Forum Dinozaury.com
http://forum.dinozaury.com/

Od czegoś trzeba zacząć :)
http://forum.dinozaury.com/viewtopic.php?f=17&t=6587
Strona 1 z 1

Autor:  PanDinozaurator [ 28 stycznia 2016, o 10:23 ]
Tytuł:  Od czegoś trzeba zacząć :)

Mam do was pytanie. Chcialbym sie dowiedziec czy w okolicy Slaska lub troszke dalej sa mozliwe legalne wykopaliska amatorskie? Znacie moze jakies ciekawe miejsca dla poczatkujacych? I jak to wyglada z legalnością,z góry dziękuje !

Autor:  Suchomim [ 28 stycznia 2016, o 12:45 ]
Tytuł:  Re: Od czegoś trzeba zacząć :)

Podobno najlepiej zacząć od żwirowni w swojej okolicy. Trzeba tylko uważać na osuwiska, dołami itp.

Autor:  Piotr B. [ 28 stycznia 2016, o 13:01 ]
Tytuł:  Re: Od czegoś trzeba zacząć :)

Z tą legalnością pytasz o dość złożony problem, który różnie dałoby się rozpatrywać, ale zerknijmy do ustawy...

Zapoznaj się z ustawą z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (Dz.U. 2004 nr 92 poz. 880). Niektóre jej punkty:

Art. 122.

1. Kto dokona odkrycia kopalnych szczątków roślin lub zwierząt, jest obowiązany powiadomić o tym niezwłocznie regionalnego dyrektora ochrony środowiska, a jeżeli nie jest to możliwe – właściwego wójta, burmistrza albo prezydenta miasta.

2. Wójt, burmistrz albo prezydent miasta jest obowiązany przekazać niezwłocznie regionalnemu dyrektorowi ochrony środowiska zawiadomienie, o którym mowa w ust. 1.

3. Jeżeli regionalny dyrektor ochrony środowiska ustali, że odkryte kopalne szczątki roślin lub zwierząt są cenne dla nauki, przekazuje je do muzeum lub placówki naukowej.

Zapoznaj się też z ustawą z dnia 9 czerwca 2011 r. — Prawo geologiczne i górnicze (Dz.U. 2011 nr 163 poz. 981). Niektóre jej punkty:

Art. 3. Ustawy nie stosuje się do:

3) badań naukowych i działalności dydaktycznej, prowadzonych bez wykonywania robót geologicznych;

4) pozyskiwania okazów minerałów, skał i skamielin w celach naukowych, kolekcjonerskich i dydaktycznych, prowadzonego bez wykonywania robót górniczych

Art. 6. 1. W rozumieniu ustawy:

8) pracą geologiczną – jest projektowanie i wykonywanie badań oraz innych czynności, w celu ustalenia budowy geologicznej kraju, a w szczególności poszukiwania i rozpoznawania złóż kopalin, wód podziemnych oraz kompleksu podziemnego składowania dwutlenku węgla, określenia warunków hydrogeologicznych, geologiczno-inżynierskich, a także sporządzanie map i dokumentacji geologicznych oraz projektowanie i wykonywanie badań na potrzeby wykorzystania ciepła Ziemi lub korzystania z wód podziemnych;

11) robotą geologiczną – jest wykonywanie w ramach prac geologicznych wszelkich czynności poniżej powierzchni teren, w tym przy użyciu środków strzałowych, a także likwidacja wyrobisk po tych czynnościach;

12) robotą górniczą – jest wykonywanie, utrzymywanie, zabezpieczanie lub likwidowanie wyrobisk górniczych oraz zwałowanie nadkładu w odkrywkowych zakładach górniczych w związku z działalnością regulowaną ustawą;

Musisz oczywiście też pamiętać o terenach chronionych itd. Ściśle mówiąc "legalne wykopaliska amatorskie", o które pytasz, są utrudnione, ale możliwe. Zwłaszcza chodzi o to, że nie możesz kopać nowych dziur i według ustawy musisz zgłosić swoje znaleziska. Praktyka nie jest taka straszna, jak to ustawa rysuje: ważne jest po prostu, by jeśli znajdziesz coś ciekawego, lub zbierzesz ładną kolekcję, by ta mogła służyć z pożytkiem nauce. Czyli jeśli np. interesuje Cię jakaś grupa organizmów kopalnych, nawiąż kontakt z badaczem, który się nimi zajmuje, jeśli coś znalazłeś - z pewnością Ci podpowie to i owo, nauczysz się dzięki temu więcej, a jak nazbierasz coś ciekawego, możesz przysłużyć się nauce i dalej rozwijać swoją pasję.

