Dlaczego ciała dinozaurów pośmiertnie odkształcały się

Czyli wszystko o świadkach historii naszej planety z ostatnich kilkuset milionów lat
fot. J. Garstka
Awatar użytkownika
Sebastian
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1336
Rejestracja: 2 lipca 2006, o 13:32
Imię i nazwisko: Sebastian Oziemski
Lokalizacja: Harlow, Essex, UK

Dlaczego ciała dinozaurów pośmiertnie odkształcały się

Post autor: Sebastian »

Dlaczego ciała dinozaurów podczas agonii nabierały dziwnych odkształceń- nowa teoria!

Większość skamieniałości dinozaurów, które odnajduje się obecnie na całym świecie, nie jest wiernie zachowanych, przez co dokładniejsze odtworzenie wyglądu jest niemal niemożliwe. Dlaczego tak się dzieje? Według Cynthia Fauxa i Kevina Padiana jest to proces typowy dla trwałych uszkodzeń mózgu, które prowadzą często do bardzo gwałtownej i bolesnej śmierci. Jak mówią naukowcy może ona być wywołana na wiele rozmaitych sposobów: przy uduszeniach, zatruciach, silnie krwawiących urazów czaszki oraz rozmaitych chorobach. Swoją hipotezę oparli na wielu analizach, które przeprowadzili na współczesnych ptakach drapieżnych. Rzuca to całkowite nowe światło na sposób śmierci tych zwierząt- mówią Amerykanie.

Obrazek
Archaeopteryx lithographica

Do tej pory bardzo popularna była teza, iż liczne wygięcia członków są spowodowane wysuszeniem mięśni. Niektórzy sugerowali również, że jest to zasługa prądów wodnych, po tym jak martwe zwierze wpadało do zbiornika lub zostawało nad nim zabijane. Wszystkie te procesy miałyby wystąpić jednak już po śmierci dinozaura. Weterynarze zaobserwowali, iż objawy te występują bardzo często przy silnych zatruciach i krwawieniach zwierząt oraz ludzi! Proces taki nazywa się w weterynarii fachowym terminem Opisthotonus.

Aby całkowicie dowieźć, że odkształceń szkieletu nie powoduje nadmierne wysuszenie, Cynthia Faux postanowił pozostawić na okres 2 miesięcy martwego osobnika sokoła, aby jego ciało wystarczająco się wysuszyło. Po tym czasie okazało się, iż wszystkie mięśnie pozostały na pierwotnym miejscu, a zmniejszyła się jedynie ich objętość (w wyniku działania Słońca).

Gdy dochodzi do trwałego uszkodzenia mĂłzgu, czego konsekwencją jest przechodzenie w stan agonii, kontrola nad mięśniami zostaje „zerwana”. Te pod wpływem samoistnego naprężenia zaczynają przyciągać i odciągać kości w inny sposĂłb niĹź miało to miejsce za Ĺźycia. Skutkiem tego jest między innymi otwarcie ust, czy zniekształcenie postawy szkieletu.

Całość to spolszczenie newsu ze strony Dinosaur.Web

ODPOWIEDZ