[Pytania] Mezozoiczne torbacze i najstarszy znany ssak

Dyskusje na temat ssaków kopalnych.
Awatar użytkownika
raptorek
Prekambryjski stromatolit
Prekambryjski stromatolit
Posty: 24
Rejestracja: 3 września 2012, o 17:57
Imię i nazwisko: Cezary Wódkowski
Lokalizacja: osięciny

[Pytania] Mezozoiczne torbacze i najstarszy znany ssak

Post autor: raptorek »

Mam dwa pytania. Czy ssaki w erze mezozoicznej były torbaczami i jaki jest najstarszy znany gatunek ssaka. Pozdrawiam.
,,Gdyby dinozaury przetrwałyby to przetrwałyby zasłużenie"

David M. Raup

Utahraptor
Moderator
Moderator
Posty: 2572
Rejestracja: 22 października 2007, o 18:29

Re: Ssaki w czasach dinozaurów

Post autor: Utahraptor »

W mezozoiku były i torbacze i łożyskowce :)
Były też pewnie i stekowce, ale żadnemu paleontologowi nie udało się jak dotąd znaleźć ich szczątków w skałach mezozoicznych. Poza nimi żyło wiele wymarłych grup ssaków jak wieloguzkowce i symetrodonty.
Najstarszy jest chyba Adelobasileus z Ameryki Północnej. W Polsce również poszukuje się najstarszych ssaków. :)
Biologia, UW

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8246
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Re: Ssaki w czasach dinozaurów

Post autor: nazuul »

Odpowiedź Utahraptora jest błędna (nieścisła), krytyka niżej ale najpierw wyjaśnienie i odpowiedzi na pytania raptorka.
Jeśli jakieś słowa są niezrozumiałe to zob. http://www.forum.dinozaury.com/viewtopi ... =69&t=3777

Dzisiejsze ssaki to stekowce, torbacze i łożyskowce, przy czym dwa ostatnie są ze sobą bliżej spokrewnione. Te trzy grupy Linie wiodące do tych trzech grup wyodrębniły się w ?środkowej jurze. Wiele ssaków w erze mezozoicznej należało do kladu zwierząt bliżej spokrewnionych ze współczesnymi torbaczami niż z współczesnymi łożyskowcami (np. w później kredzie w Ameryce Płn. krewniacy dzisiejszych torbaczy dominowali wśród ssaków). Poza tym żyli w mezozoiku też krewniacy współczesnych łożyskowców, stekowców, wiele grup pośrednich między nimi a także grup, które wyodrębniły się wcześniej. Odpowiedź na pytanie jaki jest najstarszy znany gatunek ssaka zależy od tego, co to znaczy "ssak". Linia prowadzące do współczesnych ssaków oddzieliła się od linii ich najbliższych współczesnych krewnych (m.in. ptaków i jaszczurek) w późnym karbonie, ponad 300 milionów lat temu (Archaeothyris i Echinerpeton, ok. 308-305 Ma [późny moskow], Kanada). Później ta linia się różnicowała i jej przedstawiciele upodabniali się coraz bardziej do ssaków (np. Dimetrodon, Cynognathus i Adelobasileus). Gdzieś trzeba postawić granicę - co uważamy za jeszcze nie ssaka a co już za ssaka. Proponuję ograniczyć się do najwęższego kladu złożonego ze stekowców, torbaczy i łożyskowców, tak jak obecnie przeważnie się rozumie w paleontologii termin Mammalia. Najstarsze ssaki w tym rozumieniu to (raczej m.in.) Amphilestes, Phascolotherium, Palaeoxonodon, Amphitherium (ok. 167 Ma [środkowy baton], Anglia), Ambondro (168-166 Ma [baton], Madagaskar), Amphibetulimus (168-166 Ma [baton], Rosja).

