Na dwĂłch nogach od ponad 21 milionĂłw lat?

Dyskusje na temat ssaków kopalnych.
Awatar użytkownika
Sebastian
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1336
Rejestracja: 2 lipca 2006, o 13:32
Imię i nazwisko: Sebastian Oziemski
Lokalizacja: Harlow, Essex, UK

Na dwĂłch nogach od ponad 21 milionĂłw lat?

Post autor: Sebastian »

Archeowieści pisze:Na dwóch nogach od ponad 21 milionów lat?
Amerykański biolog ewolucyjny dr Aaron Filler uważa, że chodzenie na dwóch nogach nie jest wyjątkową cechą, która odróżnia ludzi od małp człekokształtnych. Co więcej, jego zdaniem to chodzące za pomocą czterech kończyn szympansy, goryle i orangutany mogą być odmieńcami, a nie ludzie.

Pracujący w Cedars Sinai Medical Center's Institute for Spinal Disorders w Los Angeles Filler przeanalizował zmiany w budowie kręgosłupa ponad 200 ssaków żyjących w ciągu ostatnich 250 milionów lat. Jego zdaniem w pewnym momencie doszło u jakiegoś ssaka do mutacji, która tak zmieniła jego budowę, że poruszanie się na czterech nogach stało się niewygodne. Filler przekonuje, że wiele wymarłych już małp poruszało się na dwóch nogach, a budowa ich ciał bardzo przypominała naszą.

Najstarszym przykładem takiej małpy ma być zdaniem amerykańskiego biologa Morotopithecus bishopi, który żył w Ugandzie ponad 21 milionów lat temu. To w nim według Fillera należy upatrywać przodka ludzi. Goryle, szympansy i orangutany są zaś potomkami wyprostowanych małp, ale z jakichś powodów zdecydowały się poruszać na czterech nogach.

Filler uważa też, że pierwsze dwunożne istoty mogły chodzić po drzewach, a nie po ziemi. - Jeśli spojrzycie na młode siamangi, które są gatunkiem gibbonów, to zobaczycie, że chodzą na dwóch nogach. To jest ich naturalny sposób poruszania się. Nigdy nie chodzą na czworaka - przekonuje Filler. To że dwunożny chód mógł mieć swe początki na drzewach stwierdzili niedawno naukowcy, którzy obserwowali orangutany.

Za najstarsze dwunożne istoty uznawano dotąd Orrorina tugenensis i Sahelanthropusa tchadensis, które żyły około 6 milionów lat temu. Zdaniem Fillera między nimi a Morotopithecusem były jeszcze co najmniej trzy dwunożne małpy.

ODPOWIEDZ