Strona 1 z 1

WYKOPALISKA - zobacz gdzie kopać

: 17 stycznia 2008, o 17:34
autor: Timi
MIEJSCA W KTÓRYCH MOŻNA SZUKAć SKAMIENIAŁOŚCI
Obrazek
1. ODKRYWKOWA KOPALNIA WĘGLA BRUNATNEGO (Rogowiec - okolice Bełchatowa)
Znależć tu można skamieniałości nawet z okresu górnej kredy, lecz najwiecej jest tu utworów trzeciorzędowych, jest tu od groma burszytnów, belemnitów oraz innych mięczaków.
W miejscu tym znaleziono już setki okazów, najwieksze z nich to najstarsza znaleziona w polsce czaszka mamuta włochatego, szkielet krokodyla sprzed 16 mln lat, prawie kompletny kościec nosorożca sprzed 50 tys lat, kości tygrysa szablastozębnego i jelenia olbrzymiego
DOSTĘPNOŚĆ: niestety trzeba miec pozwolenie od władz kopalni, ale z regóły nie ma problemu z taką przepustką, łatwiej jest jeśli grupa ubiega sie o pozwolenie.
WIDOK STANOWISKA:
http://www.kwb.pl/foto/100_6053.jpg
http://www.poltegor.pl/zdjecia/inzyn_1_duzy.jpg
http://www.zerojeden.com/uploaded_image ... 794509.jpg
http://www.imgw.pl/wl/internet/zz/oddzi ... palnia.jpg

2. KAMIENIOŁOM (Ogroble)
Na terenie Ogrobla, na skraju lasu za ostatnimi zabudowaniami wsi, znajduje się nieczynny już dziś niewielki kamieniołom o powierzchni 10 x 10 metrów i głębokości 6 metrów. Zobaczyć tu można ciekawe odsłonięcie wapieni górnojurajskich, występujących pod pokrywą wodnolodowcowych piasków czwartorzędowych a odnaleźć tu mozna skamieniałości w postaci między innymi amonitów i małży.
DOSTĘPNOŚĆ: brak danych
WIDOK STANOWISKA: brak

3. STANOWISKO DOKUMENTACYJNE (Niesułków Kolonia)
Stanowisko dokumentacyjne w Niesułkowie to odsłonięcie pochodzenia antropogenicznego ukazujące strukturę osadów stokowych fragmentu doliny Mrożycy. Stanowisko to położone jest około 23 km na północny wschód od Łodzi, we wsi Niesułków Kolonia, na pn.-wsch. stoku doliny Mrożycy, w pobliżu ujścia do niej wyraźnego parowu. Ściana odkrywki, o długości prawie 50 m i wysokości dochodzącej do 6 m, podcina w tym miejscu wyższy poziom dolinny. Widoczny w ścianie odsłonięcia profil geologiczny przedstawia charakterystyczny układ osadów rytmicznie warstwowanych, będących najbardziej typowymi seriami wypełnień dolinnych obszaru podłódzkiego. Odsłonięcie ukazuje budowę geologiczną fragmentu stożka wypełniającego kopalną dolinę denudacyjną w strefie jej ujścia do doliny Mrożycy.
DOSTĘPNOŚĆ: obiekt chroniony - dostępność: brak danych
WIDOK STANOWISKA:
http://www.stara.pkwl.pl/uploads/galery ... ok_300.jpg
http://www.stara.pkwl.pl/uploads/galery ... a_ochr.jpg