Ewolucję ssaków (w powyższym znaczeniu) przestawia ten obrazek.
Te trójkąty na górze reprezentują współczsne stekowce (ang. monotremes), łożyskowce (placentals) i torbacze (marsupials). Oczywiście na tym drzewku są tylko niektóre formy zaznaczone, np. Dryolestes należy do dużej grupy Dryolestoidea, której przedstawiciele zyli w też np. późnej jurze w Europie i Ameryce Płn. i w późnej kredzie w Ameryce Płd.
Obrazek
źródło: http://evolution.berkeley.edu/evolibrar ... rlymammals
Utahraptor pisze:W mezozoiku były i torbacze i łożyskowce :)
Były też pewnie i stekowce, ale żadnemu paleontologowi nie udało się jak dotąd znaleźć ich szczątków w skałach mezozoicznych.
Jeśli stwierdzasz, że żyły łożyskowce to znaczy, że używasz tych nazw w sensie stem - Eutheria (nie crown - Placentalia, bo nie jest pewne, czy Placentalia żyły w mezozoiku), ale niekonsekwentnie, bo niewątpliwe stekowce w sensie stem są oczywiście znane (np. Steropodon).
Utahraptor pisze:Najstarszy jest chyba Adelobasileus z Ameryki Północnej.
Zależy od tego, co to znaczy "ssak"
Utahraptor pisze:Poza nimi żyło wiele wymarłych grup ssaków jak wieloguzkowce i symetrodonty.
tyle grup do wyboru a pojawiło się akurat Symmetrodonta :D - nazwa tak samo problematyczna jak Prosauropoda, o ile nie bardziej.
Ostatnio zmieniony 23 marca 2013, o 21:41 przez nazuul, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: uściślenie, dodane podkreśliłem
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

Awatar użytkownika
Dinosaur Man
Karboński antrakozaur
Karboński antrakozaur
Posty: 542
Rejestracja: 19 lipca 2006, o 21:01
Imię i nazwisko: Dawid Studziński
Lokalizacja: Szczecin

Re: [Pytania] Mezozoiczne torbacze i najstarszy znany ssak

Post autor: Dinosaur Man »

nazuul pisze:Zależy od tego, co to znaczy "ssak"
Tradycyjnie, z poziomu osteologii chodzi o całkowite wyodrębnienie kostek słuchowych z układu zawiasowego szczęki. Jeśli jednak przyjmiemy za ssaka wspólnego przodka współczesnych form, to faktycznie wypada na środkową jurę, w związku z czym formy leżące filogenetycznie niżej, takie jak Adelobasileus nie będą zaliczane do ssaków w ścisłym znaczeniu. Nie do końca się zgadzam z obydwoma podejściami. Jedno i drugie jest wąskie pojęciowo. Choć i tak wiemy, niezależnie od definicji, że szufladkowanie ma znaczenie tylko arbitralne. Obiektywnie nigdy nie odpowiemy na pytanie o najstarszego ssaka.

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8246
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Re: [Pytania] Mezozoiczne torbacze i najstarszy znany ssak

Post autor: nazuul »

Dinosaur Man pisze:
nazuul pisze:Zależy od tego, co to znaczy "ssak"
Tradycyjnie, z poziomu osteologii chodzi o całkowite wyodrębnienie kostek słuchowych z układu zawiasowego szczęki.
Definicje oparte na apomorfiach są często problematyczne (ale lepsze to niż gruczoł mlekowy). Patrząc do Menga et al. (2011, Liaoconodon, doi:10.1038/nature09921) to całkowite oddzielenie kostek słuchowych nastąpiło parokrotnie (wg tej pracy Liaoconodon należy do Eutriconodonta, ale same eutrikonodonty mogą się mieścić poza grupą koronną, co komplikuje obraz).
Dinosaur Man pisze:Jeśli jednak przyjmiemy za ssaka wspólnego przodka współczesnych form, to faktycznie wypada na środkową jurę, w związku z czym formy leżące filogenetycznie niżej, takie jak Adelobasileus nie będą zaliczane do ssaków w ścisłym znaczeniu. Nie do końca się zgadzam z obydwoma podejściami. Jedno i drugie jest wąskie pojęciowo. Choć i tak wiemy, niezależnie od definicji, że szufladkowanie ma znaczenie tylko arbitralne. Obiektywnie nigdy nie odpowiemy na pytanie o najstarszego ssaka.
Ważne żebyśmy znali ewolucję tych form, nazewnictwo ma tylko ułatwiać komunikację, żeby było wiadomo, o czym mowa (tak na marginesie, to "obiektywność" nie wydaje mi się odpowiednim słowem, bo nazwy nie mają obiektywnego ani subiektywnego znaczenia, tylko takie jakie im nadajemy, raczej powiedziałbym "chyba nigdy nie będzie jednej odpowiedzi na pytanie o najstarszego ssaka, bo nazwa "ssak" ma wiele znaczeń - spory zakres nieostrości: są takie zwierzęta, które na pewno każdy uzna za ssaki ale jest też sporo takich, co do których dla jednego to ssaki a dla drugiego nie).
Do Mammalia można np. Sinoconodon kłaść, ale wygodne jest ograniczenie do grupy koronnej, właściwie to czemu "ssaki" to nie ma być nawet Pan-Mammalia? :wink:
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

