Strona 1 z 1

Co to jest???????

: 3 kwietnia 2008, o 15:45
autor: Klaudusia:D
Witam wszystkich:) Mam problem z oznaczeniem pewnej skamieliny :( Mam nadzieję, że ktoś mi pomoże... proszę... Dodam, że skamielina ma ok. 4 cm długości i została znaleziona nad morzem na plaży po sztormie :)
Obrazek
Obrazek
Obrazek

: 3 kwietnia 2008, o 15:56
autor: Palik
Nie znam się na skamieniałościach, ale to wygląda jak skorupa żółwia.

: 3 kwietnia 2008, o 18:30
autor: d_m
Ja obstawiam na tabulata :wink:

: 3 kwietnia 2008, o 20:00
autor: Klaudusia:D
Dziekuję bardzo za odpowiedź! :D Nie spodziewałam się, że dostanę ją tak szybko :wink: Jednak... mam jeszcze takie małe pytanko... co to jest tabulat? Bo nie mogę znaleźć informacji o nim :oops: I po czy poznać, że to "on" a nie skorupa żółwia, jak o tym napisał Palik w poprzednim poście?

: 3 kwietnia 2008, o 20:08
autor: nazuul
http://pl.wikipedia.org/wiki/Denkowce :D
Nazwa łacińska to "Tabulata"
Dawid Mazurek jest nawet współautorem powyższego artykułu :D

Jak rozpoznać że to nie żółw? W zaznaczonym miejscu domniemane płytki są ciasno upakowane i małe, a u żółwi płytki są dość regularnie rozmieszczone, tak jak na drugim obrazku
Obrazek
Obrazek

: 4 kwietnia 2008, o 20:21
autor: Klaudusia:D
Dzieki wam wieeeelkie! Nigdy był nie wpadła na to, co to jest. Nawet nigdzie nie znalazłam podobnego zdjęcia - może nie wiem gdzie szukać, hehehe :oops: Dziesiaj oznaczałam pozostałe skamieniałości i poszło mi ti już lepiej (jakieś amonity, parę remienionogów) ale oczywiście przy paru zacięłam się. Przedstawiają chyba to samo, o ile cokolwiek przedstawiają :x Ale co, to już stanowi dla mnie zagadkę :( Załączam parę fotek, może pomożecie mi jeszcze trochę, proszeeee :D Mam tego więcej, ale nie chce zapychać forum;)
Obrazek
Obrazek
Obrazek
A szczególnie ten kawałek przypomina skamieniałość:D :
Obrazek

: 4 kwietnia 2008, o 21:57
autor: d_m
Te eratyki to ordowiko-sylurskie muszlowce, przepełnione głównie fragmentami skalcytowanych skorupek ramienionogów, ale i np. ślimaków (?"loksonemid" w lewej części drugiego zdjęcia). A ten 'świderek' na końcu to tentakulit - gratulacje :wink:

: 4 kwietnia 2008, o 22:37
autor: Klaudusia:D
Dziękuje ogromnie za tak szybkie odpowiedzi!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :D Sama nigdy był nie odgadła, co za skamieliny znalazłam. Strasznie podziwiem wiedzę i takie szybkie oznaczanie tylko na podstawie zdjęć. :D :D :D Ja nie dopatrzyłąbym się tam niczego, co umiałabym nazwać, a szczególnie to już tego czegoś( "loksonemid" ) z drugiego zdjęcia (przyznam się, że nawet nie wiem które to :oops: ) Mam nadzieję, że jeszcze kiedyś będę mogła zamieścić inne skamieliny i też pomożecie mi je określić :)

: 4 kwietnia 2008, o 22:58
autor: d_m
Kwestia opatrzenia, a że zdjęcia słabej jakości to oczywiście margines błędu oznaczenia bardzo szeroki :wink: Poniżej ów śłimaczek, co się chowa przed wzrokiem posiadaczki :wink:
Obrazek

Dluga przerwa...:D

: 1 czerwca 2008, o 19:22
autor: Klaudusia:D
Witam po dłuższej nieobecności :D Moja kolekcja powiększyła się dość znacznie (chyba nawet się podwoiła) od tego czasu :lol: Jednak oczywiście potrzebuję pomocy :mrgreen: Nie umiem powiedzieć, co to jest:
Obrazek
Obrazek
Wygląda to jak skamieniały ząb, ale może to wcale nie jest skamieniałość??? No coż, mam nadzieję, że ktoś mi pomoże :D :D :D
Pozdrawiam bardzo serdecznie :mrgreen:

: 2 czerwca 2008, o 05:25
autor: lama
To mi wygląda na odcisk jakiegos małża

: 8 czerwca 2008, o 09:07
autor: spinozaur
Tak, to pewnie odcisk małża :wink:

: 8 czerwca 2008, o 09:58
autor: d_m
Gdzie to znalazłaś? Wygląda na kredowe. Po lewej małż, a po prawej chyba ramienionóg.

: 8 czerwca 2008, o 10:23
autor: Klaudusia:D
Dzięki za odpowiedzi :mrgreen: Znalazłam to niedaleko Częstochowy w lasach przy Ważnych Młynach :D