4. WĄWOZY I KAMIENIOŁOMY (Gromadzice)

Lessowe wąwozy obfite we wczesnojurajskie stanowiska w rejonie miejscowości Gromadzice podal Ostrowca Świętokrzyskiego kryją ślady zauropodów (Parabrontopodus), tyreoforów (Moyenisauropus) i teropodów (Anchisauripus, Kayentapus). Obecnie zabiega się o ochronę tego stanowiska. Być może powstaną tu ścieżki dydaktyczne.
pozycje stanowiska dolnego: GPS 50o 53’ 30.195” N, 21o 21’ 36.449” E, oraz gĂłrnego: GPS 50o 53’ 15.732” N, 21o 21’ 42.665” E; odczyt dokonany przez I. Ploch i G.
DOSTĘPNOŚĆ: Część kamieniołomów jest na terenach prywatnych
WIDOK STANOWISKA:
http://edu.pgi.gov.pl/muzeum/tropy/img/zna5.jpg
http://www.historia-naturalna.gda.pl/pi ... dzieci.jpg

5. KAMIENIOŁOM-OSTRÓWKA (Gałęzice)

Kamieniołom "Ostrówka" znajduje się na NW krańcu antykliny chęcińskiej w rejonie wzgórz koło Gałęzic. Wyrobisko wcina się w skały dewonu północnego skrzydła antykliny, a miejscami w kontaktujące się z dewonem utwory karbonu dolnego. Na stropie wapieni środkowego dewonu zalega seria utworów famenu, o dosyć małej miąższości. Osadzane potem fameńskie utwory to wapienie gruzłowe (niekiedy soczewki wap. gładkich na przełamie) z licznymi głowonogami (m.in. Clymenia laevigata, Camaclymenia striata, Woclumeria sphaeroides), trochitami liliowców, a także trylobitami (Phacops granulatus) i koralowcami.
DOSTĘPNOŚĆ: Kamieniołom jest nadal czynny
WIDOK STANOWISKA:
http://gr.introne.com/teoria/lok_galezice.htm
http://www.geo.uw.edu.pl/KMG/foto/w_swiet2_07.jpg

6. KAMIENIOŁOM (Zalas)
wielki czynny kamieniołom we wsi Zalas, ok. 20 km na zachód od Krakowa. W kamieniołomie wydobywane są skały wulkaniczne wieku permskiego. Jednak dla paleontologa interesujące są różnorodne osady środkowej i późnej jury, przykrywające permskie wulkanity i widoczne w górnej części kamieniołomu. Najbogatsze w skamieniałości, głównie amonitów, są warstwy wapieni z pogranicza środkowej i późnej jury, a także leżące bezpośrednio na nich warstwy margli wieku późnojurajskiego.
DOSTĘPNOŚĆ: Aby wejść do kamieniołomu konieczna jest zgoda firmy prowadzącej eksploatację
WIDOK STANOWISKA:
http://edu.pgi.gov.pl/muzeum/wulkany/img/img_wk7.jpg
http://kse.wnoz.us.edu.pl/galeria/jura2006/Foto4.jpg
http://kse.wnoz.us.edu.pl/galeria/jura2006/Foto3.jpg


http://www.paleontologia.pl/forum/download.php?id=1559
http://www.paleontologia.pl/forum/download.php?id=1610

7. KAMIENIOŁOM (Kurnędz)
Kurnędz to wieś położona na lewym brzegu Pilicy. W sąsiedztwie wsi znajdują się ciekawe, niewielkie kamieniołomy piaskowców i wapieni oolitowych. W tych drugich można odnaleźć skamieniałe okazy fauny koralowej.
DOSTĘPNOŚĆ:dowiediząłem sie że jest to teren prywatny i włąsciciel nie pali sie do wpuszczania kogokolwiek na teren, dostęp do stanowiska jest arcytrudny ponieważ jest to urwisko nad jeziorem>zobacz zdjęcie
WIDOK STANOWISKA:
http://static.panoramio.com/photos/original/3753955.jpg
http://www.panoramio.com/photo/3753955