Awatar użytkownika
Dinosaur Man
Karboński antrakozaur
Karboński antrakozaur
Posty: 542
Rejestracja: 19 lipca 2006, o 21:01
Imię i nazwisko: Dawid Studziński
Lokalizacja: Szczecin

Re: [Pytania] Mezozoiczne torbacze i najstarszy znany ssak

Post autor: Dinosaur Man »

Zgadza się, nie chodzi tu o obiektywność tylko dowolność doboru cech diagnostycznych.
nazuul pisze:wygodne jest ograniczenie do grupy koronnej, właściwie to czemu "ssaki" to nie ma być nawet Pan-Mammalia? :wink:
Zawsze podobała mi się taka koncepcja-oznaczałaby po prostu wyodrębnienie ze ssaków dzisiejszych zauropsydów i ich przodków, automatycznie synonimizację z synapsydami. I nikt nie miałby wątpliwości.

Awatar użytkownika
raptorek
Prekambryjski stromatolit
Prekambryjski stromatolit
Posty: 24
Rejestracja: 3 września 2012, o 17:57
Imię i nazwisko: Cezary Wódkowski
Lokalizacja: osięciny

Re: [Pytania] Mezozoiczne torbacze i najstarszy znany ssak

Post autor: raptorek »

Dzięki za obszerne wyjaśnienie. Tego mi było trzeba. Pozdro :)
,,Gdyby dinozaury przetrwałyby to przetrwałyby zasłużenie"

David M. Raup

d_m

Re: [Pytania] Mezozoiczne torbacze i najstarszy znany ssak

Post autor: d_m »

Dinosaur Man pisze:Zawsze podobała mi się taka koncepcja-oznaczałaby po prostu wyodrębnienie ze ssaków dzisiejszych zauropsydów i ich przodków, automatycznie synonimizację z synapsydami. I nikt nie miałby wątpliwości.
Eksperymenty z sierścią i "nowoczesną" fizjologią i anatomią były długotrwałym procesem, trwającym jeszcze przed oddzieleniem się ssaczego crown, więc również moim zdaniem "gady ssakokształtne" z powodzeniem można zaliczać do ssaków sensu lato (tak jest chyba w klasyfikacji na końcu Dziejów życia na Ziemi Dzika, ale musiałbym sprawdzić), a zauropsydy nazywać gadami, niejako stabilizując historyczną nazwę gady/reptilia jako określenie kladu ;P

Ag.Ent
Kredowy tyranozaur
Kredowy tyranozaur
Posty: 2286
Rejestracja: 19 marca 2009, o 20:55
Imię i nazwisko: Tomasz Skawiński
Lokalizacja: Wrocław

Re: [Pytania] Mezozoiczne torbacze i najstarszy znany ssak

Post autor: Ag.Ent »

Ssaki = Pan-Mammalia? Nie podoba mi się :P Taka koncepcja jest sprzeczna z tradycją i "chłopskim rozumem" - większość "zwykłych" ludzi sądzi, że Dimetrodon jest raczej dinozaurem niż czymś bliższym ssakom.
Natomiast, w przeciwieństwie do Dinosaur Mana, jestem przeciwny synonimizacji Pan-Mammalia i Synapsida - drugą z tych nazw zastrzegłbym dla kladu mającego czaszkę synapsydalną, co byłoby bardziej zgodne z nazwą.

