których jeden nie żyje od 12 lat, podczas drugi, który od wielu lat tu się nie zalogował, nie jest większym ekspertem w paleontologii lub dinozaurologii niż większość aktywnych użytkowników tego forum. Dlatego zasugerowałem, by "grupę Eksperci albo poszerzyć o nowych członków, albo zlikwidować."

OK, nie moje forum, nie wtrącam się.

PostNapisane: 21 grudnia 2019, o 15:50 

Wg mnie sprawa jest prosta - ekspert to naukowiec, a naukowiec to ten, który ma publikacje naukowe (dot. paleontologii). Będzie parunastu, co to za problem - to nie dewaluacja rangi lecz nobilitacja forum.

PostNapisane: 21 grudnia 2019, o 19:00 
Dewoński labirintodont
Dewoński labirintodont

nazuul napisał(a):
Wg mnie sprawa jest prosta - ekspert to naukowiec, a naukowiec to ten, który ma publikacje naukowe (dot. paleontologii). Będzie parunastu, co to za problem - to nie dewaluacja rangi lecz nobilitacja forum.
(1) W zeszłym tygodniu otrzymałem do recenzji manuskrypt o bakteriach. Do recenzji manuskryptu oczywiście nie przyjąłem i zdziwiło mnie, że trafił do mnie taki temat. Jak sobie to sobie jednak podliczyłem, 8 z moich 11 recenzowanych prac porusza w zazwyczaj niewielkim zakresie temat bakterii i najczęściej ja te partie tekstu pisałem. Zaprawdę aby być ekspertem nie wystarczy mieć publikacje. To jest znacznie bardziej złożone.

(2) Wedle moich obserwacji gdzieś połowa paleontologów nawet nie zna treści niektórych publikacji, na których zawidniało ich nazwisko. Dość typowe jest, że niektórzy się dowiadują o fakcie bycia współautorem publikacji już po tym, jak manuskrypt został napisany, np. na dzień przed jego submitowaniem. Zdarzyło mi się dowiedzieć, że jestem współautorem rosyjskiego abstraktu konferencyjnego dzięki ResearchGate i nieźle się wtedy wkurzyłem, że wpisano moje nazwisko do czegoś, czego nie mogłem skontrolować pod względem treści i o czego istnieniu nie wiedziałem. Znam przypadki gorsze i niestety jest ich dużo. Przypuśćmy sytuację, w której ktoś zostaje współautorem dużej publikacji za uczestnictwo w wykopaliskach, a jako, że wynikła z nich publikacja jest za długa i nie z jego specjalności, nie chce mu się swojej pracy przeczytać - to jest życie.

Podsumowując (1) i (2), a punktów łatwo jest wypisać więcej, sam fakt, że ktoś ma publikacje, niewiele znaczy w kwestii bycia "ekspertem". W sensie bardziej forumowym, posiadanie publikacji byłoby fajnym kryterium. Tylko, czy ekspert ma być od paleontologii, ma być od paleontologii kręgowców, czy ma być od dinozaurów?

PostNapisane: 21 grudnia 2019, o 19:39 

Masz oczywiście rację.
Proponowane przeze mnie kryterium jest jednoznaczne, obiektywne, zrozumiałe dla każdego, adekwatne do forum.
Trzeba określić, jaki jest cel oznakowania "ekspert" - wg mnie powinno być nim ujawnianie wobec osób spoza branży, kto jest osobą z niej.
Wg mnie ekspert to ten od paleontologii, bo to forum paleontologiczne. Nie widzę podstaw do wywyższania któreś z jej dziedzin. Że strona i forum tak się nazywa, to trudno, zaszłość.

PostNapisane: 21 grudnia 2019, o 20:04 
Dewoński labirintodont
Dewoński labirintodont

nazuul napisał(a):
Masz oczywiście rację.
Proponowane przeze mnie kryterium jest jednoznaczne, obiektywne, zrozumiałe dla każdego, adekwatne do forum.
Trzeba określić, jaki jest cel oznakowania "ekspert" - wg mnie powinno być nim ujawnianie wobec osób spoza branży, kto jest osobą z niej.
Wg mnie ekspert to ten od paleontologii, bo to forum paleontologiczne. Nie widzę podstaw do wywyższania któreś z jej dziedzin. Że strona i forum tak się nazywa, to trudno, zaszłość.
Mi się to podejście bardzo podoba. :) (1) Podoba mi się Twoje zdefiniowanie eksperta. (2) Dużo ubolewalem nad tym, że nie ma już forum paleontologia.pl, ale wystarczyłoby uznać, że pod dinozaury.com kryje się po prostu paleontologia.

PostNapisane: 21 grudnia 2019, o 22:35 
Administrator
Administrator

nazuul napisał(a):

Kryterium wciąż niejasne. Ile trzeba mieć publikacji, żeby zostać uznanym za naukowca? Jaki wkład w tę/te publikacje?

Paleontologia.pl również i mi brakuje. D.com są zbyt hermetyczne, co przyznaję z ciężkim sercem. Do zmiany tego brakuje osób i czasu.