Namawiałbym Cię do zapisania się też na profesjonalne wykopaliska któregoś z uniwersytetów lub Polskiej Akademii Nauk, które licznie prowadzone są na Śląsku. :)

Autor:  PanDinozaurator [ 28 stycznia 2016, o 13:32 ]
Tytuł:  Re: Od czegoś trzeba zacząć :)

Tak, myśle o tym lecz na początku chce zacząć sam, tylko problem jest z miejscem. Jeżeli jest nieczynne zwirowisko lub kamieniolom myślisz ze mogę tak kopać ?

Autor:  Piotr B. [ 28 stycznia 2016, o 13:57 ]
Tytuł:  Re: Od czegoś trzeba zacząć :)

Ja zaczynałem sam, ale beztrosko miałem wtedy 5 lat, więc o profesjonalnych wykopaliskach mogłem w owym czasie marzyć "jak dorosnę" - Ty z pewnością masz większe możliwości. Nawiasem mówiąc, był to rok 1993, więc też trochę inne prawo. :-P

Skoro piszemy o tym, co jest legalne, paradokslanie może być prościej z wyrobiskiem czynnym. Nieczynne kamieniołomy mają tabliczki "teren prywatny, wstęp wzbroniony!" i musisz się doszukać gdzie i kogo prosić o wstęp na miejse (które Ci być może odpowiedzą, że niebezpieczne jest i mowy nie ma). Jeśli natomiast poprosisz o wstęp na teren jakiegoś bujnie otabliczkowanego i ogrodzonego czynnego wyrobiska, np. cegielnianego, z czym problemu nie będzie po zapukasz grzecznie do budyneczku, lub wcześniej wyślesz jeszcze maila i Ci kierownictwo pozwoli wejść i kopać (a owszem nieraz się godzą, czasem nie, zależy od człowieka), jesteś w pełni legalnie na miejscu i się niczym nie martwisz... 8-)

Może jednak powinniśmy zacząć od tego, jakich skamieniałości w ogóle chcesz szukać?

Autor:  PanDinozaurator [ 28 stycznia 2016, o 18:21 ]
Tytuł:  Re: Od czegoś trzeba zacząć :)

Jakie chciałbym szukać skamielin na pewno coś z mięczaków może coś z pierścienic, i coś z otwornic jeśli masz coś to dodaj jakie na początek i wgl :) pomoc bardzo mile widziana :) Pozdrawiam !

Autor:  Suchomim [ 28 stycznia 2016, o 21:08 ]
Tytuł:  Re: Od czegoś trzeba zacząć :)

Mięczaki łatwo znaleźć chyba w każdej żwirowni. Pierścienice jest trudniej. Łatwiej znaleźć ślady ich żłobień.

Autor:  PanDinozaurator [ 29 stycznia 2016, o 08:19 ]
Tytuł:  Re: Od czegoś trzeba zacząć :)

Ok, na początek od czegoś zacznę najbliżej miejscowa która jest sprawdzona to w ogrodziencu tylko ze to 100km o demnie wiec troszkę lipa nie umiem nic znaleść w pobliżu nie znacie czegoś w okolicy Ustroń może Rybnik .

Autor:  szerman [ 30 stycznia 2016, o 13:30 ]
Tytuł:  Re: Od czegoś trzeba zacząć :)

PanDinozaurator napisał(a):
Chcialbym sie dowiedziec czy w okolicy Slaska lub troszke dalej sa mozliwe legalne wykopaliska amatorskie?

Jest taki kamieniołom w Bielsku-Białej, miałem już tam się udać z Danu już chyba z 3-4 late temu, ale nie wyszło:
viewtopic.php?f=17&t=4713

Autor:  PanDinozaurator [ 30 stycznia 2016, o 14:03 ]
Tytuł:  Re: Od czegoś trzeba zacząć :)

Słuchaj tylko gdzie dokładniej jest i czy gdzieś bliżej nie ma bo do Bielska to jednak kawałek mam coś może Ustroń a może wisła

Pozdrawiam !

Autor:  Suchomim [ 30 stycznia 2016, o 14:18 ]
Tytuł:  Re: Od czegoś trzeba zacząć :)

Może to, ale nie wiem czy coś tam jest:
http://www.ksswisla.pl/

Autor:  PanDinozaurator [ 31 stycznia 2016, o 18:28 ]
Tytuł:  Re: Od czegoś trzeba zacząć :)

Kilka dni temu tam napisałem, i czekam na odpowiedz,lecz chciał bym więcj takich typu miejsc, lecz może zaproponujecie coś jeszcze , cos innego niż żwirowsiko czy cos ?

Autor:  Piotr B. [ 2 lutego 2016, o 17:44 ]
Tytuł:  Re: Od czegoś trzeba zacząć :)

Jeśli ktoś wybiera się na niemorski karbon na Śląsku, chętnie dołączę. :)

Autor:  PanDinozaurator [ 5 lutego 2016, o 13:12 ]
Tytuł:  Re: Od czegoś trzeba zacząć :)

siemka, dasz fb? przedyskutujemy to;p

Strona 1 z 1 Strefa czasowa: UTC + 1
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
http://www.phpbb.com/