co to takiego?

Czyli wszystko o świadkach historii naszej planety z ostatnich kilkuset milionów lat
fot. J. Garstka
wercyngetoryks
Prekambryjski stromatolit
Prekambryjski stromatolit
Posty: 3
Rejestracja: 25 czerwca 2009, o 17:01
Lokalizacja: Krk

co to takiego?

Post autor: wercyngetoryks »

zdjęcia staralem się zrobić jak najlepsze :) ktoś mi powiedział że to najprawdopodobniej żebro i ząb notozaura, ale jakoś nie chce mi się wierzyć :P może ktoś z Was będzie wiedział co to takiego?
zamieszczam zdjęcia :) niestety ząb jest zbyt maly aby go dobrze sfotografować :) trochitami tez się nie przejmujcie ;)

link do zdjęć:
http://img171.imageshack.us/img171/4897/dsc0560.jpg
http://img168.imageshack.us/gal.php?g=dsc0559c.jpg

z gĂłry dzieki za odp :)

d_m

Post autor: d_m »

Kość wygląda faktycznie na żebro. Zidentyfikować taksonomicznie raczej się nie da, ale prawdopodobieństwo mówi, że zauropteryg, całkiem prawdopodobne, że notozaur. No ale to tylko strzał.

Ząb, jeżeli patrzę na to co trzeba (zdjęcia kiepściutkie faktycznie), wygląda raczej na rybi, konkretniej rekini.

Czemu trudno Ci uwierzyć? W wapieniu muszlowym kości są pospolite. Problem w znalezieniu szczątków identyfikowalnych taksonomicznie.

wercyngetoryks
Prekambryjski stromatolit
Prekambryjski stromatolit
Posty: 3
Rejestracja: 25 czerwca 2009, o 17:01
Lokalizacja: Krk

Post autor: wercyngetoryks »

wprawdzie obszar na którym ten okaz został przeze mnie znaleziony leżą w poblizu dolomitów żyweckich i utworów triasowych, na obszarze gdzie występowały wówczas jaskinie krasowe w których owe notozaury mogly przebywać, ale po prostu wydawało mi się, że żebra notozaurów sa większe :)

d_m

Post autor: d_m »

Jaskinie to są raczej młodsze od utworów zawierających skamieniałości :wink:

Są różne gatunki notozaurów, żebra zawsze różnią się wielkością wzdłuż kręgosłupa, no i każdy notozaur zaczynał jako notozaurzątko! :wink:

wercyngetoryks
Prekambryjski stromatolit
Prekambryjski stromatolit
Posty: 3
Rejestracja: 25 czerwca 2009, o 17:01
Lokalizacja: Krk

Post autor: wercyngetoryks »

to wiem :P chodziło mi o to, że na tamtym obszarze w triasie było morze, na brzegu natomiast sieć jaskiń w których najprawdopodobniej siedziały sobie owe notozaury, czasami wskakiwaly do wody żeby popływac i polować, czasami odpoczywały na lądzie. Taki delikwent wychodził sobie z jaskini na małe conieco, potem umierał w jaskini, a my możemy w takich okolicach znajdować jego szczątki :D
wielkie dzieki za wyjaśnienie ;)

ODPOWIEDZ