Nie lubię, kiedy jedna z dwóch często używanych, "niemal synonimicznych" nazw uległaby usunięciu z nomenklatury, więc, co do Reptilia/Sauropsida też wprowadziłbym rozróżnienie - Reptilia jako crown (jaszczurka+wąż+hatteria+krokodyl), a Sauropsida jako total group (contra Modesto i Anderson 2004). Podobnie postąpiono np. z Urodela/Caudata i Anura/Salientia wśród płazów.
nazuul pisze:Dzisiejsze ssaki to stekowce, torbacze i łożyskowce, przy czym dwa ostatnie są ze sobą bliżej spokrewnione. Te trzy grupy wyodrębniły się w ?środkowej jurze.
To chyba też wymaga drobnego doprecyzowania ;) To klad obejmujący te trzy grupy pojawił się w jurze, natomiast same grupy - najprawdopodobniej dopiero sporo później.

Jeśli przyjąć filogenezę wg O'Leary i in. (2013) to Placentalia musiały pojawić się jeszcze pod koniec kredy (nawet jeśli nie brać pod uwagę Protungulatum coombsi z Hell Creek; Archibald i in. 2011).

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8246
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Re: [Pytania] Mezozoiczne torbacze i najstarszy znany ssak

Post autor: nazuul »

Ag.Ent pisze:
nazuul pisze:Dzisiejsze ssaki to stekowce, torbacze i łożyskowce, przy czym dwa ostatnie są ze sobą bliżej spokrewnione. Te trzy grupy wyodrębniły się w ?środkowej jurze.
To chyba też wymaga drobnego doprecyzowania ;) To klad obejmujący te trzy grupy pojawił się w jurze, natomiast same grupy - najprawdopodobniej dopiero sporo później.
Chyba tak, ale znów zależy. Linie wiodące ku dzisiejszym przedstawicielom wyodrębniły się zapewne środkowej jurze (stemy Eutheria i Metatheria).
Ag.Ent pisze:Jeśli przyjąć filogenezę wg O'Leary i in. (2013) to Placentalia musiały pojawić się jeszcze pod koniec kredy (nawet jeśli nie brać pod uwagę Protungulatum coombsi z Hell Creek; Archibald i in. 2011).
może źle rozumiem, ale wydaje mi się, że wg filogenezy O'Leary i in. granicę K/Pg przechodzi jedna linia wiodąca ku grupie koronnej, która rozgałęzia się po K/Pg (same Protungulatum może znajdować się poza grupą koronną).
Jak dla mnie, nie ma niepodważonych dowodów na Placentalia (crown) w kredzie.
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

Ag.Ent
Kredowy tyranozaur
Kredowy tyranozaur
Posty: 2286
Rejestracja: 19 marca 2009, o 20:55
Imię i nazwisko: Tomasz Skawiński
Lokalizacja: Wrocław

Re: [Pytania] Mezozoiczne torbacze i najstarszy znany ssak

Post autor: Ag.Ent »

nazuul pisze:Chyba tak, ale znów zależy. Linie wiodące ku dzisiejszym przedstawicielom wyodrębniły się zapewne środkowej jurze (stemy Eutheria i Metatheria).
Owszem, ale "stekowce", "torbacze" i "łożyskowce" - jednak raczej nie (bo każda z tych trzech nazw odnosi się do kladu koronowego - przynajmniej w tej dyskusji). Na określenie ich "total groups" (Prototheria, Metatheria, Eutheria) są inne nazwy w języku polskim. Ale to czepialstwo z mojej strony, sprawa nieistotna.
nazuul pisze:może źle rozumiem, ale wydaje mi się, że wg filogenezy O'Leary i in. granicę K/Pg przechodzi jedna linia wiodąca ku grupie koronnej, która rozgałęzia się po K/Pg (same Protungulatum może znajdować się poza grupą koronną).
Kladogramowo tak, ale spójrz na wiek Protungulatum donnae i na jego pozycję wg O'Leary i in. (bazalny przedstawiciel Pan-Euungulata) - nie wierzę, że w ciągu tak krótkiego czasu po wymieraniu mógł zajść aż taki "wybuch" ssaków.
To, czy taka pozycja Protungulatum jest prawidłowa, to już inna sprawa. Ciekaw jestem, jaki wpływ na analizę O'Leary i in. miałoby dodanie Juramaia...

