Znalezione skamienia??o??ci...

Czyli wszystko o świadkach historii naszej planety z ostatnich kilkuset milionów lat
fot. J. Garstka
Awatar użytkownika
Dino
Administrator
Administrator
Posty: 4000
Rejestracja: 13 marca 2006, o 20:45
Imię i nazwisko: Łukasz Czepiński
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Znalezione skamienia??o??ci...

Post autor: Dino »

Znalaz??em poni??szÄ? skamienia??o??Ä? w kamianiach przywiezionych z kopalni piasku w Gniewczynie (woj. podkarpackie). Co to mo??e byÄ??
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Moze kto?? spr??buje sklasyfikowaÄ? jako?? tÄ? skamienia??o??Ä??

Z g??ry dziÄ?kujÄ? za wszelkÄ? odpowied??.

Awatar użytkownika
Krzysztof
Triasowy silezaur
Triasowy silezaur
Posty: 962
Rejestracja: 14 marca 2006, o 15:30
Imię i nazwisko: Krzysztof
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: Krzysztof »

Ten kawa??ek kosÄ?i przypomina mi fragment ??ebra jakiego?? zwierzÄ?cia.

Awatar użytkownika
Lila
Dewoński labiryntodont
Dewoński labiryntodont
Posty: 222
Rejestracja: 21 lipca 2006, o 09:54
Lokalizacja: Glinojeck-okolice Ciechanowa
Kontakt:

Post autor: Lila »

Zgadzam siÄ? z Krzysztofem ??e to przypomina fragment ??ebra.

Awatar użytkownika
Danu
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1926
Rejestracja: 24 czerwca 2006, o 14:51
Imię i nazwisko: Krzysztof Stuchlik
Lokalizacja: Wisła

Post autor: Danu »

Ale masz szczÄ???cie Dino
Tribute to Dinosaurs 2020

Awatar użytkownika
Dino
Administrator
Administrator
Posty: 4000
Rejestracja: 13 marca 2006, o 20:45
Imię i nazwisko: Łukasz Czepiński
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: Dino »

Piotr - wypowied?? z PFSP pisze:Jak dla mnie to r??g jakiego?? przedstawiciela rodziny Bovidae - krÄ?torogich, do kt??rych nale??y tur, ??ubr, krowa i inne takie. Tur to chyba nie jest, ale inne?
Ja w??a??niebra??em pod uwagÄ? ??ebro, kie??, r??g. Na PFSP Piotr m??wi, ??e to r??g Bovidae, mo??e jednak co?? wiÄ?cej siÄ? dowiemy? (rogi chyba sÄ? okrÄ?g??e w przekroju...)
Danu pisze:Ale masz szczÄ???cie Dino
Tak tylko, ze te kamienie zosta??y u??yte do zrobienia drogi przed naszym domem, wiÄ?c jest robota :D - ale zawsze mo??na co?? znale??Ä? (np. kiedy?? m??j dziadek znalaz?? jakÄ??? wielkÄ? miednicÄ? [tj. wiÄ?kszÄ? od ludzkiej] - mam jÄ? w gara??u, jak bÄ?dÄ? mia?? czas to sfotografujÄ? i dam na forum.)

P.S. - Je??li Wy co?? znale??li??cie, mo??ecie daÄ? skamielinÄ? na forum zak??adajÄ? temat w tym dziale.
Ostatnio zmieniony 7 sierpnia 2006, o 09:26 przez Dino, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Dakosaurus
Karboński antrakozaur
Karboński antrakozaur
Posty: 453
Rejestracja: 14 marca 2006, o 14:44
Lokalizacja: Małopolska
Kontakt:

Post autor: Dakosaurus »

Dino pisze:(np. kiedy?? m??j dziadek znalaz?? jakÄ??? wielkÄ? miednicÄ? [tj. wiÄ?kszÄ? od ludzkiej] - mam jÄ? w gara??u, jak bÄ?dÄ? mia?? czas to sfotografujÄ? i dam na forum.)
ChÄ?tnie obejrzymy. :wink:
Witam wszystkich na tym wspaniałym forum!

http://www.nfsm.eu/news.php -fajna strona o Need for Speed.

