Nowy gatunek wielkiej małpy sprzed 10 mln lat

Dyskusje na temat ssaków kopalnych.
Awatar użytkownika
Timi
Sylurski akantod
Sylurski akantod
Posty: 177
Rejestracja: 24 kwietnia 2006, o 17:42
Imię i nazwisko: Tomasz Rutkowski
Lokalizacja: Bełchatów
Kontakt:

Nowy gatunek wielkiej małpy sprzed 10 mln lat

Post autor: Timi »

Skamieniałe szczątki nowego gatunku wielkich małp sprzed około 10 mln lat odkryto w Etiopii. Ich badania pozwalają sądzić, że ewolucyjne linie ludzi i wielkich małp z Afryki mogły się rozdzielić o wiele wcześniej, niż sądzono - informuje najnowszy numer "Nature.
Nowy gatunek nazwano Chororapithecus abyssinicus. Jego odkrywcy - naukowcy z Japonii i Etiopii uznali, że jest on przedstawicielem najstarszych znanych naczelnych bezpośrednio spokrewnionych ze współczesnymi gorylami, szympansami i pawianami.


Szczątki zwierzęcia - kieł i zęby trzonowe - znaleziono około 170 km na wschód od stolicy Etiopii, Addis Abeby. Naukowcy uznali, że pochodzą one od wielkiej małpy i zwrócili uwagę na ich podobieństwo do zębów współczesnych goryli.
Do niedawna skamieniałości dawnych hominidów obejmowały okres do 6 mln lat temu. Z powodu znikomej ilości skamieniałych szczątków organizmów człekokształtnych z Afryki subsaharyjskiej, które pochodziłyby z okresu późniejszego (pomiędzy 12 a 7 mln lat temu), do niedawna nic nie było wiadomo o faktycznym czasie i sposobie wyodrębnienia się afrykańskich małp i linii hominidów.

Większość wyników różnych badań każe przyjmować, że linie te rozdzieliły się dość późno. Mówi się o 5-6 mln lat temu w przypadku linii ludzi i szympansów oraz o 6-8 mln lat temu - dla linii ludzi i goryli. Dodatkowo niektóre analizy paleontologiczne i molekularne zakładają euroazjatyckie pochodzenie małp afrykańskich i kladu naczelnych. Klad jest to grupa organizmów mających wspólnego przodka, obejmująca wszystkie wywodzące się z niego grupy potomne.

Nowe znalezisko wskazuje na Afrykę i każe przesunąć wstecz moment rozejścia się linii rozwojowych ludzi i naszych najbliższych zwierzęcych krewnych. Naukowcy sugerują, że Ch.abyssinicus mógł być jednym ze starszych członków kladu goryli.

Jednocześnie zauważają, że znalezisko jest kolejnym dowodem na afrykańskie pochodzenie ludzi i współczesnych małp afrykańskich.

źródło: http://wiadomosci.onet.pl/1594029,16,1, ... ,item.html
http://www.stellar-pictures.pl
http://www.tomaszrutkowski.pl
http://pl.youtube.com/watch?v=43unDWTfkds SAVE OUR RAINFORESTS
"Kiedy wycięte zostanie ostatnie drzewo, ostatnia rzeka zostanie zatruta i zginie ostatnia ryba, odkryjemy, że nie można jeść pieniędzy." Poznaj całą prawdę... http://www.timiworld.fora.pl

Demon Diablo
Prekambryjski stromatolit
Prekambryjski stromatolit
Posty: 1
Rejestracja: 15 lutego 2009, o 22:36

Post autor: Demon Diablo »

szkoda tylko że nigdzie w internecie nie ma zdjęcia jego szkieletu :(
a co do linka to "Przepraszamy, ale takiej strony tu nie ma.
Przejdź na stronę główną serwisu Wiadomości."

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8244
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Post autor: nazuul »

Witam! :D
Demon Diablo pisze:szkoda tylko że nigdzie w internecie nie ma zdjęcia jego szkieletu
bo znaleziono tylko zęby, które można zobaczyć np ->>tu
Demon Diablo pisze:a co do linka to
normalne, Ĺźe juĹź nie ma na onecie :wink:
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

ODPOWIEDZ