Strona 1 z 1

WspĂłlny przodek waleni i hipoptamĂłw opisany!

: 23 grudnia 2007, o 12:56
autor: Sebastian
Od niedawna walenie i hipopotamy sa łączone w spólny klad Whippomorpha. Klasyfikacja taka do niedawna oparta była jedynie na badaniach genetycznych i molekularnych, ale już od dziś znamy pierwszy kopalny dowód potwierdzający nowy podział ssaków- jest nim mały wodno-ziemny zwierzak Indohyus.
Ważący tylko 50 kg zwierzak to pradziad 3600 razy cięższego płetwala błękitnego oraz innych waleni, a takĹźe hipopotamĂłw - przekonuje w “Nature” Hans Thewissen, prof. anatomii z Northeastern Ohio Universities Colleges of Medicine and Pharmacy w Rootstown.

Nazwany Indohyus zwierzak naleĹźał do parzystokopytnych i przypominał małego jelonka. Naukowcy odnaleĹşli jego szczątki sprzed 48 mln lat w Kaszmirze. Ich badania wykazały kilka podobieństw w budowie czaszki oraz ucha współczesnych waleni i prehistorycznego “jelonka”, ktĂłrych nie ma u innych parzystokopytnych. Naukowcy ustalili rĂłwnieĹź, Ĺźe Indohyus Ĺźył w wodzie.

Świadczy o tym badanie składu izotopĂłw tlenu w jego zębach - jest on podobny jak u dzisiejszych zwierząt wodnych. Kolejny dowĂłd to jego kości, ktĂłre miały wyjątkowo grubą warstwę zewnętrzną. Budową przypominają kości hipopotamĂłw, ktĂłrym dodatkowy ciężar pomaga chodzić po dnie zbiornika. “Jelonek” teĹź najpewniej to robił, bo jego nogi nie były przystosowane do pływania.

Oczywiście z miniaturowego jelonka nie od razu wyrosły walenie. Proces przejścia ze środowiska lądowego do wodnego wymagał powolnych przystosowań. Polegały one przede wszystkim na wykształceniu nowego sposobu poruszania się i zmianach fizjologicznych, które umożliwiły życie w dużo gęstszym od powietrza środowisku. Zwierzęta musiały wypracować nowe sposoby dostrzegania i polowania, stworzyć skuteczny sposób oddychania -wszak są to ssaki i oddychają płucami, a nie skrzelami. Dlatego nozdrza z przodu pyska przewędrowały na sam szczyt czaszki.
http://bi.gazeta.pl/im/8/4778/z4778418X.jpg
Rekonstrukcja zwierzaka

http://bi.gazeta.pl/im/8/4781/z4781818X.jpg
Drzewo genealogiczne bez udziału mezonychów (przodków waleni) oraz Anthracotheriidae (przodków hipopotamów). Te dwie, niewymienione grupy miały wspólnego przodka Indohyus