Prośba o identyfikację znalezisk

Czyli wszystko o świadkach historii naszej planety z ostatnich kilkuset milionów lat
fot. J. Garstka
Bartosz Sołtysiak
Prekambryjski stromatolit

Prośba o identyfikację znalezisk

Post autor: Bartosz Sołtysiak »

Witam, jestem nowy na Forum, założyłem konto w nadziei na identyfikację skamieniałości i interesujących obiektów geologicznych z mojej prywatnej kolekcji :)

1. Około 10 mm średnicy, miejsce znalezienia - plaża nad Bałtykiem. Koralowiec denkowy?
01 Koralowiec denkowy (chyba Syringopora).jpg
2. Około 14 cm średnicy, miejsce znalezienia - plaża nad Bałtykiem.
02.jpg
3. Na długość ok. 35 mm, na szerokość ok. 25 mm. Miejsce znalezienia - plaża nad Bałtykiem.
04-m.jpg
4. Walcowaty, długość ok. 40 mm, średnica ok. 1 cm. Miejsce znalezienia - plaża nad Bałtykiem.
03-m.jpg

kryty_niekrytyczny
Dewoński labiryntodont
Dewoński labiryntodont

Re: Prośba o identyfikację znalezisk

Post autor: kryty_niekrytyczny »

1. denkowiec, być może Syringopora; ordowik lub sylur
2. ślimak lub belerofon, rodzaj niemożliwy do ustalenia; ordowik lub sylur
3. małż, prawdopodobnie coś z Pteriomorphia, z epibiontami, min. rurkami serpulidów; mezozoik lub kenozoik
4. rugoza, rodzaj niemożliwy do ustalenia na podstawie zdjęć; ordowik lub sylur

Bartosz Sołtysiak

kryty_niekrytyczny pisze:
15 września 2020, o 18:30
1. denkowiec, być może Syringopora; ordowik lub sylur
[...]
Pięknie dziękuję za pomoc! Widzę, że trafiły się całkiem wiekowe okazy, z czego bardzo się cieszę :) Pokuszę się o wrzucenie jeszcze paru innych znalezisk:

5. Koralowiec(?), 60 mm długości, ok. 3 cm szerokości. Nie pamiętam miejsca znalezienia.
05.jpg
6. Prawdopodobnie wapień krynoidowy, da się powiedzieć coś więcej? Znaleziony nad Bałtykiem.
11 Wapień krynoidowy-m.jpg
7. Czy to skamieniałość śladowa? (ślad "wydeptany" przez jakieś żyjątko)? Znaleziony nad Bałtykiem.
09 Skamieniałość śladowa.jpg

kryty_niekrytyczny
Dewoński labiryntodont
Dewoński labiryntodont

5. koralowiec, wygląda na coś ze Scleractinia, jeśli tak - mezozoik lub kenozoik, miejsce znalezienia mogłoby pomóc
6. krynoidy i inne skamieniałości, najprawdopodobniej sylur
7. ciężko powiedzieć, czy to pustka po norze, czy - co bardziej prawdopodobne - po jakiejś skamieniałości właściwej; morfologia jest dość skomplikowana, więc stawiałbym na jakąś wypłukaną muszlę lub pancerzyk... działalność wody zatarła ślady...

Bartosz Sołtysiak

Dziękuję za pomoc! :)
Teraz pokażę znaleziska ze żwiru ozdobnego, może uda się coś oznaczyć...

8. Około 3 cm długości, widać jakby wyżłobienie? Kształt kojarzy mi się trochę z morskimi ślimakami...
28.jpg
9. 2x2 cm, bardzo wyraźne, naprzemienne biało-szare pasy. Czy to może być krzemień pasiasty?
29.jpg
10. 3x3 cm. Odciski ramienionogów? Da się z grubsza określić wiek?
30.jpg
11. Na koniec ciekawostka - malutkie dziurki w 2 rzędach, cały "ślad" ma jakieś 3 mm.
31.jpg

kryty_niekrytyczny
Dewoński labiryntodont
Dewoński labiryntodont

1. jakiś paleozoiczny węglan, widoczny przełam ("ślimak") to nie skamieniałość
2. krzemień, prawdopodobnie kreda lub paleogen, te pasma to też nie skamieniałość
3. ramienionogi i małżoraczki (to te małe "fasolki" z guzkami), ciemny owal w centrum i inne widoczne w kilku miejscach fragmenty to mogą być skleryty trylobitów, ale niekoniecznie - typowy sylur, prawdopodobnie przydol. Na obrazku zaznaczyłem dwa małżoraczki z grupy Beyrichiacea. Porównaj z https://www.google.com/search?q=Nodibey ... s&tbm=isch
30.jpg
4. przekrój przez skamieniałość - jaką, nie powiem, może to być plecha glona, lub kolonia mszywiołów, albo jeszcze i kilka innych rzeczy

ODPOWIEDZ