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8246
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Re: [Pytania] Mezozoiczne torbacze i najstarszy znany ssak

Post autor: nazuul »

Ag.Ent pisze:
nazuul pisze:Chyba tak, ale znów zależy. Linie wiodące ku dzisiejszym przedstawicielom wyodrębniły się zapewne środkowej jurze (stemy Eutheria i Metatheria).
Owszem, ale "stekowce", "torbacze" i "łożyskowce" - jednak raczej nie (bo każda z tych trzech nazw odnosi się do kladu koronowego - przynajmniej w tej dyskusji). Na określenie ich "total groups" (Prototheria, Metatheria, Eutheria) są inne nazwy w języku polskim. Ale to czepialstwo z mojej strony, sprawa nieistotna.
Pierwszy mój post w tym temacie nie wskazuje jednoznacznie, w jakim znaczeniu pisałem o tych grupach ("stekowce", "torbacze" i "łożyskowce"), starałem się pisać najprościej jak idzie (złoty środek między prostotą a ścisłością wywodu jest dość trudny do osiągnięcia, normalnie to bym inaczej to napisał :wink: ), nie chciałem wprowadzać wielu nazw i wyszło jak wyszło.
Faktycznie, Metatheria to ssaki niższe, Eutheria wyższe a jeszcze są jajorodne (tak jest na wikipedii). Patrzcie co to się robi, człowiek czyta tylko po angielsku o tym a polskich nazw nawet nie zna! :lol:
Ag.Ent pisze:
nazuul pisze:może źle rozumiem, ale wydaje mi się, że wg filogenezy O'Leary i in. granicę K/Pg przechodzi jedna linia wiodąca ku grupie koronnej, która rozgałęzia się po K/Pg (same Protungulatum może znajdować się poza grupą koronną).
Kladogramowo tak, ale spójrz na wiek Protungulatum donnae i na jego pozycję wg O'Leary i in. (bazalny przedstawiciel Pan-Euungulata) - nie wierzę, że w ciągu tak krótkiego czasu po wymieraniu mógł zajść aż taki "wybuch" ssaków.
Wg autorów właśnie tak było :wink: . Oczywiście to hipoteza skrajna (zegary molekularne też wydają mi się skrajne), ale nie jestem w stanie na czuja określić, czy to mało prawdopodobne.
Ag.Ent pisze:Ciekaw jestem, jaki wpływ na analizę O'Leary i in. miałoby dodanie Juramaia...
nom :) (na pewno bardziej interesujące niż dodanie Haplocheirus do macierzy Agnolina i Novasa)
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

Awatar użytkownika
Ceratopsian24
Sylurski akantod
Sylurski akantod
Posty: 120
Rejestracja: 1 kwietnia 2013, o 20:37
Imię i nazwisko: Daniel Wiecheć
Lokalizacja: Trzebinia
Kontakt:

Re: Ssaki w czasach dinozaurów

Post autor: Ceratopsian24 »

nazuul pisze:Odpowiedź Utahraptora jest błędna (nieścisła), krytyka niżej ale najpierw wyjaśnienie i odpowiedzi na pytania raptorka.
Jeśli jakieś słowa są niezrozumiałe to zob. http://www.forum.dinozaury.com/viewtopi ... =69&t=3777

