Kości /zęby turońskiego gada?

Czyli wszystko o świadkach historii naszej planety z ostatnich kilkuset milionów lat
fot. J. Garstka
DIMETRODON

Kości /zęby turońskiego gada?

Post autor: DIMETRODON »

Witam

Dzisiaj w warstwach Turońskich na Skałkach twardowskiego znalazłem taki okaz .Czy są to zęby / kości gada?
Wymiary skały około 2 cm na około 2,5 cm.
Załączniki
IMG_2019.JPG
IMG_2016.JPG
IMG_2018.JPG
IMG_2027.JPG
IMG_2030.JPG
IMG_2027.JPG

DIMETRODON

Re: Kości /zęby turońskiego gada?

Post autor: DIMETRODON »

Kolejne fotki
Załączniki
IMG_2045.JPG
IMG_2046.JPG
IMG_2042.JPG
IMG_2044.JPG

Awatar użytkownika
Tomasz Singer
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1579
Rejestracja: 24 września 2007, o 09:44
Lokalizacja: Warszawa

Re: Kości /zęby turońskiego gada?

Post autor: Tomasz Singer »

Wyglądają bardzo obiecująco. Gratuluję.
Jakbyś mógł Danielu, zobaczyć dokąd ciągnie się ten większy okaz. Przy okazji rozejrzeć się za większą ilością.
Tomasz Singer

DINOZAURY

Piotr B.
Karboński antrakozaur
Karboński antrakozaur
Posty: 372
Rejestracja: 15 listopada 2008, o 18:02
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Kości /zęby turońskiego gada?

Post autor: Piotr B. »

Może jest to rostrum belemnita?

Awatar użytkownika
Tomasz Singer
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1579
Rejestracja: 24 września 2007, o 09:44
Lokalizacja: Warszawa

Re: Kości /zęby turońskiego gada?

Post autor: Tomasz Singer »

W przekroju nie widać charakterystycznie ułożonych promieniście kryształów, jak na rostrum belemnita przystało. Choć zastanawiający jest bardzo okrągły obrys.
Jakby można było prosić zdjęcie z przekroju tej mniejszej domniemanej kości.
Tomasz Singer

DINOZAURY

Piotr B.
Karboński antrakozaur
Karboński antrakozaur
Posty: 372
Rejestracja: 15 listopada 2008, o 18:02
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Kości /zęby turońskiego gada?

Post autor: Piotr B. »

Powiedziałbym raczej, że w przekroju zwyczajnie NIC nie widać. Skałki Twardowskiego zrodziły już domniemane szczątki pterozaurów i chyba z kilkadziesiąt innych znalezisk, które się w dużej części nie sprawdziły.

Racja, nie widać tu "struktury belemnita", ale struktury kości przecież też nie widać na zdjęciach! W tej sytuacji, na jakiej podstawie zakładacie obaj, że to prawdopodobnie kość? Wykluczmy najpierw najprostsze, czyli rostrum belemnita--wtedy dopiero może się to okazać kością.

DIMETRODON

Re: Kości /zęby turońskiego gada?

Post autor: DIMETRODON »

To nie belemnit!
Proszę bardzo ..
Załączniki
IMG_2247.JPG
IMG_2267.JPG
IMG_2252.JPG
IMG_2250.JPG
Ostatnio zmieniony 9 kwietnia 2018, o 21:01 przez DIMETRODON, łącznie zmieniany 1 raz.

DIMETRODON

Re: Kości /zęby turońskiego gada?

Post autor: DIMETRODON »

Piotr B. pisze:Powiedziałbym raczej, że w przekroju zwyczajnie NIC nie widać. Skałki Twardowskiego zrodziły już domniemane szczątki pterozaurów i chyba z kilkadziesiąt innych znalezisk, które się w dużej części nie sprawdziły.

Racja, nie widać tu "struktury belemnita", ale struktury kości przecież też nie widać na zdjęciach! W tej sytuacji, na jakiej podstawie zakładacie obaj, że to prawdopodobnie kość? Wykluczmy najpierw najprostsze, czyli rostrum belemnita--wtedy dopiero może się to okazać kością.
Czemu Pan mi ubliża to że jest Pan po studiach nie uprawnia Pana do tego by ubliżać innym . Sorry ale trzeba było widzieć w jakim byłem wówczas stanie zdrowia .

Piotr B.
Karboński antrakozaur
Karboński antrakozaur
Posty: 372
Rejestracja: 15 listopada 2008, o 18:02
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Kości /zęby turońskiego gada?

Post autor: Piotr B. »

Na pierwszych dwóch seriach zdjęć nie widać nic diagnostycznego (Tomasz wnioskuje na podstawie braku cech rostrum belemnita, ale cech kości też przecież nie widać na zdjęciach.). Na wielu forach (wiem o co najmniej trzech) założyłeś mnóstwo wątków -nie zliczę- z nieostrymi zdjęciami małych odłamków jakichś obiektów ze "Skałek Twardowskiego".

Przepraszam oczywiście, jeśli mój komentarz Cię uraził. Nie każdy kto Cię DIMETRODON krytykuje, Ci "ubliża" od razu i to moim celem nie było. Uważam, że moja wypowiedź miała charakter merytoryczny.

Awatar użytkownika
szerman
Neogeński mastodont
Neogeński mastodont
Posty: 4060
Rejestracja: 23 czerwca 2009, o 10:40
Imię i nazwisko: MSz
Lokalizacja: B-B

Re: Kości /zęby turońskiego gada?

Post autor: szerman »

Spokojnie Panowie, nic się nie dzieje :)

PS DIMETRODON witamy w dewonie (post nr 200)
"Mastodon sapiens"

ODPOWIEDZ