PostNapisane: 22 grudnia 2019, o 07:57 
Dewoński labirintodont
Dewoński labirintodont

Dino napisał(a):
nazuul napisał(a):

Kryterium wciąż niejasne. Ile trzeba mieć publikacji, żeby zostać uznanym za naukowca? Jaki wkład w tę/te publikacje?
To jest proste. Powinno istnieć forum, na którym będzie mógł się wypowiedzieć każdy amator, w tym dziecko, z pytaniem, czy jego okrągły kamień jest jajem dinozaura, albo czy jego znalezisko to małż czy ramienionóg. Ogólnie rzecz biorąc wszyscy tak zaczynamy i np. paleontologia.pl była takim forum, przynajmniej w pewnym okresie swojego funkcjonowania.

W praktyce aby pokazać tym osobom bardzo początkującym, tj. takim z pytaniem o okrągły kamień-jajo dinozaura, którzy z forumowiczów są ekspertami z branży, nie trzeba od eksperta oczekiwać wiele - powiedzmy jedną publikację w piśmie recenzowanym.

Aby nie było wątpliwości w kwestii wkładu w tę publikację, niech będzie jej pierwszym autorem. Masz recenzowaną publikację jako pierwszy autor - jesteś ekspertem. Wydaje mi się, że w praktyce jeśli ktoś napisał choć jedną pracę jako główny autor, zwykł stopniowo pisać tych publikacji więcej na pozycji pierwszego lub któregoś z dalszych autorów.

Można przyjąć inne kryterium, 5 publikacji, 10 publikacji, albo 50 publikacji, ale to jest tylko forum internetowe. W 99% przypadków nie trzeba posiadać 10 prac w pismach, by powiedzieć, czy kamień z pola jest jajem dinozaura.

Czuję pewien niesmak przy tej definicji eksperta. Przy założeniu, że forum jest dinozaurowe, jest dla mnie bardzo oczywiste, że niektóre z osób niepublikujących, mają na temat dinozaurów większą wiedzę, niż niż ludzie publikujące prace w pismach (niekoniecznie o dinozaurach). Jeśli jednak uznać forum za ogólnopaleontologiczne, skala tej "niesprawiedliwości" znacznie się zredukuje.

Dla mnie nie jest jasne, o czym to jest forum. Na paleontologia.pl udzielałem się znacznie więcej niż tutaj, gdyż dla mnie dinozaury są niewielką grupą w rozległym świecie żywym. Tutaj garsta osób pokazuje swój kamień z pytaniem i ze trzem osobom chce się na te posty w ogóle odpowiedzieć.

PostNapisane: 22 grudnia 2019, o 13:00 
Paleogeński prawaleń
Paleogeński prawaleń

Piotr B. napisał(a):
Musiałem to przeoczyć lub o tym zapomnieć, bo nie pamiętam, by kiedyś tych "ekspertów" było tak wielu.

Z pamięci: Karol Sabath, Grzegorz, Dawid, Mateusz, Tomasz, Tomasz Sulej i z 2 pewnie jeszcze by się znalazło. Więc może nie 10, ale dość blisko. Od wielu lat na forum spotkasz tylko 2 z nich.

PostNapisane: 22 grudnia 2019, o 13:08 
Dewoński labirintodont
Dewoński labirintodont

szerman napisał(a):
Piotr B. napisał(a):

Z pamięci: Karol Sabath, Grzegorz, Dawid, Mateusz, Tomasz, Tomasz Sulej i z 2 pewnie jeszcze by się znalazło. Więc może nie 10, ale dość blisko. Od wielu lat na forum spotkasz tylko 2 z nich.
Zapewne przeoczyłem ten fakt, gdyż samemu siedziałem w tym czasie na paleontologia.pl/forum

PostNapisane: 22 grudnia 2019, o 14:27 

Dino napisał(a):
nazuul napisał(a):

1, obojętna kolejność. Tyle wystarczy, aby osoby z zewnątrz się zorientowały, kto siedzi w temacie.
To jednak nadal nie załatwia kwestii "niesmaku", której pisał Piotr B. Zatem - aby też zachęcić do działania w ED - za napisanie np. 50 haseł.

PostNapisane: 22 grudnia 2019, o 16:19 
Dewoński labirintodont
Dewoński labirintodont

nazuul napisał(a):
1, obojętna kolejność. Tyle wystarczy, aby osoby z zewnątrz się zorientowały, kto siedzi w temacie.
Przy obojętnej kolejności nazwisk chyba większość aktywnych użytkowników z forum miało jakąś publikację. Weźmy dla przykładu prace o Velocipes guerichi z Historical Biology, gdzie wśród siedmiu autorów jesteś Ty z Szermanem, ale nie jesteście na pierwszej pozycji (pracowników naukowo-dydaktycznych lub naukowych nie wspominam, bo oni publikacje mają zawsze).
nazuul napisał(a):
To jednak nadal nie załatwia kwestii "niesmaku", której pisał Piotr B. Zatem - aby też zachęcić do działania w ED - za napisanie np. 50 haseł.
Pomysł z 50 hasłami w ED dla mnie brzmi dobrze. Także ekspert byłby przyznany za publikację recenzowaną lub za 50 haseł w ED.

Choć wydaje mi się, że jedynie czytać publikacje i spisywać encyklopedię może być łagodniejszym doświadczeniem niż samemu jakiś prawdziwy materiał badać, opisywać i zderzać się z recenzją na serio w pismach, w których jest odsiew. Fajnie byłoby na forum promować projekty naukowe dla hobbistów-amatorów tak, by spróbowali nauki bardziej "od środka", aby paleontologia była faktycznie dla wszystkich.

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 47 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2

Strefa czasowa: UTC + 1