Nowe szczątki praludzi z Dmanisi

Dyskusje na temat ssaków kopalnych.
Awatar użytkownika
Sebastian
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1336
Rejestracja: 2 lipca 2006, o 13:32
Imię i nazwisko: Sebastian Oziemski
Lokalizacja: Harlow, Essex, UK

Nowe szczątki praludzi z Dmanisi

Post autor: Sebastian »

Archeowiesci pisze:Nowe szczątki praludzi z Dmanisi
Gruzińskie Dmanisi stało się sławne w latach 90. ubiegłego wieku, gdy odkryto w nim kilka fragmentów czaszek należących do wczesnych Homo. Mające 1,8 mln lat szczątki były dla naukowców wielkim zaskoczeniem, gdyż nie spodziewali się oni, że ludzie tak wcześnie opuścili Afrykę. Fragmenty czaszek przypominały co prawda czaszki Homo erectus, którzy według naukowców opuścili Afrykę około 1,5 mln lat temu, ale były zdecydowanie mniejsze (miały marne 600-680 cm sześć. pojemności, podczas gdy wczesny Homo erectus miał 750-900 cm sześć.). Z tego powodu dla osobników z Dmanisi stworzono nowy gatunek - Homo georgicus.

W najnowszym Nature David Lordkipanidze z Gruzińskiego Muzeum Narodowego w Tbilisi, który kieruje wykopaliskami w Dmanisi, poinformował o odkryciu w ostatnich latach ponad 30 skamieniałych kości sprzed 1,77 mln lat należących do czterech osobników. Dzięki nim naukowcy mogli wreszcie poznać budowę ramion i nóg ludzi z Dmanisi.

Okazało się, że ramiona ludzi z Dmanisi były prymitywniejsze od ramion Homo erectusa, ale za to nogi były już w pełni dostosowane do długich marszy, tak samo jak u Homo erectusa. Ludzie z Dmanisi mieli już też podobne proporcje ciała jak my, ale byli mali. Mieli najwyżej 1,5 m wzrostu i ważyli około 50 kg

d_m

Post autor: d_m »

Ciekawe rzeczy się ostatnio okazują w kwestii naszych praprzodków. Jak podaje samo Nature (http://www.nature.com/nature/journal/v4 ... 20-06.html) chodzi o to, że opisano nowy materiał kostny, który zdaje się wskazywać, że hominidzi z Dmanisi byli prymitywniejsi niż dotychczas sądzono - bliżsi etapowi Homo habilis niż Homo erectus. Dotychczas w miarę dobrze poznane były czaszki i żuchwy prymitwynych Homo - tu opisane są kości szkieletu pozaczaszkowgo, które wykazują mozaikowe cechy. Co ciekawe - hominid z Dmanisi jest bardzo podobny do nowych szczątków z Kenji, o których Nature pisało na początku sierpnia, a my wkrótce potem: http://www.ava.nazwa.pl/dinozaury/index ... Itemid=616. Czyżby ten sam gatunek...?

ODPOWIEDZ