Apel do paleontologów

Nader specyficzny humor paleontologiczny
fot. J. Garstka
Dunkleosteus
Kambryjski trylobit
Kambryjski trylobit
Posty: 32
Rejestracja: 2 sierpnia 2023, o 13:32

Apel do paleontologów

Post autor: Dunkleosteus »

A ja chciałbym zaapelować do dzisiejszych naukowców od dinozaurów i wszelkiego paleo, aby nauczyli się stylu pracy naukowej, zwłaszcza poświęcenia naukowego od swoich dawnych nieżyjących już paleontologów, choćby z okresu międzywojennego, a najlepiej z XIX w. Dawni paleontolodzy sami organizowali wyprawy paleontologiczne, często wykładali własne oszczędności życiowe na powstanie wyprawy, często zapożyczali się, wpadali nawet w niespłacone długi. I to było prawdziwe poświecenie się nauce, dinozaurom. A dzisiaj naukowcy wszystko chcieliby dostać na przysłowiowej tacy, najlepiej na srebrnej tacy w celu podkreślenia ich autorytetu naukowego. Ładny i czysty garniturek i idzie Pan Profesurek. Spinozaura do badań naukowych na tacy, Triceratopsa, Tyranozaura i wszystko inne. Bo on jest naukowcem, często za wiele o sobie myślącym, o swoim intelekcie i jemu należy się gotowy materiał do badań. A poszukaj go sobie jak twoi koledzy 100 czy 200 lat temu! W trudzie fizycznym i psychicznym, w pocie, z piachem we włosach i oczach! Taki trud wykonuje obecnie jak i wykonywała dawniej biedna ludność Egiptu czy Maroka albo zapaleńcy w USA, aby odkryć skamieniałości dinozaurów. Z młotami, kilofami, wiertarkami, tarczami tnącymi pracują od rana do zmierzchu. Po piachu, po skałach, w jaskiniach każdego dnia.

Awatar użytkownika
kryty_niekrytyczny
Triasowy silezaur
Triasowy silezaur
Posty: 870
Rejestracja: 4 czerwca 2018, o 14:29
Lokalizacja: PL

Re: Apel do paleontologów

Post autor: kryty_niekrytyczny »

Myślę, że nie znasz zbyt wielu naukowców i opisujesz tylko swoje wyobrażenie o nich.
Poza tym, to raczej dziś więcej pracy organizacyjnej i fizycznej spoczywa na badaczach, nie wynajmują już raczej tragarzy, awanturników i kopaczy ;)
W Maroko jest dużo zbieraczy skamieniałości i producentów "skamieniałości", ale nie ma to wiele wspólnego z paleontologią.

Dunkleosteus
Kambryjski trylobit
Kambryjski trylobit
Posty: 32
Rejestracja: 2 sierpnia 2023, o 13:32

Re: Apel do paleontologów

Post autor: Dunkleosteus »

Jak to mówią: po owocach ich poznacie. Odkryć paleontologicznych dużo mniej u nas niż w wielu innych krajach. Nic dziwnego. Z takim podejściem... Nieraz widziałem w internecie, jak zabierają się za nie w terenie np. Amerykanie na swoim terytorium i ... Polacy u siebie. Różnic sporo na korzyść Amerykanów. Od zapału i wiary w odkrycie zaczynając. U nas od razu rodzą się problemy. A to nie dostało się grantu, a to za mała wysokość grantu albo jakieś przeszkody w terenie. Jak słabi grzybiarze, co łażą po lesie i wołają, że ni ma grzybów. A inny wejdzie do lasu i nakosi grzybów. W tym samym czasie i miejscu. No ni ma panie dinozaurów w Polsce. Skończyły się. :-D

Awatar użytkownika
kryty_niekrytyczny
Triasowy silezaur
Triasowy silezaur
Posty: 870
Rejestracja: 4 czerwca 2018, o 14:29
Lokalizacja: PL

Re: Apel do paleontologów

Post autor: kryty_niekrytyczny »

Skąd informacja, że w Polsce jest mało odkryć paleontologicznych??? Jeśli chodzi o dinozaury, ich występowanie zależy od paleobiogeografii. W morzu jurajskim nie żyło zbyt wiele dinozaurów 😉 Ameryka jest, poza tym, ciut większa od Polski. Po Twoich postach widać, że nie masz żadnej wiedzy o paleontologii i tylko trolujesz.

Dunkleosteus
Kambryjski trylobit
Kambryjski trylobit
Posty: 32
Rejestracja: 2 sierpnia 2023, o 13:32

Re: Apel do paleontologów

Post autor: Dunkleosteus »

Jestem Dunkleosteus. Poluję na skamieniałości z prezencją, czyli na te, które mi się spodobają wzrokowo. Wtedy poluję agresywnie (szastam dolarami). Ostatnio moimi ofiarami padają małe i całe dinozaury. Na razie z Triasu, ale za moment popłynę do Jury. Z późnej Kredy wybiorę jedynie jakieś nieduże fragmenty, bo ogromnych nie mam gdzie trzymać. Na pewno będzie Reksio z Kredy. Po udanym polowaniu czytam o mojej ofierze w literaturze naukowej.

Jak kiedyś wyglądałem, wpiszcie w google treść: Opancerzona czaszka Dunkleosteusa. Okaz trafił oczywiście do rąk prywatnych. Nie moich (w tym przypadku ustrzegłem się grzechu przeciwko paleontologii :roll: :-D ).

<posty połączone>

No wiedziałem, że jest problem. Nazywa się paleobiogeografia. Dzisiaj jest przyczyną, a następne pokolenie naukowców może zmienić zdanie na podstawie pewnych nowych odkryć, których dzisiaj wykluczyć nie możesz. Może następne pokolenie naukowców będzie po prostu wytrwalsze w poszukiwaniach.

ODPOWIEDZ