Gra The Spore

Czyli filmy, książki, czasopisma, strony internetowe itp. związane z paleontologią
Awatar użytkownika
szerman
Neogeński mastodont
Neogeński mastodont
Posty: 4060
Rejestracja: 23 czerwca 2009, o 10:40
Imię i nazwisko: MSz
Lokalizacja: B-B

Gra The Spore

Post autor: szerman »

Temat pokrewny, choć z jednej strony zarówno szerszy, jak i mniej "symulacyjny". Mianowicie gra The Spore, która zadebiutowała na rynku już w 2008 roku. O co w niej chodzi? Mianowicie kierujemy pewnym stworzeniem, które na drodze doboru naturalnego ewoluuje. Oczywiście to od nas zależy, w którą stronę pójdziemy. Gra jest bardzo rozbudowana, choć chodzi w niej oczywiście przede wszystkim o rozrywkę, zatem musimy brać na poprawkę pewne uproszczenia i założenia autorów. Niemniej jednak może gra ta może bawić i uczyć :) Jest podzielona na 5 etapów:
- stadium komórki (jesteśmy drobnoustrojem, pływamy w pramorzu, jeżeli dużo jemy wypierając inne gatunki ewoluujemy (czytaj: osiągasz 2 lvl a'a cRPG)
- stadium stada (nasz gatunek wychodzi z morza i zaczyna żyć na stałym lądzie; zadziwiająco szybko żyje w dość skoordynowanych grupach) - co ważne, nasz mózg wciąż się udoskonala, ale nasz gatunek nie jest w stanie wytworzyć i korzystać z nawet najprostszych narzędzi
- stadium plemienia - nasz gatunek korzysta z narzędzi, które wytwarza oraz przekształca środowisko, w którym żyje budując m.in. forty i grody (dokładnie nie wiem, nie dotarłem do niej)
- stadium cywilizacji - o ile poprzedni etap ewolucji jest w stylu starożytnym/neolitycznym, to czwarte stadium tyczy się czasów współczesnych (gra przekształca się chyba w strategię)
- stadium kosmiczne - przyszłość, budujemy statki kosmiczne i kolonizujemy nowe planety (ważne: zaczynając nową rozgrywkę gramy na nowej planecie, jeżeli to tryb online to [o ile wolno awansujemy] może nas odwiedzić inny gracz, jeżeli jest już na ostatnim (5) stadium rozwoju :D) - chyba nawet można przez to wytępić inny gatunek...

Osobiście grałem to (trochę dla jaj, bo pierwszy etap jest prześmieszny :)) tylko 3-4 razy, więc dokładnie nie znam zasad ani możliwości, ale wydaje mi się, że zawsze na 2 etapie były różne gatunki stworzone przez CPU... Gracz ma praktycznie nieskończoną paletę tworzenia/udoskonalania swojego gatunku i wydaje mi się, że gracz komputerowy ma na tyle zaawansowane AI, że również korzysta z tych narzędzi :) Minusem dla wielu może być fakt, że gra jest dość pstrokata i kolorowa, ale co tam! Chyba dziś włączę ją bardziej na serio, zobaczymy, co z tego wyniknie...

Link do opisu gry:
http://www.gry-online.pl/gra.asp?ID=997
"Mastodon sapiens"

Suchomim
Dewoński labiryntodont
Dewoński labiryntodont
Posty: 310
Rejestracja: 3 października 2015, o 16:16
Imię i nazwisko: Adrian Sztuba
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Saurian

Post autor: Suchomim »

Z dodatkami (np. "Śmieszne i straszne") można podobno w Spore robić na prawdę ciekawe i realistycznie wyglądające "rekonstrukcje" różnych zwierząt. Taki przykład (bardziej przypominający dinozaury z filmów hollywoodzkich, ale dość ciekawy i widać, że da się coś z tego zrobić): https://www.youtube.com/watch?v=jdxWRb4YJEg Jak zobaczyłem ten i kilka innych filmów, to aż zachciałem sobie kupić ta grę, tylko, że nie ma zbytnio czasu. :) P.S Szkoda, że większość gry jest na lądzie. Kiedyś miała być tzw. Faza wody, ale ją wycofali. Może powrócą do tej fazy.

Awatar użytkownika
szerman
Neogeński mastodont
Neogeński mastodont
Posty: 4060
Rejestracja: 23 czerwca 2009, o 10:40
Imię i nazwisko: MSz
Lokalizacja: B-B

Re: Saurian

Post autor: szerman »

Z tego co wyczytałem na gry-online (link w moim poprzednim poście), to EA Games chyba zrezygnowało z marki i nie ma zamiaru robić kolejnych dodatków czy kontynuacji, o ile można tak nazwać drugą część, która byłaby pewnie o wiele ładniejsza graficznie i bardziej rozbudowana. Ale kto wie.

BTW chyba mam buga w 2 etapie, bo moje gniazdo jest... na płyciźnie, a gdy wychodzę na plażę to zjada mnie jakiś potwór wyrastający z wydm. Może tak ma być, bo zostawiłem sobie 3 pary nibypłetw (dla klimatu - niektóre cechy anatomiczne zostały bazalne :P) i stąd półwodne środowisko życia? Dziwi tylko, że brak sąsiednich plemion - niby na mapce lokacji są zaznaczone ich gniazda, ale gdy tam podchodzę to dookoła jest tylko woda...
Ostatnio zmieniony 12 września 2016, o 17:00 przez nazuul, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: wyodrębniłem temat
"Mastodon sapiens"

Awatar użytkownika
szerman
Neogeński mastodont
Neogeński mastodont
Posty: 4060
Rejestracja: 23 czerwca 2009, o 10:40
Imię i nazwisko: MSz
Lokalizacja: B-B

Re: Gra The Spore

Post autor: szerman »

OK, minęło równe 10 dni od założenia tematu, więc się nieco wypowiem.

Niestety, ale chyba wyrosłem z gier komputerowych, bo po prostu się nudzę. To nie czasy NES i PSX, gdzie grało się w każdą nową pozycję. I to nawet, jeśli była kiepska, dla samego grania...
Na szczęście The Spore taki nie jest. Jest grą znakomitą, wartą polecenia :) Dlaczego ja przestałem w nią grać, mimo, że opiera się na bardzo ambitnej tematyce? Nie mam zbyt wiele czasu, a nawet jeżeli go znajdę, to... wygląda na to, że faktycznie wyrosłem z gier (gram tylko w kilka pozycji, znanych od 10-15 lat, co opisałem tutaj). Niemniej zachęcam do spróbowania The Spore, to chyba jedyna gra tego rodzaju :)
"Mastodon sapiens"

ODPOWIEDZ