Czyje to żebro?

Czyli wszystko o świadkach historii naszej planety z ostatnich kilkuset milionów lat
fot. J. Garstka
DIMETRODON

Czyje to żebro?

Post autor: DIMETRODON »

witam przepraszam że tak pisze -komórka :-).Czyje to moźe być żebro?fotki z telefonu.znalezione w piaskowni w czestochowie.przepraszam jescze raz.Daniel
Załączniki
Zdjęcie-0040.jpg
Zdjęcie-0043.jpg
Zdjęcie-0041.jpg
Zdjęcie-0042.jpg

Awatar użytkownika
Tomasz Singer
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1579
Rejestracja: 24 września 2007, o 09:44
Lokalizacja: Warszawa

Re: Czyje to żebro?

Post autor: Tomasz Singer »

Potrzebne jest więcej informacji o miejscu i rodzaju osadu (skały) gdzie ją znaleziono. Bo mi wygląda na bardzo młode wiekiem geologicznym znalezisko.
Tomasz Singer

DINOZAURY

DIMETRODON

Re: Czyje to żebro?

Post autor: DIMETRODON »

lepsze fotki -miejsce okolice grabówki, czestochowa.
Załączniki
Zdjęcie-0056.jpg

Piotr B.
Karboński antrakozaur
Karboński antrakozaur
Posty: 372
Rejestracja: 15 listopada 2008, o 18:02
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Czyje to żebro?

Post autor: Piotr B. »

W osadach Zlodowacenia Odry w Częstochowie i co ciekawe m.in. właśnie dzielnicy Grabówki rzeczywiście są kości, powiedziałbym 'subfosylne'. Widziałem je in situ, ale ciężko stwierdzić, czy ta z Twoich zdjęć jest jedną z nich. Może jest współczesna? W końcu nie trudno o przypadkowe kości współcześnie padłych zwierząt w piaskowniach, kamieniołomach itd., a zwykle nawet dużo łatwiej, niż o te dawne... Potrzebne lepsze zdjęcia. Jeśli zbierzesz bogatszy materiał, możesz spróbować kogoś nim zainteresować, choć może być ciężko.

DIMETRODON

Re: Czyje to żebro?

Post autor: DIMETRODON »

oto lepsze chyba fotki.
Załączniki
jedna strona.
jedna strona.
Zdjęcie-0065.jpg
druga strona
druga strona
Zdjęcie-0067.jpg

Piotr B.
Karboński antrakozaur
Karboński antrakozaur
Posty: 372
Rejestracja: 15 listopada 2008, o 18:02
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Czyje to żebro?

Post autor: Piotr B. »

Zdjęcia nadal są bardzo nieostre. Na chwilę obecną wypada przyjąć, że kość jest dzisiejsza... Niestety po nowych zdjęciach jestem bardziej sceptycznie nastawiony do znaleziska, niż parę godzin temu.

Z miesiąc temu na Parkitce (dzielnica sąsiednia Grabówce) widziałem szkielet chyba jakiegoś psa wychodzący bezpośrednio z ziemi (ktoś go zakopał w złym miejscu bez poszanowania dla praw fizyki). Miał pewnie z dziesięć lat, ale kości stanem zachowania (w tym barwą) różniły się dość znacznie pomiędzy sobą. Nie dostrzegam różnicy w stosunku do tego, co znajduje się na tych zdjęciach...

Patrzę w tej chwili na mały fragment kości z piasków i żwirów fluwioglacjalnych tego regionu miasta sprzed dwustu tysiącleci. Ma za sobą częściową rekrystalizację. W przeciwieństwie do Twojej jest silnie obtoczona. To nie dziwne w tym środowisku, ale nie dałeś dokładniejszego kontekstu swojego znaleziska.

Możesz jeszcze dokładniej opisać miejsce znaleziska. Wykopałeś ją z wyraźnie warstwowanego, czy niewarstwowanego piasku? A może leżała na wierzchu? Rzecz w tym, że w statystycznej piaskowni leży więcej kości współczesnych, niż dawnych, a z tych zdjęć ja przynajmniej nie potrafię powiedzieć, czym się różni od tych współczesnych.

DIMETRODON

Re: Czyje to żebro?

Post autor: DIMETRODON »

Witam

Znalazłem taki kawałek zęba . Do kogo należał i czy to skamieniałość .Znaleziony w glebie w czasie kopania na podwórku.Nie daleko znalazłem plombę carską .
Załączniki
IMG_0183.JPG
IMG_0187.JPG
IMG_0186.JPG

ODPOWIEDZ