Awatar użytkownika
Karol Sabath
Ekspert
Ekspert
Posty: 443
Rejestracja: 15 marca 2006, o 21:21
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: Karol Sabath »

Dino pisze:
Piotr - wypowied?? z PFSP pisze:Jak dla mnie to r??g jakiego?? przedstawiciela rodziny Bovidae - krÄ?torogich, do kt??rych nale??y tur, ??ubr, krowa i inne takie. Tur to chyba nie jest, ale inne?
Ja w??a??niebra??em pod uwagÄ? ??ebro, kie??, r??g. Na PFSP Piotr m??wi, ??e to r??g Bovidae, mo??e jednak co?? wiÄ?cej siÄ? dowiemy?
Nie zgadzam siÄ? z diagnozÄ? Piotra. Na PFSP ju?? odpisa??em, cytujÄ?:

Eee, nie. Na wo??owaty r??g to to jest za d??ugie i za cienkie. A widok rozszerzonej i sp??aszczonej nasady (oraz por??wnanie widok??w ca??o??ci w dw??ch p??aszczyznach, te?? ukazujÄ?ce sp??aszczenie nasadowej cze??ci) wyra??nie wskazujÄ? na ??ebro ssaka. TrochÄ? jest pouszkadzane, wiÄ?c mo??e byÄ? trudno oznaczyÄ? dok??adniej (??ebra w og??le sÄ? do??Ä? nijakie...), ale mo??e majÄ?c pod rÄ?kÄ? jakÄ??? kolekcjÄ? osteologicznÄ? da??oby siÄ? co?? powiedzieÄ? bli??ej - np. we wroc??awskim uniwersyteckim muzeum zoologicznym jest wygodnie zebranych sporo szkielet??w. Mo??na by por??wnaÄ? przynajmniej krowe, konia, jelenia, ??winie, nororo??ca, ??eby z grubsza oceniÄ? czy do kt??rej?? kategorii pasuje bardziej... Gdyby?? siÄ? tam Piotrze wybiera??, mo??esz wziÄ???Ä? wydruki fotek Dina ze sobÄ? i przy jakiej?? okazji por??wnaÄ?...

Awatar użytkownika
Dino
Administrator
Administrator
Posty: 4000
Rejestracja: 13 marca 2006, o 20:45
Imię i nazwisko: Łukasz Czepiński
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: Dino »

DziekujÄ? za odpowied?? :)

d_m

Post autor: d_m »


Awatar użytkownika
misio
Dewoński labiryntodont
Dewoński labiryntodont
Posty: 220
Rejestracja: 26 czerwca 2006, o 10:31
Lokalizacja: Sopot
Kontakt:

Post autor: misio »

Czy wiecie mo??e,czy takie twarde kamienie z licznymi okrÄ?g??ymi dziurkami to sÄ? skamienia??o??ci organiczne?
http://pl.tunele.wikia.com/wiki/Tunele_Wiki - moja własna wiki o serii książek "Tunele" Rodericka Gordona i Briana Williamsa :)

Awatar użytkownika
Tomasz
Kredowy tyranozaur
Kredowy tyranozaur
Posty: 2172
Rejestracja: 30 października 2006, o 15:16
Lokalizacja: Międzychód

Post autor: Tomasz »

To zale??y... ;)

Jezeli wyglÄ?dajÄ? tak...
Obrazek
to sÄ? to koralowce.. chyba z rodzaju Favosites

a je??eli tak:
Obrazek
to koralowiec z rodzaju Heliolites

jest jeszcze du??o podobnych koralowc??w... ale wszystkich nie znam... na razie ;)

EDIT:
a tutaj masz linka do strony na kt??rej prosi??em o odznaczenie swoich okaz??w.. por??wnaj je sobie ze swoim ;)
http://paleontologia.pl.ewolucja.org/fo ... 9e6ecfa26b
Tomasz Sokołowski

Koniecznie zapoznaj się z Regulaminem!

ODPOWIEDZ