Strona 1 z 1

Neandertalczycy dotarli do Ałtaju

: 1 października 2007, o 16:02
autor: Sebastian
Neandertalczycy dotarli do Ałtaju
Obszar na którym żyli nasi kuzyni neandertalczycy przesunął się właśnie 2000 kilometrów na wschód. Badania genetyczne materiału pobranego z fragmentów kości znalezionych w jaskini Okładnikowa w górach Ałtaj wykazały, że są to szczątki neandertalczyków. Dotychczas najbardziej wysuniętym na wschód miejsccem, gdzie odkryto szczątki naszych wymarłych kuzynów był Uzbekistan (notabene pierwsze dowody pobytu neandertalczyków w tym kraju odnalazł w 1938 r. w Teszik-Tasz Aleksy Okładnikow).

Odkryte w latach 80. ubiegłego wieku szczątki z jaskini Okładnikowa mają 30 i 38 tysięcy lat. Naukowcy nie byli w stanie ustalić, do którego gatunku człowieka należą, gdyż są to tylko drobne fragmenty. Jedyną szansę na rozwiązania zagadki dawały badania genetyczne. Przeprowadził je renomowany zespół kierowany przez Svante Pääbo z Instytutu Maksa Plancka w Lipsku (Niemcy). Okazało się, że mitochondrialne DNA z ałtajskich szczątków prawie idealnie pasuje do DNA uzyskanego z kości neandertalczyka z Belgii.

Badania nie przekonały jednak wszystkich naukowców. Paleoantropolog Eric Trinkaus z Washington University w St Louis (Missouri, USA). uważa, że inne gatunki dawnych ludzi mogły mieć takie samo mitochondrialne DNA jak neandertalczycy.