Strona 1 z 1

Budowa szczęk synapsydów

: 7 marca 2012, o 23:44
autor: Dinosaur Man
Mam pytanie co do szczegółów budowy, mianowicie chodzi mi o wystającą płytkę kości kątowej (załącznik) rozrastającą się już u pelykozaurów, a która to kość u ssaków przekształciła się w kość bębenkową. Domyślam się, że od wewnętrznej strony był przyczepiony któryś z mięśni skrzydłowych ( jeśli nie, to, no właśnie, do czego to mogło służyć?). Czemu miałaby służyć ta płytka i jak w trakcie ewolucji doszło do zamiany funkcji kości kątowej na bębenkową?
Umieściłem temat w ssakach, bo nie ma specjalnego działu dla synapsydów.

Re: Budowa szczęk synapsydów

: 9 marca 2012, o 15:43
autor: Tomasz Singer
Prawdopodobnie już we wczesnej ewolucji synapsydów tylna część żuchwy była odpowiedzialna za słyszenie. To przynajmniej słyszałem na wykładach z paleozoologi kręgowców.
Ta płytka jak widać powstawała na zewnętrznej powierzchni żuchwy więc nie miała kontaktu z mięśniami skrzydłowymi. prawdopodobnie zaczęła się na nim opierać błona bębenkowa.

Re: Budowa szczęk synapsydów

: 9 marca 2012, o 19:20
autor: Dinosaur Man
To w sumie wyjaśniałoby ewolucyjne dążenie do doskonalenia aparatu słuchu w tej linii od samego początku. Ciekawa kwestia, również z perspektywy rekonstrukcji, ilustratorzy często intuicyjnie pomijają tą blaszkę uznając za nieistotne, lub właśnie odbierając to jako przyczep mięśni. Umiejscowienie bębenka w tym miejscu oznaczałoby, że niektóre synapsydy (zwłaszcza terapsydy) posiadałyby otwór uszny w pobliżu lub wręcz na dolnej szczęce jak wynika z położenia blaszki.
Na wielu skamieniałościach wygląda, jakby przyczep mięśni znajdował się na zewnętrznej stronie blaszki. Czy możliwe, że to przyczep dla wychodzącego na zewnętrzną stronę dolnej szczęki mięśnia adductor mandibulae?

Re: Budowa szczęk synapsydów

: 12 marca 2012, o 11:04
autor: Dinosaur Man
Moje dalsze poszukiwania w tym temacie doprowadziły mnie do wniosków, że przynajmniej do momentu, gdy kość zębowa nie zaczęła przejmować funkcji dominującej w szczęce, mięśnie wewnętrzne, takie jak adductor mandibulae spełniały funkcję mięśni skrzydłowych. Blaszka kości kątowej mogła być zajęta przez właśnie ten mięsień od spodu, ale bardziej prawdopodobne się wydaje, że ta przestrzeń była wypełniona powietrzem (Evolution of the vertebrate auditory system, 149). U większości terapsydów adductor mandibulae externus wchodził na zewnętrzną część kości kątowej górnej (surangular) przyjmując funkcję podobną do masseter, gdyż na większości okazów dolna szczęka jest właśnie zwężona w tym miejscu, czyli dokładnie jak u "gadów". Ciekawostką jest, że wczesne synapsydy mogły posiadać podwójny system bębenków- jeden gadzi, przy kości kwadratowej, drugi, formujący się ssaczy, jeszcze na żuchwie, jak wynika z tego artykułu.