Pazury Smilodona?

Dyskusje na temat ssaków kopalnych.
Sabretooth
Prekambryjski stromatolit
Prekambryjski stromatolit
Posty: 2
Rejestracja: 22 grudnia 2008, o 11:15
Lokalizacja: Wrocław

Pazury Smilodona?

Post autor: Sabretooth »

Witam wszystkich. Od nietak dawna interesuję się palenteologią a zwłaszcza wymarłymi ssakami (szczególnie Smilodonem). Mam pytanie, które dość mocno mnie intryguje. Mianowićie: Czy Smilodony miały wysuwane pazaury tak jak współczene kotowate? Nigdzie nie jest o tym napomniane. Nie moge również znaleść zdjęcia szkieletu na którym byłoby to widoczne. Z góry dziękuję i przepraszam za popełnianie błędów staram się pisać poprawnie, ale mam dysleksje.

Justyna
Sylurski akantod
Sylurski akantod
Posty: 132
Rejestracja: 15 marca 2006, o 20:15
Lokalizacja: Opole

Post autor: Justyna »

Tak ;) - jego współczesnym najbliższym krewnym jest jaguar, któremu chowają się pazury. Poza tym tylko gepardom nie chowają się pazury, a smilodony raczej ich nie przypominały :wink:

Poprawiłem Ci literówki :P Dawid

Awatar użytkownika
hanys
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1012
Rejestracja: 24 lipca 2008, o 14:37
Lokalizacja: beWYRYhills

Post autor: hanys »

Justyna pisze:Tak ;) - jesgo spółczesnym najblizszym krewnym jest jaguar, któremu chowaja sie pazury. po za tym tylko gepardom nie chowają sie pazury, a smilodony raczej ich nie przymopminały :wink:
no nie wiem :)
smilodon zaliczany jest do innej podrodziny i nie ma żadnych bliskich żyjących krewnych

Smilodon potrafił wciągać pazury
The fossil specimens demonstrate that these big cats had retractable claws, in common with most members of the cat family including the domestic cat (Felis silvestris catus). The Sabre-Tooth claws were long and re-curved in shape making them the animals most formidable weapons, ideal for spearing the body of prey and holding on enabling the victim to be pulled down to the ground, for despatching with those massive canines, which would have severed arteries in the neck. Smilodon like a domestic cat could also dig its claws into the skin further by closing the extended claws, much in the same way as we might close our fingers around an object when we pick it up. This would dig the points of the claws further into the animal's hide and make escape much more difficult.

Awatar użytkownika
Kahless
Karboński antrakozaur
Karboński antrakozaur
Posty: 588
Rejestracja: 23 kwietnia 2008, o 11:11
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Post autor: Kahless »

Smilodon nie jest spokrewniony blisko z żadnym z dzisiejszych kotowatych. Do jaguara upodobniała go jedynie bardzo silna muskulatura i masywna budowa ciała. Odnośnie pazurów, podobnie jak u niemal wszystkich kotów były wysówane, co ciekawe pazur na pierwszym palcu przedniej łapy był znacznie wiekszy od pozostałych pazurów i stanowił zapewne pomoc podczas powalania dużej zdobyczy. Wśród machajrodontów niewysówalne pazury (podobnie jak u geparda) posiadali przedstawiciele rodzaju Homotherium. Wielu badaczy wnioskuje przez to, że homoteria podobnie jak gepardy polowały na swoją zdobycz ścigając ją. Za tym sposobem polowania przemawiają również inne szczegóły budowy tych kotów.

Sabretooth
Prekambryjski stromatolit
Prekambryjski stromatolit
Posty: 2
Rejestracja: 22 grudnia 2008, o 11:15
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Sabretooth »

Dzięki właśnie moje pytanie jest sprowokowane tym, że w niektórych niekoniecznie historycznych i zawierających prawdę filmach jego paury są wciągnięte cały czas i na dodatek są ostre jak u kota a to nie dokońca możliwe bo zcierałyby się. Są też teraz nowe pomysły na temat tego jak polowały szblastozębne i po co im były te wspaniałe kły. Co do podobieństwa do współczesnych: posiadały również kość gnykową umożliwiającą wydawanie takich dźwięków jak ryk. Reansumując twórcy filmów powinni być bardzej szczegółowi. Są domniemania, że te kotowate polowały jak współczesne lwy tzn. w grupach. Wiecie coś na ten temat?

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8245
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Post autor: nazuul »

Sabretooth pisze:Są domniemania, że te kotowate polowały jak współczesne lwy tzn. w grupach. Wiecie coś na ten temat?
Znalazłem tyle:

Artykuł naukowy - niestety tylko abstrakt, pierwsza strona i suplement są za friko
http://journals.royalsociety.org/conten ... 0d99e&pi=0

News z National Geographic
http://news.nationalgeographic.com/news ... ooths.html
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

ODPOWIEDZ