8. REZERWAT GEOLOGICZNY WĘŻE (węże-koło Działoszyna)
Rezerwat Węże jest najciekawszym pod względem zjawisk krasowych miejscem w północnej części Jury Krakowsko - Wieluńskiej. Rezerwat położony jest na Górze Zelce (246 m.n.p.m , pow.ok.6 ha) kilkaset metrów na południe od Warty w pobliżu miejscowości Bobrowniki. Został utworzony w 1972 roku celem ochrony ciekawych utworów geologicznych i zjawisk krasowych. Jego powierzchnia wynosi 20,74 ha. W najwyższym punkcie rezerwatu stała kiedyś drewniana wieża widokowa. Kilkaset metrów na południe znajduje się wiata, a pod nią duży drewniany stół.
Znajdują się tutaj cenne stanowiska paleontologiczne kopalnej lądowej fauny pliocenu.
DOSTĘPNOŚĆ: Obszar objęty ochroną:/
WIDOK STANOWISKA:
http://www.dzialoszyn.com.pl/fotki/zpk/q09.jpg
http://www.dzialoszyn.com.pl/fotki/zpk/q08.jpg
http://www.iop.krakow.pl/geosites/mapy/Map087.jpg

Jak widać Postanowiłem zrobić mapke z zaznaczonymi miejscami miejsc do których mozna sie udać "poszperać" trosdzke w ziemi, czy to w odkrywkach, zwałowiskach lub poprostu na otwartych terenach. przesyłajcie takie miejsca w których juz byliście bądż wiecie ze taie są w waszej okolicy np: Dino coś wspominał ze był w Gniewczynie, ktoś tam był w przedworsku ktoś w krasiejowie, jak to wygląda? czy wszyscy moga tam wejść i pokopać? co tam można znaleźć, skamieniałości jakiego rodzaju bądż okresu?

: 17 stycznia 2008, o 19:43
autor: Dino
Świetny pomysł, Tomku!

Ze swojej strony wiem, że na Podkarpaciu znajduje się kilka stanowisk z rybami oligoceńskimi (Krępak, Rudawka birczańska i inne), ale informacji na ten temat najlepiej udzieli lama.

Mała sugestia - może warto dodać fotografie stanowisk? Potem można by to umieścić w nowym dziale na stronie, oczywiście jeśli wszystko się uda :D

Pozdrawiam,
Łukasz.

: 17 stycznia 2008, o 20:00
autor: Timi
Ok, ty także możesz dodać np swoje miejsca w których byłeś, mozesz podać miejscowość i opisać stanowisko a ja je dodam do spisu:)

: 21 stycznia 2008, o 22:21
autor: Timi
Ehh nie wierze że nmie znacie żadnych miejsc:) ja niezdecydowałem siena pisanie miejsc na południu polski ponieważ niemieszkam tam i nieznam tamtejszych terenów ani w co dokłądnie sa bogate, gdzie ajlepiej sie udać i co mozna wdanym miejscu znaleźć;) pomozcie mi to stworzmy nasza abze dancyh a w przyszłosci wybierzemy sie nawet na pierwsze forumowe wykopaliska:)

: 21 stycznia 2008, o 22:30
autor: Dino
Szczerze mówiąc, to coś ostatnio kiepsko z aktywnością użytkowników... :roll:

: 22 stycznia 2008, o 06:48
autor: KrzysiekLichota
niedaleko mojej wsi (Dopiewo koło Poznania, odl. 20 km na zachód jest dość duże jezioro rynnowe o nazwie Niepruszewskie. Wokół tego jeziora są umiejscowione mniejsze żwirownie, już nie działające i zalane wodą.
Dzięki temu łatwo tam znaleźć skamieniałości małży, ślimaków. A to napisał dla mnie Dawid:
okolice Poznania, o ile się nie mylę, pokryte są osadami polodowcowymi, a więc powinieneś na polach, czy w żwirowniach, móc przede wszystkim znaleźć szczątki paleozoicznych bezkręgowców, takich jak ramienionogi, które to z północy przywlekł lodowiec. Gdzieniegdzie w okolicy Poznania powinny być teź widoczne wychodnie pstrych iłów poznańskich z miopliocenu - to takie ciemne osady, które osadzały się w olbrzymim jeziorze jakie istniało w neogenie na terenie Polski, można w nich znaleźć nieliczne szczątki roślinne, a z niepaleontologicznych okazów - kryształy gipsów.
Poza tym można też łatwo zdobyć kawałki wapienia, piaskowca czy też krzemienie.
mapa okolicy:
http://img137.imageshack.us/my.php?image=mapty8.png

