rezerwat Gagaty Sołtykowskie

Jesteś nowy? Wyjeżdżasz? Chciałbyś się czymś podzielić? Napisz w tym dziale.
d_m

rezerwat Gagaty Sołtykowskie

Post autor: d_m »

W czasie piątkowej majówki udało mi się zwiedzić rezerwat Gagaty Sołtykowskie pod Stąporkowem. Jest to znane stanowisku tropów dinozaurów oraz szczątków roślin, występują tu również inne, ciekawe skamieniałości. W roku 2006 media poinformowały również o znalezisku szczątków kostnych dinozaurów. Zazwyczaj mówi się o Sołtykowie, w literaturze paleobotanicznej stanowisko znane jest jako Odrowąż. Od głównej szosy do rezerwatu biegnie dość długi szlak pieszy przez las, właściwą drogę wskazują widoczne znaki, w niektórych miejsach (obszary podmokłe) szlak biegnie specjalnymi drewnianymi mostkami. Na terenie samego odsłonięcia znajduje się drewniana wiata, a obok tablice informacyjne. Pod wiatą widoczne są tropy zauropodów (ichnorodzaj Parabrontopodus) i teropoda (ichnorodzaj Kayentapus) . Poniżej zamieszczam kilka pamiątkowych zdjęć.

Obrazek
rezerwat Gagaty Sołtykowskie

Obrazek
rozległe odsłonięcie osadów formacji zagajskiej (wczesna jura: hettang)

Obrazek
drewniany mostek w lesie na szlaku do rezerwatu

Obrazek
drewniana wiata chroniąca tropy i tablice informacyjne

Obrazek
tablice informacyjne

Obrazek
drewniana wiata

Obrazek
powierzchnia z tropami, widoczne owalne Parabrontopodus

Obrazek
powierzchnia z tropami, w oczy rzuca się wyraźny trop Kayentapus

Utahraptor
Moderator
Moderator
Posty: 2572
Rejestracja: 22 października 2007, o 18:29

Post autor: Utahraptor »

Całkiem przyjemne miejsce, byłem tam rok temu. Szkoda, że powierzchnia z tropami jest już mocno zniszczona :cry: .
Biologia, UW

hetman
Prekambryjski stromatolit
Prekambryjski stromatolit
Posty: 4
Rejestracja: 8 stycznia 2010, o 16:27
Lokalizacja: Radom

Post autor: hetman »

Ja też tam byłem.Oprócz śladów dinozaurów Grzegorz Niedźwiedzki natknął się też na dobrze zachowany krąg i kość ramieniową małego drapieżnego dinozaura.
Tajemniczy rolnik

ODPOWIEDZ