Koziorożec w Polsce?

Dyskusje na temat ssaków kopalnych.
Rafix
Prekambryjski stromatolit
Prekambryjski stromatolit
Posty: 4
Rejestracja: 9 stycznia 2015, o 22:06

Koziorożec w Polsce?

Post autor: Rafix »

Witam. :)
Ostatnio zainteresowałem się jak wyglądała fauna terenów Polski podczas ostatniego zlodowacenia oraz bezpośrednio po nim. Natrafiłem na kilka artykułów sprzed kilku lat o znalezieniu szczątków mamuta w Kotlarni. Znalezione również szczątki innych zwierząt w tym - jak informuje dr Elena Yazykova - róg niezidentyfikowanego koziorożca. Moje pytanie więc brzmi - czy już udało się ustalić do jakiego gatunku należał ten róg? W Internecie nie znalazłem żadnych o tym informacji.
Z góry dziękuję za odpowiedź oraz pozdrawiam. :)

Ag.Ent
Kredowy tyranozaur
Kredowy tyranozaur
Posty: 2286
Rejestracja: 19 marca 2009, o 20:55
Imię i nazwisko: Tomasz Skawiński
Lokalizacja: Wrocław

Re: Koziorożec w Polsce?

Post autor: Ag.Ent »

Szczerze mówiąc, nie mam pojęcia, jak wygląda sytuacja z tym rogiem, o którym piszesz, ale ogólnie jest kilka skamieniałości koziorożców z Polski - np. koziorożec alpejski/kaukaski z Jaskini Biśnik i Jaskini Ciemnej i koziorożec kaukaski z Jaskini Łokietka (z kilku innych na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej chyba też). Znane są też szczątki mogące należeć albo do owiec, albo koziorożców z Jaskini Borsuka.

Rafix
Prekambryjski stromatolit
Prekambryjski stromatolit
Posty: 4
Rejestracja: 9 stycznia 2015, o 22:06

Re: Koziorożec w Polsce?

Post autor: Rafix »

Bardzo dziękuję za odpowiedź. Masz również informacje czy został oszacowany wiek tych szczątków? Co do rogu z Kotlarni został zabrany chyba, razem z innymi szczątkami do campusu Uniwersytetu Opolskiego. Może tam udałoby się uzyskać więcej informacji.

Ag.Ent
Kredowy tyranozaur
Kredowy tyranozaur
Posty: 2286
Rejestracja: 19 marca 2009, o 20:55
Imię i nazwisko: Tomasz Skawiński
Lokalizacja: Wrocław

Re: Koziorożec w Polsce?

Post autor: Ag.Ent »

Trzeba by sprawdzić datowanie dla każdej z tych jaskiń, ale wydaje mi się, że wszystkie te kości pochodzą sprzed holocenu. Na przykład w Jaskini Biśnik koziorożce są znane z okresu zlodowacenia Odry i następującego po nim interglacjału.

Rafix
Prekambryjski stromatolit
Prekambryjski stromatolit
Posty: 4
Rejestracja: 9 stycznia 2015, o 22:06

Re: Koziorożec w Polsce?

Post autor: Rafix »

Nie pozostaje mi nic innego jak podziękować. Bardzo mi to pomogło. Poczekam jeszcze na wyniki badań do kogo należał ten róg z Kotlarni. Występowanie obu gatunków koziorożców w Polsce jest równie prawdopodobne. Przez głowę mi przelatuję także jeszcze jeden typ - wymarły europejskie gatunek Tara - Hemitragus bonali, ale nie znalazłem o nim dokładniejszych informacji.
Przy okazji mam w sumie jeszcze jedną niewiadomą, więc nie będę rozpoczynał nowego tematu. Sprawa tyczy się "dzikich koni". I właśnie w tym problem, co to za dzikie konie. Znalazłem informację, że na terenach Polski występowały konie Przewalskiego. Nie wiem czy znaleziono w Polsce szczątki, lub i w Europie, ale podobizna konia w jaskini Lascaux bardziej przypomina konia Przewalskiego niż tarpana. Sprawę utrudnia, niejasna systematyka.

Ag.Ent
Kredowy tyranozaur
Kredowy tyranozaur
Posty: 2286
Rejestracja: 19 marca 2009, o 20:55
Imię i nazwisko: Tomasz Skawiński
Lokalizacja: Wrocław

Re: Koziorożec w Polsce?

Post autor: Ag.Ent »

Nie ma sprawy.
Z końmi niestety nie bardzo pomogę, wiem tylko, że w Polsce ich kości odnajdowano na wykopaliskach archeologicznych (średniowiecznych)

Rafix
Prekambryjski stromatolit
Prekambryjski stromatolit
Posty: 4
Rejestracja: 9 stycznia 2015, o 22:06

Re: Koziorożec w Polsce?

Post autor: Rafix »

Oprócz malowideł w jaskiniach Francji przedstawiających prawdopodobnie właśnie konia Przewalskiego nie wiem czy są jakieś kopalne szczątki na terenie Europy tego gatunku. Ciekawa mapka z występowaniem konia Przewalskiego jest tutaj:
http://www.buzzle.com/articles/interest ... horse.html
Znalazłem też podobno kość konia Przewalskiego znalezionego w Niemczech wystawioną na ebay, ale wątpię w prawdziwość tego ogłoszenia... Muszą dalej więc szukać informacji.

ODPOWIEDZ