: 24 stycznia 2008, o 22:58
autor: Timi
Hmm zdałem sobie sprawe czemu każdy tak nie chętnie się chwali co i gdzie można kopać, aż dziw bierze czemu nie wpadłem na to wczesniej i każdy kto troche kopie i zna sie na tym dobrze wie że takich miejsc nie należy rozgłaszać z bytnio z obawy na amatorów, osoby znające sie na tym i wtajemniczone mogą popytać sie nawzajem na priva i to jest chyba najlepszy sposób, wiec niech tak zostanie i osoba która bedzie chciałą sie dowiedizeć o miejscówie niech napisze tutaj a dostanie odpowiedź na PW.

ps. Dzieki Dawid za wskazĂłwki;)

: 25 stycznia 2008, o 00:29
autor: d_m
Pouczający jest przykład z Paleontologia.pl - jeden z uczestników kiedyś podał tam szczegółowe dane odkrywki z ciekawymi amonitami, którą eksploatował od lat - odkrywka w ciągu kilku dni zniknęła całkowicie, jako skutek działaności miejsowych zatrudnionych przez handlarzy.

Jest wiele w Polsce olbrzymich wyrobisk, świetnie poznanych naukowo, o których można przeczytać w każdej polskiej książce o skamieniałościach i tam się wprawiać.

Jeszcze więcej jest małych dziur, których zawartość interesuje tylko pojedynczych badaczy i amatorow. Nie mówi się o nich nie tylko z powodu możliwości zadeptania przez początkujących, ale też z tego, że ich fauna nie koniecznie jest atrakcyjna dla kolekcjonera. Zresztą częściej jest tak, że miejscówka to region - np. gmina, a konkretne miejsca wyszukuje się po prostu przemierzając z maczetą busz :P

Już nie wspomnę o tym, że lista miejscowości gdzie można znaleźć coś ciekawego (dla każdego to oznacza co innego) byłaby rozmiarowo zbliżona do listy miejscowości w ogóle ;)

Sam pomysł Timi niemniej uważam za bardzo dobry, jeśli by to miała być lista na wzór tej w Paleofaktach, w aneksie PWN, czy na stronach Bartosza Posieczka :wink:

O podkarpackich stanowiskach paleontologicznych

: 27 lutego 2008, o 20:43
autor: lama
Krepak: stanowisko jest położone na wschód od Birczy , przy drodze krajowej nr 28 , obecnie znajduje się tam rezerwat .W profilu odsłaniają są warstwy menilitowe : łupki i margle , z dodatkiem rogowca , które nakrywają piaskowec kliwski . Występują tu skamieniałości głównie ryb kostnoszkieletowych (Serrenus , Paleomolva).

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Sobniów: jest to nieczynna cegielnia częściowo zrekultywowany, położona na południe od Jasła, odsłaniają się tam warstwy wapieni tzw. wapieni jasielskich (dawniej nazywane łupkami jasielskimi), które tworzą poziom korelacyjny, łupki i piaskowce występujące poniżej i powyżej wapieni są zaliczane do warstw krośnieńskich, skamieniałości można znaleźć w północno-wschodniej części odkrywki, stwierdzono występowanie ryb kostnoszkieletowych w tym wiele form głębokowodnych z dobrze zachowanymi organami świetlnymi (Polyipnus, Eomyctophum). Teren prywatny.
Obrazek

