Ząb (?)

Czyli wszystko o świadkach historii naszej planety z ostatnich kilkuset milionów lat
fot. J. Garstka
Ag.Ent
Kredowy tyranozaur
Kredowy tyranozaur
Posty: 2284
Rejestracja: 19 marca 2009, o 20:55
Imię i nazwisko: Tomasz Skawiński
Lokalizacja: Wrocław

Ząb (?)

Post autor: Ag.Ent »

Na razie nie chce mi się dla tej jednej sprawy rejestrować na paleontologia.pl (choć jak będzie trzeba, to się zarejestruję), więc póki co wrzucam tutaj.
Kilkanaście lat temu podczas rutynowych prac w ogródku z rodzicami znalazłem to coś. Kształtem najbardziej przypomina kieł, ale jest bardzo cienkie i smukłe, znacznie mniej masywne niż kły psów, niedźwiedzi, kotów i tym bardziej dzików, ponadto w przekroju jest bardziej trójkątne niż okrągłe/elipsoidalne – przez środek tylnej strony biegnie jednak spory rowek. Ząb (?) w środku jest pusty, jakby zębina uległa już rozkładowi. Ponadto jest dość spory: zachowana część z lewej strony (patrząc od tyłu) ma 4,6 cm długości (gdyby ją „wyprostować” – jest lekko zakrzywiona do tyłu – miałaby więcej), a z prawej – 4,8 cm, przy czym ząb (?) może być ułamany. Dla porównania: kieł dużego kota domowego raczej nie przekracza 1,5-2 cm długości (mierzyłem u swojego ;)), a dużego wilka – 5 cm.
Na pierwszy rzut oka wygląda jak kieł, ale w szczegółach różni się od kłów znanych mi zwierząt – wysiadam przy identyfikacji, do kogo to coś mogło należeć. Macie jakieś sugestie? (w razie czego mogę zrobić więcej zdjęć – te dwa wrzucam na wstępne rozeznanie).

http://imageshack.us/photo/my-images/37/p9130691.jpg/
http://imageshack.us/photo/my-images/685/p9130692.jpg/
Tak wiele dinozaurów, tak mało czasu...

d_m

Re: Ząb (?)

Post autor: d_m »

Na moje oko, to ani ząb, ani pazur. Najprędzej coś z kurczaka, bo bez wątpienia to coś młodego. Zapytaj na paleontologia.pl PREMa, ja tylko strzelam.

globiebr
Prekambryjski stromatolit
Prekambryjski stromatolit
Posty: 1
Rejestracja: 4 września 2011, o 18:44

Re: Ząb (?)

Post autor: globiebr »

ja mysle ze to jest zab ale z drugiej strony moze to byc ulamana kosc

ODPOWIEDZ