Dzisiejsze ssaki to stekowce, torbacze i łożyskowce, przy czym dwa ostatnie są ze sobą bliżej spokrewnione. Te trzy grupy Linie wiodące do tych trzech grup wyodrębniły się w ?środkowej jurze. Wiele ssaków w erze mezozoicznej należało do kladu zwierząt bliżej spokrewnionych ze współczesnymi torbaczami niż z współczesnymi łożyskowcami (np. w później kredzie w Ameryce Płn. krewniacy dzisiejszych torbaczy dominowali wśród ssaków). Poza tym żyli w mezozoiku też krewniacy współczesnych łożyskowców, stekowców, wiele grup pośrednich między nimi a także grup, które wyodrębniły się wcześniej. Odpowiedź na pytanie jaki jest najstarszy znany gatunek ssaka zależy od tego, co to znaczy "ssak". Linia prowadzące do współczesnych ssaków oddzieliła się od linii ich najbliższych współczesnych krewnych (m.in. ptaków i jaszczurek) w późnym karbonie, ponad 300 milionów lat temu (Archaeothyris i Echinerpeton, ok. 308-305 Ma [późny moskow], Kanada). Później ta linia się różnicowała i jej przedstawiciele upodabniali się coraz bardziej do ssaków (np. Dimetrodon, Cynognathus i Adelobasileus). Gdzieś trzeba postawić granicę - co uważamy za jeszcze nie ssaka a co już za ssaka. Proponuję ograniczyć się do najwęższego kladu złożonego ze stekowców, torbaczy i łożyskowców, tak jak obecnie przeważnie się rozumie w paleontologii termin Mammalia. Najstarsze ssaki w tym rozumieniu to (raczej m.in.) Amphilestes, Phascolotherium, Palaeoxonodon, Amphitherium (ok. 167 Ma [środkowy baton], Anglia), Ambondro (168-166 Ma [baton], Madagaskar), Amphibetulimus (168-166 Ma [baton], Rosja).

Ewolucję ssaków (w powyższym znaczeniu) przestawia ten obrazek.
Te trójkąty na górze reprezentują współczsne stekowce (ang. monotremes), łożyskowce (placentals) i torbacze (marsupials). Oczywiście na tym drzewku są tylko niektóre formy zaznaczone, np. Dryolestes należy do dużej grupy Dryolestoidea, której przedstawiciele zyli w też np. późnej jurze w Europie i Ameryce Płn. i w późnej kredzie w Ameryce Płd.
Obrazek
źródło: http://evolution.berkeley.edu/evolibrar ... rlymammals
Utahraptor pisze:W mezozoiku były i torbacze i łożyskowce :)
Były też pewnie i stekowce, ale żadnemu paleontologowi nie udało się jak dotąd znaleźć ich szczątków w skałach mezozoicznych.
Jeśli stwierdzasz, że żyły łożyskowce to znaczy, że używasz tych nazw w sensie stem - Eutheria (nie crown - Placentalia, bo nie jest pewne, czy Placentalia żyły w mezozoiku), ale niekonsekwentnie, bo niewątpliwe stekowce w sensie stem są oczywiście znane (np. Steropodon).
Utahraptor pisze:Najstarszy jest chyba Adelobasileus z Ameryki Północnej.
Zależy od tego, co to znaczy "ssak"
Utahraptor pisze:Poza nimi żyło wiele wymarłych grup ssaków jak wieloguzkowce i symetrodonty.
tyle grup do wyboru a pojawiło się akurat Symmetrodonta :D - nazwa tak samo problematyczna jak Prosauropoda, o ile nie bardziej.
Wow, Twoja wiedza jest naprawdę bardzo duża.! :shock: :D
Według Mnie ssaki żyły już przed dinozaurami,chyba to jest nawet prawda( :lol: ) chociaż sam nie wiem... Wydaje mi się że podział na grupy jest już czymś więcej niż tylko podzieleniem zwierząt na ssaki/ptaki itp. czasem jest to tak skomplikowane,że trudno gdzie kolwiek dany gatunek przydzielić :shock: :wink:
Obrazek
I Love Migration in Kenya and Tanzania :)

ODPOWIEDZ