Obrazek




Obrazek

Obrazek

Rudawka Rymanowska:wieś położona jest na południowy wschód od krosna . W stromych brzegach przełomu wisłoka odsłoniają się warstwy menilitowy: Piaskowiec, łupek, margiel (można znaleśc hieroglify organiczne i mechaniczne, ryby ) Serrenus, Clupea . Teren prywatny zakaz wjazdu samochodem.

http://pu.i.wp.pl/?k=MzEwNTA1OTEsNDI3Nj ... ka_005.jpg

Jamna Dolna: nie istniejąca wieś położona na południowy wschód od Birczy , w dolinie rzeki jamninka . Odsłonięte są tu dolne warstwy menilitowe (oligocen) i hieroglifowe (górny eocen) i najstarsza kreda, odsłaniają się łupki, margle, wkładki rogowców, paleoichtiolodzy stwierdzili, że na tym stanowisku w warstwach menilitowych występuje wiele spośród znanych w Karpatach taksonów ryb oraz stwierdzono kraby.

Okolice Dukli: ( Rogi - Bobrka) Stanowiska położone przy drodze krajowej nr 9
Stratygrafia: odsłonięte są tu warstwy menilitowe, jest to wyrobisko nieczynnej kopalni.
W Bóbrce znajduje się skansen przemysłu naftowego.

Obrazek

1 - kreda, piaskowce czarnorzeckie, 2 - eocen dolny, czerwone łupki, 3 - eocen dolny, piaskowce i zlepieńce z czerwonymi łupkami, 4 - eocen górny, łupki pstre, 5 - oligocen, warstwy krośnieński.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

PRAGNĘ PODZIĘKOWAC PANI DR MAŁGORZACIE BIEŃKOWSKIEJ (UW) ZA UDZIELONĄ POMOC

: 25 września 2009, o 21:42
autor: Paleoleo
Wybaczcie, jestem kompletnie zielony jeśli chodzi o skamieniałości. Pierwszy raz będę ich szukać i nie wiem jak się dostać do Zalasu. Czy można pokazać na google maps która góra to hałda po której można chodzić bez zezwoleń? Jak szukać?
Obrazek

: 26 września 2009, o 19:54
autor: MartaT
Paleoleo może tutaj znajdziesz jakieś inf http://www.paleontologia.pl/forum/viewt ... zalas+zala
pzdr :wink:

: 26 września 2009, o 19:56
autor: Paleoleo
Bardzo dziękuję! Jedna odpowiedź z głowy :wink:

: 27 września 2009, o 22:13
autor: minmi
Ja mieszkam na południowym krańcu Wysoczyzny ciechanowskiej, nad Zalewem Zegrzyńskim. Brzeg w większości stanowią skarpy wysokości 5-10m. Czy tam można wogóle coś znaleźć?

Re: WYKOPALISKA - zobacz gdzie kopać‡

: 13 marca 2013, o 23:45
autor: Timi
czy ktoś w ciągu ostatnich 5 lat był w okolicach Działoszyna a dokładnie Lisowic lub Węży? jest to teren Załęczańskiego parku krajobrazowego, chcę tam się wybrać jak tylko przyjdzie wiosna i nie wiem w jakim stanie są tamtejsze skarpy. 4 lata temu podczas mojego ostatniego pobytu był to jeden wielki śmietnik.
Kolejne pytanie to czy ktoś zna inne ciekawe miejscówki na terenie woj. Łódzkiego.

Re: WYKOPALISKA - zobacz gdzie kopać

: 18 marca 2013, o 18:03
autor: Tomasz Singer
Polecam też Bałtów, gdzie można łatwo natrafić na kolce jeżowców.
Po za tym ostatnio sporo zbierałem w okolicach Ćmielowa, gdzie w przeciwieństwie do Bałtowa pospolite są amonity. Praktycznie nie wracałem stąd bez jeżowców lub krabików.