Co to za małż?

Czyli wszystko o świadkach historii naszej planety z ostatnich kilkuset milionów lat
fot. J. Garstka
DIMETRODON

Co to za małż?

Post autor: DIMETRODON »

Z drugiej strony jest jeszcze jeden ale tylko odlew a z boku ? Małż albo brachiopod ? Aptych?
Lokalizacja okolice Skałek Twardowskiego.
Kreda , Senon?
Wielkość około 3,5 cm.
Załączniki
IMG_1458.JPG
Aptych?
Aptych?
IMG_1460.JPG
Aptych?
Aptych?

Awatar użytkownika
Ceratopsian24
Sylurski akantod
Sylurski akantod
Posty: 120
Rejestracja: 1 kwietnia 2013, o 20:37
Imię i nazwisko: Daniel Wiecheć
Lokalizacja: Trzebinia
Kontakt:

Re: Co to za małż?

Post autor: Ceratopsian24 »

DIMETRODON pisze:Z drugiej strony jest jeszcze jeden ale tylko odlew a z boku ? Małż albo brachiopod ? Aptych?
Lokalizacja okolice Skałek Twardowskiego.
Kreda , Senon?
Wielkość około 3,5 cm.

Według Mnie to jest na pewno małż, tym bardziej jeżeli znalazłeś to nad morzem (tak???),
wykluczyłbym Aptych oraz brachiopod bo one są znacznie większe,skoro 3,5 cm, to najprawdopodbniej to jakiś gatunek małża, może nawet tych wczesnych :)
Obrazek
I Love Migration in Kenya and Tanzania :)

d_m

Re: Co to za małż?

Post autor: d_m »

Małże, ramienionogi i aptychy wszystkie mogą mieć podobne rozmiary i wszystkie występują w osadach morskich. W mezozoiku nie żyły już "wczesne" małże.

Awatar użytkownika
Ceratopsian24
Sylurski akantod
Sylurski akantod
Posty: 120
Rejestracja: 1 kwietnia 2013, o 20:37
Imię i nazwisko: Daniel Wiecheć
Lokalizacja: Trzebinia
Kontakt:

Re: Co to za małż?

Post autor: Ceratopsian24 »

Dawid Mazurek pisze:Małże, ramienionogi i aptychy wszystkie mogą mieć podobne rozmiary i wszystkie występują w osadach morskich. W mezozoiku nie żyły już "wczesne" małże.
Wiem,wiem.
Chodzi mi tylko o gatunki, nie wszystkie były takie same, to normalne że różniły się wielkością a nawet kształtem swoich muszli, 3,5 cm? moja pierwsza myśl to małża, bo jakoś aptych kojarzy mi się z małżą w wersjii XXL :mrgreen:

ale na pewno Ty masz rację :)
Obrazek
I Love Migration in Kenya and Tanzania :)

ODPOWIEDZ